Nocny dyżur

Okładka książki Nocny dyżur Robin Cook
Okładka książki Nocny dyżur
Robin Cook Wydawnictwo: Rebis Cykl: Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 13) kryminał, sensacja, thriller
Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 13)
Night Shift
Rebis
2023-09-05
2023-09-05
2022-12-06
Maria Smulewska-Dziadosz
medycyna sensacja thriller medyczny Nowy Jork Manhattan Memorial Hospital patolog sądowy Inspektorat Medycyny Sądowej śmierć seryjny morderca

Tak sobie... Czasami mam wrażenie, że te nowe pozycje nie są już autorstwa Cooka, tylko jakiegoś ghostwritera. Już po pierwszych kilkudziesięciu stronach można się domyślać, kto jest mordercą. Wiele sytuacji jest po prostu infantylnych i naiwnych. To, czego mi brakuje najbardziej, to złożone opisy procedur medycznych. Teraz wszystko jest na jedno kopyto, raczej dla mnie wymagającego czytelnika. Tak mi brakuje tego Cooka, który napisał "Mózg"...

Czy kogokolwiek zdziwi fakt, że jest to raptem 13 tom serii? A ja nie czytałam chyba żadnego poprzedniego? 😂😂

Bohaterami serii są doktor Laurie Montgomery i doktor Jack Stapleton, patolodzy. Poza relacjami zawodowymi łączą ich także więzy małżeńskie.
Jest rok 2021, na świecie szaleje covid, wszędzie królują maseczki, ale niektórzy mają to szczęście, że już są zaszczepieni – piszę o tym, bo autor często na to zwracał uwagę.
Pewnego dnia w szpitalnym garażu zostaje znalezione ciało ich wieloletniej przyjaciółki, doktor Sue Passero. Zaintrygowany Jack wyrusza na dochodzenie do szpitala, w którym Sue pracowała i zmarła. Szukanie przyczyn tragicznej śmierci szybko zmienia się w zabójczą grę z inteligentnym, obłąkanym zabójcą.

Jak to się wszystko potoczy? Czy Jackowi uda się wykryć zabójcę? Jaki może być motyw działań?

Jest to dość powolnie toczący się thriller medyczny, w którym zabrakło kilku zwrotów akcji. Trzeba przyznać, że Cook mistrzowsko opisuje pracę lekarzy i świat medyczny (czytałam niejedną jego książkę i zawsze były wyśmienite). Tym razem jednak zdecydował się na dość dziwny zabieg – zdradził bowiem sprawcę czytelnikom, zanim wykrył go doktor Stapleton. Od tej chwili martwimy się raczej, co stanie się z głównym bohaterem…

Podsumowując – spędziłam z tą książką dość miłe chwile, ale nie było w nich wielkiej ekscytacji i emocji, jakie zwykle towarzyszą lekturze thrillerów medycznych.
Być może sięgnę po pierwsze części tej serii, żeby sprawdzić, jak to się wszystko zaczęło.

Dobre- choć nie tak porywające jak dawniejsze książki Cooka. Cały czas miałam wrażenie wtórności. Akcja rozwija się dość ślamazarnie, chociaż dodanie w połowie historii wątku z perspektywy sprawcy wprowadza ciekawe urozmaicenie.

Akcja książki rozwija się niesamowicie mozolnie, ale nie było to dla mnie przykrym zaskoczeniem, gdyż dobrze znam twórczość Cooka i większość jego tytułów cierpi na tę przypadłość. Przez pierwszą połowę nie dzieje się prawie nic poza przedstawieniem przypadku, którym będzie zajmował się główny bohater. Potem, gdy robi się nieco ciekawiej, autor zdecydował się na bardzo dziwną rzecz, a mianowicie zdradza kto jest sprawcą. I nim zabawa zaczęła się na dobre to dla mnie się skończyła. Przez ten zabieg zakończenie nie było zaskakujące ani emocjonujące. Główne postaci w tej części przybrały dziwne cechy charakteru, ale może wynika to już ze zmęczenia tematu. W końcu to już nasty tom z kolei o Jacku i Laurie. Mi wydali się całkiem inni niż w początkowych tomach, może zanadto przerysowani. Żeby nie było, że tak w ogóle nie ma po co sięgać po ten tytuł, to mogę stwierdzić, że w opisywaniu realnej pracy lekarzy i świata medycyny autor nie ma sobie równych. Gdyby dołożyć do tego ciekawszą fabułę i kilka zwrotów akcji to byłby to thriller medyczny niczym za dawnych lat autora, w których niegdyś mogłam się zaczytywać jeden po drugim. Tym razem było dość przeciętnie i to patrząc przez pryzmat sentymentu dla tego cyklu.

Całkiem udana, choć nie nalezy do najlepszych tego autora.

Całkiem udana, choć nie nalezy do najlepszych tego autora.

Odgrzewany kotlet... Zero nowych i oryginalnych pomysłów.
I jeszcze te wianki o maseczkach i covidzie 🤦

Odgrzewany kotlet... Zero nowych i oryginalnych pomysłów.
I jeszcze te wianki o maseczkach i covidzie 🤦

"Nocny dyżur" Robin Cook to niesamowicie wciągający thriller medyczny, który nie tylko trzyma w napięciu, ale też dostarcza solidną dawkę rozrywki. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Cooka, ale na pewno nie ostatnie.

Głównymi bohaterami są doktor Laurie Montgomery i doktor Jack Stapleton, których relacje zawodowe przeradzają się w więzy małżeńskie. Mają oni do rozwiązania nie tylko problemy w prosektorium, ale także poważne problemy rodzinne. Gdy w szpitalnym garażu zostaje znalezione ciało ich wieloletniej przyjaciółki, doktor Sue Passero, Jack decyduje się na prywatne dochodzenie. To jest tylko początek serii tajemniczych zdarzeń, które prowadzą do zabójczej gry z inteligentnym mordercą.

