Najciekawszy człowiek na świecie. Ekscentryczne życie Petera Freuchena

Okładka książki Najciekawszy człowiek na świecie. Ekscentryczne życie Petera Freuchena Reid Mitenbuler
Reid Mitenbuler Wydawnictwo: HI:STORY biografia, autobiografia, pamiętnik
Wanderlust: An Eccentric Explorer, an Epic Journey, a Lost Age
HI:STORY
2024-03-27
2024-03-27
Mateusz Borowski

"Najciekawszy człowiek na świecie" Reid Mitenbuler

"Obudził się i odkrył, że został pogrzebany żywcem pod śniegiem. Jego broda przymarzła do sań(...). Z własnych odchodów stworzył szpikulec za pomocą którego przebijał warstwę śniegu tak długo aż udało mu się wydostać..."

Czytacie biografie? Ja od czasu do czasu po nie sięgam ale już dawno nie czytałam tak fascynującej jak ta!
Książka przedstawia biografię jednego z najbardziej niezwykłych ludzi XX wieku. Rudobrody, dwumetrowy Duńczyk, który dwadzieścia lat mieszkał na Grenlandii, był polarnikiem, pisarzem, aktorem, dziennikarzem a nawet fimowcem. Poślubił Inuitkę a wachlarz jego przygód jest imponujący.

Życie Petera Freuchena było tak barwne, ciekawe i niebezpieczne, że tę lekturę mimo sporej objętości czyta się jednym tchem. Trudno wręcz uwierzyć, że to biografia bo na myśl przychodzi powieść przygodowa.
Autor w niezwykle barwny sposób opisał sceny z życia bohatera ukazując jego siłę, odwagę i determinację do osiągnięcia zamierzonych celów. Do tego mamy opisy zimowej aury, która mimo swojego piękna potrafi być bardzo niebezpieczna.

Muszę przyznać, że Autor wykonał kawał dobrej roboty, korzystając z różnych źródeł. Dzięki temu lektura została napisana bardzo rzetelnie. Wszystko jest tu spójne i dopracowane w najmniejszym szczególe a smaczku dodają ciekawe zdjęcia.
To świetnie napisana biografia, która zachwyci niejednego czytelnika. Jeśli macie ochotę na książkę o niezwykłych przygodach silnej osobowości, to gorąco polecam Wam sięgnąć po lekturę pt."Najciekawszy człowiek na świecie".

"Najciekawszy człowiek na świecie" Reid Mitenbuler

Dawno nie czytałam żadnej biografii, ale tej historii po prostu nie mogłam powiedzieć nie. Peter Freuchen to postać, o której nigdy wcześniej nie słyszałam (doprawdy nie wiem jakim cudem, wszak potwierdzam, że ciekawszego człowieka zapewne trudno szukać na całym świecie),ale jego życiorys sprawił, że do tej pory nie mogę się otrząsnąć. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak to jest żyć pełnią życia i wykorzystywać nieograniczone pokłady życiowym możliwości, koniecznie przeczytajcie tę książkę. Jest to dość pokaźna „cegiełka”, ale mam wrażenie, że te blisko 600 stron historii wielkiego (dosłownie i w przenośni) Duńczyka wyprzedzającego swoją epokę i wymigującego się wszelkim kategoriom, warte jest każdej zarwanej nocy.
Peter Freuchen od najmłodszych lat był osobą ciekawą świata, więc decyzja dotycząca tego, czym chciałby się zajmować w życiu nie była dla niego łatwa, wszak interesowało go wiele zagadnień i trudno było mu skupić się tylko na jednej kwestii. Porzucił zatem studia medyczne na rzecz aktorstwa (przyznacie, że są to dość rozbieżne zainteresowania),by następnie rozpocząć karierę podróżnika i odkrywcy. Ponadto był dziennikarzem, antropologiem, kupcem i filmowcem. Jego przeżyciami można by obdzielić kilka osób. Miał w sobie wyraźny pierwiastek odkrywcy, a przy tym towarzyszył mu optymizm i pragnienie czerpania z życia pełnymi garściami. Historia jego życia jest wręcz nieprawdopodobna.
Książka „Najciekawszy człowiek na świecie” napisana jest niezwykle barwnym i plastycznym językiem i czytało się ją z prawdziwą przyjemnością. Naprawdę aż trudno uwierzyć z jakich sytuacji Freuchen wychodził obronną ręką i jak niezwykłych przygód doświadczał. Czy zasłużył na miano najbardziej męskiego mężczyzny, którym go określano? Koniecznie zapoznajcie się z historią tego niesamowitego człowieka i sami odpowiedzcie sobie na to pytanie. Gwarantuję, że czytając tę biografię będziecie nie raz przecierać oczy z niedowierzania i mimo zarwanych nocy ani razu nie ziewniecie.
Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu HI:STORY

