rozwińzwiń

Gejsza. Żywa tradycja

Okładka książki Gejsza. Żywa tradycja Kyoko Aihara
Okładka książki Gejsza. Żywa tradycja
Kyoko Aihara Wydawnictwo: Świat Książki albumy
128 str. 2 godz. 8 min.
Kategoria:
albumy
Tytuł oryginału:
GEISHA
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
128
Czas czytania
2 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8373914641
Tłumacz:
Iwona Kordzińska-Nawrocka
Tagi:
gejsza japonia kultura Japonii tradycje japońskie cywilizacja japońska albumy
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
53 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
191
191

Na półkach: ,

Lisioł gejszą? Gejszą, nie gęsią!

Lisioł postanowił podjąć się nietypowego wyzwania i zostać gejszą! W tym celu zaczął zgłębiać książkę "Gejsza. Żywa tradycja" Kyoko Aihara w celu zostania najpiękniejszą z gejsz. Szybko dowiedział się, że to proste nie będzie. Po pierwsze, Lisioł jest nieco stary – ma tylko kilka wieków na lisim karku (znaczące kaszlnięcie) – po drugie, powinien wykazywać się taktem i znajomością sztuk pięknych. Cóż, Lisioł umie całkiem ładnie piszczeć do księżyca, słońca i do czego tam jeszcze będzie trzeba. Same plusy. Wyposażony w dobry nastrój, Lisioł rozpoczął swoją przygodę jako gejsza. Ubrał się w piękne kimono w lisy oczywiście, wymalował sobie pysk na biało, ułożył misterną fryzurę z powtykanymi szyszkami, po czym wsadził buty dla gejszy – bardzo wysokie buty na koturnach. Zrobił kilka kroków, starając się kołysać biodrami oraz nęcić ogonem, po czym się wyrąbał na chodnik jak lisi naleśnik. Makijaż od razu się rozmył, lisy pouciekały z kimona, nawet szyszki dały dyla, i tyle z lisiołkowania. Lisioł nawet nie zdążył zachwycić gości swoim talentem oratorskim pod tytułem: 100 sposobów na ukradzenie, przyprawienie i upieczenie nieswojej kury. Może następnym razem Lisiołowi uda się olśnić Kioto. Sama książka jest jednak warta takiej próby. Pięknie ilustrowana opowiada o wszystkich tajnikach bycia gejszą, od makijażu, przez stroje po życie codzienne, bo przecież gejszę również mają własne życie!

Lisioł gejszą? Gejszą, nie gęsią!

Lisioł postanowił podjąć się nietypowego wyzwania i zostać gejszą! W tym celu zaczął zgłębiać książkę "Gejsza. Żywa tradycja" Kyoko Aihara w celu zostania najpiękniejszą z gejsz. Szybko dowiedział się, że to proste nie będzie. Po pierwsze, Lisioł jest nieco stary – ma tylko kilka wieków na lisim karku (znaczące kaszlnięcie) – po drugie,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
937
319

Na półkach: , , , , , , ,

Książka ta ma na celu pokazanie Czytelnikowi, kim tak naprawdę jest gejsza. Te legendarne kobiety orientu są kimś więcej niż ekskluzywnymi hostessami (a także- wbrew powszechnej opinii, gejsze nie sprzedają swoich ciał, choć mają tzw "opiekunów", którzy łożą na ich utrzymanie). W dzisiejszych czasach te wykształcone, zadbane kobiety, stanowią element kultury Japonii. Gejszami zostają kobiety które już jako małe dziewczynki uczą się tańca, gry na instrumentach, śpiewu, aktorstwa- w zależności od talentu w przyszłości będą to ich atuty. Warto bowiem wiedzieć, że pracą gejszy jest uprzyjemnianie czasu bogatym Japończykom. Gejsze przyrządzają herbatę i podają ją oraz sake, zabawiają konwersacją zmęczonych mężczyzn i dbają o ich dobry nastrój- jeżeli mężczyzna chce zostać panem (opiekunem) gejszy, o pozwolenie na to musi prosić właścicielkę okiya, z którego pochodzi kobieta. W książce "Gejsze. Żywa tradycja" Autor zabiera nas w podróż do dzielnicy gejsz w Kioto, w której można spotkać zarówno prawdziwe gejsze, jak i całą masę prostytutek stylizujących się tak, by wyglądać jak one- jednak zawód gejszy to o wiele więcej niż wygląd! Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że takie kobiety nie są gejszami, wykorzystują jedynie sławę elity (gdyż gejsze są w Japonii kobietami szanowanymi, wręcz wyniesionymi na piedestał- choć być może nie jest to najlepsze określenie). Żeby dostać się do świata, gdzie czas stanął w miejscu, nie wystarczą same pieniądze- trzeba mieć odpowiednie kontakty, tak żeby ktoś z bywalców herbaciarni mógł wprowadzić nowego gościa (który jest dyskretnie sprawdzany- Autor książki dostał się do świata hanamachi mówiąc otwarcie, że chce napisać książkę o gejszach- a że Japończycy bardzo cenią sobie swoją tradycję...). Na pewno jednak musiał mieć osobę wprowadzającą- bez tego nie dostałby się do prawdziwego okiya.
Warto na koniec wspomnieć o walorach estetycznych książki. Książka ta ma format albumu- jest pięknie wydana, na kredowym papierze i w sztywnej okładce. Wewnątrz, oprócz wielu fotografii gejsz w różnych sytuacjach, w poszczególnych rozdziałach możemy poznać tajniki ich zawodu. Czym różni się maiko od geiko? Tego i mnóstwa innych japońskich słów nauczymy się z tej książki, a barwne przykłady sprawią, że nie zapomnimy wielu z nich. Poznamy także świat gejsz bliżej, niż dane by nam to było nawet będąc w Japonii. Polecam wszystkim zainteresowanym kulturą i dziedzictwem narodowym Japonii.

