The Martian Chronicles
corrum

"Kroniki marsjańskie" -klasyczna już pozycja w amerykańskiej literaturze fantastyczno naukowej, są drugą z kolei książką Raya Bradbury'ego uważanego na zachodzie jednego z mistrzów tego gatunku literackiego. Napisane w formie opowiadań "Kroniki" mają bardzo wyraźną nadrzędną koncepcję kompozycyjną. Relacjonuje w nich autor historię podboju Marsa przez ludzi w latach 1999-2026. W swojej wizji...

Napisane w formie opowiadań "Kroniki" mają bardzo wyraźną nadrzędną koncepcję kompozycyjną. Relacjonuje w nich autor historię podboju Marsa przez ludzi w latach 1999-2026. W swojej wizji tej kolonizacji daje Bradbury wyraz głębokiemu zniechęceniu i oburzeniu wobec szaleństw współczesnej cywilizacji amerykańskiej.

Fejferek | 2019-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 01 lipca 2019

Książka już od pierwszej strony mnie zachwyciła. Zdecydowanie polecam wszystkim, nawet jeśli nie lubicie klimatów s-f.

ewkini | 2019-06-30

Wyjątkowy zbiór opowiadań o Marsie. Przez długi czas książka leżała czekając aż podejmę czytanie. Pierwsze strony mnie zniechęciły tak że odłożyłam książkę, ale przy drugim podejściu tekst mnie zachwycił. Autorowi udało się stworzyć bardzo poetyckie historie o przemijaniu, nie ginących nigdy pragnieniach i nadziejach, oraz niezmiennej naturze ludzkiej. W niektórych opowiadaniach (punktem łączącym je jest tylko Mars) dominuje nostalgia, a nawet smutek, w innych autor wplata elementy humorystyczne, choć to raczej czarny humor. Całość tekstu sprawia wrażenie doskonałej całości. Niesamowita pozycja i ja dałam się oczarować.

rozeus | 2019-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2019

Nie jest to typowa pozycja dla fanów gatunku science fiction - odnajdzie się w niej każdy, kogo interesują tajniki ludzkiej osobowości. Każde opowiadanie z kronik jest przemyślane i starannie napisane. Pozytywnie zaskoczył mnie motyw palenia książek, który pojawił się w innej twórczości autora. Z całą pewnością powrócę na Marsa w najbliższej przyszłości.

veinylover | 2019-05-04
Przeczytana: 04 maja 2019

Litości! To nie jest wcale literatura sci-fi, to jest literatura piękna. Naprawdę piękna.
Autor nie ma zielonego pojęcia o fizyce i naukach podstawowych i wcale się z tym nie kryje. Jego opowiadania są inspiracją wyobraźni. W każdym aspekcie. Momentami przeraża, niewyobrażalnie porusza, czasem bawi, obnaża, wyśmiewa.
Podmiotem jest amerykańskie społeczeństwo barbarzyńców.
Nie zgadzam się z opiniami, które uważają tę książkę za jedynie historyczny zapis amerykańskich lęków z lat pięćdziesiątych. Do roku 1964 w USA był po prostu chamski rasizm. A historia ma wpływ na to, co dzieje się teraz. Amerykańscy barbarzyńcy uważają się po dziś dzień za elitę świata: mają najlepsze państwo, społeczeństwo i kulturę, więc skoro w tym najlepszym społeczeństwie jest rasizm, to co dopiero tacy podludzie, jak na przykład Polacy. Oni dopiero musieli być barbarzyńcami i antysemitami. I w takiej świadomości funkcjonują do dziś.
Są zagrożeniem. Na pewno dla nas. Nie mniejszym, niż barbarzyńcy...

