Lwie serce

Tłumaczenie: Anna Bidwell
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Książnica kieszonkowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książnica
Lion Heart
Lwie, serce

Uważany za ideał króla-rycerza, był bohaterem pieśni i legend – Ryszard Lwie Serce, król Anglii z dynastii Plantagenetów. Dowodząc jedną z trzech wypraw III krucjaty, opanował w 1191 r. Cypr, uczestniczył też w zdobyciu Akki, walczył z Saladynem o przywrócenie Królestwa Jerozolimskiego. Zginął w zamachu 26 marca 1199 r.

Shimik | 2016-07-18

Ryszard I, bardziej znany jako Ryszard Lwie Serce. Znany jest z historii o Robin Hoodzie, ale też z historii wypraw krzyżowych. Templariusze i te sprawy to czasy Lwiego Serca. Tak więc jest to postać znana i każdy powinien o niej usłyszeć chociaż raz, w końcu przewija się i w literaturze i w historii. Uważam, że warto przeczytać książkę, historia Ryszarda jest niezwykle barwna, w końcu nie każdy prowadził tak ożywione życie. Moim zdaniem nie można się nudzić przy takiej książce, jest w niej dużo akcji, a co ważniejsze to wszystko wydarzyło się na prawdę, mam tu na myśli ogólny zarys wydarzeń, a nie sposób w jaki zostało to opisane w którym są pewne nieścisłości, ale czego się spodziewać, to się działo dawno i wszystkie źródła dostępne w tych czasach zostały ubarwione i nie ma 100% pewności co to tego jak było naprawdę.

Artur Schodziński | 2015-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Do wnikliwszego poznania Ryszarda zachęciła mnie biografia jego matki Alienor z Akwitanii pióra Régine Pernoud. Okazało się jednak, że nie dowiedziałem się dużo więcej. Bidwell bardzo wyrywkowo podszedł do dziejów opisywanej postaci. Bohatera poznajemy z jego opowieści snutych podczas uwiezienia. Taka konwencja powieści skutkuje brakiem wielu niewygodnych dla Ryszarda faktów, często kluczowych do poznania jego osoby. Nawet nota biograficzna na Wikipedii jest bogatsza w fakty. Po lekturze czuję jeszcze większy niedosyt. Z wielką pewnością sięgnę po poważniejsze biografie Króla o Lwim Sercu.

Isadora | 2013-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2013

"Sprzedałbym Londyn, gdybym tylko znalazł kupca"

Czy tak mocne i bulwersujące słowa mogły wyjść z ust angielskiego króla? W dodatku monarchy nie byle jakiego, bo już za życia owianego legendą dla jego nadzwyczajnej odwagi, siły fizycznej i niepośledniego talentu wojskowego, a i teraz, po ponad ośmiu stuleciach, nadal powszechnie uznawanego za ideał średniowiecznego rycerza?

George Bidwell, autor licznych biografii słynnych postaci angielskiej historii, tym razem przedstawia czytelnikowi legendarnego króla - krzyżowca z dynastii Plantagenetów, Ryszarda I zwanego Lwie Serce. Syn Henryka II i Eleonory Akwitańskiej, jeden z dowódców trzeciej krucjaty, w drodze powrotnej z Ziemi Świętej został uwięziony przez austriackiego księcia Leopolda, a następnie przekazany cesarzowi Henrykowi VI; tym właśnie wydarzeniem Bidwell rozpoczyna swoją fabularyzowaną opowieść o życiu sławnego - niesławnego władcy.
Z kart książki wyłania się intrygujący portret kontrowersyjnego monarchy - od wczesnej...

Krystyna | 2011-08-24

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

fatymid | 2014-12-20

Bardzo wciągające.