Imperium Kości Słoniowej

Tłumaczenie: Jan Pyka
Cykl: Temeraire (tom 4) | Seria: Fantasy
Wydawnictwo: Rebis
Empire of ivory

Czwarty tom cyklu "Temeraire" - niezwykłego połączenia fantasy i powieści historycznych z czasów napoleońskich - którego ekranizację planuje Peter Jackson, reżyser "Władcy pierścieni". Korpus Powietrzny Jego Królewskiej Mości jest w katastrofalnej sytuacji. Wielką Brytanię nawiedziła tajemnicza zaraza, która stopniowo dziesiątkuje smoki. Jedynymi obrońcami powietrznymi kraju pozostali...

Korpus Powietrzny Jego Królewskiej Mości jest w katastrofalnej sytuacji. Wielką Brytanię nawiedziła tajemnicza zaraza, która stopniowo dziesiątkuje smoki. Jedynymi obrońcami powietrznymi kraju pozostali Temeraire i banda sprowadzonych przez niego, niezbyt godnych zaufania dzikich smoków z Turkiestanu. Francuskie siły coraz śmielej nękają brytyjskie okręty i coraz częściej przekraczają kanał La Manche. Pozostało tylko jedno rozpaczliwe wyjście - Temeraire i kapitan Will Laurence muszą udać się ze swoim oddziałem do Afryki, gdzie może znajdować się lekarstwo na zarazę...

źródło opisu: [ Rebis, 2008]

lukisow | 2016-04-10
Na półkach: Zrecenzowane, Przeczytane

Po powrocie ze swoich wojaży Lawrence i Temeraire odkrywają, że wśród brytyjskich smoków panuje zaraza. Chore smoki nie mają sił latać, wiele z nich już umarło. Jedynymi powietrznymi obrońcami Wysp Brytyjskich jest Temeraire, Iskierka, oraz dwadzieścia dzikich smoków. Lawrence zostaje wysłany do Afryki, z nadzieją odnalezienia lekarstwa. Rozpoczyna się wyścig z czasem, każdy kolejny dzień to możliwa śmierć kolejnych smoków.
Czwarty tom przynosi pewien powiew świeżości do serii, pozwala nam zobaczyć afrykański kontynent, podejmuje problem niewolnictwa. Przy wielu dowodach na inteligencję smoków zastanawiam się, czy nie są one właśnie w Wielkiej Brytanii niewolnikami- wykorzystywanymi w celach militarnych, narażającymi życie w obronie nie swoich wartości. I od ucieczki powstrzymuje je tylko przywiązanie do swojego kapitana.
Recenzja:

Kryanka | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Jedna z lepszych części serii, zgrabnie rozwiązuje lub rozwija wątki zaczęte w poprzednich tomach. Alternatywna historia Europy oraz świata w tej chwili przypomina gry komputerowe z różnorodnymi cywilizacjami na podobnym poziomie rozwoju. Podróż po Afryce sprawiła mi jednak mniejszą przyjemność niż wydarzenia na froncie wojny z Napoleonem.

Przydługi poboczny wątek choroby Temereire'a z tomu drugiego urósł w czwartym do rangi głównego. Najpierw oglądamy dramat epidemii, która dziesiątkuje smoki Korpusu Powietrznego, potem śledzimy poszukiwania lekarstwa w Afryce. Jednak tym, co stawia tę książkę ponad innymi, jest genialne zakończenie. Podbija ono stawkę wojny i losów bohaterów, podnosi poprzeczkę rozważań moralnych, od których przecież autorka nigdy nie stroniła. Laurence musi podjąć potworną decyzję, przy której blednie nawet ta z pierwszego tomu, kiedy porzucił swoją przyszłość dla smoka. Jego wybór a potem wykonanie zadania było jedną z najbardziej poruszających historii całej...

Wiórek | 2011-04-28
Przeczytana: 12 marca 2011

Jak długo można pociągnąć jeden wątek? Jak długo można opisywać te same osoby? Okazuje się, że z powodzeniem i nawet mistrzostwem przez 4 części. Naomi Novik znowu wykazała się pomysłowością i oryginalnością tworząc potężne królestwo, żyjące ze smokami w symbiozie, w sercu interioru. I to królestwo, które uznało, że wybiła godzina zemsty. Z tą potężną siłą styka się grupka śmiałków. W tle szaleje epidemia, a jedynym ratunkiem są... śmierdzące gryby.

Hołka | 2016-09-07
Na półkach: Ebook, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 07 września 2016

Cykl powieści o przygodach smoka Temeraire, to bardzo złe książki, które należy omijać z daleka.

