rozwińzwiń

Nowa Fantastyka 473 (02/2022)

Okładka książki Nowa Fantastyka 473 (02/2022) Kelly Barnhill, Piotr Jedliński, Katarzyna Kraińska, Naomi Novik, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Michael Swanwick
Okładka książki Nowa Fantastyka 473 (02/2022)
Kelly BarnhillPiotr Jedliński Wydawnictwo: Prószyński Media Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
czasopisma
Seria:
Nowa Fantastyka
Wydawnictwo:
Prószyński Media
Data wydania:
2022-01-27
Data 1. wyd. pol.:
2022-01-27
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Katarzyna Makaruk, Aleksandra Klęczar, Grzegorz Gajek
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Nowa Fantastyka 471 (12/2021) Sarah Avery, Bartłomiej Dzik, Arkady Martine, Sam J. Miller, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Sarah Avery, Bartło...
Okładka książki Nowa Fantastyka 458 (11/2020) Charlie Jane Anders, Michał Gołkowski, Witold Jabłoński, Olga Niziołek, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Nicasio Andres Reed, K.M. Szpara
Ocena 5,8
Nowa Fantastyk... Charlie Jane Anders...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (48) / grudzień 2021 Joanna Bator, Stefan Chwin, Kate Crawford, Ronan Farrow, Karol Grygoruk, Sławomir Hornik, Robert Jurszo, Jakub Kornhauser, Zuzanna Kowalczyk, Dagny Kurdwanowska, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Mateusz Roesler, Joanna Rudniańska, Jia Tolentino, Marcin Wicha, Marta Zabłocka, Oksana Zabużko
Ocena 6,2
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Stefa...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (47) 2021 Juliusz Ćwieluch, Jacek Dehnel, Katarzyna Kazimierowska, Zuzanna Kowalczyk, Michał Książek, Karolina Lewestam, Jarosław Mikołajewski, Rafał Milach, Ania Morawiec, Redakcja magazynu Pismo, Marcin Wicha
Ocena 7,6
Pismo. Magazyn... Juliusz Ćwieluch, J...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (55) / lipiec 2022 Wojciech Brzoska, Wojciech Engelking, Wioletta Grzegorzewska, Zuzanna Kowalczyk, Jakub Majmurek, Redakcja magazynu Pismo, Anna Sawińska, Karin Smirnoff, Michał Szczęch, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Ocena 6,7
Pismo. Magazyn... Wojciech Brzoska, W...
Okładka książki Nowa Fantastyka 485 (02/2023) Grace Chan, Patrick Ness, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jacek Sobota, John Wiswell, Przemysław Zańko-Gulczyński
Ocena 6,5
Nowa Fantastyk... Grace Chan, Patrick...
Okładka książki Nowa Fantastyka 470 (11/2021) James Alan Gardner, Jacek Inglot, Piotr Jedliński, Jeff Noon, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Robert Sheckley, Steve Toase, Przemysław Zańko-Gulczyński
Ocena 7,1
Nowa Fantastyk... James Alan Gardner,...

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
502
238

Na półkach: , , , ,

Ocena dotyczy tylko i wyłącznie opowiadania Naomi Novik

Ocena dotyczy tylko i wyłącznie opowiadania Naomi Novik

Pokaż mimo to

avatar
107
13

Na półkach:

Bardzo dobry numer. Interesujące opowiadania, w tym przede wszystkim świetny "Zapach snu" Katarzyny Kraińskiej. Solidna publicystyka, zwłaszcza wywiad związany z tematyką... gorsetów :) Karolina Żebrowska dostarczyła wielu ciekawych informacji, sama rozmowa została przeprowadzona w sposób lekki i przyjemny. Mocno przypadła mi do gustu również "Psychoanaliza Geralta" Joanny Kułakowskiej, choć język tekstu jest miejscami odrobinę zbyt suchy, pasując raczej do prac naukowych, natomiast tytuł powinien brzmieć: "Analiza psychologiczna Geralta" (rozumiem jednak, że zapewne trzeba było go "ścieśnić", a elementy psychoanalizy również mają w artykule swoje miejsce). Celne spostrzeżenia wraz z wyjaśnieniami odnoszą się do literatury autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, nie zaś do gier, seriali i filmu, czyli adaptacji opowieści o Wiedźminie Geralcie. Sapkowski wielokrotnie podkreślał kwestie alienacji, obcości, ksenofobii, faktu, że Geralt przybywa w jakieś miejsce, wykonuje to, do czego został wynajęty, lub po prostu się przygląda wydarzeniom, po czym zostaje odrzucony, potraktowany jak niepotrzebny, ale niebezpieczny stwór, który w oczach możnych, mędrców i gawiedzi w sumie niewiele różni się od potwora, którego ubija. To, że Geralt jest outsiderem niepewnym własnej tożsamości i jej poszukującym, znajdując ratunek w roli ojca.
Polecam ten numer.

