rozwiń zwiń
Szymon

Profil użytkownika: Szymon

Nie podano miasta Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 3 dni temu
103
Przeczytanych
książek
107
Książek
w biblioteczce
20
Opinii
79
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Mężczyzna
Dodane| Nie dodano
mój stan permanentny to zblazowanie

Opinie


Na półkach:

nie widzę powodu jej wydania

nie widzę powodu jej wydania

Pokaż mimo to


Na półkach:

Trudno opisać poziom rozczarowania, jaki pozostawia po sobie ta książka. Na, tzw. papierze, historia wydaje się całkiem zgrabnie przemyślana. Młody mężczyzna po latach trafia na ślad zaginionej narzeczonej, która została brutalnie skrzywdzona na jego oczach, a pomagają mu w tym przyjaciele, zarówno starzy, jak i nowi. Można powiedzieć, że klasyczna podróż bohatera z pewnymi odrębnościami i częściowym wyjście poza schemat. Niestety na pomyśle dobre cechy tej książki się kończą.

Wobec powieści Pana Remigiusza można, a nawet trzeba, wysunąć kilka zarzutów:

1. Kiepski język. To jest w zasadzie zarzut do ogólnie do stylu, w jakim autor uprawia literaturę. Można zrozumieć, że jest to literatura w założeniu popularna, ale niestety prostota języka aż boli. Oczywiście przy narracji pierwszoosobowej autor winien dopasować sposób wypowiedzi do kreowanej postaci, ale nie należy też zbytnio upraszczać, bo wtedy jest to niemożliwe do czytania.

2. Przerysowane postaci. Remigiusz Mróz konstruuje swoich bohaterów na zasadzie przyznawania im jednego kluczowego atrybutu, który definiuje ich całkowicie. Przykładowo, Damian Werner jest fanem Spidermana, a więc wszystko, co będzie prowadziło do rozwiązania zagadki, powiązane będzie z tym bohaterem komiksowym, tak jakby o niczym innym i niczego innego ten człowiek w życiu nie robił. Inny przykład — główny antagonista jest mężem „przemocowcem” i ma się wrażenie, że to jest jego praca. Nic innego nie jest przedstawione w odniesieniu do niego, a przecież nawet najgorszy człowiek może mieć jakieś dobre cechy, przejawiać znikomo choćby oznaki człowieczeństwa.

3. Wykłady z wiedzy niepotrzebnej. Bardzo często pan Remigiusz w trakcie opowieści przedstawia różne „ciekawostki”, bardzo często niezwiązane z fabułą i niepotrzebne do niczego, a przy tym brzmiące kuriozalnie biorąc pod uwagę fakt, że narrator w tej powieści jest pierwszoosobowy, a więc jakby prowadzący wewnętrzny monolog i opowiadający historię z własnej perspektywy. A przecież nikt sam do siebie mówiący nie przedstawia badań na temat osób zaginionych w Polsce.

4. Deus ex machina. Niestety notorycznie w tej powieści pojawiali się bohaterowie znienacka, jakby wyskoczyli z kapelusza, co przy głównej tematyce, w jakiej powieść miała się obracać, sprawiła, że wszystko stało się po prostu absurdalnie śmieszne.

Podsumowując, nie ma co szukać głębi myśli, ani choćby satysfakcjonującej lektury na kartach „Nieodnalezionej". Literatura pociągowa, która idealnie nadaje się, żeby zabić czas w podróży i potem zostawić na siedzeniu do użytku dla innego podróżnego.

Trudno opisać poziom rozczarowania, jaki pozostawia po sobie ta książka. Na, tzw. papierze, historia wydaje się całkiem zgrabnie przemyślana. Młody mężczyzna po latach trafia na ślad zaginionej narzeczonej, która została brutalnie skrzywdzona na jego oczach, a pomagają mu w tym przyjaciele, zarówno starzy, jak i nowi. Można powiedzieć, że klasyczna podróż bohatera z pewnymi...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Po przeczytanych poniżej recenzjach, nie sposób nie kryć rozczarowania. Powieść "Kocham cię, Lilith" jest jedną z gorszych książek jakie przyszło mi przeczytać.

Na plus na pewno jest pewna niedookreśloność świata, w którym akcja powieści ma miejsce. Przeplatanie miejsc i postaci realnych z tymi fantastycznymi tworzy pewien intrygujący obraz. Cała reszta natomiast jest miałka, "rozspermiona" i nudna. Bohaterowie powieści, niby niewyżyte dzieciaki, myślą wyłącznie o współżyciu i w zasadzie nic poza tym nie robią. Fabularnie przez cały czas zmierza to donikąd i po przeczytaniu połowy człowiek zastanawia się, kiedy to się wreszcie skończy. Dodatkowo kiepskiego obrazu książki dopełniają próby filozofowania, które niestety kończą się banałem serwowanym przez autora.

Nie skreślam pana Raka, zwłaszcza, że czuć w jego pisarskim stylu potencjał, natomiast ta powieść zdecydowanie okazała się rozczarowaniem.

Po przeczytanych poniżej recenzjach, nie sposób nie kryć rozczarowania. Powieść "Kocham cię, Lilith" jest jedną z gorszych książek jakie przyszło mi przeczytać.

Na plus na pewno jest pewna niedookreśloność świata, w którym akcja powieści ma miejsce. Przeplatanie miejsc i postaci realnych z tymi fantastycznymi tworzy pewien intrygujący obraz. Cała reszta natomiast jest...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Szymon

z ostatnich 3 m-cy
Szymon
2024-02-24 23:12:48
Szymon ocenił książkę Kilka miesięcy mojego życia na
5 / 10
i dodał opinię:
2024-02-24 23:12:48
Szymon ocenił książkę Kilka miesięcy mojego życia na
5 / 10
i dodał opinię:

nie widzę powodu jej wydania

Michel Houellebecq Uległość Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
103
książki
Średnio w roku
przeczytane
7
książek
Opinie były
pomocne
79
razy
W sumie
wystawione
99
ocen ze średnią 6,7

Spędzone
na czytaniu
629
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
8
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]