83-87021-71-7

Tom pięciu opowiadań Manueli Gretkowskiej mówi o potrzebie i poszukiwaniu miłości. Autorkę interesuje miłość kobiety i mężczyzny, we wszystkich jej smakach, obrazach, wcieleniach. Sandra K. to historia anorektyczki - ofiary kultu ciała, doskonale infantylnej czytelniczki pism kobiecych. Życie Sandry K. - młodej, 24-letniej pracownicy agencji reklamowej - wypełnia praca, seks i nieustanna troska o wygląd zewnętrzny. Nadwaga, pryszcze, lifting, depilacja, krem z łożyska owcy to ważne dla zrozumienia jej życia słowa. Wszystko się jednak zmienia z chwilą, gdy kolejna radykalna kuracja odchudzająca zaburza jej naturalną percepcję. Dziewczyna odkrywa w sobie dar jasnowidzenia. Z powodzeniem przewiduje wahnięcia na giełdzie, wyniki wyścigów konnych, planuje strategie reklamowe. Jako bezcenny pracownik firmy staje się jej zakładnikiem. Przenosi się do biura, zrywa kontakt ze światem i powoli... umiera.
Z kolei Latin Lover to zaskakująca historia życia Meksykanina José Tapasa. Po ślubie ze starszą od siebie chłodną i cyniczną Szwedką opuszcza Meksyk i przenosi się do Europy. Tuż po urodzeniu dziecka Ingrid odstawia męża na bok. Rozgoryczony José mści się stając się męską prostytutką - kochankiem i utrzymankiem całej rzeszy bogatych koleżanek żony. Ale Tapas długo nie wytrzymuje narzuconego tempa. Impotencja zmusza go do wyjazdu. W Meksyku odwiedza psychoanalityków; poddany hipnozie odkrywa swoją indiańską przeszłość. Wiedza ta nie tylko przywraca mu seksualną sprawność, ale również tłumaczy sens jego życia, a zarazem wyjawia przeznaczone mu powołanie kapłańskie.
Namiętnik - mocny, erotyczny tekst z kobiecym narratorem, jest pięknym opisem aktu seksualnego. W ostatnich opowiadaniach Gretkowskiej eseistyczny temperament autorki ustępuje miejsca duchowi opowieści.

kryptonite | 2015-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2015

To, co Manuela Gretkowska lubi najbardziej, czyli namiętność i ludzkie zachowanie.
Za opowiadanie 'Sandra K.' jestem gotowa dać najwyższą ocenę, ponieważ w moim odczuciu było takie... realistyczne i łatwo odnosiło się do rzeczywistości. A jak reszta? Mają one swój klimat (każdy inny, w zależności od tematyki - egzotyka, historia lub duchowość), ale jakoś nie ujęły mnie tak bardzo jak pierwsze opowiadanie. Mimo to oceniam 'Namiętnik' jako pozycję, którą bardzo dobrze się czyta, a każdy czytelnik sam oceni, która historia będzie dla niego największym atutem książki. Do wyboru jest pięć propozycji ;-)

talitha_kum | 2011-10-17
Przeczytana: 17 października 2011

Właśnie skończyłam czytać "Namiętnik" i odkładam książkę na bok. Nie na półkę lecz na bok - bo wiem, że niedługo do niej wrócę. Jest skarbnicą pięknych metafor, opisów... zachwyciła mnie. To nieco specyficzna pozycja, momentami brutalnie prawdziwa, chwilami starodawnie piękna. Pomimo małej ilości stron potrafiła rozbawić i rozczulić. Raz czyta się ją jak współczesną książkę, a za chwilę jak szkolną lekturę, w której opisane są odległe czasy.
Otrzymuje ode mnie 5 gwiazdek za pierwsze opowiadanie "Sandra K"... Przeczytałam je dwukrotnie. Reszta zachwyca nie tyle fabułą co wspomnianym - pięknym, barwnym - językiem.
Ogólnie - warta polecenia.

MontyP | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2013

Długo zastanawiałem się czy dać 5 czy 6 gwiazdek. Z Manuelą mam problem. Pisać na pewno umie, co widać choćby w opowiadaniu o anoreksji, pytanie tylko czy na pewno ma o czym? W 2 lub 3 książkach tej autorki utknąłem (po przeczytaniu fekalnych opisów pewnej miłości, albo o kobiecie z 2 pochwami). Nie jestem szczególnie pruderyjny, ale jej opisy miłości nie idą w stronę podniecenia, a obrzydzenia raczej :). No dobrze, zostawiam gwiazdek 5, ale autorka pisać umie, w dodatku jest inteligentna. Jeśli natknę się na jej książkę, która mnie nie zniesmaczy, to z pewnością dam więcej. Pewnie o to chodzi, żeby szokować, ale ja lubię być szokowany, ale nie w taki ginekologiczno-fekalny sposób. Jeśli chodzi o "Namiętnik", to moim zdaniem jedna (jedyna?)z lepszych pozycji tej autorki.