Książka ta ma na celu pokazanie Czytelnikowi, kim tak naprawdę jest gejsza. Te legendarne kobiety orientu są kimś więcej niż ekskluzywnymi hostessami (a także- wbrew powszechnej opinii, gejsze nie sprzedają swoich ciał, choć mają tzw "opiekunów", którzy łożą na ich utrzymanie). W dzisiejszych czasach te wykształcone, zadbane kobiety, stanowią element kultury Japonii....

więcej Pokaż mimo to

avatar
614
26

Na półkach: ,

Osobiście uważam, że ta bogato ilustrowana i (niestety!) cienka książka jest naprawdę dobrym kompendium wiedzy o gejszach. Oczywiście nie jest to praca naukowa odnośnie tamtego życia a raczej zbiór ciekawostek i ogólnych informacji dotyczących tej "kasty" społeczeństwa Japońskiego epoki Edo.
Sądzę, że osoby żywo zainteresowane tym tematem nie znajdą tu zbyt wiele dla siebie, ale już osoby zainteresowane ogólnie Japonią i wcześniej nie wchodzące głęboko w tematykę gejsz będą zaciekawione.
Dość dokładnie omówiony sposób uczesania, sypiania czy mieszkania gejsz przedstawiony w tej książce jest możliwy do odnalezienia w książkach japońskich autorów. Jeśli możemy dokładnie zrozumieć co chcieli nam przekazać szczególnym zwróceniem uwagi na dany kolor kimona, albo konkretną ozdobę do włosów czy choćby szukamy wyjaśnienia dlaczego czasem w książkach występuje postać starszego pana, któremu towarzyszy młoda gejsza ( o ile się nie mylę motyw taki pojawił się choćby w jednej z książek Jun'Ichiro Tanizakiego "Dziennik szalonego starca. Niektórzy wolą pokrzywy") mam wrażenie, że to co rysuje nam się w głowie podczas czytania ma o wiele pełniejszy wymiar.
Jeśli ktoś jest "zajawiony" japońską literaturą i chciałby zrozumieć ją jeszcze pełniej oraz ma możliwość przeczytania tej pozycji to szczerze polecam ;) zwłaszcza, że nie zajmie to sporo czasu.

Osobiście uważam, że ta bogato ilustrowana i (niestety!) cienka książka jest naprawdę dobrym kompendium wiedzy o gejszach. Oczywiście nie jest to praca naukowa odnośnie tamtego życia a raczej zbiór ciekawostek i ogólnych informacji dotyczących tej "kasty" społeczeństwa Japońskiego epoki Edo.
Sądzę, że osoby żywo zainteresowane tym tematem nie znajdą tu zbyt wiele dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1381
18

Na półkach: , ,

Naprawdę wyjątkowa książka. Mimo niedużej ilości stron jest bogata w treść. (I to nie byle jaką!) Autorka bardzo dokładnie opisała drogę jaką musi przejść kandydatka na maiko i geiko. Pozycja z pewnością zaciekawi każdego. Książka jest kompedium wiedzy o tym, jak odróżnić maiko od geiko i nie tylko. Mamy wyczerpujące opisy ozdób do włosów, rodzaj kimon i materiałów. Dowiemy się również, jakie sztuki uprawiają gejsze, jak wygląda wizyta w ochaya w towarzystwie gejsz, oraz ogólnie jak toczy się życie w hanamachi. Dużym atutem albumu są liczne, piękne fotografie cieszące oko.

Naprawdę wyjątkowa książka. Mimo niedużej ilości stron jest bogata w treść. (I to nie byle jaką!) Autorka bardzo dokładnie opisała drogę jaką musi przejść kandydatka na maiko i geiko. Pozycja z pewnością zaciekawi każdego. Książka jest kompedium wiedzy o tym, jak odróżnić maiko od geiko i nie tylko. Mamy wyczerpujące opisy ozdób do włosów, rodzaj kimon i materiałów. Dowiemy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1577
1572

Na półkach: ,

Życzyłabym sobie czegoś bardziej wyczerpującego, ale za same zdjęcia warto mieć.

Życzyłabym sobie czegoś bardziej wyczerpującego, ale za same zdjęcia warto mieć.

Pokaż mimo to

avatar
154
10

Na półkach:

Temat ciekawy. Jednak książka trochę męczyła. Trochę jakbym czytała Wikipedię.

Temat ciekawy. Jednak książka trochę męczyła. Trochę jakbym czytała Wikipedię.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    175
  • Przeczytane
    83
  • Posiadam
    25
  • Japonia
    10
  • Japonia
    4
  • Azja
    2
  • Orient
    2
  • Daleki Wschód
    2
  • Japońska kultura
    1
  • ~*~Prywatna kolekcja~*~
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gejsza. Żywa tradycja


Podobne książki

Przeczytaj także