Biografie to gatunek, po który sięgam bardzo chętnie. Uwielbiam opowieści o ciekawych ludziach, którzy inspirują i motywują do działania. Nie inaczej jest z biografią Petera Freuchena.

„Najciekawszy człowiek na świecie” to opowieść o postaci ekscentrycznej. O osobie rządnej przygód, o kimś, kto nie bał się nieznanego i z powodzeniem przekraczał granice ówczesnego człowieka.

Pomimo swojej objętości, książkę czyta się bardzo szybko i z ogromnym zainteresowaniem. Momentami trudno uwierzyć w to, że ta historia wydarzyła się naprawdę.
Autor wykazał się nie tylko świetnym piórem, ale również niesamowitym zaangażowaniem. Podczas pracy nad książką korzystał z różnorodnych źródeł, które sprawiły, że historia Petera napisana jest w sposób rzetelny i bardzo dokładny.

Jeżeli nigdy wcześniej nie mieliście okazji słyszeć o "najciekawszym człowieku na świecie" tym lepiej dla Was. Książka będzie jeszcze większą przygodą.

Recenzja powstała w ramach współpracy barterowej z wydawnictwem. Warunki współpracy w żaden sposób nie wpływają na treść recenzji i niezależność myśli w niej zawartych.

Jeżeli uważacie, że Wasze życie jest nudne i nic się w nim nie dzieje nie sięgajcie o tą książkę, ostrzegam NIE SIĘGAJCIE, bo popadniecie w jeszcze większa rozpacz! Peter Freuchen to prawdziwy człowiek renesansu, osoba, która żyła życiem, o którym marzy każdy, a może i nie? Mnie osobiście nie pociąga życie pełne ciągłego testowania swoich granic wytrzymałości i przesuwania ich coraz wyżej i wyżej, co nie zmienia jednak faktu, że świadomość, że jedna osoba miała szansę być polarnikiem, odkrywcą, kupcem, pisarzem, antropologiem, dziennikarzem i filmowcem, który zdobył Oscara niewątpliwie robi wrażenie. A wejście dzięki ślubowi z Inuitką w to szczelnie zamknięte społeczeństwo, no szok! Książkę czyta się jak dobrą powieść sensacyjną dzięki plastycznemu, swobodnemu językowi, a bohater przez te wszystkie razem spędzone strony staje nam się bliski i tęsknimy za nim odkładając książkę na bok (bardzo dużym plusem jest to, że wędrówka Petera nie budzi we mnie wrażenia aż tak egoistycznej jak np. niektóre historie polarników, ale właśnie takiej, z zachowaniem empatii (co do zasady, z małymi wyjątkami) względem innych i jest doskonałym obrazem tego, że warto walczyć o swoje marzenia). Dodatkowo tło społeczno-polityczne zostało nakreślone z wyjątkową finezją. Ja książką jestem zachwycona i polecam ją każdemu ciekawemu świata czytelnikowi, a w szczególności osobom zakochanym w literaturze wspinaczkowej.

Wiecie, kto to jest ‘gigachad’? Możecie sprawdzić sobie definicję, ale jeśli szukacie konkretnych przykładów to, moim zdaniem, jest co najmniej dwóch kandydatów pretendujących do tego zaszczytnego tytułu – Christopher Lee oraz Peter Freuchen. I, o ile o tym pierwszym pewnie każdy słyszał, to Peter dla większości będzie zupełnie nieznany. I dlatego Wydawnictwo HiStory proponuje nam książkę „Najciekawszy człowiek na świecie”.

