Ludzie jak bogowie

Tłumaczenie: J. Sujkowska
Wydawnictwo: Dom Wydawniczo-Księgarski „KOS”
Men Like Gods

Dzień był słoneczny i wesoły, jeden z tych dni, tak charakterystycznych dla wielkiej posuchy 1921 roku. Nie było ani trochę parno. świeżość powietrza zestrajała się z przeczuciem pana Barnstaple',a, że czekają go jakieś miłe przygody. Powróciła mu nadzieja.

Maciek | 2019-02-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2019
Przeczytana: 11 lutego 2019

Nie mam słów aby opisać jak bardzo podobała mi się powyższa ksiażka.Urzekło mnie w niej wszystko i czytałem praktycznie jednym tchem.
"Ludzie jak bogowie" to przykład klasycznej utopii.Jest to historia w której główny bohater z grupą osób w niewyjaśniony sposób trafia z roku 1921 do innego wymiaru alternatywnego gdzie ludzkość przez wieku pozbyła się swoich ograniczeń i słabości.
W swojej ksiażce Wells przedstawił starcie dwóch innych światów tak od siebie odległych,oprócz różnic ideologicznych,moralnych autor w doskonały sposób ukazuje czytelnikowi wady,słabości ludzi czy ciąglą potrzebe destrukcji wszystkiego czego nie rozumiemy.

Delek66 | 2019-01-22
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

"Ludzie jak Bogowie" to klasyczna utopia (chyba pierwsza tego typu książka w nurcie SF), która traktuje o ludzkiej naturze.
Dla mnie to poniekąd wyjątkowa pozycja ze względu na to, że od tej niej zacząłem swoją przygodę z literaturą science fiction. Ocena 9/10 może jest trochę na wyrost, ale ze względu na to, że była pierwsza, napisana prostym naprawdę literackim językiem, bez ciężkich rozważań charakterystycznych dla SF elementów zajmuje w moim sercu szczególne miejsce. Super pozycja do rozpoczęcia wchodzenia w świat fantastyki. Gorąco polecam.

Kobyszczę | 2018-12-30
Przeczytana: grudzień 2018

Ponura wizja dalekiej przyszłości, przedstawiona przez Wellsa w "Wehikule Czasu" znajduje swego rodzaju kontrpropozycję w powieści "Ludzie jak bogowie". Ta druga książka stanowi klasyczną utopię, w której odbicie znajdują przekonania, a może nawet bardziej pragnienia pisarza. Jakkolwiek bohaterowie powieści trafiają do równoległego świata, to nie ma najmniejszej wątpliwości, że jest nim przyszła Ziemia marzeń Wellsa. Ten świat, całkowicie wolny od wszelkiego zła, przemocy i wyzysku, którego siłą napędową jest nauka i wyrafinowana sztuka tworzą ludzie, którzy są nimi tylko z nazwy i wyglądu. Przemiana, której doznali w wyniku długiego rozwoju zmieniła ich psychikę i zachowanie w niezwykle dużym stopniu. Można zaryzykować twierdzenie, że bardziej różnią się od ludzi początku XX wieku niż dzisiejsi ludzie różnią się od zwierząt.
Konfrontacja świata współczesnego pisarzowi z tym wyimaginowanym, doskonałym światem przyszłości jest świetną okazją do poddania krytyce współczesności. Dla...

"Cała wiedza, jaką już zdobyliśmy przez kilkadziesiąt pokoleń od chwili narodzenia się nauki, jest jak mała garstka kamyków, zebranych na pobrzeżu niezmierzonego morza. Przed nami leży wiedza, nieskończona, niezgłębiona i możemy czerpać bez końca, a czerpiąc - rosnąć. Rośniemy w potęgę, rośniemy w odwagę. [...]
Wasz świat w porównaniu z naszym jest światem niepojętnych, zatwardziałych dusz, koślawych, gnuśnych tradycyj, nienawiści, zniewag i tym podobnych, nie dających się zapomnieć rzeczy".

W wyniku pewnego niefortunnego zbiegu okoliczności, utworzone zostaje połączenie między Ziemią a Utopią. Grupka bohaterów przekracza granice krainy, która okazuje się być zupełnie innym otoczeniem niż to, które jest im znane.

Herbert George Wells tym razem zajął się tematem utopijnej wizji przyszłości naszego świata. Ludzie żyją w harmonii, nie ma już chorób, wytępiono zwierzęta, które były niepożyteczne, nikt nie posługuje się pieniądzem. W to uporządkowane środowisko wkraczają Ziemianie,...

Rosemaster | 2018-07-08
Przeczytana: 2014 rok

ośmielę sie powiedzieć- kamień milowy

Pio | 2018-03-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 15 marca 2018

8/10

Viki | 2017-10-21
Przeczytana: 21 października 2017

Akcja powieści "Ludzie jak bogowie" rozpoczyna się latem 1921 roku, a głównym jej bohaterem jest pan Barnstaple, nieco znudzony i zmęczony monotonią życia dziennikarz pracujący w londyńskim czasopiśmie Liberal. Aby oderwać się od marudzącego szefa jak również od przytłaczającej go szarej rzeczywistości, w tajemnicy przed żoną i synami, Barnstaple udaje się na urlop wypoczynkowy. Jadąc samochodem w bliżej nieokreślonym kierunku, w pewnym momencie, na którymś zakręcie z piskiem opon wpada w świat równoległy, Utopię. Wraz z nim do tej niezwykłej krainy dostają się również pasażerowie dwóch innych pojazdów jadących w jego bliskim sąsiedztwie.

Ta idylliczna kraina, do której trafiają Ziemianie ma już za sobą tak zwaną epokę zamętu i wyprzedza cywilizacyjnie Ziemię o 3000 lat. Jest światem niemal idealnym, nie ma tu bowiem wojen, głodu, chorób, religii, bezrobocia, przeludnienia ani polityki. Pomimo braku rządu do Utopii jednak nie wkrada się żadna anarchia, gdyż jak przekonuje Lew,...

Westie | 2017-09-28
Przeczytana: maj 2012

Ciekawa analiza natury ludzkiej z konstatacją, że gdyby człowiek zobaczył raj, to nie chciałby w nim żyć, lecz go zniszczyć.

lucas688 | 2017-07-07
Przeczytana: lipiec 2004

jest tu coś jak zawsze u Wells'a, nie spodziewajcie się technobełkotu, raczej filozoficznych rozmyślań

ŁUKASZ | 2016-05-09

Trochę naiwna wizja świata utopijnego, podana z klasą.