Bez przebaczenia

Okładka książki Bez przebaczenia Sylwia Kubik
Okładka książki Bez przebaczenia
Sylwia Kubik Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo Cykl: Harde babki (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Harde babki (tom 2)
HARDE Wydawnictwo
2024-04-24
2024-04-24

Chcę Wam zaprezentować książkę jaką niedawno przeczytałam: "Bez przebaczenia", autor: Sylwia Kubik.
Prezentowany tytuł jest drugim tomem cyklu: "Harde babki". Pierwszy tom nosi tytuł: "Noc na Alasce". Książki jednak można czytać w dowolnej kolejności 😎

Główna bohaterka powieści to Lilka. Dziewczyna ma za sobą traumatyczne dzieciństwo oraz zaznała braku miłości i wsparcia ze strony rodziców. To co przeżyła ma również wpływ na jej dorosłe życie. Lilka zaczyna ćwiczyć i chce wziąć udział w zawodach MMA. Dziewczynę czeka morderczy trening pod okiem wymagającego trenera, od którego dostaje jednak wsparcie psychiczne jakiego wcześniej nie zaznała. Lilka przygotowuje się do walki, która raz na zawsze rozliczy jej przeszłość. Czy głównej bohaterce uda się wygrać to starcie?

Powieść prezentuje zarówno teraźniejsze życie głównej bohaterki, jak i jej przeszłość. Z każdą stroną poznajemy historię jej życia i zaczynamy rozumieć co spowodowało, że jej losy potoczyły się tak, a nie inaczej.

Nie będę Wam robić spojlera. Po prostu sami musicie poznać tę historię 💪

Książka jest naprawdę bardzo ciekawa. Mam nadzieję, że ta seria będzie kontynuowana bo jest naprawdę genialna 🔥

#współpracarecenzencka

Nawet nie wiedziałam że Sylwia Kubik stworzyła serię: "Harde babki".
Bardzo fajnie opisana historia Lilki którą życie nie rozpieszczało choć ma niewiele lat. Koszmary z dzieciństwa ją przygniatają i dziewczyna nie wie jak sobie z nimi poradzić. Postanawia w końcu zmierzyć się z nimi, największą swoją rywalką w oktagonie. Zaczyna trenować. Zaczyna prace jako windykator, zaczyna układać sobie dzień po dniu. Czy uwolni się od demonów przeszłości? Fajna, naprawdę fajna lektura.

Nawet nie wiedziałam że Sylwia Kubik stworzyła serię: "Harde babki".

"Trze­ba mieć w życiu coś sta­łego, coś, co bę­dzie naszą latar­nią wśród życio­wych zawi­ro­wań. Osto­ją, która daje poczu­cie sta­bi­li­za­cji i bez­pie­czeń­stwa."

Tak trudno odciąć się od przeszłości, zapomnieć i wymazać z pamięci to, co nas dotknęło. Wspomnienia bolą, uwierają, ranią pomimo upływu czasu. Bolesne blizny wyryte są w sercu Lilki. Jej życie to ciągła walka z przeciwnościami, własnymi słabościami, a przede wszystkim ta najważniejsza: o siebie. "Prze­trwać. To był jej cel." Przeżycia mają olbrzymi wpływ na jej obecne życie. Szansę na rozliczenie się z demonami przeszłości dostrzega w stoczeniu walki w oktagonie z osobą, która wyrządziła jej ogromną krzywdę. Stawiając wszystko na jedną kartę trenuje pod okiem znakomitego trenera, by dojść do formy i wziąć udział w zawodach MMA.

