Gejsza. Żywa tradycja

GEISHA
gejsza, japonia
albumy
yokopoko

Niewielu osobom jest dane przekroczyć progi tradycyjnych japońskich herbaciarni, skrytych za ozdobnymi zasłonami. W rezultacie narosło wiele błędnych opinii na temat roli dam do towarzystwa, popularnie nazywanych gejszami, które tam pracują. Gejsze są historycznie związane ze starożytną japońską stolicą Kioto, gdzie odwieczne formy ich szkolenia kultywuje się do dzisiaj. Gejsze wywodzące się z Kioto nazywane są maiko (gejsza - praktykantka, dosłowne, poetyckie tłumaczenie zawarte jest w książce) podczas okresu szkolenia i geiko (gejsza - profesjonalistka, choć słowo to w wolnym tłumaczeniu oznacza "kobietę sztuki"), kiedy osiągną wymagany poziom umiejętności artystycznych. Książka opisuje każdy aspekt życia tych wyjątkowych kobiet: poczynając od ich wyrafinowanego stroju, fryzury i makijażu, poprzez ceremonie i rytuały oraz doskonalenie artystycznych umiejętności, aż po relacje z mężczyznami i światem zewnętrznym.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Książka ta ma na celu pokazanie Czytelnikowi, kim tak naprawdę jest gejsza. Te legendarne kobiety orientu są kimś więcej niż ekskluzywnymi hostessami (a także- wbrew powszechnej opinii, gejsze nie sprzedają swoich ciał, choć mają tzw "opiekunów", którzy łożą na ich utrzymanie). W dzisiejszych czasach te wykształcone, zadbane kobiety, stanowią element kultury Japonii. Gejszami zostają kobiety które już jako małe dziewczynki uczą się tańca, gry na instrumentach, śpiewu, aktorstwa- w zależności od talentu w przyszłości będą to ich atuty. Warto bowiem wiedzieć, że pracą gejszy jest uprzyjemnianie czasu bogatym Japończykom. Gejsze przyrządzają herbatę i podają ją oraz sake, zabawiają konwersacją zmęczonych mężczyzn i dbają o ich dobry nastrój- jeżeli mężczyzna chce zostać panem (opiekunem) gejszy, o pozwolenie na to musi prosić właścicielkę okiya, z którego pochodzi kobieta. W książce "Gejsze. Żywa tradycja" Autor zabiera nas w podróż do dzielnicy gejsz w Kioto, w której można spotkać...

AnnaVanDort | 2012-08-09

Naprawdę wyjątkowa książka. Mimo niedużej ilości stron jest bogata w treść. (I to nie byle jaką!) Autorka bardzo dokładnie opisała drogę jaką musi przejść kandydatka na maiko i geiko. Pozycja z pewnością zaciekawi każdego. Książka jest kompedium wiedzy o tym, jak odróżnić maiko od geiko i nie tylko. Mamy wyczerpujące opisy ozdób do włosów, rodzaj kimon i materiałów. Dowiemy się również, jakie sztuki uprawiają gejsze, jak wygląda wizyta w ochaya w towarzystwie gejsz, oraz ogólnie jak toczy się życie w hanamachi. Dużym atutem albumu są liczne, piękne fotografie cieszące oko.

Osobiście uważam, że ta bogato ilustrowana i (niestety!) cienka książka jest naprawdę dobrym kompendium wiedzy o gejszach. Oczywiście nie jest to praca naukowa odnośnie tamtego życia a raczej zbiór ciekawostek i ogólnych informacji dotyczących tej "kasty" społeczeństwa Japońskiego epoki Edo.
Sądzę, że osoby żywo zainteresowane tym tematem nie znajdą tu zbyt wiele dla siebie, ale już osoby zainteresowane ogólnie Japonią i wcześniej nie wchodzące głęboko w tematykę gejsz będą zaciekawione.
Dość dokładnie omówiony sposób uczesania, sypiania czy mieszkania gejsz przedstawiony w tej książce jest możliwy do odnalezienia w książkach japońskich autorów. Jeśli możemy dokładnie zrozumieć co chcieli nam przekazać szczególnym zwróceniem uwagi na dany kolor kimona, albo konkretną ozdobę do włosów czy choćby szukamy wyjaśnienia dlaczego czasem w książkach występuje postać starszego pana, któremu towarzyszy młoda gejsza ( o ile się nie mylę motyw taki pojawił się choćby w jednej z książek...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Przeczytana: luty 2007

Życzyłabym sobie czegoś bardziej wyczerpującego, ale za same zdjęcia warto mieć.

asia_las | 2016-11-13
mika | 2016-08-31