Korporacja strachu

Darmowe dodatki Edytuj książkę
State of fear
państwo strachu
Ana

UWAGA: POPRZEDNIE WYDANIE JAKO "PAŃSTWO STRACHU" Paryż. Młody fizyk specjalizujący się w mechanice falowej zostaje zamordowany przez piękną dziewczynę, którą poznał kilkanaście godzin wcześniej. Vancouver. Dwóch mężczyzn reprezentujących firmę Usługi Sejsmiczne wynajmuje miniaturową łódź podwodną pozwalającą transportować ładunki na głębokość sześciuset metrów. Malezja. Tajemniczy mężczyzna...

UWAGA: POPRZEDNIE WYDANIE JAKO "PAŃSTWO STRACHU"

Paryż. Młody fizyk specjalizujący się w mechanice falowej zostaje zamordowany przez piękną dziewczynę, którą poznał kilkanaście godzin wcześniej. Vancouver. Dwóch mężczyzn reprezentujących firmę Usługi Sejsmiczne wynajmuje miniaturową łódź podwodną pozwalającą transportować ładunki na głębokość sześciuset metrów. Malezja. Tajemniczy mężczyzna nabywa niebezpieczną technologię, pozwalającą zdalnie kruszyć skały wiązką fal ultradźwiękowych. Co łączy te wydarzenia? Czy duża międzynarodowa korporacja zajmująca się ochroną przyrody, Krajowy Fundusz Bogactw Naturalnych, potajemnie wspiera działania ekoterrorystów? Sztucznie wywołane kataklizmy – tsunami na Wyspach Salomona, pęknięcie lodowca na Antarktyce, niszczycielska powódź w Arizonie – mają utwierdzić opinię publiczną o prawdziwości zagrożeń związanych z globalnym ociepleniem. Doktor John Kenner, naukowiec z MIT, a zarazem tajny agent rządu USA, stara się udaremnić spisek, który zagraża bezpieczeństwu całego świata..

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

veinylover | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Książka tak bardzo źle napisana, że nie dociągnąłem jej do końca, proszę zatem wybaczyć, że nie będzie recenzji.
Pozostaje jedynie moja całkiem subiektywna opinia w postaci jednej gwiazdki. Wyłącznie za sam wysiłek napisania i wydrukowania książki.
Nie dyskutuję tu ani o treści, ani o wartościach, jest to dla mnie zła książka, jako taka. Zanudziła mnie na śmierć.

Andy | 2017-02-18
Przeczytana: 15 lutego 2017

Książka zwraca uwagę na problem manipulacji opinią publiczną - szczególnie jeśli chodzi o ochronę tzw. dóbr wyższych czyli np. ochronę środowiska. Autor konkretnie odnosi się do nieomal niepodważalnego w mediach istnienia zjawiska globalnego ocieplenia. Mechanizm jest dosyć prosty - nie wypada podważać w mediach opinii osób, które chronią środowisko, gdyż przecież dbają one o naszą planetę, nasze zdrowie, o zachowanie wielu gatunków zwierząt. To, że mogą się one powoływać na niesprawdzone, lub tylko konkretnie wyselekcjonowane dane, które mają potwierdzić ich racje jest już pomijane. A przecież dla pewnych cynicznych grup interesów, stworzenie poczucia zagrożenia, strachu, może być świetną okazją do pozyskania funduszy na rzekomą działalność, mającą na celu zapobieganie owym zagrożeniom. Książka, oprócz emocjonującej akcji, dostarcza czytelnikowi wielu ciekawych zagadnień do przemyślenia. Polecam.

deltakom | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Przeczytałem tę książkę i oto kilka moich spostrzeżeń : Historia oparta na kanwie historyjki sensacyjnej - jeżeli ktoś szuka sensacji to się lekko zawiedzie . Romans prawie żaden . Zatem dlaczego tak wysoko oceniam tę pozycję ? Sądzę , że najważniejsze są dyskusje na temat ekologii i naszego stosunku do tych tematów . Wpojono nam , że co jest proekologiczne , to bezrozumnie akceptujemy , a tymczasem nie zawsze tak powinno być . Są już i w Polsce tzw. "ekolodzy" , którzy nieźle sobie żyją z eko-wyzysku , poważnie utrudniając powstawanie nowych obiektów i angażując się w blokady dróg , przykuwając się do drzew itp. Oczywiście często angażują do tego bezinteresowną młodzież , a sami zbierają datki od inwestorów za odstąpienie od protestów . Oczywiście są to darowizny na organizacje proekologiczne , he he . Inną rzeczą są domysły i katastroficzne przepowiednie , które są bezpodstawnymi i naciąganymi hipotezami , a funkcjonują jako fakty , a to tylko dlatego , że nikomu nie chce się...

