Cztery opowiadania. List do ojca

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Das Urteil etc. ; Brief an den Vater
83-06-02902-X

W twórczości Franza Kafki, określanej mianem literackiej diagnozy XX wieku, opowiadania stanowią znakomite dopełnienie dorobku powieściowego. Wyrastają, tak jak "Proces" czy "Zamek", z poczucia wyobcowania i zagubienia - i do dziś nic nie tracą na aktualności. "Wyrok", "Przemiana" oraz "Kolonia karna" należą do nielicznych tekstów Kafki, które zdecydował się opublikować sam autor. Podajemy je do druku w klasycznych już przekładach Juliusza Kydryńskiego. Z kolei "Jama" oraz "List do ojca" - najważniejsza bodaj pozycja w prozie intymnej Kafki, stanowiąca klucz do jego osobowości - ukazują się w nowych tłumaczeniach Jarosława Ziółkowskiego. Oba teksty, niepublikowane za życia pisarza, ukazały się pośmiertnie w opracowaniu Maksa Broda. Źródłem nowych przekładów na polski jest krytyczne wydanie utworów Kafki, przywracające tekstom ich oryginalną postać.

| 2015-05-16
Przeczytana: 16 maja 2015

Bardzo trudno jest mi ocenić ten zbiór jednoznacznie. W moim odczuciu jest dość mocno nierówny.
Opowiadania „Wyrok” i „Jama” nie podobały mi się zupełnie. Chyba jedyną zaletą tego pierwszego jest jego niewielka objętość. Tak poza tym, wydaje się on utworem mocno jeszcze niewprawionego pisarza i jestem przekonana, że gdybym pokazała go jakiemuś mojemu znajomemu, nie wspominając, iż autorem jest Kafka, to tylko popukałby się w głowę nad zakończeniem. W „Jamie” natomiast bardzo irytujące jest mówienie w narracji w kółko o tym samym. Bardzo mnie to opowiadanie wymęczyło. Mało co się w nim dzieje, a natłok kolejnych zdań wcale nie wzbogaca o nowe wrażenia. Może właściwie dobrze, że Franz go nie skończył, bo wolę nie wiedzieć, jakie to miałoby rozmiary. Zdecydowanie przegadane.
Z kolei za niezłą uważam już „Kolonię karną”, którą dość zgrabnie i bez bólu dało się przeczytać. Natomiast najwięcej uznania mam dla „Przemiany” — przede wszystkim za nietuzinkowy pomysł, będący przemyślaną...

Migotka | 2016-02-22

Kafka zawsze mnie porusza do głębi. Jest przerażający w tym obnażaniu wszystkich ludzkich lęków, cierpień, egzystencjalnego bólu. Potrafi stworzyć atmosferę absurdu, w której czytelnik jest jednocześnie zachwycony i czuje dyskomfort, irytację, doświadcza głębokiego wewnętrznego przeżycia.
"List do ojca" jest bardzo osobistym świadectwem relacji ojciec-syn, relacji bardzo trudnej, przykrej, niezrozumiałej, a jednocześnie - jakże uniwersalnej.
Bo Kafka pisał o każdym z nas.

karola807 | 2013-01-29

Kafka jest mistrzem, z każdą kolejną lekturą jego dzieła przechodzą mnie coraz większe ciarki. Wspaniale buduje niepokojący klimat. Najbardziej podobała mi się "Przemiana".

dominik | 2013-04-20
Przeczytana: 15 marca 2005

Wstrzasnela mna ta ksiazka. Genialna, przygnebiajaca i prawdziwa.

Krzysztof Rozbicki | 2013-11-21

Trudno oceniać zbiór opowiadań. Gdzie przecież nie mamy do czynienia z jednolitą fabułą tylko z kilkoma całkowicie innymi historiami.
Dlatego żeby zachować pozory sprawiedliwości postanowiłem ocenić najlepsze , moim zdaniem, opowiadanie - "Przemiana" - 10/10
Pozostałe historie wcale nie są gorsze - po prostu nie robią aż takiego wrażenia. A jestem pewien że "Przemianę" zapamiętam do końca życia - a to chyba najlepsza recenzja jaką można wystawić.

ostroviahooligans | 2018-05-08
marijestmoja | 2018-04-30