MadameShepard | 2014-03-19

Afektowność+wulgarność+tania egzaltacja = tragedia.

Jeanpaul | 2010-10-21
Przeczytana: 18 października 2010

Sięgnąłem po tą książkę bez przekonania, wcześniej przeczytałem "Kabaret metafizyczny", który mnie rozczarował. Jednak o tej książce mogę mówić tylko dobrze. Gretkowska w mistrzowskiej formie. Seks jest obecny, jak chyba we wszystkich książkach tej nimfomanki ale tym razem nie jest wulgarny a subtelny - czysty erotyzm. Najwyżej oceniam opowiadanie "Sandra K", które jest bardzo ciekawym studium psychologicznym dziewczyny chorej na anoreksję.
Polecam wszystkim wyrobionym czytelnikom.

Meszuge | 2014-02-17
Przeczytana: 08 września 2012

Zbiór pięciu opowiadań traktujących – jak tytuł wskazuje – o namiętności. Pierwsze jest o głupawej anorektyczce, drugie o Meksykaninie, który został w Szwecji męską dziwką, trzecie (tytułowy „Namiętnik”) to opis kopulacji – napisany przez kobietę (chyba!), jednak w jakiś taki dziwny sposób, jakby chciała tym tekstem zrobić wrażenie na mężczyznach, czwarte nie bardzo wiadomo, o czym, bo może o pociągach, może o czasie, może o niepewnym zakonnym powołaniu, albo jeszcze czymś innym, piąte o sekretarce Czapskiego.

Miałem ochotę napisać, że nie wiem po co po tę książkę sięgnąłem, ale to nie byłaby prawda, bo wiem. Zrobiłem to po to, by wiedzieć, o czym rozmawiają znajomi, a czasem rozmawiają właśnie o książkach Gretkowskiej. I z tego powodu przeczytam (może kiedyś!) jeszcze jedną książkę pani Manueli. Ocena autorki kilkunastu książek na podstawie jednej tylko pozycji może nie być wiarygodna i miarodajna. Chociaż… w przypadku Harper Lee jakoś takich zastrzeżeń nie miałem.

Czy...

Jenny_89 | 2011-07-12
Przeczytana: lipiec 2011

Opowiadania zawarte w książce nie są o miłości, lecz o pragnieniu bycia kochanym. Autorka początkowo pisze z lekką ironią i poczuciem humoru. Później niestety popada w totalny pesymizm zmieszany z odrobiną mistyki. To trochę tak jakby połączyć "Samotność w sieci" z twórczością Coelho. Nie znajdziecie tutaj szczęśliwych zakończeń czy porywających historii. W zamian za to otrzymacie porcję smutku, rozpaczy, nieodwzajemnionej miłości i śmierć. Całość jest strasznie przygnębiająca. Nie polecam.

Julia | 2014-03-15
Przeczytana: marzec 2014

Książka składa się z pięciu opowiadań i każde należy rozpatrywać osobno; to jednak za chwilę. W całości widoczne jest pragnieniu snucia opowiadania. Autorka za pomocą stwarzanych przez siebie bohaterów interpretuje charakter ponowoczesnej rzeczywistości, podążania za miłością, pragnieniem bycia kochanym.
Sandra K to opowieść o współczesnej dziewczynie i choć zaczyna się dość zabawnie, to niestety kończy się tragicznie. Obraz naszych czasów – samotności, przedmiotowości i „doskonałości” .
Latin Lover – historia bez happy endu; romans dojrzałej Szwedki i młodego Meksykanina, która miała wymiar głównie cielesny i doprowadziła do nieszczęścia.
Tytułowe opowiadanie, Namiętnik jest opisem aktu seksualnego, bez zbędnym wulgaryzmów, i medycznych definicji. Choć opis ten jest jasny, czytelnik może zaktywizować wyobraźnię.
Mur, to kolejna opowieść o miłości, potrzebie bliskości i odrzuceniu. Nic tu nie jest oczywiste.
I ostatnie opowiadanie, Ikona – historia dziewczyny, która szuka nie...

malwina | 2011-05-02

Świetna. Napisane świetnym językiem opowiadania. Była to pierwsza książka p. Gretkowskiej jaką dopadłam w ręce. Zaczęłam czytać od tytułowego opowiadania. Dzisiaj przeczytałam prawie wszystkie książki Pa. Manueli. Jeśli ktoś lubi ostre spojrzenie na człowieka, na Polskę nasze wady i zalety, na sprawy seksu i związków między ludźmi, to się nie rozczaruję prozą tej pani.

Danpe | 2017-10-11

Pełna uprzedzeń wobec mężczyzn, którzy zostali potraktowani jak przedmiot. Autorka to osoba, która poprzez liczne wulgaryzmy krytykuje nie tylko mężczyzn ale jak ostatnio miało miejsce także naszą Rzeczypospolite za co grozi postępowanie karne.