Bardzo dobry numer. Interesujące opowiadania, w tym przede wszystkim świetny "Zapach snu" Katarzyny Kraińskiej. Solidna publicystyka, zwłaszcza wywiad związany z tematyką... gorsetów :) Karolina Żebrowska dostarczyła wielu ciekawych informacji, sama rozmowa została przeprowadzona w sposób lekki i przyjemny. Mocno przypadła mi do gustu również "Psychoanaliza Geralta"...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1836
279

Na półkach: ,

Wszystkie trzy opowiadanie zagraniczne (Swanwick, Novik, Barnhill) świetne.

Wszystkie trzy opowiadanie zagraniczne (Swanwick, Novik, Barnhill) świetne.

Pokaż mimo to

avatar
409
333

Na półkach: , , , , ,

Numer zawiera bardzo ciekawe opowiadania.
Publicystyka również stoi na wysokim poziomie - nie przypadło mi do gustu jedynie tzw. "psychoanaliza Geralta" - tekst jest pisany na siłę, a stawiane tezy sztuczne i błędne.

Wielki plus za zaskakujący, ale bardzo ciekawy wywiad z Karoliną Żebrowską. Nigdy bym nie pomyślał, że damska retro moda może być tak ciekawa ;)

Numer zawiera bardzo ciekawe opowiadania.
Publicystyka również stoi na wysokim poziomie - nie przypadło mi do gustu jedynie tzw. "psychoanaliza Geralta" - tekst jest pisany na siłę, a stawiane tezy sztuczne i błędne.

Wielki plus za zaskakujący, ale bardzo ciekawy wywiad z Karoliną Żebrowską. Nigdy bym nie pomyślał, że damska retro moda może być tak ciekawa ;)

więcej Pokaż mimo to

avatar
709
182

Na półkach: ,

A rok 2022 miał być lepszy…
Na szczęście ponownie zatopiłem się w Wiedźmina (tym razem konsolowego) i taki eskapizm znacznie mi pomógł. Przeszkadzał tylko w czytaniu.
Toteż bez lania wody – garść uwag nt. dawno przeczytanego lutowego numeru NF.
Proza polska:
„Delfi” Piotra Jedlińskego – ciężko brnęło mi się przez ten tekst. Może to wina Geralta, może braku koncentracji, ale za dużo tu słów, choć sam temat i pomysł niezwykle ciekawy. Ale opisy odlotów po różnych specyfikach nigdy nie były moimi faworytami, a tu jest ich jak dla mnie zbyt wiele.
„Zapach snu” Katarzyny Kraińskiej – pochwała eskapizmu w czystej postaci. Nieźle opowiedziane, nawiązania do Szekspira zawsze mile widziane, ale temat oklepany okrutnie. Acz czytało się przyjemnie.
„Ostatnie dni starej nocy” Michaela Swanwicka – w sumie: bajka. I jak to bajka, wiadomo, o co w niej chodzi. Pytanie, jak to zostało opowiedziane. A tu opowiedziane jest sprawnie. Czysto rozrywkowa literatura. Można, ale nie trzeba.
„Vici” Naomi Novik – to też rozrywka, ale głównie dla tych, którzy spotkali się już z Temeraire’m i wiedzą co nieco o starożytnym Rzymie. Wtedy tekst bawi znacznie bardziej. Ale i dla nowicjuszy – ciekawa lektura.
Bardzo mi się!
„Elegia dla Gabrielle” Kelly Barnhill – kolejna bajka, tym razem dla dorosłych. Kolejna lektura z cyklu: można, ale nie trzeba. Choć przyznać muszę, że czytało się nadzwyczaj płynnie i bez bólu, ze sporym zaciekawieniem.
W publicystyce – niezmiernie podobał mi się wywiad z panią Karoliną Żebrowską. Nie spodziewałem się, że gorsety to taki ciekawy temat. I choć z fantastyką związek jest mocno umowny, proszę o więcej takich pasjonatów.
Filmy to dla mnie z reguły materia daleka, więc oceniał nie będę. Natomiast psychoanaliza Geralta przypomina mi wypracowania szkolne na temat „co poeta miał na myśli?”. Niespecjalnie mi się podobało.

