Zapach świeżych trocin

2024-04-24
2024-04-24
Thriller Pisarka

Fenomenalna - 8/10.

To moja pierwsza książka pani Agaty, ale już wiem, że sięgnę po kolejne. Już sam opis fabuły w 100 procentach pokrył się z moim gustem. Pusty apartamentowiec, duszny klimat, cichy prześladowca i zagadka sprzed lat. Do tego główną bohaterką jest pisarka, co bardzo lubię i co stanowi ważny element w prowadzeniu wątków.

Choć już na początku domyśliłam się końcowego twistu, to nie odjęło mi to przyjemności czytania. Bardzo przypadł mi do gustu styl autorki.

Fenomenalna - 8/10.

Choć już na początku domyśliłam się...

Książka trudna. Po jej przeczytaniu mam bardzo mieszane uczucia. Sposób pisania jak najbardziej na plus, czyta się szybko.
Jednak temat, który został w niej dotknięty, walka z demonami głównej bohaterki nijak nie pasuje mi do kryminału.

Historia o młodej kobiecie z dużym bagażem doświadczeń, po tragicznym wydarzeniu z przeszłości, które zaważyło na całym jej życiu.
Iza jest pisarką, obecnie znajduje się na życiowym zakręcie, ma bogatą wyobraźnię co pomaga jej podczas pisania książek, lecz nie zawsze w życiu. Kobieta po tragicznym wypadku, w którym traci nienarodzone dziecko, rozwodzi się z mężem. Po kilku latach sama, w trudnej sytuacji materialnej otrzymuje pomoc kolegi z lat szkolnych i wprowadza się na obrzeża miasta, do budynku, który nie jest jeszcze zamieszkany. Już od pierwszych chwil w mieszkaniu zaczynają dziać się dziwne rzeczy...
Nie znam twórczości autorki, więc nie mam odniesienia ani porównania do innych książek. Sięgając po tę powieść, która ma piękną okładkę przyciągającą wzrok, nastawiłam się na mocny thriller, lecz im bardziej zagłębiałam się w lekturę, to raczej myślę, że to historia obyczajowa z pewnymi elementami, które trzymają w napięciu. Bardzo ciekawy, interesujący pomysł na fabułę, mroczne, budzące niepokój miejsce akcji, wiele tajemnic, dziwne, intrygujące wydarzenia zdecydowanie zasługują na wyróżnienie. Powieść czyta się bardzo szybko. Przeszkadzały mi w książce przekleństwa. Autorka nie trafiła w mój gust czytelniczy, niemniej myślę, że książka może spodobać się wielu czytelnikom.

Nie jest to książka, która wzbudza strach. Może odbiór byłby inny, gdyby czytać ja w nocy, będąc samemu w domu...
Nie, raczej nawet to by nie pomogło.
Niezamieszkany dom na odludziu. To świetne tło dla dobrej historii z dreszczykiem. Nieatety, brakowało mi obecności napięcia, niepewności, poczucia realnego zagrożenia i nieodłącznego strachu.
Jest za to solidny wgląd w psychologiczny stan bohaterki. Całkiem bogate studium emocji i psychicznego piętna postaci. Thriller psychologiczny z naciskiem na psychologiczny. Nie porwał mnie, co nie znaczy jednak że jest to kiepska książka. Jednak taka koncepcja fabuły nie trafiła w moje oczekiwania.

Nie, raczej nawet to by nie pomogło.
Jest za to solidny wgląd w...

„Zapach świeżych trocin” to więcej niż typowy kryminał - to thriller psychologiczny, który wstrząsa czytelnikiem od pierwszych stron. Już sam tytuł stanowi intrygującą zapowiedź, ale nie spodziewałam się, że ta historia potoczy się w takim kierunku.

Czykierda-Grabowska mistrzowsko łączy pozornie niezwiązane wątki, tworząc spójną i logiczną narrację. Elementy grozy, zaskoczenia i gry psychologicznej są doskonale skonstruowane, chociaż czasem rozbudowane opisy nieco spowalniają akcje, ale moim zdaniem to jeszcze bardziej budowało napięcie i niepewność. Ja jestem na tak i polecam szczególnie miłośnikom thrillerów psychologicznych! 🖤

Życie Izy zostaje wywrócone do góry nogami. Rozstanie z mężem, romans ze studentem, który właściwie niszczy jej karierę, wszystko zaczyna się sypać. Z pomocą przychodzi dawny kolega, który oferuje kobiecie zamieszkanie w wyjątkowym apartamencie, gdzie ta mogłaby dokończyć swoją książkę. Niestety już pierwszej nocy okazuje się, że Iza mogła znaleźć się w niebezpieczeństwie....

