Okładka książki Trudno z miłości się podnieść. Manuela Gretkowska w rozmowie z Patrycją Pustkowiak
Manuela GretkowskaPatrycja Pustkowiak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2019-05-14
2019-05-14
literatura polska rozmowa wspomnienia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wybitna! Wspaniała! W tej książce oprócz życiorysu samej Manueli czytelnik dostaje w pakiecie refleksje na tematy bardzo aktualne i ważne: feminizm, prawa kobiet, miłość, narkotyki, kościół. Na okładce napisane jest, że książka nie dla sarmatów i katolików, ja bym to zamienił na książka dla ludzi myślących. Manuela Gretkowska ze znaną sobie ironią, krytykuje kościół i prawice, opowiada o życiu emigrantki, o PRL, o współczesnej Polsce. Gdyby ktoś miał niedosyt po przeczytaniu wywiadu na końcu czeka na niego zbiór felietonów Gretkowskiej! Dla mnie była to książka, która jest kopalnią wiedzy, sentencji, mott, co potwierdza ilość wykorzystanych przeze znaczników. Jednym słowem polecam wszystkim! Z wyjątkiem fanów sarmatyzmu, zagorzałym katolikom i poplecznikom prawicy, ale oni za dużo by w tej książce nie znaleźli ;-)

Jest to rozmowa, mówiąca o miłości, rodzinie, duchowości, narkotykach, pisaniu, a przede wszystkim o współczesnej Polsce. Twórczość pisarki poznałam na studiach polonistycznych, ta książka stanowi idealne dopełnienie. Tutaj możemy poznać pisarkę, jako osobę, jej światopogląd, odwagę i przewrotność. To swojego rodzaju manifest myślenia, swobody ducha i samoświadomości.

Manuele Gretkowska znam z mediow/sieci jej spojzenia na swiat oraz opinii. Ksiazka ta, wywiad rzeka, nie urzekla mnie zbytnio. Owszem kobieta madra i otwarta na swiat , ale jej poglady nie sa dla mnie niczym odkrywczym ,a lubie czerpac wiedze z ksiazek niefabularnych. teraz za to po przeczytaniu widze ja jako osobe z ogromna iloscia czasu gdzie pisze jedna ksiazke w roku (nie mowie ze malo) i ma czasu mnostwo na medytacje, wyjazdy buddyjskie ,samorozwój i ogladanie seriali nawet po 12 godzin dziennie ;) Zazdroszcze haha no ba' zycie jak w madrycie'
ps Podoba mi sie jej spojrzenie i podsumowanie macierzystwa
wiekszosc felietonow ciekawa

Pani Manuela to wojowniczka naszych czasów. To osoba , która swą postawą, mądrością i poglądami jest w stanie zmieniać świat, wpływać na ludzi, poszerzać im horyzonty. Ta biografia zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Chciałabym być taką kobietą i umieć tak trafnie jak ona ubierać w słowa to co się myśli i czuje. To wielka kobieta i wielka wojowniczka na rzecz otwartych umysłów. Polecam też zbór felietonów w drugiej części książki, można też od nich zacząć.

Gretkowska na LC 31 pozycji i ZALEDWIE trzy z oceną powyżej 7/10
Manuela - piękna, błyskotliwie inteligentna, prowokująca, intrygująca, przewrotna, a przy tym kontrowersyjna i wkurzająca, co trafnie ujął mój ulubiony recenzent Jarosław Czechowicz, a ja za nim po raz któryś powtarzam:

„....Obcowanie z pisaniem tej autorki jest dla mnie od dawna czytelniczym krzyżem chrystusowym. Po każdej następnej pozycji mówię „dość”. I biorę się za kolejną.... ...publicystyczny chaos, w którym Gretkowska chce powiedzieć o wielu sprawach, ale zapomniała, że zaczyna się powtarzać i staje się przewidywalna..."

