Życie po japońsku

8320702127
Japonia, wspomnienia
Inne
kashka

Od pięknych, drewnianych rezydencji w starojapońskim stylu dzielą przechodnia grube, kamienne mury i zawarte na głucho bramy. Parterowe, liche domki, w których nadal mieszka większość obywateli Nipponu, starają skryć się za bambusowymi płotami i kępami azalii. Lokatorzy wielkich bloków, danchi, nawet jeżeli żyją na wysokich piętrach, przesłaniają okna kratownicą cienkich listewek obciągniętych białym, matowym papierem. Każdy tu usiłuje odizolować swe rodzinne ognisko od zewnętrznego świata, zakreślić coś na kształt magicznego koła, by czuć się w jego obrębie bezpiecznie, jak w ramionach matki...

Spikeless_Hedgehog | 2011-01-10
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 09 stycznia 2011

Na dzień dzisiejszy informacje z książki są już nieco przestarzałe, autorka pisała o swoich doświadczeniach w Japonii z lat 70-tych oraz 80-tych. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele zawartych w książce treści nie utraciło na aktualności, tym bardziej że Japończycy są narodem dość konserwatywnym, z oporem poddających się zmianom. Ciekawe, że wiele przewidywań autorki, co do kierunków rozwoju społeczeństwa japońskiego, znalazło swe odzwierciedlenie w dzisiejszych realiach, zwłaszcza jeśli mowa o japońskiej młodzieży.

Z pewnością warto przeczytać - książka napisana jest bowiem lekkim piórem, a zakres tematyki z Kraju Kwitnącej Wiśni - szeroki. Poznany zatem tajniki nihongo, japońskiego wymiaru relaksu, japońską codzienność, aurę, nocne życie Nipponu oraz role społeczne obu płci. Lektura ciekawa i pouczająca, na której upływ czasu nie zrobił większego wrażenia.

Dawid | 2010-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2010

Świetna książka, praktycznie takiej szukałem. Doskonale opisuje codzienne życie, obyczaje i zupełnie odmienne spojrzenie na świat przez Japończyków. Niestety realia książki opiewają na lata 70-80. Od tego czasu wiele się zmieniło w mocno konserwatywnym podejściu do życia, ale autorka ładnie opisuje nadchodzące zmiany w zachowaniu młodych, którzy teraz wyrośli na pokolenie produkcyjne. Równie dobrze przedstawiona została sprawa parcia społecznego na pracę i wysiłek oraz wspólnotę w której muszą żyć. Polecam dla każdego, naprawdę dobra lektura.

Czarek | 2015-12-17
Na półkach: Podróże, Przeczytane
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Książka zdaję się być przeterminowaną. Co prawda Japończycy to naród który, jak słusznie zauważają wcześniejsze osoby wolno ulega zmianom kulturowym ale jednak - od czasu wydania książki zmieniło się tam prawie wszystko. Poza tym, poprzedni ustrój polityczny wywarł piętno na tej książce przez co momentami nie da się tego czytać.

Fajna w formie ciekawostki, beznadziejna jako źródło do czerpania wiedzy.

Hanna | 2012-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2012

Książka, mimo iż napisana pod koniec lat 70-tych i momentami nieaktualna, zawiera ogromną ilość cennych informacji i spostrzeżeń. Autorka jest dziennikarką, więc napisane jest to wszystko lekko i przyjemnie, a przy tym bez tak powszechnych w dzisiejszych czasach kolokwializmów i językowych lapsusów. Nie wiem czy istnieje nowsze wydanie, ja czytałam to z 1983 roku, więc jakość fotografii była raczej kiepska. Nie przeszkadza to jednak w lekturze. Polecam wszystkim początkującym "japanofilom".

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Na półkach: Japonia, Przeczytane

Starutka książeczka, ale ciekawie pokazująca życie w Japonii prawie pół wieku temu. Poza tym można sobie odpuścić.

Gohna2010 | 2014-01-14

Bardzo ciekawa książka. Czytałam ją bardzo dawno temu, ale do dzisiaj pozostało dobre wrażenie z lektury.

kina | 2012-07-07
Przeczytana: 08 stycznia 2012