Wojna prochowa

Cykl: Temeraire (tom 3) | Seria: Fantasy
Wydawnictwo: Rebis
Black powder war
9788373019447

Trzeci tom cyklu "Temeraire" - niezwykłego połączenia fantasy i powieści historycznych z czasów napoleońskich - którego ekranizację planuje Peter Jackson, reżyser "Władcy Pierścieni". Po burzliwej przygodzie w Chinach kapitan Laurence i Temeraire napotykają tajemniczego posłańca, który przynosi im nowy rozkaz z Korpusu Powietrznego Jego Królewskiej Mości. Zakupiono trzy cenne smocze jaja od...

Po burzliwej przygodzie w Chinach kapitan Laurence i Temeraire napotykają tajemniczego posłańca, który przynosi im nowy rozkaz z Korpusu Powietrznego Jego Królewskiej Mości. Zakupiono trzy cenne smocze jaja od sułtana Turcji, więc Laurence musi jak najszybciej je odebrać i przewieźć do Anglii. Wypełnienie tej misji okaże się jednak wyjątkowo trudne - głównie za sprawą machinacji białej smoczycy Lien, która obwinia Temeraire'a o śmierć swojego towarzysza i marzy o okrutnej zemście. Wskutek jej knowań i niefortunnych zbiegów okoliczności oddział Laurence'a trafia niebawem w sam środek wojny prusko-francuskiej, w wir krwawej bitwy pod Jeną i do oblężonego Gdańska...

źródło opisu: [Rebis, 2008]

Kryanka | 2016-05-09
Przeczytana: 09 maja 2016

Załatwiwszy sprawy w Chinach, ekipa wraca do domu - to w zasadzie cała fabuła trzeciego tomu serii. Przelecieli z przygodami pół świata, ale najciekawsze właściwie było to, jak historia z tomu drugiego wpłynie na tom czwarty. Poza tym dużo gadania o emancypacji smoków i taktyce wojennej. Mam nadzieję, że ciąg dalszy wynagrodzi ten przydługi wstęp do akcji właściwej.

lukisow | 2016-04-05
Na półkach: Zrecenzowane, Przeczytane

Po załatwieniu sprawy na chińskim dworze Lawrence otrzymuje kolejne zadanie- ma odebrać trzy smocze jaja które Wielka Brytania zakupiła od Turcji. Jednak pewne okoliczności (pożar na transportowcu który miał ich przewieźć drogą morską) zmuszają kapitana i jego załogę do wyruszenia przez ląd. Po drodze do Stambułu natrafiają na wiele przeszkód, spotykają nieoczekiwanych sprzymierzeńców. A u kresu wędrówki okazuje się, że doprowadzenie transakcji do końca nie jest takie proste: brytyjski ambasador nie żyje, a całe złoto, za które miały być kupione jaja, zniknęło.
Coraz bardziej przekonuję się do tej serii. Nie jest może jakaś wymagająca albo ambitna, ale przyjemnie się ją czyta. Mimo pewnych niedociągnięć widać, że autorka wie o czym chce pisać i wychodzi jej to coraz lepiej.
Recenzja:

Wiórek | 2011-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2011

Po kilkumiesięcznym pobycie w Chinach, ku swemu zadowoleniu, William Laurence wraca wraz z Temeraire'm do Anglii. Ale już na początku podróży natykają się na poważny kłopot, transportowiec nie wypłynie z portu, gdyż ma przeciwny wiatr. A do tego przychodzi rozkaz, by ruszać do Imperium Osmańskiego, by odebrać trzy jaja kupione przez Anglię. Po wielu dyskusjach Laurence i jego pierwszy oficer Granby postanawiają wyuszyć drogą ladową i mieć w tym celu za przewodnika niejakiego Tharkay'a (osobę o niejasnym statusie społecznym). Pełna niebezpieczeństw, trudów i komplikacji podróż kończy się na przedpolach Stambułu. Ale to wcale nie oznacza końca kłopotów. O nie... Ambasador angielski ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, a wielka suma pieniędzy znika bez śladu. Do tego smok jak i jego załoga są jakoby uwięzieni w pałacu sułtana. W końcu decydując się na desperacki krok, kradną jaja z łaźni w haremie i uciekają do Austrii, a potem do Prus. Tu zastają przygotowania do kampanii...

Canis_Luna | 2011-09-19
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 19 września 2011

Zdecydowanie najbardziej dynamiczna część jak do tej pory. Autorka wciąż trzyma poziom i to jej się bardzo chwali.
Miłym akcentem jest przeniesienie na pewien czas akcji do Gdańska, który co prawda był wtedy Wolnym Miastem, a Polski nie było na mapach, ale mimo wszystko przyjemnie się czyta o kawałku swojej historii.
W ogóle dobrym pomysłem było umiejscowienie akcji w trakcie wojen napoleońskich, co pomaga czytelnikowi zapoznać się trochę z historią, mimo że przedstawioną w formie fantasy. Jestem pewna, że w ten sposób łatwiej nam wszystkim zapamiętać, że kiedyś o losach Europy decydowały takie bitwy jak Austerlitz, Auerstadt czy Jena. Szkoda tylko, że autorka nie sprawdziła, że nazwa Stambuł zaczęła funkcjonować dopiero od 1930 roku, wcześniej to wciąż był Konstantynopol. Ale myślę, że można przymknąć na to oko.
Z niecierpliwością czekam, aż uda mi się dostać czwarty tom.