Frauchen zyskał miano najbardziej męskiego mężczyzny w historii, ale co tak naprawdę zrobił? No tu można by wymieniać długo, ale w skrócie: był polarnikiem, długo mieszkał na Grenlandii i tam też poznał swoją pierwszą żonę, sam amputował sobie odmrożone wcześniej palce (bez znieczulenia, gdyż nie pił alkoholu, a wtedy był to jedyny tego typu specyfik),tworzył mapy – był wybitnym kartografem, napisał wiele książek i publikacji naukowych, nakręcił film za który otrzymał Oscara, sam był aktorem, był uczestnikiem teleturnieju, który oczywiście wygrał, przyjaźnił się ze skandynawskimi rodzinami królewskimi oraz z Amundsenem, pierwszym zdobywcą bieguna południowego. W czasie drugiej wojny światowej został uwięziony przez Niemców i skazany na śmierć, ale udało mu się uciec z niewoli. A poza tym był człowiekiem o imponującym wzroście, gdyż mierzył ponad dwa metry, a dodając jeszcze jego długą brodę, można powiedzieć, że robił wrażenie samą prezencją.

Książka jest po prostu świetna! Opowiada o inspirującym człowieku, który mógłby być autorytetem dla wielu. Jest to bardzo przyjemna i pouczająca lektura. Co jednak najważniejsze, opowiedziana historia jest prawdziwa!

Paweł i Sandra

Książka o najciekawszym człowieku świata napisana w nudny sposób. Styl jest poprawny, jednak moim zdaniem suchy i monotonny. Nie rozbudza wyobraźni- przynajmniej mojej. Autor zrobił dogłębny research i przytoczył najmniejsze detale. Myślę, że temat jest wyczerpany. Ja również byłam wyczerpana przy czytaniu. Najwyraźniej to nie mój gust literacki. Myślę, że fani podróżowania, przygód i zainwestowani losami polarników będą zaciekawieni.

Peter Freuchen był polarnikiem, odkrywcą, kupcem, pisarzem, antropologiem, dziennikarzem i filmowcem. Przez 20 lat mieszkał na Grenlandii. Poślubił Inuitkę Navaranę Mequpaluk. Zdobył Oscara. Był aktywistą politycznym i pisał o zagrożeniach wynikających ze zmian klimatu.

„Najciekawszy człowiek na świecie” to biografia wyjątkowa. Autor w niezwykły sposób przedstawił życie Freuchena, sięgając i powołując się na liczne źródła. Wyszedł z tego portret nieoczywistej, wielowymiarowej i niezwykłej postaci. Autor ukazał także wspaniały obraz Grenlandii i Inuitów. Ta książka przyciąga magią, filozofią i pięknem krajobrazów. Grenlandia przedstawiona jest w piękny sposób. Petera Freuchena cechował ogromny szacunek dla ludzi żyjących na Grenlandii i dla przyrody tworzącej tę piękną krainę. Ciekawym wątkiem książki jest wpływ kultury Zachodu na Inuitów. Autor pokazuje prawdziwe oblicze kolonizatorów, ich opinię na temat mieszkańców Grenlandii i zachowania wobec nich.

Książkę czytało się świetnie. To świetna biografia. Interesująca. Na pewno biografię powinni przeczytać miłośnicy przygód, podbiegunowych tematów i ci wszyscy, którzy nic nie wiedzą o Peterze Freuchenie.

