Tajna mapa

Tłumaczenie: Jan Pyka
Cykl: Epoka wielkich odkryć (tom 1) | Seria: Fantasy
Wydawnictwo: Rebis
Age Of Discovery: A Secret Atlas

Pierwszy tom nowej, barwnej sagi fantasy "Epoka Wielkich Odkryć" znanego z list bestsellerów "New York Timesa" Michaela A. Stackpole'a. Autor osadził akcję "Tajnej mapy" w świecie, w którym największą siłą jest magia, i snuje opowieść o garstce uprzywilejowanych badaczy oraz o krainach, które nie istniały, dopóki... nie nanieśli ich oni na mapy. Książęcy kartograf Qiro Anturasi dzięki swym...

Książęcy kartograf Qiro Anturasi dzięki swym nadnaturalnym zdolnościom zdobył wielką władzę i ogromne bogactwa, ale tym razem ceną za nowe odkrycia może być życie jego wnuków, Kelesa i Jorima, którzy właśnie wyruszają w nieznane. To, co zobaczą oni podczas swych wypraw, może zatrząść posadami świata, grozi bowiem powszechną wojną i uwolnieniem niszczycielskiej magii, która wywołała przed wiekami apokaliptyczny kataklizm...

źródło opisu: [Rebis, 2006]

Malachit | 2014-06-09
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Przez kilka pierwszych stron tej książki miałam wrażenie, że nie jest to nic ambitnego - z początku sam świat, jak i postacie wydają się nieco sztuczne i mało absorbujące. Z czasem jednak wychodzi na wierzch rozmach autora i dość oryginalny pomysł, a bohaterowie pokazują trochę więcej głębi, zaś ich zachowanie - i całkowicie różne punkty widzenia - wywołują emocje (a przecież o to chodzi). Książka podobała mi się bardziej, niż bym z początku przypuszczała - jednak jakiś drobny "zgrzyt" pozostał do końca, bo mimo, iż utwór ciekawy i wciąga, to autora nieco zawiodła lekkość pióra. Niemniej jednak to dobra książka (choć okładka tego nie wskazuje ;) )

Myrkul | 2011-11-14
Na półkach: Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: 21 października 2011

Na kartach pierwszej powieści pt. „Tajna Mapa” poznajemy Quiro Anturasiego. Ten wybitny kartograf jest na służbie Cyrona, jednego z książąt, który rządzi jednym z dziewięciu księstw powstałych po rozpadzie dawnego cesarstwa. Dzięki jego mapom kupcy mogą docierać do dalekich krain, do których nie ma dostępu konkurencja i zarabiać ogromne pieniądze. Cyron chce dzięki temu zbudować potęgę gospodarczą, która pokojowo zjednoczy dawne Cesarstwo. Aby poszerzyć granice znanego świata, dwóch wnuków Qiuro wyrusza w podróż – stateczny Keles rusza lądem na zachód, poszukiwacz przygód Jorim udaje się morzem na wschód.

Ich przygody na nowych ziemiach plus zakulisowe rozgrywki polityczno-gospodarcze w metropolii. W pierwszym tomie kroiła nam się ciekawa i dość oryginalna fabuła. Niestety wszystko „psują” dwa kolejne tomy – „Kartomancja” i „Nowy Świat”.

Więcej na: http://zpierwszejpolki.blox.pl/2011/11/Michael-A-Stackpole-8211-8222Epoka-Wielkich.html

Jola | 2011-09-19
Na półkach: REBIS, Sprzedane, Przeczytane
Przeczytana: 18 września 2011

Trylogia nie jest wybitna, ale zdecydowanie trzyma bardzo dobry poziom. Dużym plusem są żywi, barwni bohaterowie, zarówno męskie jak i żeńskie postacie, przedstawione (w większości przypadków) realistycznie i przekonywująco. Stackpole jak zwykle w swojej trylogii zawarł wszystko: zarówno pojedynki, jak i walne bitwy, magię, bogów, bajeczne stwory, władców, rycerzy i morderców... Czyli to,co tygryski lubią najbardziej :)

Trochę kuleje u niego płynność pisania - nie ma tzw. lekkiego pióra, widać, że jego wizja ma rozmach, ale realizacja trochę kuleje. Mimo to książkę czyta się bardzo przyjemnie. Dla kogoś, kto miałby ochotę na lekką (ale absolutnie nie płytką czy nudną) lekturę, serdecznie polecam. Tolkien to to nie jest, ale i mistrzowie są czasami ciężkostrawni. Trylogia Stackpole'a to lekkostrawne, ale pyszne danie, które zjada się z prawdziwą przyjemnością.

xtouchthesky | 2014-05-15
Przeczytana: 15 maja 2014

Dobrze mi się tą książkę czytało. Jak dla mnie bohaterowie byli dobrze dobrani. Ogólnie mi się podobała. :)

Grzegorz | 2012-08-09
Przeczytana: 2012 rok

Ciekawa, wciągająca historia dla młodzieży licealnej. Trochę za poważna jak dla gimnazjalistów.

ŚliwkowaPanna | 2010-07-13

cała seria świetna. czyta się jednym tchem

Tomek | 2010-07-08

Znakomita trylogia fantasy.