Namiętnik

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.
83-87021-71-7

Inne wydania

Tom pięciu opowiadań Manueli Gretkowskiej mówi o potrzebie i poszukiwaniu miłości. Autorkę interesuje miłość kobiety i mężczyzny, we wszystkich jej smakach, obrazach, wcieleniach. Sandra K. to historia anorektyczki - ofiary kultu ciała, doskonale infantylnej czytelniczki pism kobiecych. Życie Sandry K. - młodej, 24-letniej pracownicy agencji reklamowej - wypełnia praca, seks i nieustanna troska o wygląd zewnętrzny. Nadwaga, pryszcze, lifting, depilacja, krem z łożyska owcy to ważne dla zrozumienia jej życia słowa. Wszystko się jednak zmienia z chwilą, gdy kolejna radykalna kuracja odchudzająca zaburza jej naturalną percepcję. Dziewczyna odkrywa w sobie dar jasnowidzenia. Z powodzeniem przewiduje wahnięcia na giełdzie, wyniki wyścigów konnych, planuje strategie reklamowe. Jako bezcenny pracownik firmy staje się jej zakładnikiem. Przenosi się do biura, zrywa kontakt ze światem i powoli... umiera.
Z kolei Latin Lover to zaskakująca historia życia Meksykanina José Tapasa. Po ślubie ze starszą od siebie chłodną i cyniczną Szwedką opuszcza Meksyk i przenosi się do Europy. Tuż po urodzeniu dziecka Ingrid odstawia męża na bok. Rozgoryczony José mści się stając się męską prostytutką - kochankiem i utrzymankiem całej rzeszy bogatych koleżanek żony. Ale Tapas długo nie wytrzymuje narzuconego tempa. Impotencja zmusza go do wyjazdu. W Meksyku odwiedza psychoanalityków; poddany hipnozie odkrywa swoją indiańską przeszłość. Wiedza ta nie tylko przywraca mu seksualną sprawność, ale również tłumaczy sens jego życia, a zarazem wyjawia przeznaczone mu powołanie kapłańskie.
Namiętnik - mocny, erotyczny tekst z kobiecym narratorem, jest pięknym opisem aktu seksualnego. W ostatnich opowiadaniach Gretkowskiej eseistyczny temperament autorki ustępuje miejsca duchowi opowieści.

książek: 1991
kryptonite | 2015-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2015

To, co Manuela Gretkowska lubi najbardziej, czyli namiętność i ludzkie zachowanie.
Za opowiadanie 'Sandra K.' jestem gotowa dać najwyższą ocenę, ponieważ w moim odczuciu było takie... realistyczne i łatwo odnosiło się do rzeczywistości. A jak reszta? Mają one swój klimat (każdy inny, w zależności od tematyki - egzotyka, historia lub duchowość), ale jakoś nie ujęły mnie tak bardzo jak pierwsze opowiadanie. Mimo to oceniam 'Namiętnik' jako pozycję, którą bardzo dobrze się czyta, a każdy czytelnik sam oceni, która historia będzie dla niego największym atutem książki. Do wyboru jest pięć propozycji ;-)

talitha_kum | 2011-10-17
Przeczytana: 17 października 2011

Właśnie skończyłam czytać "Namiętnik" i odkładam książkę na bok. Nie na półkę lecz na bok - bo wiem, że niedługo do niej wrócę. Jest skarbnicą pięknych metafor, opisów... zachwyciła mnie. To nieco specyficzna pozycja, momentami brutalnie prawdziwa, chwilami starodawnie piękna. Pomimo małej ilości stron potrafiła rozbawić i rozczulić. Raz czyta się ją jak współczesną książkę, a za chwilę jak szkolną lekturę, w której opisane są odległe czasy.
Otrzymuje ode mnie 5 gwiazdek za pierwsze opowiadanie "Sandra K"... Przeczytałam je dwukrotnie. Reszta zachwyca nie tyle fabułą co wspomnianym - pięknym, barwnym - językiem.
Ogólnie - warta polecenia.

MontyP | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2013

Długo zastanawiałem się czy dać 5 czy 6 gwiazdek. Z Manuelą mam problem. Pisać na pewno umie, co widać choćby w opowiadaniu o anoreksji, pytanie tylko czy na pewno ma o czym? W 2 lub 3 książkach tej autorki utknąłem (po przeczytaniu fekalnych opisów pewnej miłości, albo o kobiecie z 2 pochwami). Nie jestem szczególnie pruderyjny, ale jej opisy miłości nie idą w stronę podniecenia, a obrzydzenia raczej :). No dobrze, zostawiam gwiazdek 5, ale autorka pisać umie, w dodatku jest inteligentna. Jeśli natknę się na jej książkę, która mnie nie zniesmaczy, to z pewnością dam więcej. Pewnie o to chodzi, żeby szokować, ale ja lubię być szokowany, ale nie w taki ginekologiczno-fekalny sposób. Jeśli chodzi o "Namiętnik", to moim zdaniem jedna (jedyna?)z lepszych pozycji tej autorki.