"Najciekawszy człowiek na świecie. Ekscentryczne życie Petera Freuchena” autorstwa Reida Mitenbulera to barwna, interesująca biografia nietuzinkowego podróżnika, który zakochał się w srogim pięknie Grenlandii. Autor w obszernej publikacji opisuje jego życie prezentując czytelnikom szerokie tło – czytając mamy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się w czasie i obserwowali minione wydarzenia z boku. Choć osobiście nie jestem wielką fanką zimy, to jednak w opisywanych przez Mitenbulera śniegach i lodach jest coś majestatycznego i przyciągającego.
Ponadto samego Freuchena nie da się nie lubić – jest głodny świata, otwarty na ludzi i wiedzie interesujące życie. Ten dwumetrowy rudobrody Duńczyk wygląda jak z filmu lub baśni, a jego życie śmiało mogłoby być inspiracją dla reżyserów z Hollywood 😉
W książce zachwyciła mnie także mądrość rdzennej ludności - Inuitów. Moglibyśmy się od nich wiele nauczyć. Zachwycające, jak potrafili być wolni, niezależni i z dala od konwenansów. „Przestań nam dziękować za mięso (…) Należy ci się. W tych stronach nikt nie chce być uzależniony od innych. Nie dajemy sobie podarków, one bowiem odbierają autonomię. Stwarzają niewolników, tak jak bicz stwarza psy”.
To tylko przykład mądrości płynących z tej książki, było ich znacznie więcej. Autor na drobne części rozkładał wydarzenia oraz ich bohaterów.
Świetna książka, świetny bohater, polecam!
[Współpraca recenzencka z wydawnictwem Hi:story]

Peter Freuchen to najciekawszy człowiek na świecie. Koniec, kropka. I ja wcale nie przesadzam, bo jestem po przeczytaniu prawie sześciuset (600!!!) stron opisujących jego życie, a i tak mi mało! No i mam wrażenie, że jego późniejsze życie nie było aż tak dokładnie rozpisane 🦭❄️🧭

Peter z pochodzenia był Duńczykiem, miał zostać lekarzem, ale podczas studiów zrozumiał, że spokojne, powtarzalne życie nie jest dla niego i wtedy zaczęło się jego prawdziwe życie. Trafił pierwszy raz na Grenlandię i odkrył, że to jest jego dom 🦭❄️🧭

Kocham wszystko co związane jest ze śniegiem, a ten tytuł miałam na oku już od czasu zapowiedzi, chociaż wcześniej ani razu nie słyszałam o Peterze, co jest nieprawdopodobne, bo ten człowiek to legenda! 🦭❄️🧭

Żył jakieś 100 lat temu, ale już wtedy zaczynał mówić o zmianach klimatu, związanych z działalnością człowieka, sprzeciwiał się okrucieństwu wobec zwierząt (między innymi foie gras czy korridzie). Jasne, sam polował mieszkając na Grenlandii, ale widział różnice między polowaniem dla przeżycia, a krzywdą dla zabawy 🦭❄️🧭

Poślubił Inuitkę w czasach, gdy tych ludzi traktowano jak zwierzęta i przeprowadzano na nich eksperymenty, a potem dzięki książkom przybliżał ich życie codzienne i kulturę 🦭❄️🧭

I chociaż to biografia, zaufajcie mi, czyta się jak najlepszą przygodówkę w stylu Indiany Jonesa, tylko w zimnym klimacie, a strony same się przewracają, aż okazuje się, że to koniec 🦭❄️🧭

Jestem totalnie zakochana zarówno w postaci Petera, jak i samej książce, która jest jednym z moich ulubieńców roku (tak, wiem, wiem, mamy kwiecień) - będę wam ją polecać bardzo często, bo naprawdę warto 🦭❄️🧭

Książka, której tytuł mówi sam za siebie. :D

Nieczęsto sięgam po biografie, ale gdy przeczytałam jej opis wiedziałam, że to coś dla mnie.

Historia niezwykłego człowieka, połączona z ogromem wiedzy na temat Arktyki i jej mieszkańców, ale nie tylko.

Książka podzielona jest na 6 części, z których każda zaczyna się pięknym cytatem i każda opowiada o nowym etapie z życia głównego bohatera.

A życie to obfitowało w ogrom przygód. I było tak różnorodne, że aż ciężko uwierzyć, ze to wszystko przydarzyło się jednemu człowiekowi.