Druga odsłona cyklu Harde babki porusza i chwyta za serce. Ze wzruszeniem odkrywałam historię Lilki, której życie nie oszczędzało. Traumatyczne dzieciństwo przekuła w siłę i determinację, przy czym, nie zatraciła swojej wrażliwości. Doświadczona przez życie nauczyła się sama dbać o siebie, imponując wewnętrznym zaparciem. Cieszyłam się, gdy na swojej drodze spotkała osoby, które, dały jej wsparcie, którego nigdy wcześniej nie zaznała. Kibicowałam, by wreszcie zamknęła za sobą ten trudny rozdział życia. Sam motyw walk w oktagonie przedstawiony bardzo wiarygodnie, ukazując, jak wiele pracy i poświęceń kosztuje, by osiągnąć sukces. Droga na szczyt nie jest prosta, składa się z wielu wybojów, a porażki zdarzają się na każdym etapie.

Cała seria dedykowana jest wszystkim kobietom, które potrafią walczyć o swoje, a także wiedzą, czego chcą i nie boją się po to sięgnąć. Warto przeczytać.

Nie ukrywam, że stworzenie przez Autorkę- Sylwię Kubik- nowego cyklu "Harde Babki" spotkało się z moim entuzjazmem. Po przeczytaniu "Nocy na Alasce" i opowieści o Danieli -Truckerce- wypatrywałam kolejnej części. Zastanawiałam się nad tym, czy kolejna Bohaterka powieści - Kobieta walcząca o swoje miejsce w męskim świecie, prawdziwa życiowa Fighterka- wzbudzi we mnie podobne emocje. Jak to oceniam po przeczytaniu książki?

Można powiedzieć, że w jakiś sposób odebrałam ją bardzo osobiście. Przywołała moje wspomnienia z czasów, kiedy uczyłam w szkole i byłam wychowawcą w świetlicy profilaktyczno-wychowawczej. Usłyszany kiedyś tekst "Chciałabym, żeby pani była moją Mamą" był niczym strzał prosto w serce. Wolałabym, żeby dzieci nie musiały tego mówić. W końcu każdy z nas ma swoich Rodziców, a każdy Rodzic, wydawać by się mogło, kocha swoje dziecko/dzieci. Jak życie pokazuje, bywa z tym różne. Nigdy, ale to nigdy nie będę w stanie tego zrozumieć i zaakceptować.

Trudno pozostać obojętnym wobec historii Lilki Janickiej i jej traumatycznych wspomnień, a przede wszystkim przeżyć, najpierw z domu rodzinnego, a potem z Młodzieżowego Ośrodku Wychowawczego. Sposób funkcjonowania tej konkretnej placówki ukazanej w powieści pozostawia wiele do życzenia, a przede wszystkim stawia szereg niepokojących pytań. Sama byłam kiedyś blisko podjęcia pracy w placówce tego typu. Nieraz zastanawiałam się nad tym, a co by było gdybym jednak tam została?

Nasza Bohaterka pragnie pójść naprzód. Aby to zrobić chce najpierw rozliczyć się ze swoimi demonami przeszłości. Swoją szansę upatruje w stoczeniu walki w oktagonie z osobą, która wykazała się szczególnym okrucieństwem i wyrachowaniem w stosunku do niej. Dla Lilki nie ma "półśrodków"- w celu osiągnięcia celu rezygnuje z pracy, by pod okiem doświadczonego i wymagającego instruktora, Tomasza Kozana, dojść do upragnionej formy,
która "otworzy jej drzwi" do zawodów MMA.

Czy chęć dokonania zemsty za doznane krzywdy, upokorzenia i bolesne wspomnienia sprzed lat może przynieść wyczekiwaną ulgę i spokój ducha? Tego Wam oczywiście nie zdradzę. Zachęcam jednak do zapoznania się z książką. Znajdziemy tu i pozytywne akcenty,w dużej mierze za sprawą osób w najbliższym otoczeniu Lilki.

Bezinteresowna pomoc i wsparcie zawsze wzrusza i napawa swojego rodzaju optymizmem, choć być może czasem trudno nam w nie na początku uwierzyć.

