Opowiadania, Kosmos, Przygody
Arek

Inne wydania

Stanisław Lem był pisarzem tworzącym kolejne fabuły nieprzerwanie, często były one od siebie kompletnie różne. Te, w których wątki splatały się, tworzyły większe cykle, jak np. „Dzienniki gwiazdowe”, „Opowieści o pilocie Pirxie”, „Cyberiadę”. Resztę, która została, trzeba było uporządkować i, mimo dużego urozmaicenia tematów, wydać. Różnorodność zawartych tu opowieści jest ogromna: od żartobliwej groteski „Inwazji z Aldebarana” po mroczny koszmar „Ciemności i pleśni” czy wielowarstwową filozoficzną parabolę „Maski”. Mamy tutaj historię komputera zawiadującego kosmicznym statkiem, który postanawia porwać kosmonautę podróżującego w rakiecie i zachować go tylko dla siebie albo opowieść o elektromózgu, który stwarza w sobie wiele kosmosów, dla których może być Bogiem. Mimo iż wydawnictwo zawiera utwory, których powstanie dzielą lata, mimo iż nie mają wspólnego bohatera ani wspólnych wątków, widoczna jest więź, która je łączy. Okazuje się, że utwory, które nie wchodzą w skład wybitnych, najbardziej znanych cyklów Lema, również były finezyjne i bardzo wciągające. Stworzyły tutaj zestawienie bardzo ciekawe, nadal odpowiadały przecież na podstawowe pytania, które przez całe życie zadawał sobie sam autor.

Z posłowia Jerzego Jarzębskiego.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

zloty | 2010-09-25
Przeczytana: 25 września 2010

Jest to moje pierwsze zetknięcie z literaturą S. Lema, więc opinia może być niezbyt obiektywna i w zawężonym zakresie. Spotkałem się z wieloma opiniami negatywnymi na temat twórczości wyżej wymienionego, głównie dla tego, że potrafi przytłoczyć szczegółowością opisów zwłaszcza wszelkich urządzeń i maszyn. Nietrudno się z tym zgodzić, ale uważam, że jest to solidny fundament, na którym autor buduje swoje powieści. Jego opowiadania nie są wyłącznie fantastyką naukową czystej wody, ale, dzięki tym wszystkim opisom, pewną hipotezą, jak wszystko dalej może wyglądać i nasze losy potoczyć. Oprócz wspaniałej wyobraźni autora, która potrafi stworzyć niesamowite fabuły i scenariusze, może na nas wrażenie zrobić wiele filozoficznych przemyśleń, które zmuszają nas do późniejszej, duże głębszej refleksji nad tematyką opowiadań (superinteligentne maszyny, istota wolności człowieka itp.).

Zdecydowanie polecam osobom, które nie tylko lubią odpłynąć do innych światów, ale też zastanawiają się na...

spootnik | 2016-11-14
Przeczytana: 07 listopada 2016

Zbiór opowiadań na zbliżonym poziomie, o podobnej tematyce i co najważniejsze - opowiadań dobrych. Znajdą się tu wprawdzie i dziwadła, takie jak "Inwazja z Aldebarana" czy "Pamiętnik", lecz z pewnością i one mają swoich wielbicieli. Do mnie trafiła przede wszystkim stonowana klasyka, do której Lem przyzwyczaił mnie w "Katarze" czy "Edenie". Lektura ma swój ciężar, nie brak ciekawych pomysłów i intrygujących historii. Zaskoczeniem dla mnie była "Maska" - opowiadanie do robocie stworzonym, do schwytania i zgładzenia pewnego nazbyt śmiałego myśliciela. Tło fabularne - futurystyczne średniowiecze (?). Ciekawy i odważy zabieg właściwszy raczej współczesnym twórcom. Nie zdziwiłbym się gdyby opowiadanie to wyszło spod ręki Dukaja (gdyby ten podróżował w czasie oczywiście), a z szalonych pomysłów to on słynie. Prawdziwa perełka i mimo, iż w krótkiej formie - zasługuje by jednym tchem wymieniać ją z Lemowymi wizytówkami, takimi jak "Solaris" czy "Głos...

awesta | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Ciężki orzech do zgryzienia z tą Maską. Osąd na pewno utrudnia różnorodność treści zamieszczonych opowiadań. Obok fenomenalnych, pełnych inteligentnego humoru "Ze wspomnień Ijona Tichiego", "Edukacji Cyfrania" (szczególnie opowieść 2 Odmrożeńca), dającej do myślenia, tajemniczej "Sto trzydzieści sekund" znalazły się tu najzwyczajniej w świecie słabe widowiska telewizyjne, które, nie oszukujmy się, nie wytrzymały próby czasu.

vattghern76 | 2012-05-09
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 2011 rok

KLASYCZNE już opowiadania Lema. Poznać warto a nawet trzeba!

majux | 2016-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2016

Mieszanka genialnych opowiadań, oraz tych nie zbyt udanych. Warto przeczytać!

Anna | 2012-08-08

Zbiór opowiadać- jedne lepsze, drugie gorsze.
Pierwsze opowiadanie strasznie mnie nużyło i liczyłam tylko strony do jego zakończenia.
Na szczęście kolejne były coraz lepsze.
Świetnie bawiłam się czytając opowieści odmrożeńców- dobra satyra polskiego społeczeństwa aktualna cały czas.
Chciałabym zobaczyć historię wiernego robota na szklanym ekranie.

Gatorek | 2010-10-08

Hermetyczny język i dziwna narracja sprawiają, że przebrnąć przez pierwsze strony jest niezwykle trudno. Ale po "wczytaniu" się zaczyna być świetnie. Książka rewelacyjna.

Monika | 2013-11-29
Przeczytana: 26 listopada 2013