Dymy nad Birkenau

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
830512701X
literatura faktu
Nagore

W książce tej zarówno krytyka literacka, jak i czytelnicy z trzech kolejnych pokoleń dostrzegli w niej nie tylko rzetelny dokument, wiarygodne świadectwo okrutnej prawdy o wojnie, ale także-jak pisał Wacław Sadkowski-"jedno z najcenniejszych świadectw artystycznych, wystawionych przez pisarstwo polskie hitlerowskiemu ludobójstwu".

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1994

Dominika | 2019-09-13
Przeczytana: 10 września 2019

Książka, która porusza serce i duszę, zostawiając w nas już na zawsze jakąś rysę, ból, żal i współczucie. Wśród literatury obozowej to już klasyk, po który powinien sięgnąć każdy z nas. Bestialstwo, upodlenie człowieka, cierpienia, ludobójstwo, wszechobecny strach i tragedie milionów na zawsze zniszczonych istnień zestawione z poetyckimi opisami przyrody. Najczystsza apoteoza życia. Życia mimo wszystko, mimo okrucieństwa i szaleństwa wojny. Prawdziwa relacja byłej więźniarki pokazująca, że można złamać człowieka fizycznie, ale nie psychicznie - o ile ma on silną moralność i człowieczeństwo w sobie aż do końca. Daję max gwiazdek, choć uważam, że prawdziwych relacji okołowojennych z czasów epoki pieców nie da się recenzować. Książka powinna być lekturą obowiązkową. Nie tylko dla Polaków. Ku przestrodze. By pamiętać.

magdaloona80 | 2019-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2019

Najlepsza książka o życiu w obozie pracy/zagłady jaką kiedykolwiek czytałam. Pierwszy raz miałam okazję poznać przebieg dnia więźnia od rana do wieczora, przebieg pracy, spędzanie czasu wolnego, życia z wszami, funkcjonowania w czasie choroby. Noce w barakach, których komfort lub ich brak uzależniony jest od tego którą pryczę się zajmie. Do tego język Szmaglewskiej, prosty ale jednak poetycki, niewątpliwie ułatwiający lekturę takich strasznych tematów.
Szkoda, że nie zetknęłam sie z tą książką będąc w liceum, bo wniosłoby to więcej do mojej edukacji na temat II wojny światowej niż narzucone z góry lektury. Polecam.

jasia_ | 2019-08-29

Obozowe życie opisane ładnymi zdaniami. Tak literacko ładnymi.
Książka pełna wzniosłości, patosu. Jeżeli ktoś szuka obraz psychologiczny więźnia obozu koncentracyjnego, znajdzie to w tej książce.
Książka, chociaż dobra, to chyba najnudniejsza z wszystkich wojenno-powstańczo-obozowych książek, które dotychczas przeczytałam. Jak dla mnie za dużo opisów przeżyć wewnętrznych więźnia, za mało suchych faktów i informacji o samym życiu w obozie. Rzecz gustu czy komuś się spodoba czy nie. Przeczytać i ocenić samemu.

sebbie | 2019-08-14
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, 2019
Przeczytana: 19 czerwca 2019

Miałem wielkie oczekiwania co do tej książki, gdyż ma dobre opinie oraz wysokie oceny na różnych rankingach. Akurat niedawno miałem okazję odwiedzić Auschwitz dlatego miałem ochotę dowiedzieć się różnych informacji oraz ciekawostek o tym miejscu oraz o ludziach, którzy zostali zmuszeni żeby przeżyć to piekło.

Niestety nie dokonałem dobrego wyboru jak się okazało. "Dymy nad Birkenau" nie miały tego czegoś co by mnie wciągnęło, zwłaszcza narracja na audiobooku była lekko nudnawa. Ogólnie książka jest napisana jakby była powieścią i nie do końca mi to odpowiadało. Sposób przedstawienia historii zupełnie mi nie pasuje, chyba wolę książki bardziej historyczne i zdecydowanie bardziej poukładane jeśli chodzi o budowę akcji i rozdziałów.

Oczywiście nie twierdzę, że książka jest zła, bo jest dobra i bardzo wartościowa, lecz po prostu nie ma tego czegoś co by mnie trzymało przy czytaniu niestety, mimo jak największych chęci.

5/10

Czytałam jako nastolatka. Brak słów, żeby opisać odczucia i myśli zrodzone w trakcie zgłębiania treści.
Z takimi książkami czas zatrzymuje się w miejscu.
Tak. To się zdarzyło naprawdę, bez względu na to, jak bardzo nie chcemy, czy wręcz nie możemy w to uwierzyć.

