Zaproszenie na kimchi

Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
978-83-926940-4-5
Korea, podróże, relacje, Azja

Korea wydaje się być dla nas dzisiaj o wiele dalej niż Japonia, jest bardziej tajemnicza, ma oblicze Sfinksa, do tego pęknięte na pół i podzielone na Północ i Południe. Ta książka przybliża ten kraj i nagle jest on w zasięgu ręki. Autorka należy do młodej generacji Polaków, którzy cały świat traktują jak swój dom. Polska już im nie wystarcza, ale widzenie i opisywanie świata nadal jest uparcie...

Autorka należy do młodej generacji Polaków, którzy cały świat traktują jak swój dom. Polska już im nie wystarcza, ale widzenie i opisywanie świata nadal jest uparcie z polskiej, ale też z europejskiej perspektywy.

źródło opisu: Wydawnictwo Kwiaty Orientu, 2008

źródło okładki: www.kwiatyorientu.com

Dociekliwy_Kotek | 2011-04-23
Przeczytana: kwiecień 2011

Nie ma chyba nic boleśniejszego ani bardziej irytującego dla czytelnika, niż kiedy przeciętna osoba bez powalającego talentu literackiego, wrażliwości czy zmysłu obserwacji wyjeżdża do egzotycznego kraju, którego kultury nie zna, i postanawia czytelnika uraczyć swoimi wrażeniami. Nie śmiem kwestionować wykształcenia pani Świadek ani podważać jej kompetencji anglisty, ale wolałabym, żeby nie pisała książek, szczególnie o Korei, jeśli mają się one sprowadzać do powierzchownych spostrzeżeń, banalnych przemyśleń i kompletnie nietrafionych analiz. Nie ma chyba gorszego grzechu niż wyrokowanie o całości na podstawie wycinka, a autorka dokładnie to w swojej książeczce robi.
Powiedzmy, że to jeszcze byłabym w stanie przełknąć, bo nie takie rzeczy się wybacza. Ale te kompletnie do niczego w książce o Korei refleksje o kulturze zachodniej - a jakie głębokie, jakie światłe, ach, że też Amerykanie nie mogli się przed zeszłymi wyborami zapoznać z myślami pani Świadek ("Czterdzieste czwarte...

Blackheart009 | 2017-12-20

Od ponad 3 miesięcy napadła mnie mania na oglądanie różnego rodzaju koreańskich dram. W związku z tym,postanowiłam przeczytać jakąś książkę związaną z tą kulturą. Trochę jestem rozczarowana spodziewałam się większej ilości ciekawostek i opisów, ale jak na mój" pierwszy raz" z tym tematem to jest dobrze. Z chęcią przeczytam więcej książek o koreańskiej kulturze.

Gaya | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Niestety nie przyjmę zaproszenia na kimchi od pani Świadek. Odniosłam wrażenie, że czytam bloga, i to nie takiego zwykłego bloga, lecz bloga osoby, która naczytała się zbyt wiele i wie o Korei wszystko. Z tą różnicą, że autorka nie czytała, a była w Korei, co razi jeszcze bardziej.
O ile niektóre spostrzeżenia są trafne, o tyle odwoływanie się do historii i polityki już niekoniecznie... Widać, że autorka przeczytała kilka opracowań historii Korei i wybrała wersję dla siebie najwygodniejszą, ponieważ niektóre fakty historyczne przytoczone przez nią nie były prawdziwe (np. kwestia uzyskania zgody na atak Korei Północnej na Południową od Stalina przez Kim Ir Sena. Stalin NIE wyraził takowej zgody).
Dalej mamy mit o bezpiecznej Korei, na wzór Japonii. Niestety jest to tylko i wyłącznie mit, a mit ten bierze się z faktu, że większość przestępstw nie jest w ogóle zgłaszanych. Może i autorkę ominęły kradzieże i inne przestępstwa, ale Korea wcale nie jest krajem bezpieczniejszym niż...

| 2010-09-09
Przeczytana: 09 września 2010

Kimchi jest smaczne – kto nie jadł, koniecznie powinien spróbować, choćby po to, by przekonać się, czy taki typ jedzenia mu odpowiada. Autorka recenzowanej przeze mnie pozycji zaprasza nas nie tylko do spróbowania koreańskiej kuchni, lecz także do zatopienia się w kulturze Korei.

Sam pomysł innowacyjny nie jest. Do tej pory powstało naprawdę wiele książek, napisanych przez ludzi, którzy parę lat spędzili w obcym, słabo znanym przez ogół społeczeństwa kraju, a po powrocie do domu postanowili opisać swoje przeżycia. Po „Zaproszenie na kimchi” sięgnęłam dlatego, że całkiem lubię tego typu pozycje. Dużo zdjęć, tekst zupełnie inny niż w pospolitych przewodnikach… a jednak odrobinkę się zawiodłam.

„Zaproszenie na kimchi” nie jest dziełem obszernym, ja jednak, po przebrnięciu przez te niecałe sto stron, czułam się zmęczona, znudzona. Jeśli miałabym wymienić krótko to, co doprowadziło mnie do takiego stanu, z pewnością najpierw wspomniałabym o czymś dziwnym, z czym jeszcze nie zdarzyło...

