Strefa Mroku nie leży na drugim końcu świata, ona jest w nas. W naszych poczynaniach i w naszych myślach. To właśnie tu czai się koszmar. Zobaczcie, co przygotowali dla was Apostołowie Grozy. Skład antologii: * Złote popołudnie - Andrzej Sapkowski * Gotyk - Jacek Dukaj * Zielona pola Avalonu - Damian Kucharski * Siostra czasu - Grażyna Lasoń-Kochańska * Opowieść Wigilijna...

Skład antologii:

* Czarownice - Andrzej Ziemiański
* Akwizytor - Rafał Ziemkiewicz

Roland | 2015-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

W 2002 roku, jako dodatek do nieistniejącego już magazynu „Fantasy”, ukazał się zbiór opowiadań polskich autorów. Redaktorowi naczelnemu magazynu, Jackowi Piekarze udała się sztuka zgromadzenia w jednym miejscu wielu uznanych nazwisk polskiej fantastyki, w tym Jacka Dukaja, czy Andrzeja Sapkowskiego. W niektórych przypadkach wybór tytułu podnosi poprzeczkę oczekiwań czytelnika. „Strefa Mroku” ma być z założenia antologią opowiadań grozy. Zamierzenie to nie jest spełnione do końca. Podstawowym problemem jest brak wspomnianej grozy w niektórych utworach. Intrygujące ilustracje tekstów sugerują, że będziemy mieć do czynienia z grozą. Oczywiście są różne oblicza grozy. Każde z tych opowiadań porusza inną tematykę i w każdym z nich dużą rolę odgrywa atmosfera tajemniczości. Wszak właśnie ta atmosfera jest wspólnym łącznikiem wszystkich tekstów z grozą. Jednakże z zebranych tu tekstów przynajmniej pięć należałoby odrzucić albo chociaż zmienić tytuł antologii.

Antologię...

Silaqui | 2011-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2011

Zawiodłam się na tym tomiku.
Po pierwsze dlatego, że trzy z zamieszczonych opowiadań już znałam. A nic nie denerwuje mnie bardziej jak umieszczanie tych samych form w różnych zbiorach. Po co to? Jeśli znany twórca nie ma czasu lub natchnienia, to czyż nie lepiej poprosić kogoś młodego o stworzenie opowiadania grozy?
Wydaje mi się, że powtórki były tylko po to, by przyciagnąć czytelników znanymi nazwiskami: Sapkowski, Pilipiuk czy Piekara...

Kolejna sprawa - uważam że tytuł jest kompletnie nie trafiony. Nie znalazłam w tych opowiadaniach ani grama grozy. Dlatego też korzystniej i prawdziwiej by brzmiało hasło "Jedenastu Apostołów Mroku", lub zostawić tylko "Strefa Mroku" gdyż pewnej mroczności opowiadaniom w tym zbiorze nie można odmówić.

I ostatni minus tej książki - nieprzyzwoicie mała czcionka. Ja rozumiem - oszczędzamy itp, ale ( niecenzuralne słowo....)mać! Nie lubię męczyć się przy czytaniu, a ten zbiór zmęczył moje oczy bardziej, niż mbooki na moim wcale nie tak dużym...

lejdi15 | 2014-10-09

Opowieści o mrocznych obliczach naszych dusz. Nie są to górnolotne opowiadania, ale niektóre są całkiem ciekawe i zapewniają chwilową rozrywkę.

Adrian F | 2015-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2015

Całkiem niedawno znalazłem ten tomik na półce, pomyślałem, że odświeżę sobie dodatek do mojego niegdyś ulubionego magazynu (byłbym wiernym czytelnikiem do dziś, gdyby jeszcze istniał). Zdecydowana większość opowiastek całkiem ciekawa, niektóre niestety nie do przełknięcia (p. Dukaj). Jeśli komuś zalega na półce a akurat ma wolny wieczór to dlaczego nie.

Dusia | 2010-08-20
Na półkach: Przeczytane, Zakupione, 2010
Przeczytana: 19 sierpnia 2010

Książka zdecydowanie średnia. Tytuł sugeruje, że będziemy mieć do czynienia z przerażającymi historiami - nic bardziej mylnego. Większość jest pozbawiona chociażby cienia grozy, co gorsza: napisana zupełnie bez polotu. Nie polecam.

bractworozy | 2012-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

11 naprawdę fajnych i ciekawych opowiadań
przeczytane bardzo dawno temu, ale dzisiaj odnalezione na strychu :)
polecam !!!

Tanya | 2010-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2010

Spodziewałam się czegoś naprawdę dobrego. Czegoś, co mnie porządnie wystraszy, a przynajmniej sprawi, że pojawią się dreszcze.
Niestety dostałam zlepek kilku opowiadań, które wcale nie są straszne, a jedynie nudne. Czytając ziewałam śmiertelnie i liczyłam na szybkie zakończenie.
Może komuś się spodobają, ale ja osobiście odradzam.

Molly | 2010-10-15

Książka średnia! Sięgnęłam po nią poniewarz zainteresowała mnie okładka.
niektóre opowiadania były dobre ale naprawde nic wielkiego.

MANI3K | 2014-08-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Całkiem ciekawe opowiadania, choć część wręcz żałośnie krótka. Szczególnie przypadły mi do gusty opowiadania Jacka Dukaja(Gotyk) oraz Jerzego Rzymowskiego(Gdzie diabeł mówi dobranoc). Całkiem niezłe były jeszcze opowiadania Andrzeja Sapkowskiego(Złote popołudnie), Andrzeja Ziemiańskiego(Czarownice) oraz Jacka Piekary(Piękna i Bestia).
Totalnym nieporozumieniem były dla mnie opowiadania Tomasza Pacyńskiego(Opowieść Wigilijna) oraz Michała Studniarka(Twarz na każdą okazję).

aenyeweddien88 | 2014-07-31

Genialne: "Zielone Pola Avalonu" (zakochałam się, chcę więcej), "Złote popołudnie". Ciekawe: "Gdzie diabeł mówi dobranoc" i "Czarownice". Nie przypadło mi do gustu: "Gotyk" - niestety, jakoś nie mój styl. Zniechęciło mnie do autora: "Kostucha". Pozostałe jakoś nie utkwiły mi zbyt mocno w pamięci.