Olinek | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Kiedyś wydawała mi się nudna, teraz jednak uważam, że jest to jedna z ciekawszych części. Pojawia się w niej kilka interesujących postaci jak choćby Tharkay i Iskierka która okazuje się być bardzo przebojowym smokiem.

Jest jednak jeden minus w książce brakuje mapy, Temeraire z załogą w tej części cały czas się gdzieś przemieszczają i niestety bez pomocy mapy nie umiem sobie tego wyobrazić. :/ Tak samo brakuje mi dokładnego opisu wyglądu załogi kto jest od czego, i ile tan naprawdę jest osób w załodze niektóre nazwiska przewijają się przez książkę i się ich kojarzy, ale niektórzy mam wrażenie pojawiają się tylko po to aby umrzeć i wtedy poznaje jakieś nowe nazwisko.

RobbVM | 2015-02-06

W końcu przebrnąłem przez kolejny tom smoczej sagi. Ufff... Nie jest to jednak negatywne westchnienie. Z przyjemnością wróciłem do przygód Laurence'a i jego wspaniałego smoka (ciągle nie mogę się przyzwyczaić, że jest on czarny - mój umysł zdaje się akceptować tylko czerwoną łuskę). Odjąłem gwiazdki tylko za chwilowe rozkojarzenia, w które wprawia mnie natłok informacji zawarty w książce. Czasem wracając do czytania po dwóch-trzech dniach nie pamiętam wszystkich nazwisk pruskich generałów i mam wrażenie, że coś pominąłem. Mimo to polecam. Książka warta uwagi ;)

Fidel-F2 | 2016-01-09

Czytadło gdy dorosły człowiek ma ochotę wyłączyć mózg. Gdy człowiek ma lat 12-14 lektura jest fascynująca. Pierwszy tom jest przyzwoity, drugi to tragiczny zjazd w dół a trzeci znów trochę lepszy. Zasadniczo fabuła jest banalna i prosta jak drut. Ot wędrujemy sobie i za każdym zakrętem jest jakaś przygoda bez większego związku z resztą. Meandrujemy sobie tak z każdej przygody wychodząc zwycięsko.
Autorka na każdej niemal stronie dowodzi, że nie zna się na niczym i ze szczególnym upodobaniem lekceważy logikę i zdrowy rozsądek. Bzdur wszelakich w tych książkach jest na kilogramy, od drobiazgów (grupa skradająca sie nocą pokojami haremu - bardzo im zależy na zachowaniu ciszy - otwiera drzwi kopniakami), przez rzeczy bardziej znaczące (nie da się chyba wymyślić durniejszego wykorzystania smoków przez armię od tego jaki wymyśliła autorka) po bardzo istotne (ładujemy smoki do naszego świata niczego nie zmieniając w mentalności, strukturach społecznych czy ekonomii). Autorka chwali się...

Alfa16 | 2012-06-24
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2012

Z lekką rezygnacją po Nefrytowym tronie zasiadłem do III cz. przygód Niebiańskiego smoka i jego kapitana, jednak jak się szybko okazało moje nastawienie było zupełnie niepotrzebne. Po słabej II częsci następny tom był o wiele bardziej żywiołowy i z przyjemną lekkością go pochłonąłem. Akcja jest bardziej dynamiczna, autorka kieruje bohaterów przez dzikie pustynie Wschodu aż do Turcji. Wprowadza również nowego bohatera, który swoim brutalnym charakterem intryguję i kontrastuje z mdłym, dystyngowanym Laurencem. Pominięte zostały rownież "gorące" relacje smok-człowiek, a w zamian za to dostajemy szerszy opis smoków i ich zachowań, a także obszerne i kunsztowne relacje z pola bitew. O wiele bardziej polecam niż tom II, jednak trzeba go przebrnąć żeby dojść aż tu.

Siemomysła | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Temaraire - odsłona trzecia. Emocje czytelnicze mniejsze, choć świat i realia wszak te same. Przed kolejną zrobię sobie przerwę ;) W trakcie pojawiło się we mnie niejasne wrażenie, iż nowi bohaterowie pojawiają się (albo nie nowi, ale jakoś tak uwypukleni, lepiej przedstawieni) po to, by spaść ze smoka, czy zginąć inaczej. Po ostatniej śmierci miałam myśl - no ale po co?
Atrakcja dodatkowa - Napoleon dotarł na polskie ziemie, a wraz z nim smoki, aż chce się sprawdzać ile prawdy historycznej autorka zawarła w działaniach Temeraire'a.

nathenne | 2014-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 stycznia 2014

O klasę lepsza niż tom 2, ale nie dorównuje części pierwszej. Podróż przez 2 kontynenty, podczas której bardzo brakowało mi mapy. Dlaczego Novik nie stworzyła takiej, choćby schematycznej narysowanej przez bohatera- nie wiem. Powinna o tym pomyśleć. Postać Tharkay'a ratuje dość monotonną podróż przez Azję. Ponownie druga część książki zdecydowanie lepsza, starannie opisane działania na froncie, ciekawa bitwa pod Jeną no i oblężenie Gdańska, gdzie Temeraire udowodnił sprawnością umysłu, że jest godnym przedstawicielem swojej rasy.