Heterochromia serca

Agata Czykierda-Grabowska Wydawnictwo: Amare literatura obyczajowa, romans
Amare
2024-03-08
2024-03-08

Główną bohaterką to Gabriela, która w wieku siedemnastu lat przeżyła bardzo wiele. Musiała pożegnać się z dostatkiem i bogactwem, przestawić się na inne tory. To jak przejście z klasy VIP do klasy turystycznej. Pracowita, ambitna, uparta w dążeniu do celu, zamieszkała w akademiku, ukończyła studia na kierunku architekt krajobrazu. Dziś ma dwadzieścia pięć lat i jest bez pracy, zalega z czynszem, a konto bankowe świeci pustką. Bez perspektyw, bez szans na jakiekolwiek zatrudnienie pewnego dnia niespodziewanie na e-maila otrzymuje propozycję, zaprojektowania ogrodu dla tajemniczego inwestora. Ma trochę obiekcji, ale w końcu się zgadza, tylko nie wie, że wraz z tajemniczym pracodawcą wrócą wszystkie nieprzyjemne tajemnice z przeszłości.

Na pozór ciepła, sentymentalna powieść, ale napisaną w taki sposób, żeby przykuć uwagę czytelnika. Historia, w której teraźniejszość przeplata się z przeszłością, a młodzieńcza namiętność dwójki nastolatków przeradza w najprawdziwszy romans dorosłych. Dużo sekretów, tajemnic, nierozwiązanych spraw z przeszłości, z którymi przyjdzie bohaterce się zmierzyć. Agata Czykierda-Grabowska powoli małymi kroczkami wprowadza nas w historię, Gabrieli i Dawida. Po drodze serwując nam mieszankę uczuć z wysublimowaną dawką zmysłowości. To, co mnie zaskoczyło, w twórczości autorki to, to, że o sprawach trudnych i zawiłych opowiada w sposób lekki i subtelny, kładąc nacisk na nieprzewidywalność i kruchość naszego życia.

„Heterochromia serca” akcja powieści płynie spokojnym rytmem, często wywołując uśmiech na twarzy. Jednak fabuła to skomplikowane, szczere relacje międzyludzkie, mamy tu szereg trudnych i złożonych problemów, chwytających za serce swoją prawdziwością.

Zwykła historia w rękach Agaty Czykierdy-Grabowskiej zmienia się w pełną emocji opowieść o ludzkich pragnieniach i słabościach. Nie po raz pierwszy autorka pozytywnie mnie zaskakuje prowadząc przez zawiłą międzyludzką relację, która napotyka na swojej drodze wiele przeciwności.

Utrzymana w klasycznym nurcie New Adult fabuła prowadzi nas przez zawiłą przewrotność losu. Czytamy o wyzwaniach jakie bohaterowie napotykają na swojej drodze a także o nieoczekiwanych zwrotach akcji, które wydarzyć się mogły w życiu każdego z nas. Autorka prowadzi nas w plastycznym stylu przez w pełni wiarygodną fabułę, z którą potrafimy się utożsamić i na drodze której poznajemy ciekawie wykreowane sylwetki postaci. Chociaż wyróżniają się charyzmą oraz odrębnymi cechami charakteru to jednak w pełni przypominają nas samych i oczami wyobraźni potrafimy postawić siebie na ich miejscu. Tym sposobem w pełni angażujemy się w rozgrywaną akcję i trzymamy kciuki za to, by główni bohaterowie znaleźli wspólne szczęśliwe zakończenie.

Czytamy o przewrotności życia a także dowiadujemy się, że nic nie jest na zawsze. Główna bohaterka, Gabriela, jeszcze do niedawna żyła w luksusie i dostatku, mając wszystko o czym marzyła i niczym nie musząc się przejmować. Dziś jednak, w wieku 25 lat, ledwo wiąże koniec z końcem i wzdycha do czasów, kiedy jej życie wydawało się prostsze. Ojciec siedzi w więzieniu a matka żyje u boku mężczyzny z którym Gabi się nie dogaduje. Dziewczyna skazana na samą siebie i zaskakującą trudną do zniesienia samotność podejmuje się realizacji projektu dla tajemniczego zleceniodawcy. Gabi ma nadzieję, że powrót do marzeń ze studiów odmienni jej los i pozwoli inaczej spojrzeć na życie. Nie spodziewa się, że stojące przed nią wyzwanie przyniesie jeszcze więcej zaskoczeń.

