L'Empire d'ivoire

Okładka książki L'Empire d'ivoire Naomi Novik
Okładka książki L'Empire d'ivoire
Naomi Novik Wydawnictwo: EDITION FRANCE LOISIRS Cykl: Temeraire (tom 4) Seria: Fantasy fantasy, science fiction
Temeraire (tom 4)
Fantasy
Empire of ivory
EDITION FRANCE LOISIRS
2008-01-01
2008-01-01
francuski
naomi novik smok temeraire imperium kości słoniowej

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Dzięki Autorce mamy smoczą lekcję geografii i smoczą weterynarię. Bohaterowie tym razem podróżują do Afryki. Pomysł na przedstawienie plemienia współpracującego że smokami, wierzeń i rytuałów, sprawił, że po raz kolejny żałuję, że nie ma smoków w naszym świecie.
Polecam fanom serii!

Polecam fanom serii!

Od paru lat co lato sięgam po kolejny tom historii o Temeraire, zapoczątkowanej w "Smok jego królewskiej mości", i za każdym razem jestem oczarowana, a sama historia i świat smoków długo nie schodzą mi z myśli!

W tym tomie bohaterowie po wielu miesiącach w końcu wracają do Anglii, jednak zaraz po tym znowu wyruszają w odległą wyprawę. W kraju wśród smoków panuje epidemia i tylko oni mogą odnaleźć lekarstwo i uratować smoki💪

Za co tak bardzo lubię serię o Temeraire?

▪️Smoki są tu przedstawione jako inteligentne i niezwykle wierne stworzeniami; nie sposób ich nie pokochać. Do tego są niezwykle dzielne!
▪️Na przestrzeni tomów wraz z Temeraire i Laurencem poznajemy kolejne zakamarki świata tak podobnego do naszego za czasów wojen Napoleońskich, a jednocześnie tak innego, bo wiecie - SMOKI! Była Anglia, Chiny, podróż przez jedwabny szlak, Prusy (nawet Gdańsk!!),No a teraz historia zabiera nas na tereny afrykańskich smoków żyjących na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
▪️Autorka wykazuje się dużą wiedzą historyczną i w ciekawy sposób modyfikuje ten świat tak, że widać, że smoki są jego integralną częścią.
▪️ No i więź wciąż młodego i uczącego się świata Temeraire z jego honorowym kapitanem jest naprawdę cudowna. Nie raz ich interakcje zmuszają do myślenia, gdy Temeraire rozmyśla nad jakimś zagadnieniem i nawet Laurence coraz bardziej zaczyna wątpić w swoje odpowiedzi, w które nauczyło go wierzyć społeczeństwo.

W tych książkach wszystko wydaje się takie prawdziwe, a obecność smoków naturalna! Poza nimi nie ma tu więcej elementów fantastycznych, ale to wystarcza, zdecydowanie. Pamiętajcie, że nie jest to młodzieżówka, a historyczna fikcja fantasy, ale jeny, jest naprawdę świetna!

Po powrocie ze swoich wojaży Lawrence i Temeraire odkrywają, że wśród brytyjskich smoków panuje zaraza. Chore smoki nie mają sił latać, wiele z nich już umarło. Jedynymi powietrznymi obrońcami Wysp Brytyjskich jest Temeraire, Iskierka, oraz dwadzieścia dzikich smoków. Lawrence zostaje wysłany do Afryki, z nadzieją odnalezienia lekarstwa. Rozpoczyna się wyścig z czasem, każdy kolejny dzień to możliwa śmierć kolejnych smoków.
Czwarty tom przynosi pewien powiew świeżości do serii, pozwala nam zobaczyć afrykański kontynent, podejmuje problem niewolnictwa. Przy wielu dowodach na inteligencję smoków zastanawiam się, czy nie są one właśnie w Wielkiej Brytanii niewolnikami- wykorzystywanymi w celach militarnych, narażającymi życie w obronie nie swoich wartości. I od ucieczki powstrzymuje je tylko przywiązanie do swojego kapitana.
Recenzja:

Kolejna świetna książka z cyklu o Temerairze. Trzeba przyznać, że Naomi Novik potrafi stworzyć wspaniałą historię z niesamowitymi przygodami, w sposób bardzo oryginalny. Nie spotkałam się jeszcze z książką w której ktoś na tak szeroką skalę łączy elementy fantasy z historią naszego świata i robi to w tak udany sposób.A bohaterowie są osobami których nie da się nie lubić i którym kibicuje się przez cały czas.

