Namiętnik

Manuela Gretkowska Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
W.A.B.
2008-01-01
2008-01-01

książeczka niewielkich rozmiarów, ale bardzo zaskakująca. Kilka historii, które odkrywają bolączki ludzkiej duszy. Książka specyficzna, jednak zmuszająca do refleksji.

Pięć niekonwencjonalnych, śmiałych opowiadań o miłości – któż jeśli nie Manuela Gretkowska miałby odwagę tak pisać? Kto jak autorka Kosmitki potrafi tak przekonująco łączyć wyrafinowane świntuszenie z błyskotliwością filozoficznych aforyzmów? Sacrum orgazmu – o tak, to terytorium jak najbardziej właściwe dla Gretkowskiej. Te historie są trochę szalone, nieprawdopodobne i bardzo dowcipne.” Opisuję kilka przygód, jakie ciało może mieć z duszą. Dzieją się wszędzie tam, gdzie ludzie potrafią kochać i kłamać.” - ujmuje rzecz syntetycznie autorka. Seks i kłamstwo – to grzechy, które gatunek zwany homo sapiensem popełnia najczęściej. W tej książce są one wyraziście i perfekcyjnie ze sobą splecione. Dla mnie osobiście, to najlepsza z dotąd przeczytanych książek Gretkowskiej. Właśnie krótka forma doskonale służy subtelnej ironii pisarki.

Po raz kolejny umacniam się w przekonaniu, że współczesna "literatura kobieca" zupełnie do mnie nie przemawia.

Na czytniku mam wiele książek, o których nic nie wiem, bo lubię czytać w ciemno i zaskakiwać się pomysłami autorów. Jedną z takich książek jest Namiętnik Manueli Gretkowskiej, czyli zbiór pięciu różnych opowiadań tej autorki.

Bohaterowie opisywani przez autorkę są różni, a niektóre historie dziwne i nietypowe. Na pierwszy ogień idzie dziewczyna, która wraz z postępującą anoreksją miewa coraz silniejsze wizje prorokujące różne wydarzenia. A to doradzi na jakiego konia postawić, a to przewidzi ze mąż koleżanki znajdzie kochankę – aktorkę. Ogólnie pomysł jest niezły.

Drugie opowiadanie jest o Jose, który ożenił się ze Szwedką, ale im się nie udało utrzymać tego związku. Ta historia akurat jest bardzo realna i nie kończy się happy endem.

Trzecie opowiadanko to jakaś maligna seksualna, od którego wziął się tytuł całego zbioru. Czwarte to z kolei historia rozstania dwójki ludzi, które odbyło się w niezrozumiale udziwionej sytuacji. A piąta, którą musiałam sobie przypomnieć, opowiada o kobiecie, która na życie zarabia różnymi rzeczami nie wymagającymi żadnych poważniejszych kwalifikacji i to jest właściwie cała historia jej życia.

Styl nie dla mnie

Nie będę owijać w bawełnę, tych pięć opowiadań zamkniętych w Namiętnik nieco mnie wynudziło. Styl Gretkowskiej w tym tomie jest specyficzny (nie czytałam jej wcześniej, więc nie wiem, czy to tylko tu, czy w ogóle). Krótkie zdania, niektóre bardzo krótkie, nie sprzyjają poczuciu harmonii czytania. Raczej brzmią jak czytanie serii z karabinu.

Gretkowska momentami pisze bardzo zgrabnie, ale jako całość odebrałam Namiętnik jako kilka smętnych historyjek, napisanych sprawnie, ale nie w moim stylu.

Po przeczytaniu tej książki czuję się jakbym zjadła opłatek. Niby coś przełknęłam, ale było to bez smaku i od razu się rozpłynęło na języku. W pamięci także od razu się rozpływa.

Lubię prozę Gretkowskiej. Za jej poetyckość, wyobraźnię, bezpośredniość. I "Namiętnik", zbiór kilku opowiadań o różnych odcieniach miłości kobiety i mężczyzny, utwierdza mnie w przekonaniu, że nie jest Gretkowska, jak się jej często przypisuje, "pisarką kobiecą", piszącą głównie dla kobiet.

Gretkowska pisze bez patosu (chociaż niekiedy, w pogoni za pięknym słowem, ładną metaforą, niebezpiecznie balansuje na krawędzi grafomanii),szczerze. Bada różne odcienie ludzkich uczuć i zachowań, zawsze z sympatia i ciepłem odnosząc się do swoich bohaterów. I jej ciepło udziela się czytelnikowi. A to bardzo wiele. Bo przecież literatura to także sztuka wywoływania pozytywnych emocji.

Tom pięciu opowiadań Manueli Gretkowskiej mówi o potrzebie i poszukiwaniu miłości. Autorkę interesuje miłość kobiety i mężczyzny, we wszystkich jej smakach, obrazach, wcieleniach.
Dla mnie niesamowite jest, że Gretkowska potrafi łączyć sensualnosć, seksualność z duchowością i intelektem. Wychodzi coś wspaniałego.

Książka napisana w latach 90., a puenty wciąż aktualne :) Z pewnością utwory te budziły większy szok u progu nowego tysiąclecia, chociaż dzisiejszy czytelnik, czytając tak soczyste fragmenty, również może zlać się rumieńcem ;)
Język Gretkowskiej, pełen ironii, nierzadko ostry, wciąga. Chce się czytać dalej i dalej. Zabieram się za kolejną jej książkę. Obym był równie zadowolony :)

1977

Przyznam szczerze, że nie potrafię odnaleźć się w świecie Manueli Gretkowskiej. I ta książka tego nie zmieniła.

Opowiadanie o Sandrze K. (czyli K. Sandrze): ciekawe, intrygujące, przejmujące, smutne. Namiętnik: pretensjonalny i obleśny. Ze wszystkich tekstów przebija jakaś chora, głęboka niechęć do mężczyzn. W sumie pięć gwiazdek za styl.

Trzy gwiazdki tylko ze względu na opowiadanie "Tani Lover"

Trzy gwiazdki tylko ze względu na opowiadanie "Tani Lover"

• 2011