To nie jest skomplikowana historia a jednak czyta się ją z zaskakującą zachłannością. Przewracałam kolejne strony z rosnącą ciekawością i zastanawiałam się w jakim kierunku potoczy się fabuła. Chociaż łatwo było przewidzieć cel do którego zmierzała autorka to losy bohaterów nieustannie napotykały na swojej drodze przeciwności do pokonania i tym sposobem atmosfera się zagęszczała. Działo się dużo a jednak skupialiśmy się przede wszystkim na życiu głównych bohaterów i dostrzegaliśmy powiązania pomiędzy nimi, gdy tajemniczy mężczyzna powoli zaczynał wyjawiać swoje sekrety. Pojawiły się głębokie uczucia, intensywne wrażenia połączone z miłością, która nie powinna mieć miejsca. W tle przewijały się wartości rodzinne, poczucie akceptacji, zrozumienia a także ból związany z odrzuceniem przez rodzinę, która dążyła do realizacji własnych celów, zapominając o tym co liczy się najbardziej. Autorka pokusiła się zatem o wiele ponadczasowych mądrości, które dopełniły dzieła nadając jej książce konkretnych wartości.

"Heterochromia serca" opowiada o prozie życia, codziennych problemach a także o szczęściu do którego dąży każdy z nas. Pokazuje jak ulotne potrafi być poczucie bezpieczeństwa i jak bogactwo zmienia człowieka od środka. Czytamy jednocześnie o pozytywnych stronach, o ludzkiej naturze, zaczynamy odkrywać piękny wątek romantyczny a także doświadczamy przekonania, że każdemu z nas pisane jest szczęśliwe zakończenie. Agata Czykierda-Grabowska składa na nasze dłonie bowiem lekturę jedyną w swoim rodzaju, która opierając się na wewnętrznej odwadze a także prozie życia, pokazuje, że zawsze warto iść przed siebie z podniesioną głową.

Współpraca reklamowa @wydawnictwo_amare

"Heterochromia serca" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Agaty Czykierdy-Grabowskiej, więc przed sięgnięciem po jej najnowszą książkę zupełnie nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Postanowiłam jednak zaryzykować i zgłosić swoją chęć zrecenzowania jej najnowszej książki, ponieważ nie dość, że zaintrygował mnie opis historii, to w dodatku mój wzrok przyciągnęła ta przepiękna okładka! Czy zatem mogę zaliczyć lekturę tej publikacji do udanych? Już spieszę z wyjaśnieniem.

Główną bohaterką historii jest Gabriela, której życie na przestrzeni lat uległo diametralnej zmianie. Kiedyś patrzyła w przyszłość z optymizmem, ponieważ została wychowana w domu, w którym nigdy nie brakowało pieniędzy. Natomiast teraz, jako dwudziestopięciolatka ledwo wiąże koniec z końcem, dzieląc ze współlokatorkami wynajmowane w Warszawie mieszkanie. Czy dziewczyna ma szansę na odmianę swojego życia?

Zdecydowanie! Szczególnie że pewnego dnia niespodziewanie pewien rekruter proponuje jej pracę zgodną z jej wykształceniem. Gabriela miałaby zaprojektować ogród dla tajemniczego inwestora. Mimo iż dziewczyna nie ma doświadczenia w zawodzie oraz wiele obaw co do intencji nowego potencjalnego pracodawcy, za namową przyjaciółki podejmuje się realizacji projektu i zgadza się na przeprowadzkę na teren zlecenia. Czy wyjdzie jej to na dobre? Czy propozycja pracy ma jakieś ukryte dno? Kto okaże się tajemniczym pracodawcą? Co wydarzy się, kiedy dziewczynę zacznie doganiać jej przeszłość? Po odpowiedzi na te pytania odsyłam Was do lektury.

