Geneza

Okładka książki Geneza Robin Cook
Okładka książki Geneza
Robin Cook Wydawnictwo: Rebis Cykl: Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 12) kryminał, sensacja, thriller
Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 12)
Genesis
Rebis
2020-08-11
2020-08-11
2019-12-03
Maciej Szymański
montgomery

Troche za dużo opisów, ale dobra.

Troche za dużo opisów, ale dobra.

Kilka poprzednich książek Cook’a jakoś specjalnie mnie nie zachwyciło. Geneza była już zdecydowanie lepsza. Może to nie jest jego najlepsza książka, ale na pewno jedna z bardziej udanych jakie przeczytałem, a to już 26 spotkanie z autorem.
Plusy:
- do czego zdolny jest człowiek, żeby zatuszować sprawę nieślubnego dziecka;
- przemoc pociąga za sobą spiralę kolejnych przestępstw;
- jak zwykle daje się odczuć rozległą wiedzę medyczną pisarza;
- solidna i wyczerpująca dawka informacji o genetyce;
- intrygujący pomysł na wykorzystanie biotechnologii i genetyki w patologii;
- lekarz powinien leczyć i ratować życie, a nie doprowadzać do śmierci;
- ogólnie było dość dynamicznie, ale zdarzały się irytujące przestoje;
- Laurie i Jack’a nie omijają kłopoty natury osobistej;
- pokazanie, że zbrodnia doskonała nie istnieje, przypadek może sprawić, że misterna intryga zostanie odkryta;
- niesamowita akcja na zakończenie książki i ratowanie Laurie przez Jack’a.
Minusy:
- Laurie i Jack tym razem postawieni lekko z boku, jak bohaterowie drugoplanowi;
- irytowała mnie przemądrzała Aria swoim zachowaniem i szufladkowaniem ludzi.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- do czego zdolny jest człowiek, żeby zatuszować sprawę nieślubnego dziecka;
- przemoc pociąga za sobą spiralę kolejnych...

Miło poczytać, jak patomorfolodzy relaksują się przy sekcjach i robiąc cięcie Y na ciele denata oraz wyjmując z niego organy, zapominają o problemach dnia codziennego i kłopotach innej natury. 😊 Cook wprowadza nas tym razem w niezbadany jeszcze do końca świat genetyki genealogii genetycznej i robi to bardzo ciekawie. Świetnie wykreowana postać niepokornej rezydentki będącej na tropie ojca płodu znalezionego w ciele denatki.

Ta część cyklu jest znacznie lepsza niż poprzednia. Jest wartka akcja, która potrafi zaskoczyć (choć zły charakter tym razem roszyfrowałam szybko). No i oprócz dwójki stałych, sympatycznych bohaterów w tej części pojawiła się bardzo niemiła, choś wielce intrygująca postać - tu właśnie autor zaskakuje rozwiązaniem.

Jak to zawsze u Cooka świetnie się czyta.

Jak to zawsze u Cooka świetnie się czyta.

Myślałem, że książka będzie wstępem do wprowadzenia nowej bohaterki, oraz być może początku nowej serii. Myliłem się. Właściwie miałem wrażenie, że ta bardzo irytująca, drażniąca i dziwna postać młodej lekarki została przewodniczką, wiodącą czytelnika przez meandry fabuły i intrygi zamiast ustawianych w tej roli Jacka i Lauri. Nadal dobrze się bawię przy lekturze i w tym wypadku tylko o to chodziło.

Cook w starym stylu

Cook w starym stylu

Uwielbiam ten cykl książek.... (pomimo, że książki zaczynają być przewidywalne pozostaje sympatia dla bohaterów)

Świetny thriller medyczny, bez zbędnych opisów, uzależniający😁

Świetny thriller medyczny, bez zbędnych opisów, uzależniający😁