Wczoraj czytałam sobie spokojnie IV tom, Imperium Kości Słoniowej. Wydarzenia następowały po sobie nieśpiesznie, wręcz leniwie. Pomyślałam sobie - ok, przed snem doczytam stronę do końca. I wtedy nastąpiła AKCJA, która trwała przez kilka rozdziałów i skończyła się przed drugą nad ranem. To znaczy, ja przed drugą nad ranem mogłam się w końcu oderwać od lektury. A następnego dnia, niewyspana, zaczęłam czytać dalej, bo musiałam się dowiedzieć, jak cała historia się skończy.

Autorka powieści, Naomi Novik, powinna zostać za to strącona do lochu, czy coś w tym stylu. Przecież to nieludzkie, wręcz bestialskie, pisać książki w taki sposób, że ludzie będą przez nie potem zarywać noce! Wstyd i hańba!

A tak na serio, jeśli jeszcze nie poznaliście smoka Temeraire, zróbcie to koniecznie, nie pożałujecie. Zwłaszcza, że każdy kolejny tom jego przygód jest lepszy od poprzedniego.

RobbVM | 2015-05-16

Akcja książki rozpoczyna się tuż po wydarzeniach z poprzedniego tomu i z początku jakoś nie zachwyca (przynajmniej wg. mnie), jednak z czasem wspaniały klimat smoczej Europy zaczyna coraz bardziej wciągać. Tym razem odbywamy podróż do gorącej Afryki, gdzie dzieje się większa część powieści i to zdecydowanie tam jest najciekawiej. "Imperium Kości Słoniowej" bardzo zaskakuje dobrymi zwrotami akcji, które niezmiernie wciągają. Polecam ;)

Joanna | 2016-02-27
Na półkach: Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2016

Kolejna świetna książka z cyklu o Temerairze. Trzeba przyznać, że Naomi Novik potrafi stworzyć wspaniałą historię z niesamowitymi przygodami, w sposób bardzo oryginalny. Nie spotkałam się jeszcze z książką w której ktoś na tak szeroką skalę łączy elementy fantasy z historią naszego świata i robi to w tak udany sposób.A bohaterowie są osobami których nie da się nie lubić i którym kibicuje się przez cały czas.

beataj | 2015-06-25
Przeczytana: 2009 rok

Po ciut słabszej trzeciej części, ta znów okazała się świetna. Dynamiczna akcja, zwroty zupełnie jak na rollercosterze - warto, zdecydowanie fajny cykl dla młodzieży i dorosłych, którzy są młodzi duchem.

Siemomysła | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Lubię książki z tej serii. Czwarta wciągnęła mnie znacznie bardziej od trzeciej. Po prostu fajna przygodówka na kilkugodzinną lekturę bez zobowiązań z dobrymi bohaterami i świetnym settingiem.

Beata | 2014-10-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Afrykańska przygoda

Biorąc do ręki „Imperium kości słoniowej”, czwarty tom cyklu „Temeraire”, obawiałam się wszystkiego najgorszego. Nie ma co ukrywać – pierwszy tom: „Smok Jego Królewskiej Mości” rozbudził moje nadzieje, które rozwiewały się w miarę lektury kolejnych części. Części, które – choć nie były całkiem złe – to jednak znacząco gorsze od pierwszego tomu. A teraz, po lekturze, z prawdziwą przyjemnością oświadczam, że moje obawy były płonne – autorka wróciła na poziom otwarcia.
Po azjatyckich peregrynacjach Temeraire i Will Laurence wracają do Wielkiej Brytanii. Sprowadzają ze sobą sojuszników – grupę dzikich smoków z Turkiestanu. I całe szczęście, gdyż kraj stoi w obliczu militarnej klęski – wyspy nawiedziła smocza zaraza i większość brytyjskich smoków nie jest zdolna do walki. Tymczasem Napoleon nasila patrole, wszystkie oznaki wskazują na zbliżającą się inwazję. Brytyjczykom najbardziej potrzebny jest czas. Czas i lekarstwo na zarazę. Jedynie Temeraire wykazuje...

Olinek | 2015-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Seria bardzo powoli się rozwija, jednak z czasem widać jak autorka rozwija przysłowiowe skrzydła, 3 i 4 część jak na razie okazały się czystą przyjemnością czytelniczą. Przemowa Laurence na temat zdrady, honoru i lojalności choć krótka i zwięzła zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Bardzo dojrzewają w tej części nasi bohaterowie i stają przed nie lada dylematem moralnym. Pięknie poprowadzona historia i świetnie rozwijające się postacie Laurenca, Temeraira i Iskierki. Tej ostatniej choć chwilowy występ pozostaje niezapomnianym.