Szczęsny. Chłopak, który odważył się być bramkarzem

Okładka książki Szczęsny. Chłopak, który odważył się być bramkarzem Yvette Żółtowska-Darska
Okładka książki Szczęsny. Chłopak, który odważył się być bramkarzem
Yvette Żółtowska-Darska Wydawnictwo: Sine Qua Non Seria: #SUPERHEROSI biografia, autobiografia, pamiętnik
#SUPERHEROSI
Szczęsny. Chłopak, który odważył się być bramkarzem
Sine Qua Non
2024-03-13
2017-10-25
Piłka nożna reprezentacja Polski bramkarz WAG Biografia

Okładka książki Cristiano Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Cristiano Rona... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Haaland. Norweski terminator Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Haaland. Norwe... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Ronaldo. Po prostu fenomen. Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Ronaldo. Po pr... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Benzema Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Benzema Jacek Sarzało, Yvet...

Wojciech Szczęsny, to nazwisko kojarzy większość z nas. Idol dla wielu chłopców marzących o karierze bramkarza. Hobby i pasja, pozwala zdobyć upatrzony cel.

Książka napisana przez panią Yvette Żółtowska-Darska, pokazuje nie tylko te łatwe i przyjemne strony. dostajemy również opisy wyrzeczeń i ciężkich chwil, które są składową tego do czego doszedł Wojciech Szczęsny. Od najmłodszych lat, piłka była w jego życiu. Nie bał się wyzwań i to pozwoliło mu zostać bramkarzem światowej sławy.

Bardzo podoba mi się sposób w jaki autorka napisała tę książkę. Przystępny, łatwy język dla młodego czytelnika. Podobało mi się, że przy trudnych nazwach, autorka wpisała polskie nazwy i jak poprawnie je wymawiać. Do tego książka jest urozmaicona wieloma fotografiami co sprawia, że jest jej odbiór staje się jeszcze bardziej atrakcyjny. Widać, że autorka poświęciła bardzo dużo czasu aby dotrzeć do osób z otoczenia piłkarza i porozmawiać z nimi.

Bardzo dużo dobrego słyszałam na temat książek o piłkarzach, które wyszły spod pióra pani Zoltowska-Darska. Mnie oraz siostrzeńcowi bardzo spodobała się ta książka. Pewnie sięgniemy po następne tytuły.

Choć wszystkie książki Yvette Żółtowskiej-Darskiej Wojtek wita z dużym entuzjazmem, to najnowsza część serii Wydarzyło się naprawdę - czyli Szczęsny - wywołała najgorętszy entuzjazm. A wszystko dlatego, że imiennik mojego syna jest jednym z jego ulubionych bramkarzy, a może i nawet pierwszym w rankingu.

Książkę o Szczęsnym we wcześniejszym wydaniu od dawna mamy w swoich zasobach, ale przecież kariera Wojtka wciąż się rozwija i choćby dla tych nowych rozdziałów warto było dodać nowe wydanie do naszej biblioteczki.

Kiedy miał 9 lat, grał w ataku i chciał być napastnikiem. W wieku 16 lat opuścił rodzinę i zupełnie sam wyjechał do Anglii. Mając 20 lat, został najmłodszym bramkarzem w historii Arsenalu. Dziś stoi w jednym szeregu z najlepszymi bramkarzami świata, gra w legendarnym Juventusie, a na mundialu w Katarze obronił dwa rzuty karne – w tym jeden wykonywany przez samego Leo Messiego.

Szczęsny nigdy nie był ideałem i nigdy na takiego się nie kreował. Również autorka nie zamierza ukrywać tego faktu przed młodymi czytelnikami. I właśnie za to cenię jej książki najbardziej. Choć dostosowuje swój przekaz do młodszych odbiorców, nie pudruje rzeczywistości, ale stawia na szczerość. Pisze o trudnościach, które młody zawodnik musiał pokonać, o jego wzlotach, ale i upadkach. W ten sposób książka staje się nie tylko ciekawszą lekturą, ale i ważną lekcją dla tych, którzy o karierze piłkarskiej dopiero marzą. Z lektury wyłania się też jeszcze jedna ważna nauka - że choć bramkarz pozostaje częścią drużyny, ta pozycja oznacza pewną samotność na boisku i większy ciężar odpowiedzialności.

