Moc srebra

2019-01-29
Data 1. wydania:
2018-07-10
Zbigniew A. Królicki
literatura amerykańska literatura fantasy magia nadprzyrodzona moc niebezpieczeństwo odmiana losu poszukiwanie szczęścia przeznaczenie tajemnica
Inne

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Fantastyczna!
Wciągnęłam się w tą książkę od pierwszych stron. Bohaterowie byli bardzo interesujący, mieli swoje motywacje zarówno te szlachetne i honorowe jak i te bardziej przyziemne i samolubne. Mam wrażenie, że przez to wzbudzali dużo sympatii. Trzy główne bohaterki są, moim zdaniem, świetnie wykreowane. Byłam też zachwycona wykreowanym światem, tym jak życie głównych bohaterek splątało się w jedną historię i jak znana baśń została tu ograna. Bawiłam się podczas lektury fenomenalnie.
Od początku czułam magię i baśniowość tej opowieści i polecam ją każdemu kto ma do takich klimatów słabość.

Fantastyczna!

Początkowe 25 % tej książki bardzo mi się podobała. Byłam wręcz zachwycona. Do momentu aż przestałam rozumieć co się dzieje i u kogo. Wielość miejsc, imion i wątków bohaterów mnie przytłoczyła. W ogólnym rozrachunku książkę uważam za średnią ze zmarnowanym potencjałem. Ani nie polecam ani nie odradzam.

Autorka ma niesamowity talent do pisania wciągających książek. Historia jest wartka, bohaterowie interesujący. Jest to opowieść o wyborach, o dotrzymywaniu obietnic oraz rozumieniu innych kultur i tradycji. Polecam.

Dzieło oparte na motywach z twórczości braci Grimm i czytając można odnieść wrażenie że mogło powstać półtora wieku temu. Dla wielu czytelników współczesnej fantastyki może być to wada ale mi ten baśniowy klimat przypadł do gustu.

Nie jest tajemnicą, że uwielbiam retellingi i "Mroczną Wiedzę" od Naomi Novik. Gdy odkryłam więc, że jej "Moc Srebra" nawiązuje do baśni o Rumpelsztyku to wiedziałam, że muszę to przeczytać.

Książka skupia się na życiu trzech dziewczyn - Mirjem, Wandy oraz Iriny, których losy będą się łączyć w całej powieści. Mirjem poznajemy w chwili, gdy przejmuje rodzinny biznes, prowadzony nieudolnie przez jej ojca. Jest tak przedsiębiorcza, że zaczyna się nią interesować tajemnicza lodowa istota, która wzbudza przerażenie wśród miejscowej ludności. Wanda to biedna, ale i pracowita dziewczyna, która chce się uwolnić od ojca tyrana. Irina jest natomiast córką księcia - tyle informacji musi wystarczyć by nie zdradzić zbyt wiele.

Już od pierwszych stron byłam oczarowana klimatem jaki zbudowana autorka. Zimowy, niekiedy wręcz brutalnie chłodny ale i baśniowy nastrój trwał przez całą powieść (może w pewnym momencie trochę się ocieplił, ale to tylko na chwile). Fabuła z każdą strona rozwijała się , by stworzyć niesamowitą wielowątkową historię.

Uwielbiam kobiece postacie z powieści. Każda inna i na swój sposób silna. Walcząca o siebie jak i o swoich bliskich. Mirjem, Wanda i Irina urzekły mnie swoją odwagą, mądrością i siłą. Fabułę poznajemy z perspektywy kilku bohaterów, więc raz widzimy świat z perspektywy Iriny, a innym razem młodszego brata Wandy. Co do męskich bohaterów to ich tu nie brakuje, jednak nie są oni aż tak ważni jak dziewczyny (choć ich obecność jest niezbędna).

Styl pisania Naomi Novik jest niezwykły. Czułam się jakbym czytała baśń, tylko może trochę bardziej skomplikowaną niż te klasyczne. Mimo, że oficjalnie mówi się że jest to retelling historii Rumplesztyka, to od czasu do czasu wyczuwałam w niej inne znane bajki.

Jestem więc pod ogromnym wrażeniem "Mocy Srebra", tego co stworzyła autorka, jak pięknie to napisała i połączyła ze sobą każdy wątek. I żałuje, że tyle zwlekałam z poznaniem tej historii.

