Dziennik Ma Yan. Z życia chińskiej uczennicy

Okładka książki Dziennik Ma Yan. Z życia chińskiej uczennicy Pierre Haski, Ma Yan
Okładka książki Dziennik Ma Yan. Z życia chińskiej uczennicy
83-7359-144-3
Wiktor Dłuski
Chiny Ningxia uczennica

Chcę się uczyć!
Chiny jawią się nam jako nowoczesny kraj, który wspaniale się rozwija i ma wysoki poziom nauczania. Często czytamy, czy oglądamy w telewizji wielkie aglomeracje miejskie, czy ośrodki przemysłowe, które bardzo prężnie się rozwijają. Taki obraz kraju przedstawiają nam Chińczycy i z rzadka słyszymy o trudnej sytuacji mniejszości etnicznych, czy religijnych. Nie mamy możliwości poznać obszarów wiejskich Chin i tam poziomu życia. Natomiast Pierre Haski zabiera nas na chińską wieś, to jednej z najbiedniejszych rejonów Chin – Ningxia, a dokładnie w nieurodzajne góry południowego Ningxia. W Ningxia w czasie Wielkiego Skoku wycięto wszystkie drzewa, na skutek tego nastąpiło stepowienie ziemi. Na to nakłada się olbrzymi brak wody. Te tereny zamieszkuje lud Hui, który wyznaje islam. Zhangjiashu jest jedną z wiosek tego regionu, gdzie ziemia nie jest w stanie wyżywić ludzi tam zamieszkałych. Najbliższe źródło wody jest godzinę wędrówki od wioski i woda jest w nim gorzka. Ludzie przez całą zimę gromadzą śnieg w podziemnych cysternach, która stanowi jedyne źródło słodkiej wody przez cały rok. Większość mieszkańców to analfabeci, którzy muszą opuszczać wieś, aby w skandalicznych warunkach, za bardzo małe pieniądze pracować, aby oni i ich rodziny nie umarły z głodu. Jedna z bohaterek tej opowieści twierdzi nawet, że bieda jest okrutniejsza niż śmierć. W maju 2001 roku do tej wioski trafia grupa francuskich dziennikarzy. Tuż przed wyjazdem jedna z miejscowych kobiet muzułmańskich wręcza dziennikarce list swojej czternastoletniej córki Ma Yan i trzy małe zeszyciki. Dopiero po powrocie do kraju, całość została przetłumaczona i okazała się wstrząsającym dokumentem życia Ma Yan. Książka w głównej części zawiera właśnie ten pamiętnik.

List Ma Yan jest krzykiem rozpaczy dziecka, której największym marzeniem jest nauka w szkole. W czasie ferii dowiedziała się od matki, że nie wróci do szkoły, gdyż rodzina nie ma pieniędzy na jej szkołę. W szkole zostaną tylko jej młodzi bracia, a ona zostanie w dom, aby pracując na roli, pomogła utrzymać rodzinę. Krzykiem rozpaczy matki, analfabetki było przekazanie listu i pamiętników córki francuskim dziennikarzom. Rodzina Ma należy do biedoty wiejskiej, gdzie ilość posiadanej ziemi nie starcza im na życie. Zresztą nie stać ich na nawozy, a ziemię orzą własnymi siłami. Aby przeżyć, zatrudniają się w mieści lub nielegalnie zbierają i sprzedają facai. Szkoła jest odległa o 20 kilometrów i dzieci spędzają tam cały tydzień. Tylko na weekend wracają pieszo do domu. Droga ta zajmuje im od czterech do pięciu godzin i idą bez względu na pogodę, czy śnieg, czy deszcz. Szkoła jest płatna, a do tego trzeba zapłacić za miskę ryżu, które dzieci dostają w szkole raz dziennie. Resztę jedzenia muszą sobie same kupić, a więc często głodują. Dzięki dziennikowi Ma Yan możemy poznać, jak wygląda jej nauka. Dziennik dzieli się na dwie części. Pierwszy obejmuje okres od 2 września do 28 grudnia 2000 roku, drugi- od 3 lipca do 13 grudnia 2001 roku. Trzeba pamiętać, że pisze to 13-letnie dziecko, które opisuje swój codzienne troski, a głód. Przez parę dni głoduje, aby kupić sobie długopis. W domu ciągłe brak wody i środków higien. Myje się proszkiem do prania. My Yan posiada tylko jedno ubranie, które pierze w sobotę, aby ubrać je w poniedziałek do szkoły. Gdy przebywa w domu, na równi z rodzicami pracuje. Wierzy jednak, że wykształcenie to jedyna droga do poprawy losu. Każdego dnia powtarza, że musi się uczyć jeszcze więcej, by zapewnić lepszą przyszłość rodzinie, a szczególnie matce, która jest ciężko chora. Pomimo, że jest jedną z najlepszych uczennic, to każde najmniejsze niepowodzenie mobilizuje ją do jeszcze większego wysiłku. Drugą bohaterką tej powieści jest jej matka, analfabetka, ciężko chora na żołądek i cierpi z powodu bólu. Jednak zapewnia, że będzie pracować do ostatka sił, aby jej córka mogła się uczyć i dzięki temu uniknie jej losu, pracy ponad siły do końca życia. To dzięki niej francuscy dziennikarze, a później cały świat dowiedział się o jej córce. Dziewczynka z wielkim szacunkiem i miłością zawsze pisze o swojej matce i jej celem zapewnić jej w przyszłości lepsze życie.