MadameShepard | 2014-03-19

Afektowność+wulgarność+tania egzaltacja = tragedia.

Jeanpaul | 2010-10-21
Przeczytana: 18 października 2010

Sięgnąłem po tą książkę bez przekonania, wcześniej przeczytałem "Kabaret metafizyczny", który mnie rozczarował. Jednak o tej książce mogę mówić tylko dobrze. Gretkowska w mistrzowskiej formie. Seks jest obecny, jak chyba we wszystkich książkach tej nimfomanki ale tym razem nie jest wulgarny a subtelny - czysty erotyzm. Najwyżej oceniam opowiadanie "Sandra K", które jest bardzo ciekawym studium psychologicznym dziewczyny chorej na anoreksję.
Polecam wszystkim wyrobionym czytelnikom.

Meszuge | 2014-02-17
Przeczytana: 08 września 2012

Zbiór pięciu opowiadań traktujących – jak tytuł wskazuje – o namiętności. Pierwsze jest o głupawej anorektyczce, drugie o Meksykaninie, który został w Szwecji męską dziwką, trzecie (tytułowy „Namiętnik”) to opis kopulacji – napisany przez kobietę (chyba!), jednak w jakiś taki dziwny sposób, jakby chciała tym tekstem zrobić wrażenie na mężczyznach, czwarte nie bardzo wiadomo, o czym, bo może o pociągach, może o czasie, może o niepewnym zakonnym powołaniu, albo jeszcze czymś innym, piąte o sekretarce Czapskiego.

Miałem ochotę napisać, że nie wiem po co po tę książkę sięgnąłem, ale to nie byłaby prawda, bo wiem. Zrobiłem to po to, by wiedzieć, o czym rozmawiają znajomi, a czasem rozmawiają właśnie o książkach Gretkowskiej. I z tego powodu przeczytam (może kiedyś!) jeszcze jedną książkę pani Manueli. Ocena autorki kilkunastu książek na podstawie jednej tylko pozycji może nie być wiarygodna i miarodajna. Chociaż… w przypadku Harper Lee jakoś takich zastrzeżeń nie miałem.

Czy...

Jenny_89 | 2011-07-12
Przeczytana: lipiec 2011

Opowiadania zawarte w książce nie są o miłości, lecz o pragnieniu bycia kochanym. Autorka początkowo pisze z lekką ironią i poczuciem humoru. Później niestety popada w totalny pesymizm zmieszany z odrobiną mistyki. To trochę tak jakby połączyć "Samotność w sieci" z twórczością Coelho. Nie znajdziecie tutaj szczęśliwych zakończeń czy porywających historii. W zamian za to otrzymacie porcję smutku, rozpaczy, nieodwzajemnionej miłości i śmierć. Całość jest strasznie przygnębiająca. Nie polecam.

Julia | 2014-03-15
Przeczytana: marzec 2014

Książka składa się z pięciu opowiadań i każde należy rozpatrywać osobno; to jednak za chwilę. W całości widoczne jest pragnieniu snucia opowiadania. Autorka za pomocą stwarzanych przez siebie bohaterów interpretuje charakter ponowoczesnej rzeczywistości, podążania za miłością, pragnieniem bycia kochanym.
Sandra K to opowieść o współczesnej dziewczynie i choć zaczyna się dość zabawnie, to niestety kończy się tragicznie. Obraz naszych czasów – samotności, przedmiotowości i „doskonałości” .
Latin Lover – historia bez happy endu; romans dojrzałej Szwedki i młodego Meksykanina, która miała wymiar głównie cielesny i doprowadziła do nieszczęścia.
Tytułowe opowiadanie, Namiętnik jest opisem aktu seksualnego, bez zbędnym wulgaryzmów, i medycznych definicji. Choć opis ten jest jasny, czytelnik może zaktywizować wyobraźnię.
Mur, to kolejna opowieść o miłości, potrzebie bliskości i odrzuceniu. Nic tu nie jest oczywiste.
I ostatnie opowiadanie, Ikona – historia dziewczyny, która szuka nie...

malwina | 2011-05-02

Świetna. Napisane świetnym językiem opowiadania. Była to pierwsza książka p. Gretkowskiej jaką dopadłam w ręce. Zaczęłam czytać od tytułowego opowiadania. Dzisiaj przeczytałam prawie wszystkie książki Pa. Manueli. Jeśli ktoś lubi ostre spojrzenie na człowieka, na Polskę nasze wady i zalety, na sprawy seksu i związków między ludźmi, to się nie rozczaruję prozą tej pani.

Wiktoria Michalska | 2014-02-02

Gretkowska pokazała w Namiętniku, jak różnorodna potrafi być. Zwykle kojarzona z kontrowersją, wyuzdanym językiem, obelgami kierowanymi głównie do mężczyzn, tutaj opisuje miłość pięknymi metaforami, do których chce się wracać. Miłe zaskoczenie.