Wiernemu czytelnikowi, takiemu jak ja, ta powtarzalność pozwala wysnuć ohydne, szkalujące przypuszczenie, że autorka się wypróżniła tzn nie ma nam nic nowego do powiedzenia, Takie ględzenie czyta się lekko i dlatego polecam je czytelniczkom magazynów dla Pań, a ja jako dentleman daję 6/10 i wypisuję poniekąd z obowiązku parę „złotych myśli”:
O dzieciństwie w PRL-u:
„… Fajne, plemienne życie, którego już nie ma… … Część ludzi z mojej podstawówki została menelami, a część inżynierami, nauczycielami… jak wszędzie.”
Słuszna samoocena:
„…Moje książki zawsze były skandalem. Że albo za mądre, albo za głupie. Przekreślane, zanim się ukazały…”
O Miłoszu:
„…Miłosz obawiał się Polski, jaką mamy dzisiaj – tego narodowo-katolickiego koszmaru. Jego młodość przypadła na czasy endecji… …Obawiał się, że z upadkiem komuny wróci znana mu endecka morda polskatości. W moich czasach studenci, przynajmniej większa ich część, nie byli tak konserwatywni, strach¬liwi jak dzieciaki teraz. …”
Autorka wprawdzie nie ma członka, lecz stwierdza, że palenie szałwii wieszczej to „… jest priapizm po viagrze ..”
I na koniec idee fixe autorki:
„Jak się tworzy udany związek?
Bazą jest dupa, a nadbudową kasa.”
STRATA CZASU, LECZ MNIE - STAREMU - POCZYTAĆ PIERDOŁY WOLNO.

Gretkowska na LC 31 pozycji i ZALEDWIE trzy z oceną powyżej 7/10

Świetna książka, pierwszy raz czytałam wywiad rzeka i skonstruowana w ten sposób książkę. Na końcu są felietony wybrany pióra Gtetkowskiej. Bardzo ciekawa postać. Do kilku rzeczy mnie natchnela na kilka innych otworzyła oczy. Na pewno przeczytam kilka jej książek. Podoba mi się jej tok rozumowania. Polecam polecam polecam!!!

"Tokarczuk stawiano mi za przykład, że powinnam tak pisać. Jak w szkole – rozrabiara wyrzucana z klasy i do kąta kontra grzeczna, zdolna uczennica."

Pierwsza książka skończona w Nowym Roku i taka gratka! Mniam. Miłością do Manueli Gretkowskiej zaraziła mnie Siostra kupę lat temu. Czytam wszystko, co wyjdzie spod Jej pióra i wszelkie wywiady-rzeki (mam zaległości, nie jestem na bieżąco, w planie mam to nadrobić). Nie twierdzę, że bezkrytycznie, ale z przyjemnością.

Bardzo mądra i bezpośrednia Kobieta. Mimo że nie ze wszystkimi Jej poglądami mi po drodze - szczerze i bez szydery podziwiam Ją za stanowczość w swoich poglądach i walkach. Podziwiam za to, jak pięknie umie ubrać w słowa to, co ma w głowie i sercu. I jest temu wierna. Na pewno nie ma w życiu łatwo ze swoim charakterem i temperamentem, ale... jak dorosnę, to chciałabym być jak Manuela Gretkowska!

Bardzo mądra i bezpośrednia Kobieta. Mimo że nie ze...

Gdy sięgałam po książkę przyznam szczerze, że niewiele wiedziałam o Manueli Gretkowskiej, kojarzyłam ją najbardziej z poglądów dotyczących praw kobiet. A tu dostajemy naprawdę dobry wywiad, który pokazuje nam świetną, mądrą kobietę, która nie boi się mówić tego co myśli. Dodatek z felietonami rozbudził moją chęć bliższego poznania z jej książkami. Polecam!