Historia Lilki dziewczyny, która jako mała dziewczynka była odrzucona przez matkę alkoholiczkę a jako nastolatka przez ojca.. Hejtowana, wyśmiewana, piętnowana przez rówieśników. Z ofiary postrzegana była jako oprawca. Po latach pragnie rozprawić się z przeszłością i wyrównać rachunki. Staje do walki z swoją największą rywalka Amelia w walce MMA. Lilka kobieta , która nie poddaje się i walczy do końca. Rewelacyjna książka. Telepie czytelnika emocjonalnie.

"Bez przebaczenia" Sylwia Kubik.
Spod pióra Sylwii Kubik wyszła kolejna świetna książka. Autorka w swoich powieściach porusza wiele trudnych tematów i tym razem jest to #dda i #ddd. Alkohol w rodzinie, brak wsparcia od bliskich i nauczycieli.
Główną bohaterką jest Lilka Janicka, którą zawiedli wszyscy! Czytając zastanawiałam się jak wiele może znieść jedna osoba, nie raz pojawiły się łzy wzruszenia.
Lilka to #hardababka, która na przekór wszystkim walczy o siebie. Mimo trudnego dzieciństwa, pobycie w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nie poddaje się i krok po kroku dąży do obranego celu. Ta powieść dla wielu z nas to powrót do przeszłości, dzieciństwa, jednak niesie ona też oczyszczenie i nadzieję, że nie musimy powielać zachowań rodziców, możemy sami zdecydować jak będzie wyglądało nasze życie.
Sięgnij po książkę i przekonaj się z czym musiała zmierzyć się Lilka i dokąd ją to zaprowadziło!
POLECAM!!!

"Bez przebaczenia" Sylwia Kubik.

Sylwia Kubik to pisarka, której twórczość kojarzy mi się ze wszystkim, co robi ciepełko na sercu, ze wszystkim, co przyjemne, dobre, wzruszające.
Tymczasem autorka zaskoczyła mnie ogromnie swoją najnowszą powieścią „Bez przebaczenia”, drugim tomem serii Harde babki, w której to opowiada o silnych kobietach, które choć powalone na kolana przez życie, stawiają czoła przeciwnościom losu i wychodzą na prostą.
Tak jest i w przypadku historii Lilki, dziewczyny pochodzącej z patologicznej rodziny, wychowanej w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Wydawałoby się, że nic dobrego jej nie czeka, jednak Lilka nie jest z tych, co to się poddają. Czeka na moment, w którym będzie mogła odpłacić temu, kto kiedyś okrutnie ją skrzywdził…

Kiedy skończyłam czytać „Bez przebaczenia”, nasuwało mi się na myśl jedno określenie tej powieści: terapeutyczna. To historia o nadziei, o tym, że nic w życiu nie jest przesądzone. I to prawda, nie od nas zależy, w jakiej rodzinie się wychowaliśmy, z jakiego środowiska pochodzimy, mamy jednak wpływ na to, czy powielimy schematy, czy damy sobie szansę na lepsze życie. Kiedy zaś będziemy mieć szczęście spotkać na swojej drodze ludzi, którzy wyciągną do nas pomocną dłoń, wszystko stanie się łatwiejsze do osiągnięcia.

Wiem, ja wiem, jak to brzmi. Jak fabuła z serialu Netflixa, możecie mi jednak wierzyć, że „Bez przebaczenia”, chociaż na taki serial świetnie by się nadawała, nie ma nic wspólnego z głupiutką i nierealną serialową historyjką. Mocna, dająca nadzieję powieść o walce jaką musi stoczyć kobieta w świecie rządzonym przez mężczyzn. Książka, która motywuje, dmucha w skrzydła i daje przysłowiowego kopa do działania.

Nabrałam ogromnej ochoty na nadrobienie poprzedniej pozycji z serii, „Noc na Alasce”. Co za świetny pomysł na cykl! Czekam na kolejne książki, a Wam ogromnie polecam historie tych niesamowitych kobiet :)

Sylwia, dziękuję!