Iwona | 2018-06-10
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 05 września 2016

O książce na blogu: https://iwonamagdalena.wordpress.com/2016/09/09/koreanski-piatek-2-zaproszenie-na-kimchi/

Fragment:
Nie stawiam się w żadnym wypadku w roli eksperta – bo jakżebym mogła? Ale oglądam sporo dram i programów, spędzam godziny na słuchaniu vlogów i szukaniu małych informacji, więc gdy czytałam Zaproszenie na kimchi, miałam wrażenie, że autorka nie do końca wie o czym pisze. Bo docierały do mnie zupełnie inne opinie, a i swoje też jakoś wyrobiłam. Pokręciłam głową przy fragmencie o dramach, które Świadek zwyczajnie określa tasiemcami, co na kartach książeczki brzmi negatywnie i z pewną nutą ignorancji. Bo jest mi trudno nazwać dwudziestoodcinkowy serial tasiemcem, szczególnie, że cała historia zamyka się w jednym sezonie.

Oczywiście Świadek doświadcza Korei na własnej skórze, wiec wcale nie neguję jej punktu widzenia. Przecież każdy jest inny, zauważa inne rzeczy, spotyka na swojej drodze innych ludzi, przez co ma też inne interakcje. Jak w każdym miejscu na...

Katarzyna Ozimek | 2014-06-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Korea
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Prosto opisane odczucia o pobycie w Korei w formie pamiętnika. W miarę czytania autorka pokazuje jak zmieniało się jej podejście do tego kraju, ludzi itd. Najlepsze jest to że sama zaczęła powoli zmieniać swoje podejście do życia. Wiele razy porównuje Koreę do Polski, moim zdaniem słusznie ponieważ pokazuje jaki jest między nami kontrast (jak dwa inne światy). Szczerze i naturalnie, bez głupiej naciąganej "głębi".

hiliko | 2010-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2010

Korea to zupełnie mi obcy kraj - nie tylko podróżniczo, ale również literacko. Z przyjemnością stwierdzam, że książka Leny Świadek jest pierwszą, jaką miałam przyjemność czytać o tym niedużym państwie w północno - wschodniej Azji i z pewnością nie ostatnią.
Lena Świadek to kobieta uwielbiająca podróżować, zwiedzać przeróżne zakątki świata. 30 kwietnia 2004 roku wylatuje do Korei, kraju "porannej świeżości". Przeżywa tam piękne chwile, poznaje tradycje i obyczaje tamtejszych ludzi, ma okazję pracować jako przedszkolanka. W swojej książce "Zaproszenie na kimchi" opowiada o tej wyprawie, dzieli się z nami różnymi ciekawostkami dotyczącymi tego państwa.
Tytułowe kimchi to przystawka jadana w Korei niemal z każdym daniem. To kapusta pekińska marynowana w pikantnym sosie, zaprawiana małżami i czosnkiem, ma czerwonawą barwę. Lena, początkowo spoglądając nieufnie na kapustę, wkrótce sama się nią zajadała.
Książka w żadnym wypadku nie jest pamiętnikiem, autorka nie...

Sanna | 2013-09-09
Przeczytana: 09 września 2013

Zapowiadało się dość interesująco – oto mam przed sobą cienki zbiór angedot o Korei Południowej, w której autorka mieszkała przez trzy lata i swoimi obserwacjami dzieli się z czytelnikiem. Szybko jednak okazało się, że efekt psuje irytujący styl – anegdoty kończą się komentarzami autorki, czasem filozoficznymi, czasem w zamyśle zabawnymi (choć zupełnie nie trafiają w moje poczucie humoru). Początkowo więc wydawało mi się, że podsumuję tę książkę czterema słowami: "tematyka tak, styl nie". Niestety, im dalej, tym gorzej... Autorka zbacza z tematu, pisząc o sprawach ani trochę z Koreą nie związanych – po prostu prezentuje swoje przemyślenia i refleksje na tematy przerozmaite. Biorąc pod uwagę niewielką objętość książki – gdyby usunąć z niej te denerwujące, pseudofilozoficzne dygresje, pozostałaby zaledwie garstka anegdotek, ale myślę, że i tak byłoby to z korzyścią dla odbioru całości, bo w obecnym kształcie – za mało Korei w tej książce o Korei.

Alicya Oss | 2014-08-02

Całość recenzji na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2014/08/pery-w-kimchi-czyli-groch-z-kapusta.html

Słono-kwaśno-słodka przystawka będąca kwintesencją kulinarnej kultury, to pikantny symbol kraju z drugiego końca świata. Moja pierwsza reakcja na tę wiadomość była mniej więcej taka: i niech mi ktoś jeszcze powie, że tylko Polacy jedzą „zepsutą” kapustę! Koreańczycy spożywają tę przystawkę nieustannie. Parafrazując, można nawet zaryzykować stwierdzenie: „Nie ma ryżu bez kimchi…”. Danie te równie często, jak spożywane jest osobno, staje się podstawą do przygotowania innych posiłków (np. zupa kimchi, czyli kimchi jjigae). Podobno jej nazbyt egzotyczny wygląd nie zachęca do skosztowania, ale jeśli ktoś się już skusi, to trudno jest się nią nie zajadać. Zwłaszcza, że ta zasolona, wymoczona i ukiszona potrawa ma liczne właściwości zdrowotne i odchudzające.

Collony | 2010-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2010

Spodobało mi się najbardziej, że książka została napisana w formie anegdot. Z początku wyjątkowo mnie wciągła, ale gdzieś w połowie to się zmienia. Książka robi się strasznie refleksyjna i filozoficzna, co mnie trochę odrzucało. Ale jest to jedyna książka traktująca o współczesnej Korei, która zawarła w sobie wszystko o tym kraju, czego chciałam się dowiedzieć.