Honor samuraja

Tłumaczenie: Witold Nowakowski
Wydawnictwo: Albatros

Epicka opowieść o heroizmie, zakazanej miłości i zemście, ukazująca egzotyczny świat dzielnych wojowników i gejsz, Japonię i San Francisco u progu XX wieku.
Piękne kobiety, szlachetni samuraje, malownicza sceneria i wartka akcja to jedne z wielu walorów tej pasjonującej książki.

Alivea | 2014-05-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Fantastyczna.
Podobała mi się nawet bardziej od "Chmary wróbli". Klimat iście magiczny, wyraziste postaci. Pomieszana chronologia jest wielkim atutem, dzięki niej całość staje się nieszablonowa.
Zgadzam się z przedmówcami- tłumaczenie ( być może tylko polskie? ) nie oddaje ducha ówczesnej Japonii. Dla prawdziwych miłośników może być wielkim rozczarowaniem. Chyba, że zamiarem było stworzenie czegoś bardziej przystępnego dla czytelnika.

Dreddenoth | 2014-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Doskonała kontynuacja historii z "Chmary wróbli" z początku gubiłem się rozdziałach historia dzieje się w teraźniejszości, przyszłości, przeszłości. Taki zabieg nadaje książce wyjątkowy klimat,podoba mi sę historia a właściwie to kilka historii które spotykają się w pewnym punkcie przecinają i toczą dalej swoim torem.
Genji, Makoto, Shingeru , Shizuka, Emilly, Stark potrafią naprawdę sobą zainteresować, no i przede wszystkim polubiłem Genjego. Odnoszę wrażenie ze autor nielubi kobiet, umieralność płci pięknej była wysoka już przy pierwszym dziecku. Pod książki zaczyna to być lekko irytujące a co drugie dziecko jest półsierotą

Jan | 2014-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Kapitalna pozycja.
Z początku można się pogubić poprzez skoki w czasie (raz XIXw, potem XIV, następnie XX i znowu Meiji), ale gdy już się zrozumie skąd takie zabiegi, wszystko idzie zrozumieć i wciąga jak diabli.

Świetne rozwinięcie wątków z ,,Chmary Wróbli", genialnie zarysowane postacie. Jedyne czego mi brakowało, to więcej japońskiego klimatu, stąd 9/10
Polecam absolutnie każdemu, ale tylko po przeczytaniu poprzedniej części!

mozartiwieloryb | 2010-08-29
Przeczytana: 05 sierpnia 2010

Osoby, które czytają kilka książek (nawet tego samego dnia) dlatego, że lubią albo dlatego, że przymusza do tego tryb życia, będą miały wiele za złe autorowi "Honoru Samuraja".

Powiedziałabym - "fabuła skacząca". Różne tła fikcyjne, historyczne. Z XIII w. nagle przenosimy się do XIX. I tak po kilka razy na rozdział.
To męczy, z racji ciągłej potrzeby wracania do poprzedniego akapitu, żeby zrozumieć ten, który właśnie czytamy.

Jednak pomimo tego, jak nie ulec pięknym i barwnym historiom o honorze, samurajach, gejszach, przepowiedniach, heroizmie, zakazanej miłości i zemście? No, nie da rady!

Katarzyna Em | 2013-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Bardzo mi się podoba; o ile pominie się język [chociaż można się do niego przyzwyczaić]. Tłumaczenie w ogóle nie oddaje ducha XIX-wiecznej Japonii; pozostaje mi tylko mieć nadzieje, że oryginał pod tym względem wypada lepiej. Dla zainteresowanych tematyką - lektura obowiązkowa! (;

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Przeczytana: listopad 2007

Głupia jestem, że tyle się zastanawiałam, czy ją kupić: mistrzowsko poprowadzona akcja, zazębiające się intrygi, przeszłość i przyszłość splatające się w jedną całość - a wszystko to idealnie przejrzyste, nic się nie wymyka spod kontroli - dawno nie czytałam tak dobrze napisanej powieści.

majek | 2011-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2011

Ta książka jest poplątana jak moje włosy po myciu. Ogólnie nieźle się czyta, historia całkiem całkiem, tylko chronologia, kolejność zdarzeń... Ja wiem, że autor chciał odzwierciedlić komplikacje, jakie może przynieść proroczy dar, ale bez przesady.
Ocena: 2/5

| 2011-04-13

Kontynuacja Chmary Wróbli, oraz uzupełnienie poszczególnych wątków. Autor z niezwykłą maestrią dokonuje ciągłych przeskoków czasowych poszczególnych planów. Co więcej wszystko do siebie pasuje i idealnie układa się w jedną, spójną całość. Brawa dla autora.

Liliolka | 2015-06-15

Książkę czytało się przyjemnie. Po za tym książka została napisana tak, że rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych, dzięki czemu można zobaczyć jak wyglądały wydarzenia, które doprowadziły do "czasu teraźniejszego" w lekturze. Polecam!

trycha | 2014-02-18
Przeczytana: 2012 rok

Naprawdę godna powieść. I dość przystępna, bo sposób pisania mało "japoński".