rozwińzwiń

O literaturze. Wykłady w Berkeley, 1980

Okładka książki O literaturze. Wykłady w Berkeley, 1980 Julio Cortázar
Okładka książki O literaturze. Wykłady w Berkeley, 1980
Julio Cortázar Wydawnictwo: Wydawnictwo w Podwórku językoznawstwo, nauka o literaturze
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Tytuł oryginału:
Clases de Literatura. Berkeley, 1980
Wydawnictwo:
Wydawnictwo w Podwórku
Data wydania:
2016-06-16
Data 1. wyd. pol.:
2016-06-16
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364134104
Tłumacz:
Iwona Krupecka
Tagi:
literatura iberoamerykańska literaturoznawstwo
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
152
109

Na półkach:

Zapraszam do lektury całości recenzji na blogu Czepiam się książek

http://czepiamsieksiazek.pl/?p=1677

Odkąd kilka lat temu przeczytałam po raz pierwszy Grę w klasy, wiedziałam, że Cortázar to eksperymentator i literacki geniusz. Później przyszedł czas na lekturę innych jego tekstów, opowiadań i miniatur, dzięki którym odkryłam, że argentyński pisarz ma fenomenalną wyobraźnię i poczucie humoru… Jednak dopiero czytając jego wykłady o literaturze zrozumiałam, że był też wizjonerem. Nie spodziewałam się usłyszeć – i to z ust samego Cortázara – że na kształt jego twórczości tak wielki wpływ miały metafizyczne doznania, sny, przeczucia, swoiste wizje, których doświadcza otwarty i czujny umysł. Teraz wiem, że Cortázar był nie tylko obserwatorem rzeczywistości – którą przepuszczał przez filtr swojej artystycznej wyobraźni – ale też obserwatorem własnego wnętrza. Krótko mówiąc, był mistrzem imaginacji i introspekcji.

[...]

Wracając do „najmniej przemądrzałego profesora świata” uderzające jest to, że choć Cortázar dużo mówi o sobie i swoim pisarstwie, nie ma w tym narcyzmu czy egotyzmu. Jest za to swoboda i pokora. Jest dystans do siebie i zdrowy krytycyzm (na przykład po latach ocenia pewne fragmenty Gry w klasy jako właśnie „przemądrzałe”, ale jednocześnie nie żałuje ich kształtu; celnie podsumowuje ewolucję, która przeszedł jako pisarz),są też na pewno interesujące dla każdego miłośnika autora – zdradzane bez przesadnego ekshibicjonizmu – anegdotki z życia prywatnego. W jego chwilami gawędziarskich wykładach nie ma przesadnego intelektualizowania, a dzięki temu książka jest przystępna. To lektura nie tylko dla absolwentów uczelni wyższych, miłośników badań literackich czy konkretnie twórczości Cortázara. Myślę, że wykłady te powinien przeczytać każdy początkujący, ale nie tylko początkujący, pisarz. Na pewno okażą się bezcenne dla tych, którzy chcieliby, albo już próbują, chwycić za pióro. Cortázar chętnie dzieli się swoimi pisarskimi doświadczeniami, uczy patrzeć na świat i literaturę, czerpać z nich inspirację. I wreszcie jest to książka dla każdego, kto kocha literaturę i kogo fascynuje jej przenikanie się z codziennością.

[...]

Pora podsumować. Parafrazując Murakamiego – o czym mówi Cortázar, kiedy mówi o literaturze? O wszechobecności i powszechności snucia narracji – zarówno pisanych jak i mówionych; o elitarności i egalitarności literatury oraz literackich autorytetach; o pisarskiej idei i formie, o estetyce; o prawdziwej sztuce i sztuce dla sztuki; o powołaniu pisarza, pisarstwie zaangażowanym; o tworzeniu „na wygnaniu”, o historii, wojnie, władzy, rewolucji i reżimie, o cenzurze, wolności pisarskiej i wolności w ogóle; o kulturze Wschodu i kulturze Zachodu, dwóch odmiennych perspektywach postrzegania świata; o genezie Gry w klasy i innych swoich utworów; o pułapkach języka i o szaleństwie…

Zapraszam do lektury całości recenzji na blogu Czepiam się książek

http://czepiamsieksiazek.pl/?p=1677

Odkąd kilka lat temu przeczytałam po raz pierwszy Grę w klasy, wiedziałam, że Cortázar to eksperymentator i literacki geniusz. Później przyszedł czas na lekturę innych jego tekstów, opowiadań i miniatur, dzięki którym odkryłam, że argentyński pisarz ma fenomenalną...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    135
  • Przeczytane
    35
  • Posiadam
    21
  • Chcę w prezencie
    3
  • Książki o książkach
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • 2017
    1
  • 2016
    1
  • Literatura zagraniczna
    1
  • Literatura o literaturze
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O literaturze. Wykłady w Berkeley, 1980


Podobne książki

Przeczytaj także