Opowiadania, Kosmos, Przygody
Arek

Stanisław Lem był pisarzem tworzącym kolejne fabuły nieprzerwanie, często były one od siebie kompletnie różne. Te, w których wątki splatały się, tworzyły większe cykle, jak np. „Dzienniki gwiazdowe”, „Opowieści o pilocie Pirxie”, „Cyberiadę”. Resztę, która została, trzeba było uporządkować i, mimo dużego urozmaicenia tematów, wydać. Różnorodność zawartych tu opowieści jest ogromna: od żartobliwej groteski „Inwazji z Aldebarana” po mroczny koszmar „Ciemności i pleśni” czy wielowarstwową filozoficzną parabolę „Maski”. Mamy tutaj historię komputera zawiadującego kosmicznym statkiem, który postanawia porwać kosmonautę podróżującego w rakiecie i zachować go tylko dla siebie albo opowieść o elektromózgu, który stwarza w sobie wiele kosmosów, dla których może być Bogiem. Mimo iż wydawnictwo zawiera utwory, których powstanie dzielą lata, mimo iż nie mają wspólnego bohatera ani wspólnych wątków, widoczna jest więź, która je łączy. Okazuje się, że utwory, które nie wchodzą w skład wybitnych, najbardziej znanych cyklów Lema, również były finezyjne i bardzo wciągające. Stworzyły tutaj zestawienie bardzo ciekawe, nadal odpowiadały przecież na podstawowe pytania, które przez całe życie zadawał sobie sam autor.

Z posłowia Jerzego Jarzębskiego.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

addam23 | 2019-01-31
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2019
Przeczytana: 31 stycznia 2019

Ach! Już niemal zapomniałem jak wielce cenie sobie opowiadania SF!
Błyskotliwe, ożywcze, różnorodne, nieszablonowe, inteligentne, nie zawsze może najbardziej udane, ale zawsze niebanalne.
Kiedyś zaczytywałem się w zasadzie jedynie w SF. Ostatnimi laty odchodziłem powoli od tego gatunku, rozczarowany z lekka kilkoma powieściami... (również Lema).
Ta niepozorna historia pozwala mi 'wrócić do korzeni'. Odkryć na nowo to co w SF jest najważniejsze (i co często średnio pasuje do formatu powieści). A więc - pomysł. Czysty, ostry jak brzytwa i nie posiadający męczącej zwykle konieczności dodawania psychologii postaci (tylko najlepsi pisarze to potrafią, rzadko wśród nich znajdują sie fantaści) i różnego rodzaju powtarzalnych intryg.
W "Maska" nie ma żadnego wybitnego opowiadania. Nie ma chyba nawet ani jednego bardzo dobrego. Jednak ich różnorodność i niebanalność sprawia, że moja satysfakcja po lekturze jest zgoła niemała :)

Zdecydowanie muszę odświeżyć sobie moje ulubione zbiory...

Herodott | 2019-01-16

Mistrz jest jeden. Warto!

Małgo Zaremba | 2018-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2018

Tygodniowe Wyzwania Książkowe: 168 - Nazwisko autora na literę “L”

veinylover | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

Zbiór opowiadań Autora na różnym poziomie, jedne ciekawsze, inne pełne ględzenia pseudofilozoficznego, inne zawierające myśli błyskotliwe czy wręcz odkrywcze.
Chcę zaznaczyć, że zadziwia mnie u Lema jedna rzecz. Ten nietuzinkowy autor, aspirujący chwilami do roli wizjonera trwał w przekonaniu o niezniszczalności socrealizmu i Związku Sowieckiego. Zachowania wszelkich „władz” bądź mentalność wielu bohaterów była rodem z tak rozumianej rzeczywistości i nie wiedzieć czemu autor nie wyrastał ponad tą rzeczywistość, jednocześnie krytykując totalitaryzm w swoich różnych pomysłach i konstrukcjach quasi-fantastycznych.
Uważam jednak, że Lema czytać warto, nie należy traktować go jednak jak guru, co niestety zdarza się fanom tego autora.

