Gusen. Pamiętnik dziennikarza

Okładka książki Gusen. Pamiętnik dziennikarza Stanisław Nogaj
Okładka książki Gusen. Pamiętnik dziennikarza
Stanisław Nogaj Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
440 str. 7 godz. 20 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2022-12-21
Data 1. wyd. pol.:
2022-12-21
Liczba stron:
440
Czas czytania
7 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311167582
Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
432
121

Na półkach: ,

Jedną gwiazdkę można sobie dodać jak ktoś strawi te przypisy o księżach, co swoją drogą wkroczyło tu w obszary absurdu. Wspomnienia jednak dobre.

Jedną gwiazdkę można sobie dodać jak ktoś strawi te przypisy o księżach, co swoją drogą wkroczyło tu w obszary absurdu. Wspomnienia jednak dobre.

Pokaż mimo to

avatar
781
523

Na półkach: ,

4/2023
Paradoks Gusen: powszechna wiedza o bodaj najcięższym z obozów w hitlerowskim aparacie zagłady jest do dziś znikoma. Powiem więcej: z moich osobistych doświadczeń wynika, że nawet świadomość jego istnienia jest śladowa…
Wynika to z kilku czynników, ale całość tego zagadnienia wieńczy fakt, iż sami Austriacy nie ułatwili sprawy historii wyprzedając po wojnie teren obozu pod zabudowę prywatną, w związku z czym w tej przepięknej krajobrazowo okolicy w miejscu ówczesnego Anus Mundi stoi ładne, zadbane, kolorowe osiedle, z pięknymi posesjami, domami, podjazdami, zabudową gospodarczą.
Do kilku zgoła śladów architektonicznych z tamtego okresu należy… budynek bramny obozu, pozostający oczywiście w rękach prywatnych i pełniący dziś funkcje mieszkalne.

Jak, w zasadzie, każda publikacja na temat obozu Gusen – wspomnienia Stanisława Nogaja są publikacją bezcenną.
Sześćset z okładem stron to monumentalny zbiór faktów, odtworzonych po wojnie na podstawie dokonywanych na bieżąco zapisków, ukrywanych przez Autora w przemyślnych miejscach na terenie obozu.

Ta książka nie jest dla każdego.
Owszem, marzy mi się, żeby każdy ją przeczytał. Ale zdaję sobie sprawę, że nie każdy sprostałby temu wyzwaniu. I nie chodzi mi tu bynajmniej o jej objętość i rozmiary.
Ciężar zła opisanego przez Nogaja, ogrom okrucieństwa, bólu i krwi zawartych na tych stronicach jest tak przytłaczająca, że każdego człowieka o przeciętnym poziomie empatii przygniata i rozgniata.
Krąg moich najbliższych znajomych wie, że jestem dość dobrze obeznany “w temacie” Gusen. Ale nawet to wieloletnie przygotowanie, uzbrojenie w wiedzę, znajomość pewnych faktów i nazwisk – nie zawsze wystarcza.
Oprócz absolutnie bezcennej wartości poznawczej walorem tej publikacji jest dokumentacja zdjęciowa. Książka zawiera sporo ważnych fotografii ilustrujących zagadnienie, ocalonych w iście cudowny sposób. (Historię hiszpańskiego więźnia – fotografa, jakim był Francisco Boix polecam uwadze przy okazji, to niesamowita opowieść). Zaletą tego wydawnictwa jest też fakt, że Nogaj pisze świetnym, plastycznym językiem, jest rzeczowy, konkretny. Stara się przedstawić wydarzenia ze świadomością, że ich opis trafi do rąk czytelnika, który może nie zdawać sobie sprawy z tego, że takie piekło istniało. Nogaj jest zatem cierpliwy, jest takim Tokarczukowym “czułym narratorem”, który z jednej strony chce przekazać jak najwięcej, z drugiej – uczynić to w sposób możliwie najmniej bolesny. Jest niczym Wergiliusz oprowadzający Dantego po piekle i opisujący mijane miejsca, napotykanych ludzi i omawiający zapamiętane wydarzenia.

Ta książka będzie we mnie rezonować przez lata.
Przez następne lata, ile mi ich zostanie, będę w przy różnych okazjach opowiadał o Gusen osobom, które nigdy o tym miejscu nie słyszały i które nie mają pojęcia, że wieźniowie, zwiezieni tam transportem z Auschwitz twierdzili, iż gdyby mogli – na kolanach by do Auschwitz wrócili...

4/2023
Paradoks Gusen: powszechna wiedza o bodaj najcięższym z obozów w hitlerowskim aparacie zagłady jest do dziś znikoma. Powiem więcej: z moich osobistych doświadczeń wynika, że nawet świadomość jego istnienia jest śladowa…
Wynika to z kilku czynników, ale całość tego zagadnienia wieńczy fakt, iż sami Austriacy nie ułatwili sprawy historii wyprzedając po wojnie teren...

więcej Pokaż mimo to

avatar
565
148

Na półkach: , ,

Nie ocenia się takich książek, nie sposób.

Nie ocenia się takich książek, nie sposób.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Posiadam
    5
  • Przeczytane
    5
  • 2023
    1
  • Wspomnienia/biografie...
    1
  • E-book
    1
  • Historia/Reportaż
    1
  • Ebooki
    1
  • Empik Premium
    1
  • Biografia/Autobiografia/Wspomnienia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gusen. Pamiętnik dziennikarza


Podobne książki

Przeczytaj także