Ted Bundy. Umysł mordercy

Okładka książki Ted Bundy. Umysł mordercy Max Czornyj
Okładka książki Ted Bundy. Umysł mordercy
Max Czornyj Wydawnictwo: Filia Seria: Filia na faktach biografia, autobiografia, pamiętnik
Filia na faktach
Filia
2024-03-13
2024-03-13
Ted Bundy Morderca Seryjny morderca

Czy jesteś gotowy na… polowanie?

Najpierw po przeczytaniu książki chciałam dać ocenę 9/10, ale potem pomyślałam, czy tej książce czegoś brakuje? Nie. Jest to genialny portret potwora z punktu widzenia jego samego. Max po raz kolejny świetnie wcielił się w rolę seryjnego mordercy. I za to właśnie moje 10/10. Polecam, ale tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

Książka bardzo ciekawa, Max Czornyj idealnie odwzorował całą historię. Czytając, człowiek ma wrażenie że sam morderca opowiada o swojej historii przez napisanie jej w formie "ja". To aż nieprawdopodobne jakie demony drzemią w drugiej osobie. Myślę, że nie jest to książka dla ludzi wrażliwych i o słabych nerwach. Niemniej jednak dla mnie była ona ciekawa, ponieważ dzięki niej można zagłębić się w umysł mordercy, w to co czuje w danej sytuacji oraz czym się kieruje. Jak widać w wielu przypadkach seryjnych morderców ogromne znaczenie miało dzieciństwo i doświadczenia z przeszłości.

Książka „Ted Bundy. Umysł mordercy” to moje kolejne spotkanie z twórczością Maxa Czornyja. Jest to również kolejna książka autora prowadzona w narracji pierwszoosobowej i należąca do serii Filia na faktach. Czy można wejść w umysł mordercy? W dodatku takiego jakim był Ted Bundy i przemawiać na stronach książki jego głosem? Uważam, że nie. I sama zaczęłam się zastanawiać dlaczego dopiero przy którejś tam książce autora z serii Filia na faktach zwróciłam na to uwagę. Jednak można stworzyć doskonałą fikcję literacką opartą na prawdziwych wydarzeniach.
Historię Teda Bundy’ego poznałam podczas lektury książki Ann Rule „Ted Bundy. Bestia obok mnie. Historia znajomości z najsłynniejszym mordercą świata” więc w tym aspekcie raczej nic mnie nie zaskoczyło. Tutaj właśnie jak dla mnie bardzo dużo zrobiło opowiedzenie tej historii z punktu widzenia samego Teda, ale pamiętać należy, że jest to oczywiście jeden z wielu scenariuszy, który mógł się wydarzyć.
„Ted Bundy. Umysł mordercy” ma w sobie wszystko to co lubię w twórczości Maxa i czego mi w jego książkach w ostatnim czasie trochę brakowało.

Ted Bundy dopuścił się kilkudziesięciu gwałtów i zabójstw w latach 70 w Stanach Zjednoczonych.
Książka napisana jest w pierwszej osobie co czyni ją jeszcze straszniejszą. Opisy zbrodni i przemyśleń mordercy łamią serce. To że był przystojny, inteligentny, wręcz zachwycający, zgubiło wiele kobiet. Przecież oczywiste jest to, że ktoś taki nie może nikogo skrzywdzić... A jednak. Przebierał się, kłamał, podawał za kogoś innego, wielokrotnie udawał osobę niepełnosprawną by wzbudzić litość i liczyć na pomoc kobiet, które potem ogłuszał i pozbawiał życia.
Szczególnie zadziwiała mnie naiwność jego partnerek, które tak długo nie łączyły faktów i nie dopuszczały do siebie myśli, że on może zabijać. Niestety zakochane kobiety zapewne po prostu nie chciały widzieć pewnych rzeczy.
Książkę polecam, szczególnie jeżeli nie czytaliście wczesniej żadnej książki o Tedzie Bundym.

„Ted Bundy. Umysł mordercy” to książka, która zabierze was w podróż w głąb umysłu seryjnego mordercy. To nie tylko historia Bundy’ego, ale także próba wyjaśnienia, co doprowadziło do narodzin takiego zła. To mocna uczta czytelnicza, idealna dla miłośników tego gatunku literatury.

To moje pierwsze spotkanie z Maxem Czornyjem i muszę przyznać, że było ono bardzo udane. Postać Teda Bundy'ego jest mi dobrze znana, wcześniej czytałam o nim inne książki, oglądałam dokumenty, więc Umysł mordercy był tylko dodatkowym smaczkiem. Książka jest bardzo dobrze napisana i wciągająca, rzeczywiście ma się wrażenie, jakby historię opowiadał sam Bundy. Opisy są brutalne i odrażające, ale nie mogły być inne - zbrodnie Bundy'ego były absolutnie przerażające.
Polecam również audiobook na Legimi, Tomasz Sobczak jako lektor dobrze pasuje do Bundy'ego.