Domob | 2019-04-17
Przeczytana: kwiecień 2019

Raczej zawód. Po książkę sięgnąłem przez sentyment do „451 stopni…”. Opowiadania składające się na Kroniki trudno zaklasyfikować do fantastyki. Nie jest to ani space opera o trudach kolonizacji czerwonej planety i kontaktach z Marsjanami, ani wnikliwe studium nad zachowaniem człowieka w nowych okolicznościach. Luźno powiązane ze sobą krótkie formy trzeba by raczej traktować jak alegorie, nie przejmując się brakiem dbałości o realizm (np. Ziemianie poruszają się bez skafandrów, bez problemów komunikują się z Marsjanami i generalnie obie rasy są pod wieloma względami uderzająco podobne). W opowiadaniach czasem wybrzmiewa delikatna pacyfistyczna nuta, czasem pojawia się proekologiczne przesłanie. Niekiedy jest groteskowo, choć niezbyt zabawnie, i jakby blisko słabszych dzieł Lema czy Vonneguta. Najbardziej przypadły mi do gustu przepełnione poczuciem wyobcowania i samotności opowiadania jak Starzy czy Wycieczka na milion lat. Problem w tym, że nawet jeśli obierzemy opowiadania z...

antosia15 | 2019-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2019

Mistrzostwo które jest uniwersalne i mówi wiele o ludziach oraz jest kostiumem dla opowiedzenia historii która juz na świecie miała i ma miejsce.

Krzysztof Baliński | 2019-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Najwyższy czas było zabrać się za klasyk SF „Kroniki Marsjańskie” Raya Bradbury’ego, jestem przekonany, że raczej banalne będzie stwierdzenie, że czytelnik znajdzie w tej książce czego można się spodziewać po tym wybitnym pisarzu. Motyw kolonizacji wielu planet ekscytuje tak wielu pisarzy, że nie sposób wymienić. Książkę zatytulowana „Mars” napisał Rafał Kosik i widać ewidentną inspirację twórczością Amerykanina. Mamy też nowość „Marsjanina” Andy Weier’a. Widać ta planeta nigdy nie przestanie twórców, literackich, filmowych intrygować. A nawet piosenkarz Kazik Staszewski swoje trzy grosze dołożył nagrywając piosenkę „Mars napada”, być może inspirując się chociażby innym klasykiem SF zatytułowanym „Wojna światów’ Wellsa. Spokojnie spokojnie, to nie żaden Mars pcha się z ufockimi łapskami do nas, tylko nas nie wiadomo jakie licho kusi rozpracować Marsa i zrobić sobie z tej planety drugą Amerykę, Australię itd… Oczywiście tubylcy okazali zaskakującą znajomość ziemskiej historii i...

Jędrek | 2019-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2019

Książka wydana jako zbiór opowiadań jest jednak czymś pośrednim, gdyż wszystkie opowiadania są uporządkowane chronologicznie i wiele z nich odwołuje się do wcześniejszych. Jednak niekiedy przedstawione historie są wzajemnie sprzeczne albo w ogóle nie wiążą się ze sobą.
Mars Bradburego nie tylko ma znakomite warunki do życia dla człowieka ale jest albo był zamieszkany przez Marsjan.
Zamieszkujący Marsa Ziemianie dziwnie reagują na wieść o wojnie na Ziemi tłumnie na nią powracając. Doświadczenia z dotychczasowymi ziemskimi wojnami pokazuje raczej, że wszyscy przed nimi uciekali nie zważając na to co pozostawiali za sobą.
Książkę czytało się dosyć gładko. Zręcznie napisana i broni się pomimo ewidentnych anachronizmów.

Ania_Prc | 2018-12-03

Najlepsza książka o ludzkiej świadomości i o sensie życia pełna metafor, napisana w cudowny sposób. Czytałam z 20 razy i nigdy się nie nudzi.

wonsz_w_czapce | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Nie bez powodu "Kroniki" należą do klasyki.
I znowu - jak w przypadku Fahrenheita - autor popełnił rzecz w której sci-fi jest na drugim planie. Owszem, są rakiety, jest Mars, są marsjanie. A raczej byli, bo człowiek zadbał o to, aby mówić o nich w czasie przeszłym. Tak jak zadbał o rdzennych mieszkańców obu ameryk, Australii lub "czarnej" Afryki. W tym przypadku mówimy o obywatelach USA, a Bradbury bezlitośnie się rozprawia z nimi oraz ich nieprzyjemnymi cechami.
Warto przeczytać. Teksty literacko stoją wysoko, do tego nie dłużą się.
No i mamy porównanie - wyobrażenie Marsa z lat '50, w dobie von Brauna i jego potężnych rakiet - z tym co teraz wiemy o tej planecie, po wielu sondach wysłanych na orbitę i danych zgromadzonych dzięki łazikom.