Książka, tak jak poprzednie, pisana jest z pasją i widoczną energią, tak że historia jest w stanie wciągnąć każdego - i fanów bramkarza, i osoby, którym ta akurat postać nie jest zbyt bliska (zresztą swego czasu autorce udało się nas przekonać do osoby Ibrahimovicia),zarówno kibiców, jak i zawodników. I to bez względu na wiek. W opowieści widać staranny research, czuć też sympatię wobec bohatera opowieści, która mimowolnie udziela się czytelnikowi. Jednak ta sympatia nie sprawia, że książka go gloryfikuje. Żółtowska-Darska pisze bez zadęcia, szczerze i interesująco.

Tekstowi, który ma nieprzytłaczającą młodego czytelnika objętość, towarzyszą czarno-białe grafiki urozmaicające lekturę, oraz bogata wklejka z kolorowymi zdjęciami. Jest tu mnóstwo informacji, ale i humoru, dzięki czemu książkę pochłania się z wyraźną przyjemnością. I to - wiem z doświadczenia - więcej niż raz.

Bardzo cieszy nas pojawienie się tego rozszerzonego wznowienia, które po części zasyca nasz głód opowieści o bramkarzach. Wiem jednak, że ta grupa ma zdecydowanie niedoszacowaną reprezentację w serii i wciąż wypatrujemy kolejnych bohaterów grających na tej dość niewdzięcznej pozycji. Niemniej każdą książkę autorki powitamy z radością, bo czyta się je z prawdziwą przyjemnością.

Książkę o Szczęsnym we wcześniejszym wydaniu od dawna mamy w swoich...

Jedna z serii #SUPERHEROSI
Tym razem poznaliśmy ścieżkę kariery oraz trochę ciekawostek z życia bramkarza Wojtka Szczęsnego. Z pewnością ciekawa dla każdego małego fana piłki nożnej ⚽ Bogato ilustrowana.

Jedna z serii #SUPERHEROSI

"Szczęsny.." to biografia Wojtka Szczęsnego, skierowana głównie do młodszych czytelników, a konkretniej fanów piłki nożnej. Jest to historia chłopca, który nigdy nie bał się wyzwań i ma za sobą mnóstwa wzlotów i upadków.

Od pierwszych stron widać serce, które autorka włożyła w przygotowanie tej biografii. Yvette Żółtowska- Darska jest mamą 12- letniego synka. Zainspirowana jego pasją do futbolu wymyśliła serię biografii znanych piłkarzy. Myślę, że to głównie dzięki temu książka jest napisana w bardzo przystępny sposób dla młodego czytelnika.

Przyznam, że w tej pozycji znalazło się dużo ciekawostek, które były dla mnie sporym zaskoczeniem na przykład to, że Wojtek wraz ze swoim starszym bratem Jankiem uczęszczali na lekcje tańca. Wiedzieliście, że Wojtek o mały włos nie został głuchy? By zapobiec głuchocie, trzeba było przeprowadzić u niego zabieg kateteryzacji trąbki słuchowej. A wiedzieliście, że Wojtek Szczęsny miał złamane obie ręce? Takich ciekawostek znajdziecie tu pod dostatkiem.

Najbardziej spodobało mi się to, że autorka w bardzo prosty sposób wyjaśniła sprawy, które dla wielu dzieci mogą być niezrozumiałe np. rozstanie rodziców. Przytoczę Wam cytat, gdzie autorka wyjaśnia dlaczego rodzice czasami się rozstają: "(...) jak można opuścić takie malutkie dzieci, zastawić ładną, miłą żonę i sobie pójść. Niestety w świecie dorosłych dzieje się wiele niezrozumiałych spraw, których oni sami nie potrafią sobie wytłumaczyć. W życiu z reguły jest tak: dwoje ludzi spotyka się, zakochują się w sobie, zaczynają chodzić na randki i chcą stale ze sobą być. (...) niektórzy kochają się przez cały czas (...). Inni, przytłoczeni codzienną rutyną, zaczynają się od siebie oddalać i stają się sobie obcy. Często zakochują się w kimś innym i odchodzą, żeby to właśnie z kimś nowym budować kolejną rodzinę. Tak właśnie było w przypadku pana Macieja."
Z pewnością przyznacie, że napisane jest to w taki sposób, że każde dziecko to zrozumie. Oczywiście autorka poświęciła temu wątkowi więcej miejsca i wyjaśnia, że dzieci również w takich okolicznościach mogą być szczęśliwe.

