Silikon

Wydawnictwo: W.A.B.

Autorka pisze przeciw stereotypom, wbrew konwencjom obyczajowym i estetycznym. Opisuje popkultury, tajemnice Catherine Deneuve, półlesbijki z haremu i namolne feministki.

Wojciech Gołębiewski | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Jeszcze 10 lat temu Gretkowska (ur 1964) była na ustach wszystkich, gdyż nieustannie wzbudzała sensacje. Była żoną Cezarego Michalskiego i współpracowniczką Józefa Czapskiego. Po Francji, przebywała w Szwecji, pisała felietony, książki i scenariusze, założyła "Partię Kobiet", a nawet została Polką Roku 2007 w plebiscycie "Wysokich Obcasów". Mówiono o niej, że "skandalistka" i "postmodernistka" (cokolwiek to znaczy).
Recenzowałem jej cztery książki, z których wyróżniłem dwie: "Polkę" i omawiany zbiór felietonów.
Pisałem o nim:
„SILIKON” (2000)- zbiór artykułów. Inteligentna baba. Ciekawe sformułowana:
„Polska nie jest krajem intelektualnym, lecz emocjonalnym”;
„Polacy żyją w wiecznym trójkącie /bermudzkim/: Matka Boska, Matka Polka i własna matka..”;
„..Orygenes odcinający sobie członek, by nie zawadzał mu w drodze do zbawienia...”.
„Dogmaty...

Vendie | 2011-06-08
Przeczytana: czerwiec 2011

Taka sobie. Jak dla mnie za bardzo wydumane nazewnictwo , powtarzające się i przez to irytująco nudne. Ale tematyka ciekawa , parę spostrzeżeń autorki godnych uwagi.

adorable | 2010-10-28
Przeczytana: 28 października 2010

"Silikon" zawiera felietony oraz wypowiedzi Manueli Gretkowskiej + kilka wywiadów. Z tego względu, książkę czyta się bardzo szybko, aczkolwiek przyznam, że spodziewałam się czegoś o wiele lepszego. Myślałam, że ta lektura zaciekawi mnie tak, że chętnie sięgnę po inne książki Gretkowskiej. Teraz nie jest to już tak oczywiste. Momentami wydawało mi się, że autorka stara się na siłę być bardzo nowoczesna, błyskotliwa, a wręcz kreuje się na lepszą i mądrzejszą od innych.

chiave | 2012-07-19
Przeczytana: październik 2000

Zręcznie napisane, inteligentnie, w wywiadach riposty cięte i błyskawiczne – tyle, że niewiele z tego wynika. Miałkie to pisanie i, mimo pozorów erudycji, właściwie o niczym. Po przeczytaniu kolejnego felietonu miałam wrażenie, że choć niby każdy traktuje o czym innym, to jednak wszystkie są takie same. I że wystarczyłoby przeczytać jeden, żeby mieć wyobrażenie o reszcie.

Cuddless | 2011-08-09

Trochę schizofreniczne mam odczucia po tej książce, a może to książka była schizofreniczna.
Podobały mi się felietony pani Gretkowskiej, jej celne spojrzenie na wiele spraw, ironiczne komentarze i dystans to tego, do czego inni często zdystansować się nie potrafią. W dodatku jej sposób pisania, forma, są inne od tego, co do tej pory czytałam, nowe.
Ale już wywiadów z nią nie mogłam dokończyć. Mowa trawa, zupełne bzdury oraz dziwne teorie. Cytuję: "Pisze się szalenie świadomie, to jest nawet nadświadomość. Moje książki są jednak w pewnym stopniu skonstruowane nieświadomie, bo nadświadomość jest nieświadomoscią". Hę?!

Aivalar | 2015-12-28
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Na pewno pani Gretkowska nie przekonała mnie do swoich poglądów. W wielu sprawach się z nią nie zgadzałam i nie sądzę, by nawet setki felietonów na dany temat zmieniły moje zdanie. Ale nie sposób nie docenić pióra pisarki, które jest cięte i często trafia w samo sedno. Bywało, że nieźle się uśmiałam przy zastosowanych przez nią sformułowaniach, więc akcenty humorystyczne zdecydowanie na plus. Gretkowska odnosi się nie tylko do relacji damsko-męskich, jak może się wydawać z perspektywy nieznającego jej odbiorcy, ale porusza też wiele aktualnych problemów i potrafi całkiem nieźle je skomentować. Czytało się przyjemnie.

aknah | 2015-10-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 października 2015

Zbiór felietonów i wywiadów.
Zbiór lepszych i gorszych tekstów.
Raczej "jestem na nie", bo choć znalazłam kilka ciekawych zdań, książka bardziej mnie zmęczyła (i wcale nie w sensie intelektualnego wyzwania) niż sprawiła radość.

kamiś | 2012-05-07
Przeczytana: 2011 rok

Zbiór felietonów Gretkowskiej czytałam z uśmiechem na ustach. W bezpretensjonalny i otwarty sposób porusza sprawy ważne. Jej cięty język najlepiej charakteryzuje pisarstwo Gretkowskiej, które do mnie przemawia. Polecam!

Romsi | 2012-05-28

podobała mi się tylko część ostatnia- wywiady z Gretkowską i te, które sama przeprowadziła. Poza tym trochę to wszystko dla mnie żenujące: fakty dobierane dowolnie i omawiane tendencyjnie, elementy marketingowe: seks, przemoc, feminizm etc... Pogardzanie literaturą piękną i podnoszenie prozy naturalistycznej do rangi metafizycznej- zdecydowany mój sprzeciw i nie mój styl. Przykro mi, ale jestem zawiedziona panią Gretkowską po raz drugi, daję jej ostatnią szansę na rehabilitację.

Czytelnik_Anonimowy | 2012-10-24

Gretkowską prozę lubię, ale to jest najsłabsze jej dzieło jakie czytałem. Co nie znaczy, że denne, pani Manuela jest jednak klasa samą w sobie i Silikon nie jest warty przeczytania.