Faworyty

Znak Literanova
2020-05-11
2020-05-11
literatura polska

Okładka książki Newsweek Psychologia 3/19. Dzieciństwo bez lęku i presji. Wspieraj i bądź blisko. Manuela Gretkowska, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Klajs, Aleksandra Piotrowska, Agnieszka Stein, Anna Walencik-Topiłko
Ocena 7,0
Newsweek Psych... Manuela Gretkowska,...
Okładka książki Trudno z miłości się podnieść. Manuela Gretkowska w rozmowie z Patrycją Pustkowiak Manuela Gretkowska, Patrycja Pustkowiak
Ocena 7,2
Trudno z miłoś... Manuela Gretkowska,...

Oficjalne recenzje i

Faworyty króla Poniatowskiego

Link do recenzji

515 73 398

Ciekawa książka, pełna intryg, władzy i seksu. Pierwszy raz czytałam książkę Manueli Gretkowskiej i bardzo mnie pozytywnie zaskoczyła. Pochłonęłam szybko tło historyczne Polski i opisany styl życia króla Stanisława i arystokratek pokazuje dlaczego losy Polski potoczyły się tak a nie inaczej. Romanse i rywalizacje w rodzinie nigdy nie prowadzą do niczego dobrego. Król i jego faworyty są tym doskonałym przykładem.

Odpadłam, dość szybko. Nie mój styl, nie ta historia. Lubię Manuelę w felietonach, ostrych wpisach na FB i bezpośrednich wypowiedziach w powieści szukam czegoś innego, poza ciekawą fabułą dobrego języka!..

Wspaniała, pełna intryg i choć podstawą jest historia Polski to w ogóle nie jest nudna. Szybko się ją czyta i wchłania się w świat XVIII wiecznych intryg, władzy i seksu. Polecam!

Absolutnie nie rozumiem zachwytu nad tą pisarką. Co prawda to moja pierwsza przeczytana książka Gretkowskiej, ale pozostawiła po sobie ogromny zawód. Co do zarysu historycznego nie wypowiadam się, jednak styl pisarski pozostawia ogrom do życzenia. Krótkie, urywane, proste, schematyczne zdania. Żadna przyjemność obcowania ze słowem pisanym. Nie wiem, co miała wnosić pornografia. Zwrot „akcji”? Demonstracja, że kobieta może, chce, umie tak śmiało pisać o seksie? A może to jakieś niespełnione fantazje autorki? To było po prostu słabe.

Podoba mi się śmiały język, w jakim książka jest napisana. Ale, takie to o niczym. Rozumiem zamysł, tylko straszna nuda.

"Wszystko kręci się wokół seksu. Z wyjątkiem seksu. Seks kręci się wokół władzy."

Czytacie powieści z tłem historycznym? Lubujecie się w "dawnych czasach"? Ja przyznaje, że choć wielbię różne technologiczne nowinki, tak moje serce tęskni za czasami, których nigdy nie poznało. Uwielbiam poczuć ducha epoki, a kiedy mam do czynienia z jakimś zabytkiem, zawsze zastanawiam się, jak wyglądał on w swych pierwotnych czasach.

Czytając "Faworyty" właśnie tak można było się poczuć. Autorka w niesamowity sposób oddała klimat XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej, pod władztwem Stanisława Augusta Poniatowskiego. Czytając książkę można było przenieść się do Zamku Królewskiego, uczestniczyć w balach, intrygach i przede wszystkim królewskich romansach.

Powieść w głównej mierze traktuje o tym, w jaki sposób kobiety potrafią wykorzystywać swoje ciało, oczywiście z korzyścią dla siebie. Trzy główne bohaterki, to damy z wyższych sfer. Należą do najznamienitszych polskich rodów. To, co jednak wyprawiają z własnym ciałem w królewskiej alkowie i jak potrafią wykorzystać potegę seksu, bardziej pasuje do domu rozkoszy, niż pałaców.

