Opowiadania, Kosmos, Przygody
Arek

Stanisław Lem był pisarzem tworzącym kolejne fabuły nieprzerwanie, często były one od siebie kompletnie różne. Te, w których wątki splatały się, tworzyły większe cykle, jak np. „Dzienniki gwiazdowe”, „Opowieści o pilocie Pirxie”, „Cyberiadę”. Resztę, która została, trzeba było uporządkować i, mimo dużego urozmaicenia tematów, wydać. Różnorodność zawartych tu opowieści jest ogromna: od żartobliwej groteski „Inwazji z Aldebarana” po mroczny koszmar „Ciemności i pleśni” czy wielowarstwową filozoficzną parabolę „Maski”. Mamy tutaj historię komputera zawiadującego kosmicznym statkiem, który postanawia porwać kosmonautę podróżującego w rakiecie i zachować go tylko dla siebie albo opowieść o elektromózgu, który stwarza w sobie wiele kosmosów, dla których może być Bogiem. Mimo iż wydawnictwo zawiera utwory, których powstanie dzielą lata, mimo iż nie mają wspólnego bohatera ani wspólnych wątków, widoczna jest więź, która je łączy. Okazuje się, że utwory, które nie wchodzą w skład wybitnych, najbardziej znanych cyklów Lema, również były finezyjne i bardzo wciągające. Stworzyły tutaj zestawienie bardzo ciekawe, nadal odpowiadały przecież na podstawowe pytania, które przez całe życie zadawał sobie sam autor.

Z posłowia Jerzego Jarzębskiego.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

Degamisz | 2017-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2017

To moje drugie spotkanie z twórczością Lema (nie liczę rzecz jasna tych, które w podstawówce miałem jako lektury bo ich po prostu nie pamiętam) po tym nieudanym jakim był „Solaris” czytany jakoś tak rok temu. Odrobinę zrażony do Lema obawiałem się, że opowiadania ze zbioru „Maska” również mi się nie spodobają ale okazało się, że jest zupełnie na odwrót.

Okazało się, że Lem ma – obok potężnej wyobraźni rzecz jasna – bardzo duże poczucie humoru i niebywały talent do zabaw słowem i językiem. Widać to doskonale w znakomitych opowiadaniach „Opowieść Pierwszego Odmrożeńca”, „Opowieść Drugiego Odmrożeńca”, „Edukacja cyfrania”, „Profesor A. Dońda”, „Wierny robot” czy „Wyprawa Profesora Tarantogi”. Zabawne, błyskotliwe, chwilami szalone, absurdalne i pełne czarnego humoru. Do tego stylistycznie mistrzowskie.

Trochę mniej spodobały mi się „Sto trzydzieści siedem sekund” i „Dziwny gość Profesora Tarantogi”. Pomysł był w sumie ciekawy, ale całość trochę przekombinowana. A w przypadku tego...

Femme Emancipee | 2018-06-07
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Musiał być już zmęczony własną inteligencją, zbyt przeszywającą i też po trosze niszczącą jego samego, zapewne zjadał nocami sam siebie, widać było, że mu z tym ciężko u że są godziny, w których rad by się jej pozbyć niczym kalectwa, nie jak przywileju i daru, bo nieustanna myśl musiała mu doskwierać, zwłaszcza kiedy b samotny"
"och, nie b to urodziwy mężczyzna i właściwie nawet brzydota jego nie była pokuśliwa, był po prostu osobny"
"lękałam się uczucia, które wzbudził we mnie, nie miało jednak nic wspólnego z miłością, lecz mówiłam to, co mogłam powiedzieć, jak w mroku na mokradłach próbuje się stopą wysuniętą, czy następny krok nie wtrąci w topiel. Tak szłam słowami, wymacując oddechem, co mogę, a czego nie będzie mi dane rzec"
"skąd to poczucie niszczącego banału w sprawach płci, zimna pogarda, dystans i och, tak, on mnie już może kochał, już może i oszalał mną, chciał mnie widzieć, słyszeć mój głos, dotykać moich palców, a ja patrzałam w jego namiętność jak w preparat pod...