Po ciut słabszej trzeciej części, ta znów okazała się świetna. Dynamiczna akcja, zwroty zupełnie jak na rollercosterze - warto, zdecydowanie fajny cykl dla młodzieży i dorosłych, którzy są młodzi duchem.

Akcja książki rozpoczyna się tuż po wydarzeniach z poprzedniego tomu i z początku jakoś nie zachwyca (przynajmniej wg. mnie),jednak z czasem wspaniały klimat smoczej Europy zaczyna coraz bardziej wciągać. Tym razem odbywamy podróż do gorącej Afryki, gdzie dzieje się większa część powieści i to zdecydowanie tam jest najciekawiej. "Imperium Kości Słoniowej" bardzo zaskakuje dobrymi zwrotami akcji, które niezmiernie wciągają. Polecam ;)

Jedna z lepszych części serii, zgrabnie rozwiązuje lub rozwija wątki zaczęte w poprzednich tomach. Alternatywna historia Europy oraz świata w tej chwili przypomina gry komputerowe z różnorodnymi cywilizacjami na podobnym poziomie rozwoju. Podróż po Afryce sprawiła mi jednak mniejszą przyjemność niż wydarzenia na froncie wojny z Napoleonem.

Przydługi poboczny wątek choroby Temereire'a z tomu drugiego urósł w czwartym do rangi głównego. Najpierw oglądamy dramat epidemii, która dziesiątkuje smoki Korpusu Powietrznego, potem śledzimy poszukiwania lekarstwa w Afryce. Jednak tym, co stawia tę książkę ponad innymi, jest genialne zakończenie. Podbija ono stawkę wojny i losów bohaterów, podnosi poprzeczkę rozważań moralnych, od których przecież autorka nigdy nie stroniła. Laurence musi podjąć potworną decyzję, przy której blednie nawet ta z pierwszego tomu, kiedy porzucił swoją przyszłość dla smoka. Jego wybór a potem wykonanie zadania było jedną z najbardziej poruszających historii całej serii.

Przydługi poboczny wątek choroby...

Cykl powieści o przygodach smoka Temeraire, to bardzo złe książki, które należy omijać z daleka.

Wczoraj czytałam sobie spokojnie IV tom, Imperium Kości Słoniowej. Wydarzenia następowały po sobie nieśpiesznie, wręcz leniwie. Pomyślałam sobie - ok, przed snem doczytam stronę do końca. I wtedy nastąpiła AKCJA, która trwała przez kilka rozdziałów i skończyła się przed drugą nad ranem. To znaczy, ja przed drugą nad ranem mogłam się w końcu oderwać od lektury. A następnego dnia, niewyspana, zaczęłam czytać dalej, bo musiałam się dowiedzieć, jak cała historia się skończy.

Autorka powieści, Naomi Novik, powinna zostać za to strącona do lochu, czy coś w tym stylu. Przecież to nieludzkie, wręcz bestialskie, pisać książki w taki sposób, że ludzie będą przez nie potem zarywać noce! Wstyd i hańba!

A tak na serio, jeśli jeszcze nie poznaliście smoka Temeraire, zróbcie to koniecznie, nie pożałujecie. Zwłaszcza, że każdy kolejny tom jego przygód jest lepszy od poprzedniego.

O smokach i to prawie współcześnie, w dodatku w Europie. Pomyślałam, że lektura jak dla mnie. Rozczarowanie przyszło szybko. Drętwy język, pisane ni to do młodzieży ni to do dorosłych, pomysły nawet ciekawe, ich wykorzystanie sztampowe. Ale przeczytałam z tego wszystkiego sięgnęłam po następne tomy. W sumie nie najgorzej poprowadzona opowieść. Da się przeczytać, ale na pewno do niej już nie wrócę

Polecam!!

Polecam!!