Prawda półostateczna

The Penultimate Truth
83-7337-754-9
Wojna, Robot, Zabójstwo, Rasa
Arek

Jest rok 2025. Prawie cała ludzkość żyje w podziemnych osadach zbudowanych podczas III wojny światowej i trudni się wytwarzaniem skomplikowanych robotów walczących na wszystkich frontach. Nikt nie wie, że wojna skończyła się dziesięć lat wcześniej. Na utrzymaniu takiego stanu rzeczy zależy Yansowcom, elicie ludzkości, która rządzi światem poprzez prezydenta Talbota Yansa, będącego produktem ich płodnej wyobraźni.
Joseph Adams jest Yansowcem. Przychodzi jednak dzień, kiedy jego szef i najlepszy przyjaciel zostaje zamordowany w najbardziej tajemniczy i wyrafinowany sposób. Czy jest już za późno, by działać?
Recenzje:
Czy warto znać prawdę?, Gazeta Olsztyńska
Na obraz i podobieństwo Yansa, Esensja

Majkel | 2015-10-26
Przeczytana: 20 października 2015

Philip Dick wielkim wizjonerem był. Mimo iż niejednokrotnie jego
przewidywania co do tego jak będzie wyglądał świat wywołują uśmiech, to za chwilę budzą respekt i powodują ciarki. I tak śmieszne dla nas w XXI wieku może wydawać się zapisywanie dźwięku, bądź obrazu na taśmie magnetycznej zestawionej obok z latającymi fruwadłami. Ciarki za to wywołuje wizja Europy, którą przypomnę wysnuwa ktoś żyjący na początku lat 60-tych, w której kreśli obraz tak jakby Unii Europejskiej (ZachDemu) pod przewodnictwem (w tamtych czasach podnoszących się z kolan i chłostanych jeszcze wciąż wielkim wstydem) Niemiec. Może trącić myszką ciągłe odwoływanie się autora (nie tylko tu, ale także w innych jego dziełach np. w Człowieku z wysokiego zamku) do świata
rozchwianego między komunizmem, faszyzmem i nacjonalizmem. Po głębszym zastanowieniu nie jest to aż tak bardzo irracjonalne nawet w naszych czasach, a co dopiero w latach, w których pisał Dick. Książka mimo, że może przypominać inne pozycje...

tivrusky | 2015-08-29
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 sierpnia 2015

W styczniu 1953, Dick publikuje opowiadanie "Obrońcy". To ponura wizja przyszłości, w której ludzkość tłoczy się w podziemnych osadach, kryje się przed mającą szaleć na powierzchni wojną. Pointą opowiadania jest wyjście bohaterów na powierzchnię i odkrycie szytej grubymi nićmi mistyfikacji. Dickowi zawsze było po drodze z wiarą we wszelkie spiski, w ukrytą PRAWDZIWĄ wersję rzeczywistości, toteż po upływie jedenastu lat, w 1964 roku, wraca do tematu, wydając "Prawdę Półostateczną", będącą znacznym rozszerzeniem pomysłu z "Obrońców".

Tym razem czytelnik od razu ogląda świat z dwóch perspektyw - tej na- i pod-ziemnej, dobrze widzi wielki kontrast pomiędzy bohaterami, towarzyszy im podczas poznawania prawdy. I tak jak pierwowzór skupiał się na tym odkrywaniu mistyfikacji, tak rozwijająca go powieść w lwiej części toczy się na powierzchni, przedstawia polityczne przepychanki, odnośnie tego, jak z tym kłamstwem dalej sobie radzić. Dużo tu pytań o etykę władzy i polityki, o to, czy cel...

Antoniuss | 2014-02-07
Przeczytana: czerwiec 2010

Realistyczna antologia kłamstwa. Cały świat tkwi ukryty w podziemnych tunelach, podczas gdy elity korzystają ze słońca i bogactwa. Co ciekawe, przesłanie książki jest optymistyczne, zwłaszcza jak na zwykle depresyjnego Dicka'a.

KaledPL | 2012-10-18

Wizja świata rodem z Seksmisji,lecz oczywiście ta książka nie jest komedią. Wierzymy w to co każą nam wierzyć wszelkiego rodzaju media, a właściwie osoby nimi rządzące.

SpecShadow | 2014-09-07
Przeczytana: 05 września 2014

Niby książka ma wszystko do czego przyzwyczaił nas autor, jednak nic co wbijało by się mocniej, zaskakujących zwrotów akcji też nie ma.
Yansowcy jako ichniejsze japiszony (yuppie) w świecie z korporacyjnego snu, nawiązania do mediów kreującuch rzeczywistość oraz gruba ryba do ubicia.

Insus | 2015-09-10
Przeczytana: 10 września 2015

Może nie jest to jedna z najbłyskotliwszych powieści pana Dicka, jednakże treść, z którą mamy tutaj do czynienia jest - moim zdaniem - co najmniej dobra.

Jędrek | 2013-10-22
Przeczytana: 20 października 2013

Etyka uprawiania polityki

Paweł Panfil | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Trochę czytadło. Nie ma tu ani fenomenalnego pomysłu Dicka, jest za to jego standardowy, trochę grafomański styl. Przyjemne do poczytania post-apo, które jednak w końcówce trochę traci impet.

Średni Dick.

Ijon_Tichy | 2016-06-27
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Dobra, ale nie więcej, i to nawet z minusem. Jest parę fajnych pomysłów, ale nie daleko jej do najlepszych książek PDK.

bogna | 2016-11-13