"Zapach świeżych trocin" to książka która przygniata ciężarem nieodkupionych win i dawno popełnionych występków. To opowieść o kobiecie, która próbuje stanąć na własnych nogach, która przeszła w życiu wiele osobistych traum, doświadczyła niewyobrażalnego cierpienia i straty. Która nie może sobie dać rady z egzystencją dnia codziennego. Owszem, powieść nosi znamiona thrillera, ponieważ mamy tutaj namacalne napięcie a nawet odczuwamy grozę w pewnych momentach, jednakże bardzo rozwinięta warstwa obyczajowo-psychologiczna pozwala uznać tę książkę za hybrydę gatunkową. Skłania do refleksji na temat zemsty, życia po stracie, życia po zbrodni w obliczu sumienia, które nie pozwala zapomnieć.

Demony przeszłości zakopane głęboko jednakże nieskutecznie usunięte, niewydarte z serca nie pozwalają zapomnieć. I nie pomaga nawet zmiana miejsca zamieszkania. Zwłaszcza gdy wybiera się budynek w którym nikt inny nie mieszka, a w którym się dzieją rzeczy, których nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Gęsta atmosfera, ciemność i mrok, momenty wzruszenia, żałoba, strata, motyw książki w książce i ciągłe zadręczanie się przeszłością przez główną bohaterkę czyni tę powieść smutną opowieścią o losie kobiety, która popełniła w życiu błędy, które zmieniły ją na zawsze, czyniąc jej życie pasmem udręki i bólu. Niesamowicie zaskoczyło mnie zakończenie, choć jak tak przemyślałam sprawę, to jest bardzo życiowe. Wstrząsające i skłaniające do refleksji! 7,5/10

Iza jest byłą wykładowczynią na jednej krakowskich uczelni z której została wydalona przez romans z jednym ze studentów. Wcześniej była żoną Mikołaja gdy oboje nie potrafili się pogodzić z tragedią, która ich spotkała rozwiedli się każde z nich już miało osobne życie.

Iza obecnie zawodowo utrzymuje się z pisania książek, nie jest to dla niej ostatnio zbyt dochodowe zajęcie dlatego nie stać jej na wynajem mieszkania.

Z pomocą Izie przychodzi dawny kolega, który proponuje jej gościnę w mieszkaniu pokazowym w nowo wyremontowanym apartamentowcu na obszarach Warszawy.

Kobieta ma nadzieje, że na totalnym odludziu w samotności, spokoju. Uda jej się skupić na pisaniu powieści, której pisanie nie szło najlepiej.

Zapach świeżych trocin” to bardzo dobry thriller psychologiczny w, którym poznajemy pracę pisarki czytelnik ma okazje dowiedzieć się jak wygląda proces tworzenia książki.

Iza jest samotną kobietą, która twierdzi, że jest jej tak dobrze, że nie potrzebuje znajomych Jednak ona sama nie jest tego świadoma, że tak naprawdę nigdy nie uporała się z przeszłością.

thriller trzymający w napięciu, las w którym stoi opuszczony budynek. Odgłosy, które słyszy bohaterka w nocy gdy jest ciemno, a w budynku nie ma nikogo. To wszystko tworzy niesamowitą całość.

Na wstępie muszę zaznaczyć, że moim zdaniem opis na okładce zupełnie nie oddaje treści tej książki. Wynika z niego, że główna bohaterka, Iza - wykładowczyni krakowskiej uczelni a jednocześnie pisarka powieści grozy, w wyniku burzliwego romansu ze studentem traci pracę, męża i poczucie stabilizacji. W konsekwencji przenosi się do Warszawy, gdzie z pomocą przychodzi jej dawny przyjaciel, udostępniając do zamieszkania apartament w nieoddanym jeszcze do użytku bloku na obrzeżach miasta. Iza z radością przyjmuje propozycję darmowego lokum i natychmiast wprowadza się do apartamentu z mocnym postanowieniem odzyskania równowagi psychicznej i napisania zaległej powieści. Tymczasem już pierwszej nocy w pozbawionym lokatorów budynku zaczynają dziać się dziwne rzeczy.

Tyle tytułem opisu z okładki. Tylko że, tak naprawdę ta książka opowiada zupełnie o czymś innym.

"Zapach świeżych trocin" to historia kobiety złamanej przez życie, próbującej podnieść się po niewyobrażalnej stracie, walczącej z poczuciem winy, strachem i samotnością. Jest w tej opowieści coś, co nie pozwala odłożyć jej nawet na moment, a po skończeniu, nie pozwala zapomnieć. Klimatyczna, niepokojąca, momentami głęboko wzruszająca, na nowo odkrywa odwieczny motyw literacki - zbrodnię i karę.

Twórczość Agaty Czykierdy-Grabowskiej znam od lat i bardzo sobie cenię. Pamiętam jej pierwsze kroki na literackiej scenie, więc z tym większą przyjemnością sięgam po najnowsze dzieła autorki, śmiało mogąc powiedzieć, że wykorzystuje potencjał swojego talentu i po raz kolejny pozytywnie mnie zaskakuje.