Jak wiele można znieść? Ile ciosów przyjąć, by nadal utrzymać się na powierzchni? Czy raz nadstawiony policzek zapiecze tak bardzo, że drugiego nie będziesz w stanie poświęcić? Jak długo można żyć w matni, niczym osaczone zwierzę w permanentnej gotowości do ataku…? Czy kolejny upadek nie okaże się ostatnim, kiedy nadszarpnięte siły staną się niewystarczające, by podnieść się i stawić czoła całemu złu, które nas otacza? Bez wsparcia, bez stabilnych fundamentów, które lata temu zaczęły kruszeć pozbawione opieki i miłości tych, którzy powinni być w naszym życiu najważniejsi…
Drugi tom serii „Harde babki” od pierwszej strony wywołuje ciarki na plecach. Poruszenie uderza niczym cios celnie wymierzony w drugą stronę. Autorka kreśli bowiem opowieść, która po części jest zlepkiem prawdziwych historii… Dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, które nigdy nie doświadczyły uczucia. Dla których każdy dzień był próbą przetrwania; które nie mogły liczyć, że kiedy upadną, obok pojawi się ktoś, kto wyciągnie do nich pomocną dłoń… Lilka upadała wiele razy. Oczerniana, szykanowana, niekochana… Była balastem dla własnej matki - alkoholiczki, która w niej ulokowała swą winę za niechęć do całego świata. To odcisnęło na dziewczynie piętno, które pogłębiało się wraz z każdym uderzeniem, jaki los dla niej szykował. Toczyła swoją prywatną walkę, resztkami sił próbowała uwierzyć, iż kiedyś nadejdzie dzień, że będzie mogła odciąć się od przeszłości i zacząć żyć od nowa. Mimo wszystko.
Historia Lilki to opowieść, która ma dwojaki przekaz. Dla mnie, jako rodzica, może stanowić swego rodzaju ostrzeżenie, by nie lekceważyć niepokojących symptomów i zachowań moich dzieci. Nigdy bowiem nie wiemy, kiedy niepostrzeżenie zło zaczai się za rogiem, by chwycić w swe macki najbliższą nam osobę… Dla młodych ludzi to może być powieść, która daje nadzieję. Na to, że nawet jeśli nie otrzymali w domu kapitału miłości i wsparcia, jeszcze nie jest za późno. Nie muszą powielać negatywnych wzorców, mogą i powinni zawalczyć o siebie, nawet jeśli są przekonani, że z góry są skazani na porażkę… Może i brzmi to nieco utopijnie, ale bardzo chciałabym w to wierzyć, że taka historia, jak ta opisana przez Sylwię Kubik, może kogoś ocalić przed drogą w jednym kierunku – ku zniszczeniu…
„Bez przebaczenia” to także opowieść o pasji, która może uskrzydlać. Która czasem daje nam przysłowiowego kopa, abyśmy dążyli do wyznaczonego celu. Nie słuchali podszeptów tych, którzy karmią się naszym strachem i lękiem przed porażką. To historia o młodej kobiecie, która odnalazła w sobie wystarczające pokłady siły, by dokonać tego, co sobie założyła. I tak sobie myślę, że jej postawa może być dla wielu nas wzorem odwagi i determinacji, kiedy sami kolejny raz porzucamy swoje marzenia, bo wmawiamy sobie, że nie damy rady… Choć pobudki głównej bohaterki były zbudowane na kanwie piekła, jakiego kiedyś doświadczyła, to jej chęć dotarcia do mety swoich pragnień, trud włożony w przebytą drogę, okupioną bólem, cierpieniem i łzami frustracji, są godne podziwu.