Przerażająca.. prawda gorsza od fikcji. Dostarczyła mi wielu emocji. Super opisana historia, bardzo bardzo polecam. Jedyne co mi w niej przeszkadzało to skakanie pomiędzy datami. Po tej książce z pewnością muszę zrobić przerwę w true crime 🙈

W ostatnim czasie co drugi post na bookstagramie dotyczył właśnie tej książki. Postać Teda Bundy’ego była mi już wcześniej znana, twórczość Maxa Czornyja także, dlatego też postanowiłam sprawdzić, czy książka rzeczywiście jest tak świetna, jak wynika to z licznych recenzji. No i niestety trochę się zawiodłam. Nie wiem dlaczego, ale czasami nie potrafię zachwycić się książką, którą większość uważa za coś wybitnego.
Według mnie książka nie jest typową pozycją true crime. Autor opowiada o Bundym w narracji pierwszoosobowej. I właśnie z tym miałam największy problem podczas czytania. Rozumiem, że autor chciał wniknąć do umysłu mordercy, ale moim zdaniem zbrodnie opowiedziane są zbyt lekko. Ot, Ted miał potrzebę zabicia i zabił. Podobało mu się, było fajnie i tyle. Teraz wyobraźmy sobie, że ta książka zostaje wydana w USA i czytają ją rodziny ofiar. Trochę słabo, prawda? Zastanawiam się też, czy światu potrzebna jest kolejna publikacja o Bundym. Postać ta jest już tak powszechna w popkulturze, że mam wrażenie, że ludzie zapominają, że ten człowiek istniał na prawdę, zabijał niewinne osoby i próbował uniknąć kary. To nie jest idol, postać godna zapamiętania ani ktoś fajny. Książka napisana jest fajnym językiem. Jest trochę chaotyczna, ale jak sam autor tłumaczy - miało to jeszcze bardziej odzwierciedlać prawdziwe myśli mordercy. Podsumowując, mam mieszane uczucia względem tej książki. Napisana jest dobrze, ale nie wiem czy świat potrzebuje takich publikacji. Chyba lepiej wypadłaby po prostu biografia Bundy’ego.

Ted Bundy. Morderca, potwór i postrach młodych kobiet, który grasował na terenie sześciu stanów USA, w latach 1974-1978. Jaki był, o czym myślał, jakimi wartościami kierował się w życiu? Na te pytania, starał się opowiedzieć Max Czornyj, który niejako wcielił się w postać Teda Bundiego w swojej książce. To swoisty pamiętnik, który relacjonuje najważniejsze z punktu widzenia autora, momenty życia i okrutnych zbrodni, jednego z największych seryjnych morderców w historii Stanów Zjednoczonych, aż po jego śmierć na „Old Sparky” w 1989 roku.
Postać Teda Bundiego poznałam dość dobrze z przynajmniej kilku programów dokumentalnych, nagrań z opublikowanych taśm, czy choćby książki Ann Rule, która opisała osobistą relację z Tedem. Max Czornyj przedstawia ten czarny charakter jeszcze z innej strony. To opowieść, którą snuje sam morderca. Pierwszoosobowa narracja, przybliża czytelnika do tej historii, pokazując ogrom okrucieństwa, jakiego dopuszczał się człowiek, podejrzewany o zabójstwo około 100 kobiet. To historia niezwykle brutalna, krwawa i bezlitosna. Choć wiarygodności myśli i pobudek działania Teda Bundiego, możemy się tu w dużej mierze jedynie domyślać, jest to przedstawione naprawdę realistycznie. Mimo, iż książka Maxa Czornyja nie zaskoczy osób, które znają ścieżki, którymi kroczył Bundy, tak forma podania tej historii jest naprawdę dobra 👍🏻 Polecam!

To moja pierwsza styczność z historią Teda Bundiego, nikt nie mógł napisać książki z takiej perspektywy lepiej niż Max Czornyj. Świetna lektura, wiadomo, że nie jest to autobiografia więc treść należy odbierać nieco przez palce, jednak jestem w stanie sobie wyobrazić, że tak myśli seryjny morderca. Bardzo mroczna, makabryczna, przerażająca lektura, wizja przebiegu myśli Bundiego według Czornyja. Zdecydowanie sięgnę po inne materiały dotyczące tego psychopaty, żeby jeszcze zgłębić temat.

• Audiobooki