Jestem pod ogromnym wrażeniem rzetelności wykonania, jaką prezentuje Cook. Jako lekarz, prekursor gatunku thrillerów medycznych, dokładnie oddaje realia medycyny. Oprócz tego, prosta i intrygująca fabuła sprawiają, że książka nabiera tempa i staje się zajmującą rozrywką.

Wspaniale skonstruowane postacie Montgomery i Stapletona dodają tej książce wyjątkowego uroku. Chce się do nich wracać i obserwować ich losy, zarówno zawodowe, jak i prywatne. Napięcie w książce utrzymuje się aż do momentu, gdy morderca się ujawnia, a później zaczyna się walka o życie głównego bohatera.

"Nocny dyżur" to nie tylko świetnie skonstruowany thriller medyczny, ale także powieść, po przeczytaniu której jeszcze długo czuje się niepokój. To najlepsza rekomendacja dla miłośników dreszczowców.

Lekarz medycyny sądowej na tropie dziwnych zgonów. Doktor Jack będzie miał trudny orzech do zgryzienia. Sam znajdzie się na linie strzału. Ale od czego ma się przyjaciół - Jack zawsze może na nich liczyć.

Książka trzyma w napięciu, do czasu, aż morderca się ujawnia (gdzieś 3/4 książki). Potem to martwimy się o głównego bohatera.

Thrillery medyczne są specyficzną kategorią książek, ponieważ każdy z nas prędzej czy później musi zaufać służbie zdrowia i poddać się jakiemuś zabiegowi lub operacji, przyjąć lekarstwa albo chociaż dać się przebadać. Robin Cook jest jednym z najbardziej znanych pisarzy, którzy lubią straszyć nas służbą zdrowia. Niedawno czytelnicy mogli zapoznać się z jego najnowszym pomysłem na to, jak trzymać nas z dala od szpitali.

Jack Stapleton jest patologiem i lubi wyzwania w postaci trudnych spraw. Jego żona Laurie jest jednocześnie jego szefową. Odkąd przejęła obowiązki jego przełożonej, mają problemy z komunikacją w domu, które pogarsza sytuacja zdrowotna ich dzieci oraz mieszkająca z nimi od kilku miesięcy teściowa. Jack woli szybciej wyjechać do pracy i zająć się czymś produktywnym. Niestety tym razem czekają na niego złe wieści. W kolejce do sekcji zwłok czeka ciało przyjaciółki Laurie. Mimo iż przyczyna śmierci wydaje się oczywista, Jack na prośbę żony przeprowadzana niezbędne czynności.

Okazuje się, że po standardowej sekcji, przyczyna śmierci nie jest znana. Potrzebne są wyniki badań pobranych próbek, ale na nie trzeba poczekać trochę dłużej. Jack mimo wcześniejszych problemów z przekraczaniem swoich uprawnień, wybiera się do szpitala, w którym pracowała kobieta, aby rozejrzeć się w jej samochodzie i biurze. Okazuje się, że nie przez wszystkich jest tam mile widziany. Zanim zdąży przejrzeć interesujące go artykuły, zostaje wyrzucony przez ochronę.

Gdy kolejne wyniki badań nie przybliżają go do rozwiązania zagadki, Jack coraz bardziej angażuje się w prywatne śledztwo, od którego wszyscy go odwodzą. Ponownie wraca do szpitala i dowiaduje się, że lekarka nie przez wszystkich była lubiana, a sama również miała podejrzenia dotyczące prawidłowości podawanych przez szpital danych o poziomie śmiertelności. To naprowadza Jacka na nowe teorie o tym, co rzeczywiście się stało. Bo to, że nie jest to naturalna śmierć, wiedział już na pewno.

Nocny dyżur to kolejna w dorobku Robina Cooka książka, w której powracamy do znanych z wcześniejszych tomów bohaterów. Jednak wiedza o tym, jakie wcześniej rozwiązali sprawy, nie jest niezbędna do rozpoczęcia lektury najnowszej książki. Chociaż bohaterowie odnoszą się do przeszłości, wszystkie potrzebne informacje dostajemy wraz z ich wspomnieniami. Tym razem jednak autor inaczej podszedł do pracy patologa. Problemem nie było znalezienie narzędzia zbrodni czy miejsca jej popełnienia. Sekcja zwłok nie wykazała niczego, co mogłoby doprowadzić do śmierci. Poza tym, że lekarka nie żyła, była całkowicie zdrowa. Jack oczywiście nie odpuszczał, co wpakowało go w kłopoty poważniejsze niż wyrzucenie ze szpitala.

Książkę czytało się przyjemnie, chociaż zagadka mogłaby być nieco trudniejsza do rozwiązania. Dosyć szybko domyśliłam się, kto zaatakował lekarkę, więc potem czekałam już tylko, aż bohaterowie dojdą do tych samych wniosków. Trochę więcej czasu można było poświęcić motywacji zabójcy, ponieważ jego przemyślenia nie były dla mnie przekonujące. Robin Cook po raz kolejny zrobił to, co wychodzi mu najlepiej. Mimo że nie jest to jego najlepsza książka, ponownie przekonał mnie, że służba zdrowia to tylko ludzie i jak w każdej grupie, tak i w tej może znaleźć się człowiek, który ma inną definicję pomagania.

Chyba się przez lata zdążyłam odzwyczaić od pana Cooka i choć profesjii nie zmieniłam to już ten thiller medyczny nie wciąga jak dawniej.
A moze inny wiek? Hmm

A moze inny wiek? Hmm