Dopuszczalne ryzyko

2000-01-01
1995-01-01
8371209657
Marta Klimek-Lewandowska
kryminał sensacja thriller horror robin cook

No cóż, w swoim dorobku Robin Cook ma lepsze pozycje niż "Dopuszczalne ryzyko", powieść, która ciekawie się zaczyna (przeskok w czasie do XVII wieku i słynnego procesu "czarownic z Salem"),zarysowuje na początku dość interesującą intrygę, a później rozsypuje się w bezsensowny pół-kryminał, pół-horror, w którym główną rolę grają naukowcy zmienieni w krwiożercze bestie pod wpływem farmaceutyków. Prawda, że ani to odkrywcze, ani nowatorskie, ani zaskakujące. Zakończenie - powieść made in USA a więc obowiązkowo z happy endem - także nie zaskakuje, a trochę mdli od przesłodzenia.

Zachécona autorem i opisem ksiázki siegnélam po to cos, nie wiedzác co czynie. Ponad 200 stron pseudo romansu i wielkiej milosci, która wybuchla w ciágu szalenczych 10 dni. Gdy 'miesiác miodowy' sié skonczyl i w koncu zaczál sié wátek medyczny, ksiázka sié skonczyla. I cale szczéscie.

"Dopuszczalne ryzyko" to moja pierwsza przeczytana książka Robina Cook'a. Czy jestem zadowolona, czy może zawiedziona? Sama nie wiem. Książka ma wiele plusów, ale i minusów.

W prologu poznajemy Elizabeth i XVII-wieczne miasteczko Salem. Cały wątek Elizabeth i polowania na czarownice, jak i późniejsze poszukiwania informacji przez Kim uważam za bardzo ciekawy pomysł. Osobiście lubię nawiązania do przeszłości i doszukiwania się prawdy o przodkach. Intrygowało mnie to poszukiwanie informacji przez główną bohaterkę. Czasem odnosiłam wrażenie, że to do niczego nie prowadzi. Tak jakby dwa osobne wątki, które jedyne co miały wspólnego to halucynogenny grzyb. Autor na szczęście wplótł w zakończenie wątku Elizabeth puentę, dzięki której lepiej zrozumiałam po co ten wątek był tak rozszerzany. Zakończenie tego wątku uważam za bardzo dobre.

Jeśli chodzi o Edwarda, Omni i Ultrę - intryga z nudą. Z jednej strony poznajemy pracę naukowca, która jest jak widać bardzo ciekawa, ale i trudna. Cała historia z lekiem jest moim zdaniem ciekawym pomysłem, a połączenie tego z polowaniem na czarownice w XVII wieku tworzy nietuzinkową opowieść. Praca w laboratorium, zmiany w nastrojach naukowców, nowe odkrycia - wszystko wydaje się być ciekawe. Jednak uważam, że niektóre opisy dla osób, które "nie siedzą" w temacie biochemii, są po prostu nudne i przydługie. Jestem osobą, która wie co nieco na ten temat, ale mimo to, miałam ochotę ominąć niektóre opisy cząsteczek i procesów. Według mnie, jest to duży minus tej książki. Zakończenie wątku Ultry, naukowców i całego laboratorium uważam za przemyślane i spektakularne. Autor zrobił na mnie duże wrażenie. Szkoda tylko, że reszta książki tego nie zrobiła.

Podsumowując, uważam "Dopuszczalne ryzyko" za książkę wartą polecenia osobom interesującym się działaniem leków przeciwdepresyjnych i pracą naukową nad nimi, czy chociażby polowaniami na czarownice. Ogólnie rzecz biorąc, bohaterowie byli bardzo dobrze wykreowani. Pomysł na książkę również ciekawy. Jednak zabrakło mi tej akcji. Cała powieść po prostu się "toczy i toczy", dopiero na końcu fabuła nabiera tempa i robi wrażenie na czytelniku. Poprzez zbyt wolno rozkręcającą się akcję, książka nie wciągnęła mnie tak jak się spodziewałam. Mimo to, polecam przeczytać i wyrobić swoją własną opinię.