Koralik | 2015-10-31
Przeczytana: 31 października 2015

Fantastyczna, po prostu rewelacyjna!!!Dawno już żadna książka tak mocno nie wpłynęła na zmianę postrzegania zagadnienia szeroko pojętej ekologii. Oczywiście, zakończenie jest już mocno naciągnięte i od początku można się domyślić, że śmierć Mortona jest sfabrykowana, niemniej jednak, nie umniejsza to całościowemu odbiorowi książki. Niby wiadomo, że globalne ocieplenie to zjawisko, które powtarza się cyklicznie, a działalność człowieka nieco przyspiesza ten proces, to jednak przedstawienie tego zagadnienia w zupełnie innym świetle, podparte prawdziwymi artykułami i publikacjami naukowymi sprawiły, że już nic nie będzie takie jak kiedyś :). Człowiek niby zdaje sobie sprawę, że ciągle jest manipulowany to przez polityków, to przez media, sąsiadów i znajomych, a jednak... Książka wzbudza wątpliwości, czy faktycznie straszenie nas na każdym kroku nie służy jedynie do sterowania nami. No i do czego jest w stanie posunąć się człowiek, żeby udowodnić swoje teorie?
Zdecydowanie książka...

wiejskifilozof | 2013-11-17

Ziemia jest w niebezpieczeństwie,nadmierna ekspansja człowieka niszczy naszą planetę.Crichton,napisał o tym książkę.Pełno wyrazistych bohaterów,przejmujących wyznań.Akcja jest dobra, lecz czegoś tu zabrakło.
Może tych parę dłużyzn, sam nie wiem.Masz takie mieszane odczucia po tej lekturze.
Z jednej strony temat bardzo dobry, z drugiej czasem zbyt egzaltuję się autor ekologią.Czasem do przesady.Zdarzenia na Wyspach Salomona wzorem powieści grozy.

Magdalena Ru | 2013-10-28
Przeczytana: 28 października 2013

Akcja powieści bardzo dynamiczna, czasem wręcz trudno nadąrzyć za biegiem zdarzeń, szczególnie na początku. Główni bohaterowie niezniszczalni( nawet takie niedorajdy jak Evens ;-)), wielokrotnie stają w obliczu beznadziejnych sytuacji których zwykli śmiertelnicy zapewne by nie przeżyli( a to uwięzieni w szczelinie lodowca, a to porażeni piorunem, pojmani przez ludożerców, ledwie uciekają fali tsunami...) , uwikłani w skomplikowane gry polityczno-ekologiczne. Ogrom informacji podanych przez autora w interesujący i przystępny sposób, zmuszających do przemyśleń, jak bardzo rewelacje na temat klimatu i ekologii, którymi karmią nas media są jedynie manipulacją, a na ile mają poparcie w faktach i rzetelnych badaniach. Jak zawsze pełna jestem zachwytu dla lektora, kolejne audiobooki wybieram już głownie według klucza: lektor=Gosztyła. Brawo. W sumie przyjemna rozrywka, trzeba się trochę skoncentrować aby "ogarnąć" całość. Polecam.

lbadura | 2014-07-30
Przeczytana: 08 lipca 2014

Powiesc sensacyjna. Akcja troche na poczatku zawila. Wymagala wielkiej koncentracji, po to abym mogl sie jakos we wszystkim polapac. Z czasem jednak uklada sie wszystko w calosc. Ksiazke uwazam za dobre polaczenie przyjemnego z pozytecznym.

Najwazniejszym watkiem, jak dla mnie, to problematyka efektu cieplarnianego, ociepleniem klimatu wywolanego przez dzialanosc czlowieka.

Ironia losu zwiazana z ta ksiazka byla nastepujaca. Sluchalem jej krotko przed odwiedzinami muzeum archeologicznego w Biskupinie. Podczas zwiedzania tego muzeum wdalem sie w dyskusje z chlopakiem, ktory siedzial przebrany za czlowieka epoki neolitu przed jedna neolityczna chata znajdujaca sie na terenie biskupinskiego archeoparku. Znal sie dosc dobrze na sprawie wiec nawiazala sie miedzy nami rozmowa na temat czasow prehistorycznych. Podczas naszej dyskusji zaczelismy rozmawiac o klimacie. I wtedy ten mlody czlowiek powiedzial mi cos ciekawego na temat klimatu panujacego na terenach wspolczesnej Polski...

Anna Klimek | 2017-11-08
Na półkach: Thriller, Przeczytane
Przeczytana: 08 listopada 2017

Jeśli ktoś tak jak ja uwielbia katastroficzne filmy i książki, to polecam. Po przeczytaniu warto wejść w link podany na końcu Dodatku II.

Ciekawa tematyka. Zrobię wszystko, aby moje teorie były prawdziwe.
Czyta się świetnie.

sinnerinc | 2014-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2014

- Ma dobre intencje - powiedziała.
- Oraz nieprawdziwe informacje - odrzekł Kenner. - To gotowy przepis na katastrofę.
---------

Teraz już rozumiem czemu na co drugiej okładce z tych, które mnie interesują, widnieje coś w stylu "najlepszy następca Crichtona", "najmłodszy konkurent Crichtona" lub co tam ktoś jeszcze potrafi poskładać ze słów najlepszy, następny, kolejny, najgroźniejszy, następca, konkurent, rywal, (...) i Crichton.

Wcześniej nie rozumiałem, bo to moja pierwsza powieść tego autora, mimo, że widziałem chyba wszystkie ekranizacje jego powieści. Niedawno jednak sięgnąłem po "Korporację strachu", i to niejako z przypadku, ponieważ z jakiegoś irracjonalnego powodu nie przemawiała do mnie. Jednakże im dłużej na nią spoglądałem, tym bardziej mowiła "przeczytaj mnie". Jako. że nie lubię odmawiać, to w końcu dostała swoją szansę i nie zawiodła. Co prawda książka z 1994, jednak dalej bardzo na czasie, a przesłanie książki nie straciło ani trochę na aktualności.

Świetnie...