Muszę przyznać, że "Heterochromia serca" okazała się lekką, przyjemną i niezbyt angażującą książką, która dodatkowo zawiera mały wątek kryminalny. Szkoda tylko, że nie został trochę bardziej rozbudowany, ponieważ mogło to zadziałać jedynie na korzyść publikacji.

Myślę, że na uwagę zasługuje to, że śledzimy losy zarówno z punktu widzenia Gabrieli, jak i Dawida. Uwielbiam, kiedy dana historia jest przedstawiona z perspektywy obojga głównych bohaterów, a nie tylko jednego z nich. Pozwala mi się to lepiej wgryźć ich losy i lepiej zrozumieć ich postępowanie i tok myślenia. Dodatkowo w tym konkretnym przypadku autorka również zdecydowała się na wprowadzenie retrospekcji, więc czytelnicy mogli dowiedzieć się, jak właściwie Gabriela i Dawid się poznali, jak kiełkowało ich uczucie i ostatecznie, co wydarzyło się, że przez te kilka lat nie mieli ze sobą kontaktu. Myślę, że bez tego ta historia nie byłaby kompletna.

Bardzo podobał mi się również motyw z malowaniem kamieni, wydaje mi się, że nigdy wcześniej nie spotkałam się z takim wątkiem w książce, dlatego był to dla mnie pewnego rodzaju powiew świeżości.

Największym minusem tej książki jest niestety jej przewidywalność. W zasadzie poza jednym wątkiem można bezbłędnie wskazać rozwiązanie wszystkich tajemnic, które pojawiają się w trakcie lektury, jednak mimo to nie żałuję, że poświeciłam jej swój czas.

Myślę, że "Heterochromia serca" będzie idealną lekturą na tak zwane odmrożenie po bardziej angażujących tytułach. Dlatego, jeżeli potrzebujecie właśnie takiej publikacji, książka Agaty Czykierdy-Grabowskiej będzie dla Was doskonałym wyborem.

Współpraca reklamowa @wydawnictwo_amare

Wcześniej nie miałam okazji czytać książek autorki i muszę to koniecznie zmienić. HETEROCHROMIA SERCA porywająca, pełna emocji historia. Czytając ją widziałam podobieństwa do Tajemniczego Ogrodu a niesamowicie kocham tą książkę. Gabi jest silną kobietą, doświadczyła w swoim życiu juz wiele zlego i to ja zahartowalo. Jej serce otacza mur wybudowany po ogromnej zdradzie. Jednak strach przed zranieniem ustępuje kiedy w grę wchodzi miłość. Dawid nigdy nie przestał jej kochać. Mimo, że byl daleko...i wiedział jak źle Ona o nim myśli. Na przekór wszystkiemu chce o nią walczyć.. Mimo, ae najpierw musi ją okłamać.
Mamy tu mnostwo niedomówień, trudnych emocji i gorącego pożądania. Ta dwójka to mieszanka wybuchowa i bardzo się cieszę, że mogłam poznać ich historię. To jedna z tych książek, których nie chcesz odkładać. Jest fantastycznie napisana - lekka i wciągająca. Emocjonująca.

♥️Recenzja♥️

Premiera: 08.03.2024 r.

„Heterochromia serca” - Agata Czykierda-Grabowska

Współpraca reklamowa z @wydawnictwo_amare

"- Piękno to rzecz względna - rzuciłam lodowato
Nienawidziłam, gdy faceci zaczynali swoje pierdolenie. Jesteś taka piękna ...
- Wiem, ale... piękno, które mnie w tobie najbardziej przyciąga, nie ma nic wspólnego z twoją twarzą."

Dwójka ludzi, którzy przeżyli wakacyjną miłość. Niestety życie w przykry sposób sprawiło, że ich drogi się rozeszły.

