Plugawy ptak nocy

Tłumaczenie: Zofia Chądzyńska
Seria: Biblioteka Bestsellerów
Wydawnictwo: Muza
El obsceno pajaro de la noche
nadziejka

Inne wydania

W labiryntowym cmentarzysku staroci i pod godłem Dom Ćwiczeń duchowych "Zwiastowanie" w Chimbie żyje czterdzieści pensjonariuszek, trzy zakonnice i pięć sierot. Sześć staruch tworzy rodzaj sanhedrynu. Są wtajemniczone w odmienny stan jednej z sierot, Iris. Oczekują na przyjście dziecięcia z dziewicy. Ich powiernikiem jest Głuszek, klucznik domu. Donoso pisze o wiecznej kobiecości, o wiecznym macierzyństwie, o wiecznym potwornieniu świata i odwiecznej tęsknocie do pełni, do przekroczenia granicy własnego ciała, do życia w kilku czasach równocześnie.

źródło opisu: Muza, 2001

źródło okładki: Muza, 2001

czytający | 2015-05-01
Przeczytana: 01 maja 2015

Gdy brama zostaje zamknięta na klucz i zatrzaśnięta solidną sztabą to odżywa świat legend i baśni. Czary na które wszyscy czekają, formują się w opary starych wierzeń a w labiryncie starych murów, gdzie przechowuje się czas, powstają groteskowe monstra. Otaczają nas nierealne istoty, pozszywane ze strachu i zabobonu. Pragnące wyrwać się ze świata, będącego mieszanką przywidzeń i realizmu. Co będzie, gdy runą filary tego snu i wszystko wyjdzie na wolność? Czy plugawe majaki okażą się tylko naszymi koszmarami? A może jednak to prawda, że wszystko jest płynne i nieokreślone jak objęcia Morfeusza z których przed chwilą się uwolniłem. Pochłonął mnie ten dom pełen brudu i śmierci, widocznych na ścianach pokrytych wilgotnymi plamami. Zgubiłem się w suterenach i piwnicach przytułku, którego przeznaczeniem jest zniknąć z powierzchni ziemi.

Tak łatwo stać się ofiarą José Donoso i jego "Plugawego ptaka nocy". Zostanie niewolnikiem chilijskiego pisarza jest proste ale wyrwanie się z jego...

Zachwycająca. Realizm magiczny w mistrzowskim wydaniu.

Opowieść pełna majaków; o starości, szaleństwie, prawdziwych i wyimaginowanych potwornościach i o tym co się stanie, gdy dotkniesz czegoś czego nie wolno ci dotykać.

Proza tak gęsta że można ją żuć.

Lektura nie łatwa.Nie da sie przelecieć wzrokiem,trzeba pomyśleć nad każdym słowem.I albo lubi się tego typu literaturę albo nie.Da rade sie przez nią przejść albo ugrzęźnie sie na wstępie.Nie ma sie co zmuszać ale zawsze warto spróbować.
W literaturze iberoamerykańskiej tak jest,że cały czas poszukuje się utraconej tożsamości.To samo jest u Donoso,który do tego stworzył rzeczywistość wychodzącą poza realizm,własciwie to co realne łączy sie z tym magicznym,granice sie zacierają.Czasem trudno ogarnąc całą tą mityczność.Trudno opisać jest to co sie dzieje przede wszystko ze względu na sposób opisywania,język jakim operuje narrator.
To co jest faktem oczywistym to miejsce: jakiś dom starców. Ale już trudniej jesli chodzi o charakterystykę dziwnych postaci.

dobermanka89 | 2013-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Ksiązka z pewnością nie dla każdego, ale zadowoli fanów realizmu magicznego. Zaplątana czasoprzestrzeń wymaga od czytelnika skupienia, również język i sama fabuła wywierają nacisk na intelekt czytającego. Trudna w odbiorze, ale fascynująca w przekazie. Warto się z nią zapoznać.

edda_poetycka Edyta | 2014-08-30
Przeczytana: 26 maja 2014

Na poczatku, ta ksiazka, mnie zdemonizowala i ogorzalam nia cala -zewnetrznie i wenetrznie. Pozniej sie w niej szamotalam, probujac odnalezc wlasciwe „ja”. Na koncu wylay sie prawdy utajone, ale struzka wody byla tak dluga, ze mogla posluzyc za kolejna tozsamosc, tak nieuchwytna, tak plugawa... Koneserska literatura

Robi duże wrażenie. Mocna rekomendacja. Czytane dawno, ale wrażenie na tyle silne, że chcę sprawdzić, czy po latach się obroni. Z tego co pamiętam, to Plugawy Ptak Nocy jest sporym przeżyciem.

Zorria | 2014-04-21

Trudna... bardzo klimatyczna...warta przeczytania.

RabidBlackDog | 2013-04-04

Najlepsza książka jaką przeczytałem w dotychczasowym życiu. Zdecydowanie niełatwa, dałem jej radę dopiero przy trzecim podejściu.

Madlena | 2016-10-15
Na półkach: 2016, Przeczytane, Kundel
Przeczytana: 13 października 2016

Rozkład, rozpad i starość w nieszlachetnym wydaniu.

Niewykluczone, że to proza do której nie dorosłam. Może nie jestem zbyt wysmakowanym czytelnikiem i nie umiem docenić jej treści. Albo po prostu spotkaliśmy się w niewłaściwym czasie i miejscu, więc w ogóle gwiazdy od początku były nam przeciwne.

Przebrnąć przez te 500 stron nie było łatwo, ale zrobiłam to z jednego powodu - nie spotkałam wcześniej książki, która budziłaby we mnie takie uznanie i zainteresowanie warsztatem pisarza przy jednoczesnym brak zainteresowania (/całkowitym znudzeniu) treścią. Stałam się na te 500 stron czytelnikiem szukającym poetyckich zdań-perełek (a niektóre są naprawdę pyszne, mniam) w morzu bylejakiej pod względem treści narracji. Zachwyt i nuda.
Nie dla mnie oniryzm, nie dla mnie realizm magiczny, bywajcie iberoamerykańskie twory!
Ale styl autora jest naprawdę wspaniały.

JCK | 2015-05-21
Przeczytana: 17 maja 2015

Nie zrozumiałem, może jeszcze jestem za mało oczytany, chyba za dużo wziąłem na barki. Ciężki klimat chociaż czasami bardzo wciągający i schizowy.