978-83-04-05007-5
historia, Anglia, XVI wiek
Łukasz Kuć

Elżbieta, po tragicznej śmierci matki Anny Boleyn, utraciła tytuł księżniczki i przez wiele lat żyła na wygnaniu. Prześladowana i więziona za panowania swej przyrodniej siostry Marii, po jej śmierci objęła rządy. Ta charyzmatyczna i władcza, ale też nie stroniąca od flirtów królowa panowała 45 lat, a pomyślny dla Anglii okres jej rządów przeszedł do historii jako epoka elżbietańska. Książka...

Książka zawiera 24 ilustracje czarno-białe.

Elżbieta Wielka „żyła w cieniu miecz i topora”, była bardzo młoda, gdy ścięto jej matkę, macochę i pierwszego mężczyznę w jej życiu. W późniejszych latach sama bezwzględnie rozprawiała się z wrogami. Umiejętność skutecznego poniżania ludzi odziedziczyła po obojgu rodziców. Już za życia Elżbiety, nie bez udziału samej królowej, tworzyć się zaczęła legenda "złotego wieku".

Wierzono, że pod rządami młodszej córki Henryka VIII Anglia przeżywa najświetniejszy okres w swoich dziejach. Przekonanie to podzielały późniejsze pokolenia, idealizując dokonania ostatniej z rodu Tudorów. Legenda Elżbiety Wielkiej przetrwała do czasów nam współczesnych i nadal jest utrwalana, choć głównie przez pop kulturę - wystarczy przywołać filmy dotyczące panowania Elżbiety.

Podczas lektury możemy zapoznać się z wybranymi aspektami dziejów Anglii w drugiej połowie XVI stulecia i wyzwaniami, przed którymi stanęła Elżbieta Tudor, obejmując tron w 1558 r., możemy prześledzić jej późniejsze dokonania:...

Kamil Szaładziński | 2015-10-03
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

Ostatnio jakiś genderyzm mnie dopada, czytam więcej biografii żeńskich niż męskich. W powyższej biografii bardzo dobrze pokazany jest proces krzepnięcia schizmy anglikańskiej. Wiadomo, ze Henryk VIII dokonał aktu schizmy, ale to jego córka dokonała formalnych zmian w stworzeniu nowej doktryny, obrzędów i hierarchii kościoła. Prowadziła niezwykła aktywność w polityce zagranicznej. Podbiła Szkocję, Irlandię (wywołała głód w Irlandii przez taktykę spalonej ziemi) , za jej panowania Anglia stała się potęgą morską i piracką.Warto zapoznać się z biografią protofeministki (uważała małżeństwo za zjawisko dysfunkcyjne). Miejscami biografię czyta się ciężko, mnogość informacji, dat i nazwisk gubi czytelnika. Niewątpliwym plusem jest dobre pokazanie funkcjonowania XVI-wiecznego angielskiego dworu pełnego spisków, koterii i wielkich ambicji.

| 2016-01-03

Elżbieta Wielka "żyła w cieniu miecza i topora", była bardzo młoda, gdy ścięto jej matkę, macochę i pierwszego mężczyznę w jej życiu. W późniejszych latach sama bezwzględnie rozprawiała się z wrogami. Umiejętność skutecznego poniżania ludzi odziedziczyła po obojgu rodziców. Za życia poddawana ciągłej krytyce, po śmierci jednak stała się postacią niemal mityczną.

Postać jednej z największych postaci w historii nie tylko Anglii, ale i całego świata, została tutaj ukazana jako bardzo "ludzka". Jest to jednak wielka zaleta. Możemy dokładniej przyjrzeć się postaci Elżbiety od strony "kuchennej", poznać dokładniej pobudki, jakie kierowały jej wyborami w życiu prywatnym, a także jak rzutowało to na jej decyzje dotyczące kraju. Pozycja warta uwagi.

Sebastian Kotlarz | 2016-08-24

Książkę przeczytałem dość dawno temu. Bardzo zajmująco opowiada o czasach ostatniej z dynastii Tudorów. Na zawsze zapamiętam ten fragment biografii wielkiej władczyni: „Miała dwa lata i osiem miesięcy, gdy matka jej z rozkazu ojca złożyła głowę pod mieczem kata. Osiem i pół, gdy trzecia jej z kolei macocha [Katarzyna Howard] podążyła śladem matki. Szesnaście, gdy pod toporem spadła głowa pierwszego mężczyzny w jej życiu [Thomasa Seymoura, wuja jej brata Edwarda i trzeciego męża Katarzyny Parr]. Dwadzieścia jeden, gdy wtrącona do więzienia przez siostrę [Marię I Tudor] oczekiwała tego samego losu. Dwadzieścia pięć, gdy została królową Anglii. Trzydzieści dziewięć, gdy kazała stracić jedynego angielskiego księcia, kuzyna i dotąd przyjaciela [Thomasa Howarda III, księcia Norfolk]. Pięćdziesiąt cztery, gdy podpisała rozkaz ścięcia innej, mniej szczęśliwej królowej, najbliższej swej krewnej [Marii Stuart, królowej Szkocji]. Sześćdziesiąt osiem, gdy zezwoliła na egzekucję ostatniego...

karolzet | 2014-11-20
Przeczytana: 01 października 2014

Przeczytana z przyjemnością. Autor pokazuje królową i jej dwór od bardzo ludzkiej, przyziemnej strony, ale to zaleta.

Przeczytałem dwukrotnie tę książkę. Dość standardowy przedstawiciel cyklu biografii Ossolineum. Ani nie ma się specjalnie czego przyczepić, ani wyraźniej pochwalić. Zainteresowani dziejami Anglii z pewnością jednak powinni do tej książki zajrzeć.

Tomasz Babnis

Kinga | 2012-08-03
Na półkach: Przeczytane, England, Polskie
Przeczytana: 25 lipca 2012

Nie dotrwałam do końca... dużo tam informacji, niestety wszystko jest opisane bardzo chaotycznie, przez co nie zapamiętałam z niej wiele.

kicudg | 2013-02-06

Najbardziej podobał mi się opis przyjazdu posła polskiego do Londynu. Pawła Działyńskiego o ile mnie pamięć nie myli, który "w swoim błyszczącym, czarnym żupanie, wyglądał jak człowiek z innego świata, wśród Jej papuziego dworu"

Adam | 2016-10-26

Wnikliwie opisana historia wielkiej monarchini

Worth | 2016-10-29
Przeczytana: 01 listopada 2016