Autorka również przy każdej nazwie np. zagranicznego klubu napisała jak poprawnie wymawiać dane słowo czy nazwę po polsku. Co jest zapewne dużym ułatwieniem dla dzieci.
Nie mogę nie wspomnieć o pięknym wydaniu książki. Twarda oprawa, co w przypadku książek dla młodszych czytelników jest bardzo ważne. Wiele fotografii, przyjemna dla oka szata graficzna i mnóstwo ciekawostek z życia Wojtka Szczęsnego sprawiają, że jest to pozycja obowiązkowa dla małych miłośników piłki nożnej!

Mój brat ma 12 lat i do tej pory przeczytał z tej serii biografię Roberta Lewandowskiego i jest nią zachwycony. Spodobało mu się to, że znalazło się w niej mnóstwo zdjęć, a książka została napisana w przyjemny i wciągający sposób. Ale mogę Wam zagwarantować, że rodzice również nie będą się nudzić podczas czytania tej biografii. Mnie najbardziej zaciekawiło to jak Wojtek poznał Marinę, czyli jego żonę. Jednak jak pisałam wcześniej całość jest bardzo fajnie napisana, możemy poznać lepiej Wojtka, ale też to z jakimi trudnościami, na początku swojej kariery, muszą zmagać się piłkarze.

Polecam, polecam i jeszcze raz polecam! Zwłaszcza małym fanom piłki nożnej! :)

Czy znacie Wojtka Szczęsnego?
Na pewno tak, bo który z chłopców go nie zna.
Wydawnictwo Burda proponuje Wam opowieść o tym ciekawym i pełnym pasji chłopcu.
Jest takie stare piłkarskie powiedzenie, że trzeba być kompletnym świrem, żeby zostać bramkarzem.
Kto przy zdrowych zmysłach, chciałby stać przez 90 minut w jednym miejscu, rzucać się pod nogi rozpędzonych zawodników i chwytać piłkę, lecącą na nas z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę?
A jednak.
Wojtek urodził się w Warszawie, jako młodszy syn państwa Szczęsnych.
Jego brat Janek, był tylko o dwa i pół roku starszy i rodzice traktowali ich jak bliźniaków. Zresztą obaj chłopcy byli nierozłączni. Wszyscy myślą, że Janek i Wojtek zostali sportowcami po tacie-piłkarzu.
Otóż nie-sportowe geny obaj chłopcy w równym stopniu odziedziczyli po mamie.
Nie będę Wam opisywać całej kariery piłkarskiej Wojtka, bo o tym możecie sobie poczytać w tej przepięknie wydanej książce, a jedynie skupię się na niektórych faktach.
Wojtek Szczęsny wszak nie rozegrał ani jednego meczu w lidze polskiej, ale za to zdobył dwa razy Puchar Anglii, był w sześciu klubach: Agrykola, Legia, Brentford, Arsenal, Roma i Juventus.
Mając zaledwie 16 lat, już wyjechał z Polski do Arsenalu Londyn, a swoje pierwsze pieniądze zarobił(jak się przyznał dopiero jako dorosły) będąc z dziadkami na wakacjach, zawsze grał na garnkach, ludzie zaś płacili mu za to, żeby przestał.
Potrafił w godzinę zarobić 60 złotych.
Babcia do dziś o tym nie wie, bo opalała się wtedy na plaży.
W październiku 2013 roku, gdy reprezentację objął Adam Nawałka, to dwa lata później Polska dostała się na Euro 2013 we Francji.
W meczu z Niemcami Wojtek zagrał rewelacyjnie, a po spotkaniu został okrzyknięty „człowiekiem, który zatrzymał Niemcy”.
Drogi Młody czytelniku, jest to fantastyczna książka o piłce nożnej i chłopcu, który świetnie broni.
Ale też jest o rodzinie, która pomimo licznych dramatów wciąż jest żywa i silna i wciąż trwa.
Dlatego niektóre historie zaczynają się dobrze i dobrze się kończą.
Historia Wojtka Szczęsnego i jego rodziny to fantastyczna opowieść, do której przeczytania gorąco Was zachęcam.
Książka przepięknie wydana, w twardej oprawie, zawiera mnóstwo zdjęć Wojtka, jego rodziny, kolegów, a także żony Mariny, z ich prywatnego albumu.
Napisana bardzo jasnym i zrozumiałym językiem, zawiera dużo ciekawostek z życia piłkarza.
Zachęcam Cię do poczytania, z pewnością Ci się spodoba.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Czy znacie Wojtka Szczęsnego?
Na pewno tak, bo który z chłopców go nie zna.
Wydawnictwo Burda proponuje Wam opowieść o tym ciekawym i pełnym pasji chłopcu.