Wyjątkowo skrótową recenzję lutowego numeru Fantastyki na tym kończę.

A rok 2022 miał być lepszy…
Na szczęście ponownie zatopiłem się w Wiedźmina (tym razem konsolowego) i taki eskapizm znacznie mi pomógł. Przeszkadzał tylko w czytaniu.
Toteż bez lania wody – garść uwag nt. dawno przeczytanego lutowego numeru NF.
Proza polska:
„Delfi” Piotra Jedlińskego – ciężko brnęło mi się przez ten tekst. Może to wina Geralta, może braku koncentracji, ale...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
54
54

Na półkach:

Mam wrażenie, że przybyłam tu tylko po to, by ogłosić, że uwielbiam opowiadanie Katarzyny Kraińskiej. Prawdopodobnie dlatego, że tak właśnie jest. Nie mogłabym postąpić inaczej – zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia i szczęśliwie aż do ostatniego słowa ta miłość trwała, i trwa sobie dalej. Charakter tego utworu dziwnie nie pasował mi do Nowej Fantastyki (jest niezwyczajnie zwyczajny, przypomina rzeczy, które pisałam jako dziecko),ale cieszę się, że w niej jest; ma barwę mojego dzieciństwa, spiczaste uszy elfa, blask ukochanej zieleni. Jak dla mnie stanowi idealne wyważenie łagodnej rzeczywistości, spokojnych marzeń, tęsknoty i eskapizmu. To opowiadanie, które sama mogłabym napisać, w którym mogłabym zamieszkać, którym mogłabym być.
Wiem, że to mocno subiektywne odczucie, a jednak zachciało mi się nim podzielić, choćby po to, by jakoś wrócić po lekturze do rzeczywistości – oto więc jestem.
Przez chwilę, niepomiernie długą, mimo wszystko, zapragnęłam być Idą.

Mam wrażenie, że przybyłam tu tylko po to, by ogłosić, że uwielbiam opowiadanie Katarzyny Kraińskiej. Prawdopodobnie dlatego, że tak właśnie jest. Nie mogłabym postąpić inaczej – zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia i szczęśliwie aż do ostatniego słowa ta miłość trwała, i trwa sobie dalej. Charakter tego utworu dziwnie nie pasował mi do Nowej Fantastyki (jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    9
  • Czasopisma
    5
  • Chcę przeczytać
    4
  • 2022
    4
  • Fantastyka
    2
  • 3. Inne
    2
  • Nowa Fantastyka
    1
  • Kosmici, duchy, elfy
    1
  • Posiadam w pokoju
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 473 (02/2022)


Podobne książki

Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Ocena 7,4
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Ocena 6,9
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (76) / 2024 Łukasz Barys, Wojciech Bonowicz, David Brooks, Kasia Drewek, Hanka Grupińska, Magdalena Kicińska, Christian Kobluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Tomasz Szymon Markiewka, Karolina Przewrocka-Aderet, Redakcja magazynu Pismo, Adrienne Rich, Beata Szady, Piotr Szulc, Piotr Tracz, Arvis Viguls
Ocena 6,6
Pismo. Magazyn... Łukasz Barys, Wojci...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 3 (75) / 2024 Anna Alboth, Jon Lee Anderson, Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Marcin Czajkowski, Mireła Iwanowa, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Magdalena Nowicka-Franczak, Cathy Park Hong, Redakcja magazynu Pismo, Ali Smith, Filip Zawada
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Jon Le...

Przeczytaj także