Podsumowując:

Kiedy jesteśmy na dnie, ciężko jest uwierzyć, że można podnieść się po kolejnym upadku. Kiedy nie mamy już nic i nikogo, kto mógłby zmotywować nas do walki o kolejny oddech, musimy polegać wyłącznie na sobie. Są jednak uczucia, które mogą stać się doskonałym orężem i motywatorem, by jeszcze jeden raz postawić wszystko na jedną kartę... „Bez przebaczenia” to opowieść o zemście. O bolesnym dzieciństwie, które naznaczyło naszą duszę i serce razami, których nie potrafiliśmy wówczas odeprzeć. Ale w życiu każdego z nas przychodzi moment, w którym dochodzimy do ściany. Nie mamy już nic do stracenia, a zyskać możemy wiele – życie bez balastu, który towarzyszył nam niczym kula nogi przez ostatnie lata. To opowieść o nadziei, która jest bardzo ulotna. Jednak determinacja, a także wsparcie tych, których los czasami przypadkowo stawia na naszej drodze, muszą wystarczyć za cały kapitał, który posłuży nam w tej ostatniej, decydującej walce… Przejmująca, ale i, mam nadzieję, dająca kopa tym wszystkim, których życie nie rozpieszczało.

Historia kobieca, a jednak pasją osadzona w bezdusznym męskim świecie. Sylwia Kubik emocjonalnie wdziera się w codzienność pogubionej miłośniczki MMA, utrwalając nie tylko pozbawione czułości kadry smutnego dzieciństwa, ale też niesamowitą siłę walki oraz upór w dążeniu do upragnionego celu. Bez przebaczenia to powieść utkana z absolutnie dramatycznych nici, mocno zatem poruszająca, jednocześnie szalenie inspirująca dla osób, którym życie nieprzerwanie kładzie przysłowiowe kłody pod nogi.

Tu nie ma i nie było przestrzeni na fabularną delikatność. Lilka bowiem to kreacja naznaczona pokłosiem wielu traumatycznych wspomnień. Nadużywająca alkoholu matka, brak miłości i rodzicielskiego wsparcia, a także rażący wizerunek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – autorka sukcesywnie przywołuje demony parszywej przeszłości, scena po scenie utrwalając najbardziej bolesne fotografie. Dla czytelnika to niezaprzeczalnie najtrudniejsze fragmenty powieści, to chwile wymownej refleksji i zrozumiałe gesty śmiałego oburzenia, to naturalnie tląca się potrzeba przytulenia, rozmowy, obdarowania dobrym słowem. Ale ta historia to przede wszystkim godna podziwu hardość dorosłej już bohaterki, to jej determinacja i sportowa gorliwość, to wyważona cięgami brutalnego życia chęć zawalczenia o niełatwe marzenia. To piękne i ważne emocje, które spisane zostają w sposób niezwykle przystępny. Sport, dokładnie MMA, okazuje się tu motywem wiodącym – to w nim zagnieżdżona zostaje konfrontacja z nadal wyśmiewanymi słabościami, to w nim czai się pragnienie zręcznościowej zemsty, to w nim zmyślnie ukryte zostają drzwi do lepszego jutra. I chociaż początkowo wszystko zdaje się przeczyć jej nieporadnym i nieco zbyt sztywnym ruchom, przy katorżniczych treningach oraz odrobinie niespodziewanego wsparcia, szansa na wewnętrzny spokój, staje się coraz bliższa i bardziej realna.

Szalenie wzruszająca konfrontacja z goryczą dramatycznej przeszłości. Dzieciństwo w cieniu matczynego nałogu, okrucieństwo drwin i upadlających słów, brak zrozumienia i niesprawiedliwe osądy, krzywdząca codzienność w ośrodku wychowawczym – fundamenty tej historii okazują się smutne i przerażające, z pewnością drastycznie naruszają zaabsorbowaną wyobraźnię. To na nich zbudowana zostaje potrzeba opatrzenia bolesnych ran oraz inspirująca chęć dostrzeżenia siebie w pasjonującym i jednocześnie mocno charakternym świecie MMA. To niesamowita próba kobiecości – tak bardzo konsekwentna, heroiczna i imponująca!

• Egzemplarz recenzencki
  • Wyzwanie LC 2024
  • Posiadam :)
  • Harde

Dodaj cytat z książki Bez przebaczenia