Pani Yvette jest niezwykle sympatyczną autorką wielu bestsellerowych biografii dla dzieci i młodzieży. Jej książki przetłumaczono na jedenaście języków, co mówi samo za siebie. Na swoim koncie ma biografie Messiego, Ronaldo, Ibrahimovicia, Lewandowskiego, Neymara i Pazdana.

Tak jak w każdej książce autorki, widać pasję i serce włożone w tekst. Jest wiele cennych rad i mądrości, które maja zmieniać ludzi. Myślę, że nie raz z powodzeniem ten cel zostaje osiągnięty.

Autorce udało się także dotrzeć do wielu osób z otoczenia piłkarza, z którymi zostały przeprowadzone rozmowy. Czyni to książkę jeszcze ciekawszą.

Książka jak wspomniane inne biografie ma wiele ciekawych i kolorowych zdjęć. Niektóre z nich nawet zostały zrobione i udostępnione na cele tej książki przez Macieja Szczęsnego, ojca i byłego bramkarza, który zajmuje się fotografią.

Lektura jest historią nie wzlotów, upadków i twardych lekcji życia samego Wojtka, z których zawsze wychodził zwycięsko, ale także opowieścią o rodzinie, jej miłości i dramatach, których nie brakowało.

Opowieść kończą śmieszne memy, liczby Wojtka Szczęsnego oraz jak zawsze starannie spisane podziękowania. Nie zabrakło również wielu ciekawostek i anegdot z życia sportowego i prywatnego bramkarza.

"Szczęsny - chłopak, który odważył się być bramkarzem" to kolejna część serii #superherosi autorstwa Yvette Żółtowskiej - Darskiej od Wydawnictwa Burda Książki.

To kolejna sylwetka piłkarza, którą przybliża nam autorka. Robi to w niezwykle prosty i przystępny sposób. To idealna lektura dla młodych fanów piłki nożnej, których fascynują wielcy piłkarze, a także marzą aby w przyszłości dojść do takich sukcesów jak oni.

Sylwetka Wojtka Szczęsnego jest przybliżona od czasów przedszkolnych. Poznajemy jego rodzinę - starszego brata Janka, mamę Alicję, która w młodości grała w piłkę ręczną oraz ojca Macieja, który do dziś jest legendą futbolu.

Autorka zachęca nas do poznania chwilami niełatwych, ale jakże ciekawych kolei życia Wojtka. Poznania jego drogi do sukcesu, która niejednokrotnie wymagała wyrzeczeń i poświęcaj, a przede wszystkim ciężkiej pracy.

Autorka określa Wojciecha Szczęsnego chłopcem, który nie tylko świetnie bronił, ale który ma także to coś, co sprawia, że jako piłkarz wyrasta ponad przeciętność. Są zabawne anegdoty z życia, jak choćby ta o pierwszych zarobionych pieniądzach podczas wakacji w Dębkach za grę na garnkach.

To nie tylko historia i droga do sławy sportowca, ale również opowieść o jego rodzinie, która mimo dramatów i zawirowań jest silna.

Gorąco polecam, sama z przyjemnością przeczytałam tą pozycję.

• Sport
  • B) 3. Posiadam w domowej biblioteczce
  • Dostałem/znalazłem
  • Dla młodzieży

Dodaj cytat z książki Szczęsny. Chłopak, który odważył się być bramkarzem