Już początek mnie złapał. Niedoszły lekarz wyrusza w podróż w nieznane i zakochuje się w bezbrzeżnej bieli Arktyki. <3

Osobiście bardzo mnie interesowało wszystko, co się z tym jego wyjazdem wiązało:
- funkcjonowanie faktorii handlowych,
- życie wśród rdzennej ludności, ich tradycje, obyczaje,
- jak radzili sobie bez łączności,
- jak wytrzymywali samotnie przez tygodnie siedząc w placówce meteorologicznej, gdzie z każdej strony grozi ło niebezpieczeństwo,
- jak się przygotowywali na długie podróże przez śniegi,
- jak radzili sobie spotykając nieznajomych wśród śniegów, nie wiedząc, czego się mogą po nich spodziewać,
- jak sobie radzili nie mając map danego obszaru i sami je dopiero tworzyli.

W ogóle polarnictwo XIX wieku i początku XX wieku (już nie mówię o wcześniejszych latach, bo wtedy to już w ogóle),jest ogromnie fascynujące.

Nie było rozpowszechnionych telefonów, na wadomości czekało się miesiącami. Jak w ogóle dało się udowodnić, ze coś się odkryło, gdzieś się dotarło.

Jak w ogóle Ci ludzie musieli byś odważni, że w ogóle szli w nieznane, stawali oko w oko ze śmiercią, byle tylko dotrzeć do celu. Wielu się nie udało, o wielu się nie mówi, wielu nie udało się odnaleźć.

Kolejne etapy życia, kiedy Peter musiał zrezygnować z aktywnego polarnictwa (nie zdradzę dlaczego :P) były nie mniej ciekawe, choć już nie było scen mrożących krew w żyłach :D

Imał się wielu zajęć, ale poza polarnictwem chyba najbardziej intesowało mnie jego pisarstwo i to co chciał przekazać.

A miał do przekazania wiele. Przez lata wielokrotnie wracał do swoich ukochanych, zimnych miejsc, już w innych rolach. Widział jak rozwój cywilizazacji je zmienia.

Zwracał też uwagę na zmiany klimatyczne, co w jego czasach nie było popularne.

Ale to nie jedyne aspekty jego życia. Próbował też swych sił w pisaniu scenariuszy, współtworzył filmy na podstawie swojej książki. Podczas wojen pomagał uchodźcom.

Oczywiście Peter Freuchen nie był kryształową postacią, miał swoje wady, ale nie zmienia to faktu, jak niezwykle ważną postacią był.

Pochłonęłam ją bardzo szybko. Nie spodziewałam się, że aż tak się wciagnę. Ale gdy po nią sięgałam, przepadałam na dłużej.

Dzieki tej książce zainteresował mnie temat samego odkrywania obu biegunów i jak to wyglądało we wcześniejszych latach, kiedy nie było jeszcze szeroko dostępnej technologii.

Niewzykle ważnym tematem, wielokrotnie poruszanym w tej książce i na co zwracał uwagę Peter Freuchen w swoich wystąpieniach i publikacjach jest wpływ cywilizacji na rdzennych mieszkańców Arktyki.

Przez wiele lat, które tam spędził obserwował, co im daje, widział plusy i pozytywne aspekty. Ale nie był ślepy też na zagrożenia.

Walczył o to, by udokumentować tradycje i obyczaje tej ludności, by nie zaginęła i można było jej wartości przekazać potomnym.

Poza Peterem Freuchenem wspomnianych jest tu mnóstwo innych ciekawych postaci: filmowców , aktorów, naukowców czy odkrywców, takich jak Roald Amundsen, Knud Rasmussen.

Chiałabym keidyś sięgnąć zarówno po książki napisane przez Freuchena, jaki i poznać bliżej biografie tych dwóch wymienionych wyżej odkrywców.

Ogromnym plusem są przypisy zamieszczone zbiorczo z tyłu książki (a czasem na dole strony).

Widać, że autor sięgał do wielu źródeł, by jak najlepiej poznać i przedstawić postać tej nieszablonowej postaci, która niewątpliwie odcisnęła się na kartach historii.

Bardzo, bardzo polecam i zachęcam do sięgnięcia po tę książkę.

Za możlwiość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu HI:STORY.

[Współpraca recenzencka]

Książka, której tytuł mówi sam za siebie. :D

• Biografie
  • Biografia
  • Reportaż

Reid Mitenbuler Najciekawszy człowiek na świecie. Ekscentryczne życie Petera Freuchena Zobacz więcej