spootnik | 2016-11-14
Przeczytana: 07 listopada 2016

Zbiór opowiadań na zbliżonym poziomie, o podobnej tematyce i co najważniejsze - opowiadań dobrych. Znajdą się tu wprawdzie i dziwadła, takie jak "Inwazja z Aldebarana" czy "Pamiętnik", lecz z pewnością i one mają swoich wielbicieli. Do mnie trafiła przede wszystkim stonowana klasyka, do której Lem przyzwyczaił mnie w "Katarze" czy "Edenie". Lektura ma swój ciężar, nie brak ciekawych pomysłów i intrygujących historii. Zaskoczeniem dla mnie była "Maska" - opowiadanie do robocie stworzonym, do schwytania i zgładzenia pewnego nazbyt śmiałego myśliciela. Tło fabularne - futurystyczne średniowiecze (?). Ciekawy i odważy zabieg właściwszy raczej współczesnym twórcom. Nie zdziwiłbym się gdyby opowiadanie to wyszło spod ręki Dukaja (gdyby ten podróżował w czasie oczywiście), a z szalonych pomysłów to on słynie. Prawdziwa perełka i mimo, iż w krótkiej formie - zasługuje by jednym tchem wymieniać ją z Lemowymi wizytówkami, takimi jak "Solaris" czy "Głos...

awesta | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Ciężki orzech do zgryzienia z tą Maską. Osąd na pewno utrudnia różnorodność treści zamieszczonych opowiadań. Obok fenomenalnych, pełnych inteligentnego humoru "Ze wspomnień Ijona Tichiego", "Edukacji Cyfrania" (szczególnie opowieść 2 Odmrożeńca), dającej do myślenia, tajemniczej "Sto trzydzieści sekund" znalazły się tu najzwyczajniej w świecie słabe widowiska telewizyjne, które, nie oszukujmy się, nie wytrzymały próby czasu.

zloty | 2010-09-25
Przeczytana: 25 września 2010

Jest to moje pierwsze zetknięcie z literaturą S. Lema, więc opinia może być niezbyt obiektywna i w zawężonym zakresie. Spotkałem się z wieloma opiniami negatywnymi na temat twórczości wyżej wymienionego, głównie dla tego, że potrafi przytłoczyć szczegółowością opisów zwłaszcza wszelkich urządzeń i maszyn. Nietrudno się z tym zgodzić, ale uważam, że jest to solidny fundament, na którym autor buduje swoje powieści. Jego opowiadania nie są wyłącznie fantastyką naukową czystej wody, ale, dzięki tym wszystkim opisom, pewną hipotezą, jak wszystko dalej może wyglądać i nasze losy potoczyć. Oprócz wspaniałej wyobraźni autora, która potrafi stworzyć niesamowite fabuły i scenariusze, może na nas wrażenie zrobić wiele filozoficznych przemyśleń, które zmuszają nas do późniejszej, duże głębszej refleksji nad tematyką opowiadań (superinteligentne maszyny, istota wolności człowieka itp.).

Zdecydowanie polecam osobom, które nie tylko lubią odpłynąć do innych światów, ale też zastanawiają się na...

jolasia | 2017-03-19

Opowiadanie tytułowe majstersztyk, ekstra klasa. Pozostałe "lektura uzupełniająca".

vattghern76 | 2012-05-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 2011 rok

KLASYCZNE już opowiadania Lema. Poznać warto a nawet trzeba!

ForwardFuture | 2017-09-19

Kilka niezłych opowiadań, kilka słabszych, jedno genialne. Ale nawet skrawki i resztki po mistrzu warte są przeczytania.

majux | 2016-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2016

Mieszanka genialnych opowiadań, oraz tych nie zbyt udanych. Warto przeczytać!

Anna | 2012-08-08

Zbiór opowiadać- jedne lepsze, drugie gorsze.
Pierwsze opowiadanie strasznie mnie nużyło i liczyłam tylko strony do jego zakończenia.
Na szczęście kolejne były coraz lepsze.
Świetnie bawiłam się czytając opowieści odmrożeńców- dobra satyra polskiego społeczeństwa aktualna cały czas.
Chciałabym zobaczyć historię wiernego robota na szklanym ekranie.