Kilka miesięcy mojego życia

Okładka książki Kilka miesięcy mojego życia Michel Houellebecq
Okładka książki Kilka miesięcy mojego życia
Michel Houellebecq Wydawnictwo: W.A.B. publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
W.A.B.
2023-10-25
2023-10-25
Beata Geppert
literatura francuska

Strasznie pokręcona , a moze za trudna dla mnie ;-) . Najgorsza że wszystkich, które czytałam tego autora.

Kiepsko się to czyta tłumaczenia pisarza który chcąc przespac się z młodą kobietą zgadza się na takie coś i świadomość że będzie nagrany. Tym bardziej że może to ujrzeć świat dzienne. Dał się złapać jak dziecko. Po tych jego tłumaczeniach zmieniłem trochę zdanie ma jego temat. Zwłaszcza kiedy zacząl prostować swoje poprzednie wypowiedzi na temat islamu. Jescze pozostała we mnie jakaś nic sympatii do tego autora że dałem 2 gwiazdki. Główni autorzy z jego książek uosabiają jego życie po części i sposób bycia. Typowy znudzony przedstawiciel zachodu bez zasad moralnych dla którego główną rozrywka to sex

Zdecydowanie najsłabsza z dotychczasowych powieści pisarza (nie wliczam de facto opowiadania Lanzarote),jakby napisana na siłę i po prostu nudnawa. Chyba wydawca naciskał na termin :)

nie widzę powodu jej wydania

nie widzę powodu jej wydania

No nie ma w tym zbyt dużo substancji. Dobrze napisane gorzkie żale, gdzie winni są wszyscy oprócz samego autora. Z drugiej strony wielu go nienawidzi i zaciera ręce z okazji afery, więc jest się na co żalić. Z trzeciej strony opisy życia seksualnego. Pan Houellebecq chodzi z żoną na dziwki i opisuje to sucho. Czy mam bić brawo? Czy się oburzać?

Być może nie zniesmaczył mnie ten tekst tak mocno dlatego, że podzielam obrzydzenie autora względem kolektywu artystycznego KIRAC.

Przede wszystkim chodzi jednak o głupotę oraz nieczytanie tego, co ma się podpisać. Jest to chyba największym błędem jaki można popełnić i przed którym przecież ostrzega się często.

Być może nie zniesmaczył...

Nie sądzę, żeby dobrym pomysłem na poznanie prozy Houellebecqa było sięgnięcie po tę pozycję. Co prawda, najnowsza książka wiele mówi o samym pisarzu. Zapiski z 6 miesięcy ujawniają źródła własnej głupoty i zażenowanie pisarza podpisaniem umowy pozwalającej reżyserowi na dystrybucję filmu pornograficznego, w którym Houellebecq brał udział, bo traktował nagranie jako niewinną rozrywkę. Wcale nie wstydzi się przywoływać okoliczności nagrań, pisać o swoim życiu seksualnym, nie kryje swojego oburzenia wobec tych, którzy zawinili potraktowaniem go jak przedmiot. Postępowanie sądowe i wyrok przyniosły wiele przykrości autorowi, co nie przeszkodziło mu skierować apelacji. Jak słusznie przyznaje – osobiście osiągnął stan doskonałości w zidioceniu. Niestety, zapiski tylko to potwierdzają.

Pisarz chce wziąźć udział w filmie porno, potem jak ten film ma się ukazać to się z tego wycofuje i obraża wszystkich, a sam porównuje się do ofiar gwałtu. Porażka.

JAK ZOSTAĆ ISLAMOFOBEM I AKTOREM PORNO

Houellebecq i porno. Houellebecq i islamofobia. Houellebecq, po prostu Houellebecq. Jeden z czołowych enfant terrible literackiego świata, postać kontrowersyjna i… No co tu dużo gadać, opinię ma jaką ma, a powtarzanie tych utartych frazesów mija się z celem, bo wystarczy przeczytać o czym jest ta książka i wszystko staje się jasne. Nie powieść to, nie opowiadanie, właściwie esej ledwie, nie jakoś szczególnie rozległy, ale jednak esej bliższy jakiemuś prywatnemu wynurzeniu, niż czemukolwiek innemu. Forma prosta, acz skuteczna. I przyjemna w odbiorze, choć bynajmniej nie dla wszystkich, bo tematyka i sposób, w jaki pisarz do niej podchodzi sprawiają, że co wrażliwszym czytelnikom jednak ciężko będzie brnąć przez błoto i brud, jaki wylewa im pod nogi Houellebecq.

Książka traktuje o wydarzeniach, jakie w życiu pisarza rozegrały się między październikiem 2022 a marcem 2023 roku. Czyli świeżynka. A co w tym czasie się u niego wydarzyło? A choćby posądzenie o islamofobię – nie ze strony jakichś przywódców religijnych czy kogoś w tym stylu, jak sam zauważa, a całej reszty – no i wzięcie udziału w filmie porno. Z tym filmem to w ogóle pokręcona sprawa, bo niby z jego udziałem, ale bez jego wiedzy i… No i to już trzeba odkryć samemu.

JAK ZOSTAĆ ISLAMOFOBEM I AKTOREM PORNO

Raczej pozycja tylko dla fanów postaci i twórczości - reszta może w spokoju pominąć.

Gdy człowiek łudzi się, że ma już za sobą najgorszą książkę, jaką jest mu dane przeczytać w życiu, od spodu puka autor i mówi "Przeczytaj jeszcze tę". I zabawa zaczyna się od początku.

Houellebecq to kontrowersyjny autor, ale mimo wszystko podoba mi się jego krytyka współczesnego świata i czasem udaje się mu jakaś głębsza refleksja. Dla tych fragmentów jestem w stanie znosić opisy kryzysu wieku średniego i seksualne wycieczki. Z "Kilkoma miesiącami mojego życia" mam taki problem, że książka ta składa się głównie z opisów preferencji seksualnych autora, tłumaczenia się ze swoich słów (czyżby Houellebecq bał się procesów?) oraz obrażania wszystkich dookoła. Doprawione to jest intelektualnymi wywodami, które nijak się mają do rynsztoka bluzgów, które autor wylewa.

• Książki o książkach
  • Pterodaktyl Porno
  • Polityka

Dodaj cytat z książki Kilka miesięcy mojego życia