Gabriela to młoda kobieta, która robi w życiu to co kocha, czyli zajmuje się architekturą. Dostaje szanse na zaprojektowanie ogrodu bogatemu biznesmenowi. Ma trochę obiekcji, ale w końcu się zgadza. To będzie dla niej ważny krok w karierze. Niestety los ma dla niej miłą/niemiłą niespodziankę. Musi zmierzyć się z demonami przeszłości. Musi wszystko sobie poukładać i zrozumieć co się kiedyś wydarzyło. Z natury jest radosna i niepowtarzalna. Wywodzi się z bogatego domu, ale kompletnie tego po niej nie widać. Szybko musiała się usamodzielnić. Miejscami jest cyniczna i zimna, bo wie jak wygląda życie. Nie koloruje go, ale dzięki niemu zmienia zdanie.

Dawid w młodości popełnił wiele błędów. Niestety sytuacja rodzina, go do tego zmusiła. Bezkreśnie zakochał się w dziewczynie, ale przez kłamstwa i tajemnice, wszystko się zepsuło. Dawid jest inny. Dobry, pełny empatii i uczuć. Nie boi się wyznawać tego co czuje. Szkoda, że tajemnice, które trzyma głęboko w sobie mają takie mroczne powiazanie. Stara się ją chronić na tyle ile może, ale niestety los chce inaczej.

Wakacyjny romans, który z każdym spotkaniem owocuje w nowe doznania. Z niczym się nie śpieszą, głownie z jego decyzji. Ona jest nawet bardziej chętna, bo wie jak to wygląda i czego faceci oczekują od kobiet. Ich znajomość jest intensywna, zgodnie z zasadami pierwszej miłości. Szalona, dzika i nieokiełznana. Potem wszystko się burzy, jak domek z kart. Po latach znowu ich losy się splatają. Ona boi się zaufać, a on pragnie jej szczęścia i bezpieczeństwa. Wszystko dziej się szybko, dni mijają a ich przyciąganie jest coraz silniejsze. Dosyć szybko idą do łóżka, a potem się prawie nie odzywają. Ale jego upór jest na tyle mocny, że nie pozwoli jej drugi raz odejść.
Autorka przedstawiła ich historię z dwóch perspektyw, dzięki temu można zobaczyć, co czuje każde z nich. Lepiej wyczuć co każde w danej chwili czuje. Kolejnym plusem jest mieszanie się przeszłości z teraźniejszością. Wszystko ładnie się przeplata i dzięki temu dowiedziałam się co się między nimi wtedy wydarzyło, ale jednocześnie poznawać ich życie kilka lat później. Wszystko idealnie skomponowane. To moje pierwsze spotkanie z autorką więc nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. Ale byłam bardzo miło zaskoczona. Czytanie szło szybko i bez problemów. Fabuła bez zbędnych opisów czy dialogów. A do tego dochodzi pewne niebezpieczeństwo, które zaskakuje z kartki na kartkę. Nie dało się go przewidzieć. Bardzo ciekawy pomysł, a jego w komponowanie nadało trochę bardziej wyrazistego charakteru.
Kochani gorąco polecam wszystkim czytelnikom, którzy lubią historie o pierwszej miłości z wieloma trudami, a potem tą dojrzałą, która już wie czego chce i jak o to walczyć.
10/10

♥️Recenzja♥️

Premiera: 08.03.2024 r.

„Heterochromia serca” - Agata Czykierda-Grabowska

Współpraca reklamowa z @wydawnictwo_amare

"- Piękno to rzecz względna - rzuciłam lodowato
Nienawidziłam, gdy faceci zaczynali swoje pierdolenie. Jesteś taka piękna ...

Dwójka...

„(…) ale chyba nic nigdy nie jest na zawsze. Ani przyjaźnie, ani miłość, ani szczęście.”