Jednej rzeczy nigdy w tym życiu nie będę mogła zrozumieć - kim jest ktoś, kto chce krzywdzić innych ludzi. Bo na pewno nie jest człowiekiem. Co to za ludzie bez własnej woli, co pozwalają, by być narzędziem zniszczenia w rękach chorego umysłu ?!?
Nigdy tego nie pojmę.

Książka zdecydowanie warta przeczytania, ale niesamowicie ciężka w odbiorze. I niestety, ma wpływ na to tematyka i sposób, w jaki opisane jest codzienne życie w tym piekle na ziemi, jakim był obóz koncentracyjny. Głód, brud, choroby, śmierć czekająca na każdym kroku, samotność, cierpienie, ludzkie dramaty. To wszystko powoduje, że człowiekowi z nawet odrobiną empatii stają łzy w oczach.
Nie umiem sobie wyobrazić, a wręcz nie jestem w stanie tego zrobić, jak wielki musiał to być strach i ból. Nie wiem, jak można zagotować komukolwiek taki los (a tym bardziej nie rozumiem tego, jak można w dzisiejszych czasach żałować, że obozy koncentracyjne już w Polsce nie istnieją, płakać za Hitlerem i rozpaczać, że nie można do pieca krematoryjnego wysłać np. znienawidzonych przez siebie homoseksualistów - to już jest naprawdę skandal, żeby nie użyć w tym miejscu słów bardziej dosadnych. Każdy głoszący takie "wspaniałe" poglądy powinien przeczytać tę książkę, pojechać do Auschwitz, zastanowić...

Jacek Bochenek | 2018-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2018

Świadectwo barbarzyństwa. Świadectwo niewoli. Świadectwo poniżenia. Świadectwo upodlenia. Świadectwo odczłowieczenia. Świadectwo czasów, które minęły, ale o których w żadnym wypadku nie wolno zapomnieć. Historia wstrząsająca, tym bardziej, jeżeli uświadomimy sobie, że ofiarami były także dzieci.

Marzena | 2018-11-27
Na półkach: Przeczytane, Audiobook

Ta książka to raport, relacja z miejsca strasznego, nieludzkiego, niewyobrażalnego. Tu nie ma jednego bohatera i fabuły wydarzeń.
Tu Bohaterami są wszyscy więźniowie obozu koncentracyjnego.
Czytanie wstrząsa czytelnikiem, powoduje smutek i pieczenie oczu, odczuwa się złość i niemoc. Ale trzeba przeczytać, żeby pamiętać...

book_logia | 2018-09-03
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Niezmiernie ciężko jest połączyć piękno i brutalność, ale taka właśnie jest proza Szmaglewskiej. Niewielu z nas przeżyło by 3 lata w Auschwitz-Birkenau, jej się to udało. Jej oczy patrzyły na okrucieństwa, bestialstwo i śmierć. W naszych wygodnych czasach, kiedy informacje obiegają świat w kilka sekund, nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, że takie okrucieństwo mogło trwać od 1940 do 1945 roku, nie niepokojone niczyimi protestami. Wizyty "komisji", które opisuje Szmaglewska, wzbudzają w czytelniku złość. Czy Ci ludzie na prawdę nie widzieli tego co się tam dzieje, czy tylko nie chcieli widzieć?
"Dymy nad Birkenau" powstały w zaledwie kilka miesięcy. Są namacalnym dowodem ludzkiej determinacji i woli życia. Przerażające jest to, że ta machina śmierci, która pozbawiła życia setki tysięcy europejczyków działa tak sprawnie, napędzana jedynie nienawiścią nazistów i strachem zmuszonych do pracy- więźniów. Każdy powinien przeczytać tą książkę. Nie wolno nam zapomnieć, bo historia, o...

Queequeg | 2018-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Książki takie jak „Dymy nad Birkenau” nieodmiennie mi pokazują jak wdzięczny powinienem być losowi czy jakiejś tak zwanej sile wyższej za to, że żyję w czasach i w miejscu jakim żyję. Nieodmiennie też jest to dla mnie swoisty zimny prysznic i strzał w twarz, że powinienem się cieszyć, że problemy jakie mam są tak naprawdę żadne w porównaniu do gehenny jaką przechodzili ludzie podczas wojny a zwłaszcza ci internowani w obozach.

Seweryna Szmaglewska z drobiazgową wręcz szczegółowością opisuje życie więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. I było to przeżycie wstrząsające ale chociaż byłem tam, w tym muzeum to jednak chyba żadne muzeum nie może się nawet równać z relacjami osób, które przeżyły to piekło na własnej skórze. Ja absolutnie nie podejmę się oceniania czy opiniowania tej książki i jej podobnych bo naprawdę nic mnie ku temu nie uprawnia. Możemy poddawać ocenię formę w jakiej zostały napisane ale na pewno nie treść.Ta książka powinna skłonić do refleksji, zadumy,...