Dziś autorka odchodzi od romansu na rzecz thrillera, który pochwalić się może gęstym i mrocznym klimatem. Już od pierwszych stron intensywna atmosfera otula nas swoimi ramionami i zapewnia, że dalej będzie tylko lepiej. Sugestywne momenty a także odpowiednio dobrane szczegóły pojawiające się w konkretnych wydarzeniach losowych, nieustannie podsycają nasz apetyt na więcej, więc z zapartym tchem przerzucamy kolejne strony. Dzieje się dużo, akcja jest dynamiczna, ale przede wszystkim chodzi tutaj o ukryte znaki, o podszepty naszej wyobraźni a także o szereg komórki, które pracują na najwyższych obrotach, by wraz z główną bohaterką jak najszybciej doszukać się rozwiązania tajemniczej sytuacji. Autorka bardzo dobrze radzi sobie z budowanie sylwetki postaci, składając na nasze dłonie międzyludzkie relacje oraz złożone osobowości, którym z przyjemnością się przyglądamy.

Fabuła rozpoczyna się banalnie, czyli od problemów opierających się na czystej prozie życia. Iza, poczytna autorka powieści grozy oraz wykładowczyni na jednej z krakowskich uczelni, wdała się w romans ze studentem i w skutek tego straciła pracę. Gdyby nie kolega sprzed lat, który zaproponował jej mieszkanie w pokazowym mieszkaniu nowego apartamentowca, kariera literacka Izy stanęłaby pod znakiem zapytania. To właśnie tam, w ciszy i spokoju, mogła kończyć swoją książkę, którą obiecała przedterminowo oddać wydawcy. Kobieta nie spodziewała się jednak, że nowe miejsce okaże się punktem zwrotnym w jej życiu i już pierwszej nocy wydarzy się coś naprawdę zaskakującego.

To historia, której zupełnie nie mam nic do zarzucenia. Podobało mi się wszystko, począwszy od klimatu, przez dopracowanie wydarzeń, na dojrzałej i wielowymiarowej kreacji bohaterów kończąc. Brakowało mi jedynie większych wzmianek na temat okolic Krakowa i samego miasta, które jest jednym z moich ulubionych miejsc w Polsce, ale to moje zupełnie subiektywne odczucie, które nie ma wpływu na jakość powieści. Agata Czykierda-Grabowska składa na nasze dłonie idealne połączenie powieści obyczajowej oraz thrillera, który bardzo mocno wpływa na wyobraźnię poprzez przedstawienie subtelnych niedomówień. W tej historii bowiem nie ma nic oczywistego i namacalnego, ponieważ wszystko rozgrywa się na przestrzeni umysłu podsuwającego najgorsze rozwiązania.

"Zapach świeżych trocin" to dopracowanie, doświadczenie oraz pomysłowość. Autorka składa na nasze dłonie historię, która może pochwalić się dopracowanym tłem a także złożoną sylwetką postaci oraz wartościami moralnymi, które każdy czytelnik może odczytać na własny sposób. To książka, która daje mocno do myślenia, pobudza nasze szare komórki, nie pozostawia nas obojętnym na wszystko co dzieje się wokół głównej bohaterki. Jak wpłynęło na nią mieszkanie w pustym apartamentowcu? O tym musicie przekonać się sami, ale gwarantuję, że czeka na Was przygoda, której szybko nie zapomnicie.

Dziś autorka odchodzi od romansu na rzecz thrillera, który pochwalić się...

Iza jest wykładowczynią na uczelni oraz pisze książki. Do tej pory prowadziła spokojne życie, jednak romans ze studentem pozbawił ją pracy i musiała zmienić miejsce zamieszkania. Pomocną dłoń wyciąga do Niej dawny kolega, który jest deweloperem i właśnie kończy nowe osiedle, gdzie może na jakiś czas zatrzymać się w mieszkaniu pokazowym. Z racji tego, że znalazła się pod ścianą przyjmuje propozycje i ma nadzieję, że w ciszy i spokoju skończy pisać książkę. Niestety to co miało okazać się oaza ciszy i spokoju ma odwrotny skutek. Zaczyna się zastanawiać czy to była dobra decyzja.

To moje pierwsze spotkanie z autorką i ogólnie czytało mi się dość przyjemnie jednak zabrakło mi tu trochę tego dreszczyku emocji. Miejsce akcji genialne bo samotny budynek, jeszcze niedokończony, do tego pobliski las co powinno już wywoływać strach oraz niepokój. Na początku akcja dzieje się w miarę szybko, ale potem miałam wrażenie, że zwalnia, jednak książkę czyta się dość przyjemnie. Główna bohaterka dla mnie trochę za mało wyrazista bardziej taka zwyczajna, aż momentami dość mocno mnie irytowała swoim zachowaniem. Motyw książki w książce fajny ale mam wrażenie, że nie do końca został dopracowany.

• Na czytniku
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Zapach świeżych trocin