Życie Gabrieli przypominało bajkę. Nieograniczony dostęp do pieniędzy, który pozwalał spełniać marzenia i patrzeć z ufnością na to co przyniesie los. W jednej chwili wszystko obraca się o sto osiemdziesiąt stopni a przysłowiowa „bańka” pęka. Jej ojciec, znany biznesmen trafia do więzienia za nielegalne interesy, matka odchodzi z innym mężczyzną a ukochany łamie jej serce. Zostaje zupełnie sama. Kilka lat później, wynajmuje mieszkanie w Warszawie i z trudem udaje jej się wiązać koniec z końcem. Pewnego dnia dostaje propozycję pracy, która ma szansę odmienić jej złą passę. Propozycja zaprojektowania ogrodu dla bardzo bogatego właściciela wydaje się spełnieniem marzeń, jednak w Gabi budzi sporo wątpliwości, w końcu kto zatrudniłby do tak wymagającej doświadczenia pracy osobę świeżo po studiach? Mimo początkowego sceptycyzmu decyduje się przyjąć propozycję (zaległy czynsz okazał się niezłą motywacją). Wkrótce okazuje się, że właściciel rezydencji wcale nie jest jej tak zupełnie obcy..

Gabriela ma najdziwniejsze hobby o jakim kiedykolwiek słyszałam a mianowicie jest nim malowanie twarzy kamieniom. Ta wrażliwa dziewczyna nadawała im swoisty charakter i nowe życie. Każdy z nich był równie ważny i drogi jej sercu. O ironio to właśnie jeden z kamieni, któremu Gabi przywróciła życie, spłacił swój dług ratując jej.

Heterochromia czyli para zupełnie różnych barw oczu; dwie dusze zamknięte w jednym ciele, jak sam określił je Dawid, czyli drugi bohater powieści. Powieść przedstawiona jest również z jego perspektywy. Aby lepiej poznać zarówno Dawida jak i Gabi autorka serwuje nam retrospekcje z ich udziałem. Początek ich znajomości, dobre i złe chwile a także niewyjaśnioną sytuację, która miała wpływ na wcześniejszą decyzję dziewczyny.

Bardzo lubię styl autorki. Powieść emocjonalna i piękna. Zwieńczeniem jest zakończenie nawiązujące do pasji dziewczyny. Choć kiedy wkradło się słowo „mafia” miałam mieszane uczucia. Historie z nią w tle dotychczas nie przypadły mi do gustu, na szczęście okazało się, że był to tylko poboczny wątek i autorka nie przywiązała do niego szczególnej wagi; przedstawiono tyle, aby zrozumieć samą ideę, jednak były to pobieżne opisy bez zagłębiania się w szczegóły. Mimo kilku niedociągnięć w początkowej fazie książki (delikatna pomyłka imion bohaterów ;)) nie mam się do czego przyczepić. Bardzo polecam :)

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Amare

Heterochromia czyli 2 kolorowe oczy tak po krotce, jak powiedzial Dawid dwie dusze zamkniete w 1 ciele... ja styl książki autorki uwielbiam od bardzo dawna i ciesze się, że dalej pisze bo z chęcią mogę po nie sięgać. Historia Gabrieli dziewczyny jak dla mnie z kamiennym sercem, ktore na szczęście...no wlasnie to już trz3ba odkryc o co chodzi z tymi kamieniami... piekna i emocjonalna pozycja, ktora mnie porwała w objęcia na kilka godzin

" Heterochomia serca" początkowo nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia. Ale...
No właśnie im więcej kartek przeczytałam tym bardziej byłam na tak. Historia Gabi i Dawida opowiedziana z dwóch perspektywy czasowych sprawiła, że zaczęłam ją postrzegać jako coś zaskakującego.

Niezwykła cecha fizyczna Dawida jak dotąd nie była mi znana z literatury. Rola tego mężczyzny w życiu głównej bohaterki była kluczem do wszystkiego.

Kiedy Gabriela dostaje zlecenie na wykonanie ogrodu dla tajemniczego inwestora z reguły może prowadzić tylko do jednego. Płomiennego romansu, prawda?
Niestety tu jest kilka solidnych schodków do pokonania.
Przeszłość, która ich łączyła nie w każdym momencie można uznać za okres samych wzlotów.

Beztroskie życie dla dziewczyny odeszło bezpowrotnie w chwili,gdy ojciec uwikłał się w szemrane interesy. Ona jako ostatnia osoba, która powinna mieć styczność z ciemną stroną życia powinna być chroniona.

