Opowieści o kronopiach i famach

Tłumaczenie: Zofia Chądzyńska
Seria: Biblioteka Bestsellerów
Wydawnictwo: Muza
Historias de cronopios y de famas
83-7200-325-4
Pirania

Ukazany jest wycinek świata wyobraźni zaludnionego przez trzy kategorie ludzi:są to famy-wygodni, zamożni, nadzieje-skromne, lecz chciwe ludziki marzące o awansie do świata fam, i kronopie, wrażliwi i z fantazją, którzy czasem są smarem, a czasem piaskiem w trybach postępu. Opisuje też zajęcia i przygody kronopiów, i nie kronopiów, którzy często przebijają cienką ściankę dzielącą rzeczywistość od snów.

Romsi | 2013-01-28

"Fama zręcznie przykleja swoje znaczki, uderzając je następnie lekko pięścią, żeby się lepiej trzymały, ale kronopio rozdziera się na cały głos budząc przestrach urzędników i z dziką wściekłością oznajmia, że obrazki na znaczkach s a ohydne,w złym guście i że nikt go nie zmusi, żeby prostytuował swoje miłosne listy matrymonialn3 tak paskudnymi smutasami." Wspaniałe krótkie formy posiadające moc rozweselania mnie w publicznych miejscach tak dalece, że nie mogę oprzeć się pokusie chichotania zza książki i rozsyłania naokoło uśmiechów irracjonalnych. Instrukcja wchodzenia po schodach, płaczu, śpiewu i mini przypowieści o kronopiach i famach- tak oto raz jeszcze odkrywam magnetyczną moc prozy Cortazara- z przyjemnością.

kurdek | 2014-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Książka jest rewelacyjna. Śmiałem się z otaczających mnie absurdów, traciłem grunt pod nogami, by go za chwilę odzyskać. Każde opowiadanie jak hot dog bez keczupu, nie dopowiedziane, czytelnik brnie z myślą o puencie, jaki musi być jego smutek wielki, gdy jej nie znajduję. Za to kocham Cortazara!

wolanka | 2013-09-29

Książka może pozostawić niedosyt - zbyt długa ani uporządkowana to ona nie jest, pewne wątki na pewno można by było jeszcze rozwinąć, myślę jednak że w tym właśnie tkwi jej urok. Jest to z pewnością literatura humorystyczna najwyższej klasy, zaskakuje każdym kolejnym akapitem, a przy tym, dzięki jej zwięzłości, ani na chwilę nie traci swego charakteru. Polecam na ciemne, jesienno-zimowe poranki - w drodze do pracy, na uczelnię czy do szkoły na pewno poprawi nastrój i doda energii.

sometimes | 2014-12-22

Wysoka nota wynikająca z dość osobistej interpretacji. Ale czy wolno w ten sposób czytać literaturę...?

Mateusz | 2016-08-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opowiadania Cortazara to naprawdę małe formy, ale za to jakie! Każde próbuje ująć świat w nowych, zaskakujących słowach, które oddawałyby cudowność i niezwykłość tego, co spotyka nas codziennie. W książce znajdziemy między innymi "Instrukcje", wywracające do góry nogami pojęcie o, zdawałoby się, rutynowych czynnościach, jak wchodzenie po schodach, czy nakręcanie zegarka ("Weź zegarek w jedną rękę, palcami drugiej uchwyć prztyczek do nakręcania i powoli nim obracaj. I oto otwiera się inny wymiar, drzewa rozwijają liście, łodzie stają do regat, czas niby wachlarz samorzutnie się rozkłada, z niego kiełkuje powietrze, powiewy ziemi, cień kobiety, zapach chleba"). Tym samym tropem, co "Instrukcje", podążają "Pozory", które, jak sama nazwa wskazuje, mówią, że to, co na pierwszy rzut oka wydaje się zwykłe, w istocie skrywa w sobie pokłady tajemniczości. No i oczywiście są także w książce tytułowe "Opowieści o kronopiach i famach", w których występują trzy rodzaje bohaterów (myślę o nich,...

Paulina | 2014-10-03
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Absolutnie ulubiona pozycja! Niezwykle wyrafinowany dowcip autora prowadzi nas przez fantastyczny świat tytułowych fam, kronopi i nadziei, które są metaforami typów ludzkich. Ogromna wrażliwość i bystre oko Cortazara pozwalają przyjrzeć się dokładniej zwykłym codziennym czynnościom i docenić, jak wielkim kunsztem jest na przykład poprawne chodzenie po schodach. Książka, do której wracam regularnie, która za każdym razem na nowo otwiera mi oczy i pozwala zachwycić się codziennością.

superheroina | 2015-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2015

"Opowieści o kronopiach i famach" są naprawdę niezłe, ciekawe, czasami zabawne - no po prostu niezłe! Szkoda tylko, że stanowią zaledwie 1/3 książki. Pozostałe opowiadania już bez rewelacji, niestety.

Piotr Prachnio | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

instrukcje; wybrane: Zakłócenia w instytucjach użyteczności publicznej, wielbłąd uznany za niepożądanego, koniec końca świata, zgubienie i odnalezienie włosa, pozory

Anna | 2016-11-27
Na półkach: Ibero, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 1972 rok
eliwka | 2016-11-03
Dobrze wyjść z pisarzem: Julio Cortázar i kronopio

Najwyższy czas na najważniejsze postaci literackie – nie wiem, jak można bez nich się obyć: dziś o kronopiach, famach i nadziejach. I o Julio Cortázarze.