Na półkach: , , , ,

Przepadłam... Nie mogłam się na niczym skupić, musiałam szybko dokończyć tę historię i poznać jej finał.

Historia wciąga od samego początku. Postacie są jak żywe. Najbardziej chyba poruszył mnie los rodzeństwa. Rozdziały z perspektywy małego Stepona doprowadziły mnie do łez... Zbyt dużo cierpienia spotkało Wandę i jej braci...

Autorka przenosi czytelnika do innego świata i pozwala na chwilę o wszystkim zapomnieć. "Moc srebra" przypominało mi trochę klimatem książkę "Niedźwiedź i słowik". Ale to tylko porównanie na plus. Byłam oczarowana "Niedźwiedziem i słowikiem", tak jak teraz "Mocą srebra". Obie te pozycje są idealne na mroźne zimowe wieczory. Gorąco polecam!

Autorka przenosi czytelnika do innego...

Ostatnio czytałam "Baśnie śnieżnego lasu" i nie do końca odnalazłam w nich to, co obiecywał opis. Nie było ani klimatu zimy, mrozu, ani poczucia niebezpieczeństwa, ani baśni. Chcąc jednak poczuć to "coś" sięgnęłam po książkę Naomi Nowik. Wcześniej czytałam "Wybraną" tej autorki i naprawdę mi się podobała, ale i tak większość polecała mi "Moc srebra". I rzeczywiście. Nie zawiodłam się. Dość ciekawa historia, hardzi bohaterowie, którzy są twardzi i odważnie, nie dlatego, że takim nagle trzeba być (a często zdarza się to w książkach fantasy, że z szarej myszki rodzi się prawdziwy demon walki, strażnik i wybawiciel świata), tylko dlatego, że tak się wychowali w trudnych mroźnych warunkach. Musieli od małego walczyć o przeżycie, o swoich bliskich, o pieniądze, o jedzenie. Początek książki troszkę może się dłużyć, ale w moim odczuciu jest to potrzebne po to, aby pokazać ciężkie warunki, w jakich żyją bohaterowie i ich rozwój. Wydarzenia, które doprowadziły do kolejnych. Przyznam też, że bardzo podobał mi się związek Mirjem i Starzyka oraz Iriny i cara :) Dziwne, ale może to wynika z bardzo dobrego przedstawienia tych zależności. Bohaterowie mają swoje zalety i wady, są tacy z krwi i kości, prawdziwi, ludzcy. Bardzo podobał mi się koncept na podział rozdziałów: w każdym rozdziale są fragmenty opowiadane przez różne postacie, dzięki czemu poznajemy historię z kilku perspektyw. Ostatnia walka - bardzo dobrze opisana. No i klimat zimy. Mróz, ciemny las, biel, lód, śnieg. Naprawdę wielowątkowa baśń, którą warto czytać właśnie zimą.

Naomi Novik wywołuje tęsknotę za prawdziwą zimą, z zaspami połyskującego śniegu, trzaskającym mrozem, drzewami pokrytymi szronem. Zima może być piękna, jednak gdy trwa za długo, zaczynają się problemy...
Oczywiście jest to baśń, i jak to w każdej baśni, jej treścią jest walka dobra ze złem. Przeczytamy tu o odważnych i mądrych kobietach stawiających czoło potworom, o tym, że w pewnym momencie trzeba umieć powiedzieć NIE, nawet kiedy wydaje się nam, że nie mamy żadnych szans na wygraną, bo przeciwnik jest silniejszy i robi, co chce. Powieść jest napisana prostym językiem, ale to raczej normalne w przypadku baśni, prawda? A czytać je można w każdym wieku, nie tylko będąc dzieckiem.

Piękna, wciągająca baśń

Piękna, wciągająca baśń

Rewelacyjna historia! Bardzo angażująca. Ciekawe postaci. Jedyne co średnio mi się podobało to prowadzenie narracji z perspektywy tak dużej ilości bohaterów. Wystarczyłaby narracja trzech głównych bohaterek. Jednak mimo to bardzo polecam!

Naomi Novik Moc srebra Zobacz więcej
Naomi Novik Moc srebra Zobacz więcej