Stare dzieje, ale szaleni naukowcy grasują w dalszym ciągu :-) Książki Cooka zawsze były bardzo medyczne i dlatego mam jego książki w domu, choć jestem inżynierem.

Świetna! Duża część książki to wątek dotyczący głównej bohaterki i jej próby poszukiwania prawdy, co się stało z jej przodkinią, oskarżoną o bycie czarownicą. Mamy tu więc historię, mroczny klimat polowań na czarownice, wielkie, XVII wieczne domostwo, mnóstwo historycznych papierów, a opisy takie, że czujemy się, jakbyśmy sami szperali po tych zakamarkach, dla tych, którzy lubią takie klimaty super sprawa. Sam wątek poszukiwań zresztą bardzo ciekawy.
Drugi wątek to prace biochemika Edwarda nad nowym farmaceutykiem, im prace i poszukiwania Kim (bohaterki) posuwają się dalej, tym książka coraz staje się coraz lepszym thrillerem. Bardzo dobra pozycja :)

Fantastyczna! Wątek czarownic bardzo ciekawy. Bardzo dobrym pomysłem było połączenie medycyny z wierzeniami ludności. Historia Elizabeth sama w sobie bardzo interesująca i nie mogłam się doczekać żeby dowiedzieć się co stało się przodkini bohaterki. Na początku nie sądziłam, że książka aż tak mnie wciągnie. Powoli strona po stronie coraz bardziej wsiąkałam w historię.
Autor stworzył wspaniały klimat starego zamku i tajemniczości jaka w nim panuje. Bardzo spójnie połączył ze sobą epoki.
Medycyny było w książce nie za wiele, ale mi osobiście to nie przeszkadzało.

Autor...

To jeden z najlepszych thrillerów mistrza Cooka z 1996r., w którym odnajdziemy również elementy horroru tj. stwory "niby" wampiry. Autor w ciekawy sposób połączył historię o procesach czarownic w Salem z 1692r., z czasami współczesnymi. Akcja rozgrywa się w starej posiadłości, w której mieszkała kiedyś jedna z straconych czarownic. Znalezienie nieznanego grzyba o właściwościach halucynogennych w piwnicy domu skłoniło biochemika Edwarda do postawienia tezy, że grzyb będzie doskonałym lekiem na depresję. I zaczynają się badania.... Byłaby to zwyczajna historia z thrillerów medycznych, gdyby nie przygody bohaterki Kimberly, współwłaścicielki majątku, której pra...babka była straconą czarownicą. Kim postawiła sobie cel, że pozna prawdę o swojej antenatce i oczyści jej niesławne imię w rodzinie. Konsekwentnie go realizuje ubarwiając strony powieści pozamedycznym wątkiem. Oba wątki się ze sobą mieszają trzymając czytelnika cały czas w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.
Książkę można ocenić wziętym z niej cytatem:
"(...) - Mój Boże - powiedział, wtykając głowę do jej sypialni. - Cóż to musi być za książka, że do tej pory nie pozwoliła ci zasnąć!"
Gorąco polecam.

Jedna z najlepszych książek w moim życiu. Żałuję że już ją skończyłam, bo ciężko będzie znaleźć inną tak fantastyczną.

2041

Kolejna książka Robina Cooka, po którą sięgnęłam. Uwielbiam te dreszczowce. Mimo, że ta pozycja jest trochę mniej zaskakująca i dreszczowca w dreszczowcu jest mniej to nadal pozostanę fanką tego autora.

Znakomite połączenie historii i czasów współczesnych (17 i 20 w.). Stopniowanie napięcia i finał świetne. Czego ludzie (badacze) nie zrobią dla odkrycia naukowego, sławy, majątku. Ku przestrodze.

• Robin Cook
  • Thriller medyczny