Ludzie jak bogowie

Tłumaczenie: J. Sujkowska
Wydawnictwo: Dom Wydawniczo-Księgarski „KOS”
Men Like Gods

Inne wydania

Dzień był słoneczny i wesoły, jeden z tych dni, tak charakterystycznych dla wielkiej posuchy 1921 roku. Nie było ani trochę parno. świeżość powietrza zestrajała się z przeczuciem pana Barnstaple',a, że czekają go jakieś miłe przygody. Powróciła mu nadzieja.

Villiana | 2014-10-11
Na półkach: Przeczytane, Sci-fi, Klasyka
Przeczytana: 30 września 2014

Myślę, że autor miał bardzo dobrą wizję Utopii, na początku byłam bardzo zainteresowana, ale później cała akcja zwolniła, pojawiła się prawda o ludzkiej naturze, która zawsze wychodzi na wierzch, a cała historia Utopii i jej funkcjonowania była po prostu nudna.

wirydiana | 2013-10-03
Przeczytana: 22 maja 2013

Kiedyś, dawno temu, przeczytałam w jakimś artykule, że ta książka mogłaby stanowić podwaliny komunizmu. Bardzo mnie to stwierdzenie zdumiało, bo Wells kojarzył mi się w tamtym czasie tylko z fantastyką. Ponieważ jednak nie znałam książki, tylko zakarbowałam sobie w pamięci, że muszą ją przeczytać i wyjaśnić problem. Tak się jednak jakoś złożyło, że dopiero teraz udało mi się do tej powieści dotrzeć, a że danego sobie słowa należy dotrzymywać....
W wyniku eksperymentu naukowego przypadkowa grupa dziewiętnastowiecznych Ziemian zostaje przeniesiona w czasie (?), przestrzeni (?). Trafia do krainy zamieszkałej przez społeczeństwo idealne. Utopianie (tak zostali nazwani przez Ziemian członkowie tego społeczeństwa) uporali się już ze wszystkimi plagami, które przez wieki ich dręczyły. Nie ma już wojen, głodu, nędzy, chorób, nie ma nawet wirusów, które by te choroby wywoływały. Wszyscy są doskonali wewnętrznie i zewnętrznie. I absolutnie równi. Społeczeństwo pozwala jednostce rozwijać się...

Konrad | 2015-07-25
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 28 października 2013

Prawie sto lat temu Herbert Wells postanowił zabrać czytelników do „nowego wspaniałego świata” – do Utopii, czyli Ziemi A.D. 4921 (data raczej fantastyczna, można podstawić dowolną kombinację cyfr). Oto pan Barnstaple, prosty dziennikarz, podczas wakacyjnej podróży samochodem trafia, wraz z grupką kilku przypadkowych Ziemian, do alternatywnej rzeczywistości, w gruncie rzeczy niewiele oddalonej od naszego świata.

Nie ma komarów, pokrzyw, chorób, wojen, parlamentów, granic, wszyscy „obywatele” (bo i to pojęcie uległo w Utopii przeobrażeniu) są młodzi, piękni, równi, uzdolnieni i wyzwoleni seksualnie. Tylko niektórzy Utopianie mają „romantyczne myśli”, ale to raczej nieszkodliwe jednostki. Nic nie parzy, nie rani, Utopianie żyją wyłącznie dla sztuki i nauki. Nasuwa się Imagine Johna Lennona. Nasuwa się Huxley („pozorna utopia”) i inni utopiści. A przecież Wells nic nowego nie wymyślił – jedynie wyraził najskrytsze marzenia późnego wieku XIX/wczesnego XX. Marzenia o powszechnym...

lukisow | 2016-01-03
Na półkach: Zrecenzowane, Przeczytane

Opis utopii, momentami dłużący się. Jest to jednak wizja przyszłości znacząco różna od tego, co można znaleźć w dzisiejszych dziełach kultury masowej.
Recenzja:

veg_mania | 2012-07-21
Przeczytana: 29 lipca 2012

Po dwukrotnym przeczytaniu, w odstępie 3 lat, muszę przyznać, iż książka ta nie przemawia już do mnie tak dobitnie jak za pierwszym razem. Wizja Utopii i jej mieszkańców jest interesująca, pozwala dostrzec nasze "ziemskie" wady, ograniczenia i niskie wartości. Zmusza do refleksji, a uwagi w niej zawarte są cenne. Niemniej jednak w wielu miejscach pojawiają się pytania, na które Wells nie udziela odpowiedzi, lub też nieświadomie je pominął. Wells'owska wizja Utopii kwitnie antropocentryzmem, wiarą w człowieka i jego intelektualne możliwości - zabrakło mi tutaj aspektu ogromnej roli Natury, przyrody, nowego( dla tamtych czasów) stosunku do zwierząt. Wielki minus za silnie uczłowieczoną wizję przyszłości, plus za duży prztyczek w stronę współczesnego świata.

Ada Urbańska | 2016-04-07

Sensacyjna akcja,to eleganckie ośmieszenie wyższych angielskich warstw społecznych. Dawno nie czytałam książki tak urozmaiconej językowo. Wells genialnie bawił się epitetami,porównaniami i przede wszystkim metaforami. Szkoda tylko,że opis Utopii ciągnie się jak guma w gaciach

Anita | 2016-03-18
Przeczytana: 07 listopada 2015

Science fiction pierwszej połowy XX w.
Wizja utopii przedstawiona przez Wells'a w bardzo elegancki sposób zdaje się być zbyt sterylna. Niektóre brudy tego świata są mi po prostu potrzebne.

szamaa | 2012-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2012

Jedna z niewielu książek z motywem utopii, która nie jest utworem hybrydycznym, albo ośmieszającym. Tego typu utwory giną w literaturze antyutopijnej po II wojnie światowej.

Marcin | 2011-08-05
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Bardzo wnikliwa, ciekawa i inteligentnie opisana utopijna rzeczywistość. Polecam fanom prekursorskiego science-fiction o wydźwięku polityczno-społecznym.

Groszek12 | 2013-12-21
Przeczytana: październik 2013

Wybitna utopia, stanowi podstawę do pełnego zrozumienia "Nowy Wspaniały Świat" Aldouxa Huxleya. Dopracowana wizja utopijnego świata - polecam.