Druciarz Galaktyki

Okładka książki Druciarz Galaktyki Philip K. Dick Patronat LC
Okładka książki Druciarz Galaktyki
Philip K. Dick Wydawnictwo: Rebis Seria: Dzieła wybrane Philipa K. Dicka fantasy, science fiction
fantasy, science fiction

Oficjalne recenzje i

Walka z losem

Link do recenzji

1468 414 92

Z niektórymi twórcami jest tak, że nieważne, jak bardzo byśmy danej gałęzi popkultury nie lubili, ich nazwiska, a w dużej mierze i tytuły ich dzieł, i tak kojarzymy. Kiedy słyszymy Gladiator – od razu mamy w głowie Ridleya Scotta. Gdy padnie hasło Star Wars – wiadomo, George Lucas. I tak...

Z mojej perspektywy powieść ta podobnie jak „Labirynt śmierci” czy „Inwazja z Ganimedesa” jest swoistym poligonem literackim, gdzie przeprowadzone przez Dicka manewry twórcze w przyszłości zaowocują takimi arcydziełami jak „Valis”, „Trzy stygmaty Palmera Eldritcha” czy „Blade Runner”.
Tym razem główną osią spajającą całą fabułę powieści są refleksje religijne z subtelną...

Mimo że krótka, to jednak troche ją męczyłem. Zaczęła się dobrze, z ciekawym klimatem ale im dalej tym związek przyczynowo skutkowy się coraz bardziej rozmywał a z całość bardziej przypomina opis snu. Tylko kto chce czytać o czyichś snach?

Nie wiem co powiedzieć po lekturze gdyż poruszyła we mnie wiele różnych strun.
Po pierwsze opis ustroju i polityki państwa - mocna kontrola obywateli i opresja służb.
Po drugie sam Glimmung i jego historia - kojarzy mi się z daleko wschodnimi religiami, Yin i Yang.

Zaskoczyła mnie ta książka - miałem się pośmiać a tu trzeba było pomyśleć.

Mniej więcej do 2/3 objętości tomy, książka jest ciekawa. Chcesz się dowiedzieć, co wyjdzie z nietypowego zlecenia dla głównego bohatera, jakie trudności go spotkają, czy faktycznie to się ostatecznie opłaci. Czujemy ducha sci-fi i jednocześnie z zaciekawieniem próbujemy odkryć, komu powinno się zaufać. Problem w tym, że potem autor, moim zdaniem, za bardzo...

Philip K. Dick znany jest z tego że tworzył swoje dzieła.... pod wpływem różnych środków odurzających... i wychodziły z tego arcydzieła!
Mamy tu historię sf, gdzie główny bohater chcąc uniknąć ziemskiej nudy i egzystencji, przyjmuje ofertę od osobnika z innej planety, ten obiecuje spory zarobek i wykonywanie pracy, którą wykonuje na Ziemi - tj. sklejanie ceramiki....

Jest to moja pierwsza książka Philipa K. Dicka i napewno nie ostatnia. Bardzo mi się podobała i już nie mogę się doczekać aż sięgnę po następna pozycje.

Ciekawa opowieść w stylu Dicka. Polubisz albo nigdy innej nie przeczytasz. To ciężkie S-F .

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

• Philip K. Dick
  • Fantastyka