To nie może być tak, że czytam książkę, jestem nią zachwycona i ona utrzymuje ten poziom do końca, a ja z radością daję 10 gwiazdek, no nie może.
Byłam zachwycona, czytając wywiad, o tyle jest to dziwne, że ja nie lubię wywiadów, biografii, ale Manuela, jako mój autorytet i wizjonerka totalna w moich oczach to co innego. Ukradła mnie formą odpowiedzi, takie proste, nienadęte ego, a jednak od razu wiadomo, że ma się do czynienia z intelektualistką przez duże I, ogromne I, niepojęte. Z literaturą Gretkowskiej mam różnie, zaczęłam ją czytać na studiach, obecnie mam prawie 30 lat i nie wszystko już mnie zachwyca, są książki bardzo dobre, ale większość jest dla mnie słaba, toteż zrobiłam sobie od niej przerwę i przestałam czytać, co nie zmienia faktu, że pisarkę ubóstwiam. Za poglądy, za to, że odbiega od stereotypu feministki, nawet sama się tak nie określa, a pokazuje kobietom co to znaczy mieć siłę, siłę kobiet właśnie i wręcz namawia je do tego, że siedzenie w domu, usłużne pokładanie się przed partią i Kościołem to może nie jest najlepszy pomysł.
Manuela jest mądra, czyta się z wypiekami wewnętrzumysłowymi. Mnie w ogóle nie interesuje życie "ludzi", czy to naukowców, czy piosenkarek, ale Manuela tak ciekawie opowiada o sobie, począwszy od dzieciństwa, jakby wszystko w jej życiu było magiczne. Jak już jesteśmy przy tych nadprzyrodzonych tematach, mnie mierzi takie pitolenie, jak to ludzie doznają duchowych objawień i innych srakich i owakich, ale tu mnie nawet nie drażniło, dla Gretkowskiej to jest takie naturalne i normalne, że czytam o tym, jakbym czytała, że robi sobie kanapkę. Sama się zdziwiłam, bo z reguły moja osobowość to odrzuca na tyle mocno, że porzucam książki, przestaję ludzi traktować poważnie, a na Manueli? Ani rysa, ani pół się nie pojawiło.
Pisarka stawia sprawę jasno, a z radością mogę rzec, że ta jasność nam się pokrywa. O tym, że rząd i Kościół śmią decydować o kobiecym ciele, o ich płodności, o tym, że niektórym osobom wstyd teraz chodzić do kościoła i ja to rozumiem, bo jestem jedną z takich osób. Wierzę w Boga, dobro, prawdę, jak zwał tak zwał, ale tej instytucji zła zasilać nie będę. Są też rozmowy poza polityką, religią o życiu, takim zwyczajnym, a jednak u Manueli wyjątkowym, ciekawym. Sporo rozmów o jej książkach, nie są to rozmowy nadęte. W ogóle nadęcia nie ma, pięknie się czyta, jak ktoś ma do siebie dystans i pełen jest samokrytyki.
Dostało się paru osobom publicznym i jedyne, z czym zgodzić się nie mogę, to krytyka Weroniki Rosati, jasne, sama wybrała partnera i ojca dziecka, ale mimo wszystko krzywda to krzywda, nie zrobiła niczego, czym by na nią zasłużyła.
Erotyki, gdyby ktoś się obawiał, jakoś bardzo dużo nie ma, wręcz wcale, bym rzekła. Za to jest trochę o dojrzałej miłości, relacjach międzyludzkich, o macierzyństwie. Nie do porzygu, bo tego bym nie zniosła, umiarkowanie. Najwięcej jest jednak o samej Manueli, Wonder Woman naszych czasów, dobrze, że jest ktoś taki, kto wypowie się za te całe rzesze kobiet, które tak samo myślą albo myślałyby, gdyby trochę więcej myślały, nieuwiązane przez patriarchat, Kościół i dzieci.

Czemu zepsuli mi tę oto emocjonalną lekturę? Zaskakującą, a jednak spokojną, taką, od której nie można się oderwać. Ano zepsuli tym, że jak się skończył wywiad, wrzucili felietony. Felietonów nie lubię, już Manueli jakoś zniosę, ale i tak uważam, że na co to komu. Na końcu jakieś zdjęcia, nie oglądałam, nie interesuję się.

Manuela Gretkowska jest ciepła, ale jednocześnie ostra, szczera, z silnym zdaniem na różne tematy i niewstydząca się powiedzieć, kiedy tego zdania akurat nie ma.
Autorka taka właśnie jest naprawdę, co udowadnia od początku, poprzez swoje książki, wypowiedzi, postawę. Poza intelektem uwielbiam w niej to, że nie maluje paznokci i nie farbuje włosów. Może to i błahe, ale to właśnie przez nią uświadomiłam sobie, że kolorowe paznokcie w ogóle do mnie nie pasują, do mojej osobowości. Poniekąd dojrzałam razem z Manuelą, więc na zawsze pozostanie dla mnie kimś ważnym.

Manuela Gretkowska Trudno z miłości się podnieść. Manuela Gretkowska w rozmowie z Patrycją Pustkowiak Zobacz więcej