literatura polska
Ag2S

Dziesięcioletni Borys, chłopiec z patologicznej rodziny, zostaje oddany wraz z rodzeństwem do domu dziecka w prowincjonalnym mieście Polski. Dzień po dniu, miesiąc po miesiącu Borys relacjonuje wydarzenia, których jest uczestnikiem lub świadkiem, opowiada o świecie wynaturzonym i nieludzkim, w którym jednak się żyje, je, śpi, chodzi do szkoły, podejmuje pierwsze decyzje, po raz pierwszy kocha… W tle widać zmieniającą się Polskę. Groza przeplata się ze wstrętem, wzruszenie z dojmującym poczuciem bezradności. Przez ten „czarny świat” bohater przenosi jednak swoją szczególną wrażliwość i, co najważniejsze, nadzieję.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Kiwi_Agnik | 2013-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2013

W książce "Bidul" znalazłam kilka wad i zalet.
Nie spodobało mi się, że zawierała zbyt dużo wulgaryzmów i erotyki, lecz nie zaniżyłam oceny, bo książka przez to jest prawdziwa i bardzo dosłowna, poza tym bardzo lubię powieści, które zawierają wątek epistolarny. Natomiast na korzyść tej książki wypada to, iż przewracając kolejne kartki rozmyślałam nad losem dzieci z domów dziecka. Główny bohater w przejmujący sposób serwuje nam własne odczucia i uczucia.
I choć historia opowiadana w "Bidulu" dzieje się w 80-tych i 90-tych latach, poraża fakt, że już wtedy działy się takie rzeczy, jakie dzieją się dziś.
W książce jest dużo powtórzeń i błędów ortograficznych, aczkolwiek trzeba podkreślić fakt, że Pan Maślanka pisał i opowiadał oczami dziecka dlatego na ortografię i powtórzenia przymykałam oczy.

Reasumując długo polowałam na tę książkę w bibliotece aż w końcu ją "dorwałam" czytanie jej zajęło mi kilka godzin, dlatego polecam ją każdemu kto ceni dobrą literaturę.

nieperfekcyjnie | 2010-09-17

Spodobało mi się, że książka dobitnie pokazuje życie w domu dziecka. Autor nie szczędzi przekleństw oraz dosyć dokładnych opisów tego, co dzieje się za murami placówek dla sierot.

Książka jest trudna i wyczerpująca. Czytając ją czułem, że psychika i całe samopoczucie przechodzi przez maszynkę do mielenia. Kiedy skończyłem czułem psychiczne zmęczenie. Nie dlatego że ksiązka jest zła, tylko poprzez pokazanie gorzkiej prawdy o Bidulach na przełomnie lat 80 i 90. Zastanawiałem sie na ile w niej jest prawdziwego domu dziecka, a na ile wymysłu autora. Niestety szukając prawdy rozmawiałem z byłymi wychowankami, którzy przedstawiali podobny obraz...

"Bidul" to historia wychowanków domu dziecka i opowieść głównego bohatera dziesięcioletniego chłopca Borysa, który został w raz z rodzeństwem odebrany do placówki..wstrząsnęła, przeraziła mnie ta książka emocjonalna historia pełna emocji, smutku, okrucieństwa co tam działo się za drzwiami domu dziecka to jest coś strasznego, okrutnie były traktowane dzieci, gdzie była przemoc,maltretowanie..dużo zła, bicia było.
Książka bardzo mocna, prawdziwa poruszyła moje serce, wzruszyła.
Opowiedziane przez chłopca Borysa zapiski jego co przeżył tam piekło, straszny horror łzy miałam w oczach czytając przeraziła, zasmuciła mnie ta historia.