Wiosna to czas nadziei. Tym bardziej polecam wszystkim, którzy czekają na lepszy czas. Może ta powieść pozwoli spojrzeć świeżym okiem na własne życie?

" Heterochomia serca" początkowo nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia. Ale...

Kiedyś życie Gabriela było wręcz idealne. Nie musiała się niczym przejmować, miała pieniądze, piękny dom i tak naprawdę wszystko to, co chciała, mogła snuć plany i spełniać marzenia. Niestety to czas przeszły a przez decyzję ojca jej życie całkowicie się zmieniło. Mężczyzna trafił do więzienia za nielegalne interesy, jej znalazła sobie nowego partnera, z którym ona się nie dogaduje. Teraz życie Gabrysi wygląda zupełnie inaczej. Kobieta mieszka w Warszawie, ledwo wiążąc koniec z końcem. Doskonale wie, że może liczyć tylko na siebie.
Pewnego dnia Gabriela otrzymuje propozycję zaprojektowania wyrafinowanego ogrodu dla tajemniczego bogacza. To dla niej nie tylko praca marzeń, ale również wiele możliwości, w tym pozbycia się problemów z mieszkaniem i utrzymaniem. Miałaby zamieszkać w pięknym domku gościnnym, który znajduje się na terenie posiadłości. Chociaż początkowo się wacha, takie okazje przecież się nie zdarzają, w końcu się zgadza. Wtedy jeszcze nie wie, jak wiele ma to wspólnego z jej przeszłością. Dlaczego? Jakie tajemnice pozna kobieta? Dlaczego otrzymała to zlecenie? Jak potoczy się jej życie?

Książkę czytamy z dwóch perspektyw czasowych – czytamy w czasie rzeczywistym, a także cofamy się w czasie do nastoletnich lat Gabrieli. Mnie takie rozwiązanie zdecydowanie się podobała, wiele wniosło, wiele dzięki temu mogłam zrozumieć.
Mnie historia Gabrieli zdecydowanie przypadła do gustu. Uważam, że była ciekawa oraz wciągająca i to bardzo. Ja ją przeczytałam w jeden wieczór i naprawdę dobrze się bawiłam podczas czytania. Akcja sprawnie poprowadzona, ze zwrotami, które mnie umiały zaskoczyć.

Główną bohaterką jest Gabriela. Poznajemy ją w dwóch etapach życia, kiedy jest nastolatką, za nim jeszcze jej życie się zmieniło oraz jako osobę dorosłą. Ja ją polubiłam w obu przypadkach i mocno jej kibicowałam.

„Heterochromia serca” to książka, z którą spędziłam miło czas. Mnie się podobała i z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/04/Heterochromiasercawydawnictwoamare.html

Przepiękna okładka, ciekawy tytuł i opis, który sprawił, że chciałam poznać historię Gabi i Dawida.
"Heterochromia serca" to kolejna powieść spod pióra Agaty Czykierda-Grabowskiej, jaką miałam przyjemność przeczytać.
Dwie płaszczyzny czasowe, dwójka bohaterów i kilka ciekawych zwrotów akcji. Książkę czyta się lekko i przyjemnie pomimo dość trudnych tematów poruszanych w fabule.

Ciekawe opisy, zwłaszcza miejsc odwiedzanych przez głównych bohaterów.
Wątek kryminalny, choć poboczny (deczko mało rozbudowany) dodał trochę dreszczyku. 🤗 Ciekawy pomysł na końcówkę. Samo zakończenie nie do końca takie jak bym chciała.
Największym minusem w tej historii jest jednak jej przewidywalność. Bardzo szybko wiedziałam co, kto, gdzie i jak... Zabrakło mi elementu zaskoczenia jakiegoś powiewu świeżości. 🫣
Pomysł z osobą odpowiedzialną za anonimy dobry! Ciekawie poprowadzony. Połączenie tytułu z fabułą to kolejny plusik ode mnie! Idealna powieść na jeden wieczór. 😉

• Kolejka

Dodaj cytat z książki Heterochromia serca