Druga część książki poświęcona jest odzewowi społeczeństwa Francji po opublikowaniu tych dzienników w gazecie, a później w książce. Powstała fundacja, dzięki której Ma Yan mogła się uczyć. Nie tylko ona, gdyż objęto opieką inne dziewczęta w podobnej sytuacji i okazało się jak wielka jest ich liczba. Zaczęli pomagać też szkołom, dostarczając podstawowych potrzebnych sprzętów i tworząc biblioteki. Niestety problem braku dostępu do szkół, a przez to szerzenie się na nowo analfabetyzmu dotyka nie tylko tego regionu, ale dużych obszarów wiejskich Chin. Możemy zobaczyć, że za piękną, bogatą fasadą Chin widzimy biedę i głód dużej części społeczeństwa, z którym rządzący mało się przejmują.

Książka jest poruszającym dokumentem składającym się z dwóch części. Jednym jest dziennik napisany z dziecięcą prostotą, czasami naiwnością, a czasami z zaskakującą dojrzałością. Druga część, nie mniej ważna, to komentarze Pierre Haski. To dzięki nim możemy zrozumieć zawiłości polityczne, kulturowe i obyczajowe tego regionu. Dodatkowo w książce jest kilkanaście zdjęć, dzięki którym możemy poznać Ma Yan, jej rodzinę i ilustrują ciężkie życie tej prowincji. W zakończeniu pisze o dalszych losach Ma Yan i jej koleżanek, gdy zostały otoczone pomocą fundacji. Pisze także o odbiorze tej książki przez francuskich gimnazjalistów, a także innych czytelników, dzięki którym została stworzona fundacja.

Fascynująca lektura, która pokazuje inne oblicze Chin. W tym przypadku nie jest ważna strona literacka tej książka, ale prawda, jaką ta książka przekazuje. Prawda, że w wielu miejscach na świecie nauka jest niedostępnym przywilejem, a nie normą. Myślę, że warto ją polecić młodym ludziom, aby właśnie to mogli sobie uświadomić.
Recenzja napisana dla serwisu" Na kanapie".

Chcę się uczyć!

Dla dorosłych czytelników przekaz jest prosty, opisy zawarte w samym dzienniku powtarzalne, ale przecież tak ma być! W końcu autorką jest 12-13 letnia dziewczyna, która nie pisała go z zamiarem publikacji. Mimo wszystko dzięki tej książce jesteśmy w stanie doskonale zobrazować sobie życie, jakie wiodą mieszkańcy opisywanego regionu - zupełnie niepodobne do naszego. Muszę przyznać, że wstrząsnęły mną te skromne opisy, szerszy kontekst jest prosty do zrozumienia dzięki przypisom. Uważam, że warto, żeby ta książka trafiła w ręce nastolatków - dzięki niej można zacząć doceniać własne życie i machnąć ręką na drobiazgi, które na dłuższą metę nie mają znaczenia.

Książka informacyjna, bardzo dobra dla młodych czytelników, ze względu na prosty język. Natomiast dla nas, starszych osób, szybka lektura, ale przekaz również działa. Do dzisiaj wracam myślami do losów bohaterki i z trochę innej perspektywy patrzę na własne życie.

Sama idea bardzo wzruszająca i chwalebna. Jednak książka trochę nudnawa w swojej monotonii. Rozumiem ogólny przekaz i trochę mi głupio, że nie doceniam, jaką rolę pełni w chińskim społeczeństwie, ale chyba jednak zostanę wierna zwyczajnym książką fabularnym.