Czytałam różne recenzje książki, krytykowano autorkę za wulgarność, płytką fabułę, sztuczne tworzenie kontrowersji. Zupełnie się z tym nie zgadzam. Choć w książce seksu jest sporo został on opisany dokładnie tak, jak powinien przez autorkę dojrzałą i doświadczoną. W "Faworytach" nie ma miejsce na nieśmiałe spojrzenia w oczy i muskanie dłonią fałd sukni. Jest to, co zastać można w sypialni, nie brakuje perwersji, brutalności i szczerości.

Książkę polecam, jest doskonałą lekturą, obfitującą w bardzo kwiecisty język i doskonałe tło historyczne. Nic w niej nie jest przekoloryzowane, nie brakuje prawdziwości i prawdy.

To nie jest zla książka, ale wiele jej brakuje do tego, aby mowic, ze jest to książka dobra.

Gretkowska sili sie na niepotrzebne I tanie prowokacje, ktore nie wnosza nic poza niesmakiem.

Niby wszystko gra, a co chwile wieje nuda.

Niby wszystko gra, a co chwile wieje nuda.

Szlachta się bawi... bez cenzury. Świetnie się bawiłam przy tej książce. :)

Szlachta się bawi... bez cenzury. Świetnie się bawiłam przy tej książce. :)

Przesłanie powieści? Na 15. stronie. „Sentymenty są dobre na deser. Danie główne to władza i kasa. Jednej nigdy się nie przeje, a drugiej nie wyda tyle, by nie pragnąć więcej.”

Historia z życia Stanisława Augusta Poniatowskiego. A raczej Antosia, bo tak uparcie nazywają go jego kobiety – kuzynki, kochanki, metresy. Najważniejsze są trzy potomkinie magnackich rodów: Elisabeth, Magdalena, Izabela. Bycie „królewską materacą” to niejako ukoronowanie arystokratycznej kariery tych kobiet. Wspieranych przez mężów w swych popędach i dążeniach. To epoka libertyńska, wszystko wolno, hulaj dusza! Jak to śpiewał Kaczmarski, „zmierzchem pójdę do kościoła, wyspowiadam grzeszki”. A tu nie ma bezgrzesznych…

Król jest w powieści postacią słabą, i w sile fizycznej, i w zdrowiu, i w charakterze. Nie sprawdzałam dokładnie ze źródłami w ręku, ale z wiedzą potoczną o Stanisławie Auguście sporo tu się rozmija. Król pozostaje we władzy, w tej kolejności: carycy, ambasadora Repnina, Francuzów, Czartoryskich, szlachty. Swoich kochanek też – choć one z reguły próbują ugrać coś więcej niż tylko „na siebie”. Sam włada krajem upadającym, z czego doskonale zdaje sobie sprawę, ale sprzeciwić się – nie może, nie chce, nie stać go? Nie ma tu gotowej odpowiedzi. Jest seks, kasa, władza, stanowiska, wpływy, sekrety, plotki, układy i układziki, i jeszcze więcej seksu. Powieść przenosi punkty ciężkości – z królewskich faworyt na sytuację w kraju, uzależnienie od Rosji, bunt szlachty – aż po rozterki zakochanego Repnina – i z powrotem. Bardzo czytelne odniesienia do dzisiejszych czasów. Może drażnić obsceniczność niektórych wątków i scen, ale kto mniej wrażliwy – polecam. Gretkowska w świetnej formie.

Nie przeczytałam, zaczęłam, ale oddam do biblioteki czem prędzej. MG przyjęła tym razem jakiś nerwowy, niby prowokujący, wołający o środek na uspokojenie styl. Po każdym zdaniu mam ochotę jej powiedzieć - ej, relax, może jakieś zdanie złożone, może se łyknij meliski, może się jednak domyślamy, że sex to po prostu sex. Tyle.

Dodaj cytat z książki Faworyty

Video