Kamila | 2011-02-26
Przeczytana: 2005 rok

Książka, wobec której nie można przejść obojętnie. Nie da się jej ot tak po prostu przeczytać i spokojnie odłożyć na półkę. To książka, która w pamięci pozostaje na długo i bardzo długo się trawi.
Pamiętam, że próbowałam do niej podejść kilka razy, za każdym razem jednak po prostu mnie odrzucało z obrzydzenia. Opisy tego, co dzieje się za drzwiami tytułowego Bidula były dla mnie zbyt okropne. Wreszcie jednak udało mi się ją przeczytać.
Z pełnym przekonaniem polecam. Choć wiem, że dla osób bardzo wrażliwych może to być pozycja nie do przeskoczenia...

Ewelina | 2013-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2013, Dramaty
Przeczytana: 28 listopada 2013

Losy chłopca przedstawione w książce to późne lata osiemdziesiąte, lata dziewięćdziesiąte XX wieku (zakaz krzyży wieszania w pokoju - okres komunizmu, a potem przejęcie władzy przez elektryka przeskakującego przez płot - Lech Wałęsa, chłopiec uczęszczał do ośmioklasowej podstawówki). I można tylko mieć nadzieję, że od tamtych czasów wiele w tzw. bidulach się zmieniło.

Borys to niezwykle wrażliwy chłopiec, który lubi czytać, który interesuje się sztuką i ma niezwykły talent malarski, mimo to by przetrwać w domu dziecka musi zgrywać twardziela, który jak wszystkie inne dzieci przeklina, wagaruje, dokucza starszym ludziom.

Przerażające dla mnie w tej książce było wykorzystywanie seksualne młodszych chłopców przez starszych i straszne jest to, że w takiej placówce dziecko nie ma szansy być sobą, bo dzieci z domu dziecka są postrzegane według pewnego stereotypu i jeśli dojdzie do bójki w szkole, to dyrektor obwini dzieciaka z bidula (jak miało miejsce w tej książce).

Borys jest...

Lagrema | 2012-06-01
Na półkach: Przeczytane, Bbb

Trudna lektura ukazująca codzienność bidula - czyli domu dziecka. Patrzymy na ten świat oczami dziecka, które musi zmierzyć się z trudnościami, walczyć o swoje licząc tylko na siebie.
Jest to bardzo smutna historia, w której jednak pojawia się odrobina nadziei na to, że jutro może przynieść lepsze.

Nina | 2011-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2011

Dobra książka, trochę zakręcona i pisana w niecodzienny sposób. Ukazuje świat, jakiego nie znam i pewnie dlatego jest dla mnie interesująca.
Pełna okrucieństwa, poniżania i bawienia się w normalne życie.

Jednak, mimo to, po tylu pochwałach i rekomendacjach spodziewałam się większego kopa.

Justyna | 2011-02-12
Przeczytana: 21 grudnia 2010

Opowieść o tym, co tak naprawde kryje się za drzwiami domów dziecka.

Veronnie Miller | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

***
"Pewnego dnia ojciec z synem wybrali się na targ do miasta. Ojciec wsiadł na osła, a syn szedł obok niego. Szli przez pustynię. Gdy weszli do miasta, słyszeli, jak ludzie mówili: „Patrzcie, jaki ojciec? Syn idzie, a on jedzie sobie na ośle”. Ojciec zsiadł z osła i na osła wsiadł syn. I wtedy słyszeli, jak inni ludzie mówili: ”Patrzcie, jaki syn? Ojciec idzie, a on jedzie sobie na ośle”. Wtedy syn zsiadł z osła i prowadził go za sobą. I zobaczyli to inni ludzie i powiedzieli: ”Patrzcie, jacy głupcy? Mają osła i nie jadą na nim, tylko prowadzą go za sobą”. Wtedy ojciec z synem wzięli osła i zaczęli go nieść. Zobaczyli to inni ludzie i powiedzieli: „Patrzcie, jacy głupcy? Mają osła i nie jadą na nim, tylko go niosą”. Ojciec z synem postawili osła na ziemi, po czym wsiedli na niego razem i ruszyli. Zobaczyli to obrońcy praw zwierząt i powiedzieli: „Co za głupcy? We dwóch jadą na ośle. Zamęczą osła. Trzeba coś zrobić, żeby pomóc temu ...