Bardziej dokument niż książka i tą lekturę należy traktować raczej jako opis faktograficzny niż literaturę. Jednakże książka ta mówi wiele o współczesnych Chinach i to rzeczy, które nie są ogólnie znane. Wszyscy wiedzą o wielkim skoku skoku ekonomiczno-cywilizacyjnym, jakiego dokonało Państwo Środka, mniej osób zdaje sobie sprawę, że dotyczy to przede wszystkim rozwiniętych, uprzemysłowionych regionów miejskich natomiast chińskie chłopstwo w dalszym ciągu żyje w wielkim ubóstwie. Bieda staje się przyczyną utrudnień w zdobyciu wykształcenia dla wielu dzieci z ubogich rodzin, zwłaszcza w zachodnich, mniej rozwiniętych prowincjach Chin. Autorka dziennika, 13-letnia Ma Yan doświadcza takich trudności. Jej rodzice, biedni rolnicy w prowincji Ningxia, z trudem wiążą koniec z końcem by opłacić edukację córki. Zdobycie wykształcenia to jedyna droga do poprawy losu. Tymczasem młodej Chince właściwie cały czas grozi przerwanie nauki.Opisuje jak musi oszczędzać na jedzeniu, żeby móc kupić sobie długopis. Takie rzeczy mają miejsce w kraju, który jest drugą potęgą gospodarczą świata.
Na szczęście opublikowanie fragmentów pamiętnika Ma Yan we francuskiej prasie wywołało ogromny odzew wśród czytelników. Wsparcie finansowe, którego udzielili zamożni Francuzi pomogło stworzyć fundacje oferującą stypendia dla najuboższych dzieci z prowincji Ningxia.
Mimo wszystko warto przeczytać dla uświadomienia sobie, że chiński sukces ostatnich lat ma także inne oblicze.

"Niepowodzenie jest matką sukcesu."

Ma Yan to nastolatka z chińskiej prowincji.
Jej życie nie różni się od życia innych dzieci z wioski.
Ciągła walka o przetrwanie, jedzenie, odpowiednie ubranie czy też możliwość nauki. To wszystko jest na porządku dziennym.

Ma Yan nie różni się niczym od swych rówieśników, ale to dzięki niej kilkadziesiąt najbiedniejszych dzieci ma możliwość nauki. To dzięki jej historii, jej dziennikom świat zobaczył skrajną biedę chińskiej wioski i kolejny raz pokazał, że potrafi się zjednoczyć, aby pomóc potrzebującym.

"Bieda jest okrutniejsza od śmierci."

Książka nie jest doskonała. Jest prawdziwa i szczera.
Książka pokazuje biedę i trud życia mieszkańców zacofanej wsi. Pokazuje także ich nieustanną walkę oraz samozaparcie i konsekwencję w dążeniu do wyznaczonych celów.

Cieszę się, że przeczytałam "Dziennik Ma Yan. Z życia chińskiej uczennicy", gdyż otworzyła mi oczy na to co dzieję się daleko daleko od naszego kraju.

"Dla mnie mama jest samą szlachetnością."

"Niepowodzenie jest matką sukcesu."

Ma Yan to nastolatka z chińskiej prowincji.
Jej życie nie różni się od życia innych dzieci z wioski.

Jest to książka zdecydowanie dokumentalna. Dużo w niej niepisanych przez Ma Yan 'opisów postaci' wciśniętych między kartki pamiętnika dziewczynki. Sprawiaja wrażenie ...

opinia w przygotowaniu

opinia w przygotowaniu

Na wstępie książki, Pan Pierre Haski usilnie stara się przedstawić nam Ma Yan jako straszliwie skrzywdzoną, głodującą, biedną i nieszczęśliwą dziewczynkę, która swą mądrością, dobrocią i pustym żołądkiem mogłaby zbawić świat. Oczywiście będąc już w trakcie czytania książki okazuje się, że przedmowa do książki jest bardzo na wyrost podkolorowana. Dziewczynka rzeczywiście pochodzi z biednej rodziny, lecz mimo wszystko jest dość szczęśliwa, jednocześnie nie jest jakoś nad wyraz mądra, a jej bieda nie wyróżnia się niczym ponad ubóstwo pozostałych mieszkańców okolicy. Mimo wszystko książka w ciekawy sposób ukazuje nam rytm życia i realia, w których żyją mieszkańcy tamtejszych rejonów w danych latach. Nie jest to mimo wszystko skrajne ubóstwo i codzienne głodowanie w zimnie i braku wszelakich dóbr doczesnych, jak to chciał nas przeświadczyć autor na wstępie.

Polecam osobom, które interesują się życiem ludzi na świecie jako ciekawostkę :)

Może nie jest napisana jakimś wyszukanym językiem, ale wspaniale pokazuje to, jak żyją ludzie w biednych rejonach Chin.

Tą książkę,a właściwie pamiętnik,można określić jednym słowem:przerażające.Niby to co Ma Yan opisuje,wydaje się być nierealne,a jednak to prawda.Pouczająca książka.

• Chiny
  • Azja