Femme Emancipee | 2018-06-07
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Musiał być już zmęczony własną inteligencją, zbyt przeszywającą i też po trosze niszczącą jego samego, zapewne zjadał nocami sam siebie, widać było, że mu z tym ciężko u że są godziny, w których rad by się jej pozbyć niczym kalectwa, nie jak przywileju i daru, bo nieustanna myśl musiała mu doskwierać, zwłaszcza kiedy b samotny"
"och, nie b to urodziwy mężczyzna i właściwie nawet brzydota jego nie była pokuśliwa, był po prostu osobny"
"lękałam się uczucia, które wzbudził we mnie, nie miało jednak nic wspólnego z miłością, lecz mówiłam to, co mogłam powiedzieć, jak w mroku na mokradłach próbuje się stopą wysuniętą, czy następny krok nie wtrąci w topiel. Tak szłam słowami, wymacując oddechem, co mogę, a czego nie będzie mi dane rzec"
"skąd to poczucie niszczącego banału w sprawach płci, zimna pogarda, dystans i och, tak, on mnie już może kochał, już może i oszalał mną, chciał mnie widzieć, słyszeć mój głos, dotykać moich palców, a ja patrzałam w jego namiętność jak w preparat pod...

Dominika | 2018-01-20
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2018
Przeczytana: 19 stycznia 2018

5/52/2018

Queequeg | 2017-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2017

To moje drugie spotkanie z twórczością Lema (nie liczę rzecz jasna tych, które w podstawówce miałem jako lektury bo ich po prostu nie pamiętam) po tym nieudanym jakim był „Solaris” czytany jakoś tak rok temu. Odrobinę zrażony do Lema obawiałem się, że opowiadania ze zbioru „Maska” również mi się nie spodobają ale okazało się, że jest zupełnie na odwrót.

Okazało się, że Lem ma – obok potężnej wyobraźni rzecz jasna – bardzo duże poczucie humoru i niebywały talent do zabaw słowem i językiem. Widać to doskonale w znakomitych opowiadaniach „Opowieść Pierwszego Odmrożeńca”, „Opowieść Drugiego Odmrożeńca”, „Edukacja cyfrania”, „Profesor A. Dońda”, „Wierny robot” czy „Wyprawa Profesora Tarantogi”. Zabawne, błyskotliwe, chwilami szalone, absurdalne i pełne czarnego humoru. Do tego stylistycznie mistrzowskie.

Trochę mniej spodobały mi się „Sto trzydzieści siedem sekund” i „Dziwny gość Profesora Tarantogi”. Pomysł był w sumie ciekawy, ale całość trochę przekombinowana. A w przypadku tego...

ForwardFuture | 2017-09-19

Kilka niezłych opowiadań, kilka słabszych, jedno genialne. Ale nawet skrawki i resztki po mistrzu warte są przeczytania.

jolasia | 2017-03-19

Opowiadanie tytułowe majstersztyk, ekstra klasa. Pozostałe "lektura uzupełniająca".

spootnik | 2016-11-14
Przeczytana: 07 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zbiór opowiadań na zbliżonym poziomie, o podobnej tematyce i co najważniejsze - opowiadań dobrych. Znajdą się tu wprawdzie i dziwadła, takie jak "Inwazja z Aldebarana" czy "Pamiętnik", lecz z pewnością i one mają swoich wielbicieli. Do mnie trafiła przede wszystkim stonowana klasyka, do której Lem przyzwyczaił mnie w "Katarze" czy "Edenie". Lektura ma swój ciężar, nie brak ciekawych pomysłów i intrygujących historii. Zaskoczeniem dla mnie była "Maska" - opowiadanie do robocie stworzonym, do schwytania i zgładzenia pewnego nazbyt śmiałego myśliciela. Tło fabularne - futurystyczne średniowiecze (?). Ciekawy i odważy zabieg właściwszy raczej współczesnym twórcom. Nie zdziwiłbym się gdyby opowiadanie to wyszło spod ręki Dukaja (gdyby ten podróżował w czasie oczywiście), a z szalonych pomysłów to on słynie. Prawdziwa perełka i mimo, iż w krótkiej formie - zasługuje by jednym tchem wymieniać ją z Lemowymi wizytówkami, takimi jak "Solaris" czy "Głos...