Dziennik. Pięć zeszytów z łódzkiego getta

Wydawnictwo: Marginesy
Holokaust, getto, Łódź
Ela

Po raz pierwszy w Polsce pełne wydanie ocalałego Dziennika Dawida Sierakowiaka. To niezwykły dokument: opowiada o Łodzi pod nazistowską okupacją, o rządach Chaima Rumkowskiego, kontrowersyjnego Przełożonego Starszeństwa Żydów, o wywózce mieszkańców getta do Auschwitz, ale przede wszystkim o walce o przetrwanie szukaniu pracy, zdobywaniu jedzenia, patrzeniu na śmierć sąsiadów i powolnym traceniu sił.
"Wieczorem musiałem przygotować i ugotować kolację, co wyczerpało mnie zupełnie. Z polityki kompletnie nic nowego. Czuję, że znów poczynam dostawać melancholii z niecierpliwości. Doprawdy nie ma dla nas wyjścia z..." To ostatni wpis Dawida. Wkrótce potem umarł z powodu wycieńczenia, niedożywienia i zapalenia płuc.
Po wyzwoleniu getta znaleziono stertę zapisanych zeszytów. Ktoś nimi palił pod kuchnią, część była podarta. W tej stercie leżało między innymi pięć brulionów ze szczegółowymi zapiskami na temat życia w niewoli: skrupulatny rejestr faktów spisywanych codziennie przez nastoletniego autora, osieroconego w wyniku wojny i samemu ledwie trzymającego się życia.
Dziennik opisuje szlachetne strony ludzkiej natury niszczone przez najgorsze instynkty, którymi potrafią kierować się ludzie: znęcanie się nad innymi, wyzyskiwanie, prześladowanie, mordowanie. Każda strona to walka między dobrem a złem, między życiem a unicestwieniem.

źródło opisu: Wydawnictwo Marginesy

źródło okładki: Wydawnictwo Marginesy

marcin | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Wstrząsająca, bolesna ale też i fascynująca literatura. Pięć Dzienników Dawida Sierakowiaka cudem wprost uratowanych przed zniszczeniem,tak naprawdę niewiele brakowało, a niniejsza książka nigdy nie zostałaby wydana( kilka zeszytów przepadło niestety bezpowrotnie).
Czytałem zapiski Dawida ze sciśniętym gardłem i niejednokrotnie ze łzami w oczach. Było to tym bardziej bolesne dla mnie że jestem z Łodzi i mieszkam na skraju miejsca gdzie istniało łódzkie getto.
Mozolnie,dzień po dniu , młody Dawid zapisywał obraz życia w łódzkim getcie: wszechobecne podziały, narastający głód, wywózki i wysiedlenia ludności, losy swoich bliskich , znajomych i sąsiadów. Momentami czułem sie tak jakbym stał obok niego i sam uczestniczył w tych wydarzeniach.
Czytając zapiski Dawida uzmysłowiłem sobie jaki ten chłopak miał w sobie potencjał, ile mógł zdziałać w życiu, jak bardzo inteligentnym i przenikliwym był człowiekiem. Mimo swojej koszmarnej sytuacji Dawid nadal próbował sie rozwijać: dużo ...

Ela | 2015-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Od tej książki (a właściwie jej fragmentów) zaczęła się moja obsesja na temat Litzmannstadt Getto (zwanego wówczas jeszcze niefrasobliwie gettem łódzkim). Teraz będzie wspomnieniowo i bardzo osobiście.

Miałam jakieś 12-13 lat, gdy z bibliotecznej półki z regionaliami wygrzebałam „Dziennik” Dawida Sierakowiaka. Była to wydana w 1960 roku książka zawierająca dwa z zachowanych pięciu zeszytów z notatkami nastolatka, więźnia Litzmannstadt Getto. Książka zrobiła wtedy na mnie wstrząsające wrażenie, nieporównywalne do żadnej innej lektury – nie mogłam jeść, śniłam w nocy, że przedzieram się do getta i dostarczam rodzinie Dawida pożywienie ratując im życie, zaczęłam szukać informacji o getcie oraz grobu Dawida na cmentarzu żydowskim.

Przez lata chciałam dopaść książki ponownie, niestety bezskutecznie. Dopiero teraz, po wielu latach, została wydana pełna wersja zachowanych notatek. Oczywiście kupiłam „Dziennik” natychmiast i... długo leżał na półce. Po prostu nie miałam odwagi po niego...

zielonooka | 2016-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2016

mieszkam stosunkowo niedaleko od terenów na którym było getto -znam je,(tereny oczywiście), dość długo pracowałam prawie na terenie ówczesnego getta. i niby wiem na ten temat naprawdę duzo, ale dopiero przeczytanie takich dzienników otwiera nam oczy na prawdę o getcie. o tym ze umierali zydzi - wiemy wszyscy - ale o tym że w getcie była śmietanka, że byli lepsi żydzi i gorsi - to juz nie wiedziałam. i nie przypuszczałam że aż tak...
polecam - przeczytajcie - kawał dobrej choć tragicznej historii - i jakże prawdziwej...
poruszające...

Meehoow | 2015-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2015

Nie było łatwo i, jak wiemy, skończyło się tragicznie. Pozostał przelany na papier obraz niepewności, strachu, głodu, nękających chorób, mrozu... Ale tak naprawdę, to nie dzieje się tu zbyt wiele - ot kontemplowanie czy będzie szkoła czy nie będzie, ot dylemat co włożyć na siebie i kogo odwiedzić, ot reprymenda dla ojca, który podkrada chleb, ot drobiazgowy przegląd cen żywności. Jest wrażenie, że stale czyta się o tym samym, lecz - mimo to - to czytanie wciąga. Nie podejmę się oceny.

czytankianki | 2015-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Nawet znając dziesiątki książek na temat Holokaustu, wpisy w „Dzienniku” czyta się ze ściśniętym gardłem. Poraża opis piekła, jakim staje się życie w getcie, uwiera także wiedza, że najgorsze dopiero nadejdzie. Notatki Sierakowiaka są niezwykle cennym dokumentem z kilku względów, najważniejszym wydaje mi się pamięć o człowieku: ślad po kimś, kto nie pozostał jedną z milionów anonimowych ofiar. Warto zaznaczyć, że tegoroczna publikacja jest pierwszym pełnym wydaniem „Dziennika” w Polsce.

Pełny tekst tu:

Ewa K | 2015-06-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Dzienniki i pamiętniki z czasów II wojny światowej to wyjątkowo poruszająca literatura, która od dziesięcioleci budzi uznanie czytelników. Szczegółowy opis przeżyć wojennych za każdym razem wywołuje w nas wiele emocji, zwłaszcza wtedy, gdy autorami tych zapisków są młodzi ludzie. Do grupy nastolatków, którym druga wojna światowa odebrała młodość, dając w zamian jedynie cierpienie, należał również Dawid Sierakowiak, autor "Dziennika" prowadzonego podczas pobytu w łódzkim getcie. Jego refleksje na temat wojny i tragedii narodu żydowskiego to kolejne ważne świadectwo holokaustu, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

Dawid urodził się i mieszkał w Łodzi. Na nowo wybudowanym osiedlu przy zbiegu ulic Sanockiej i Dygasińskiego swoje mieszkanie zajmowała rodzina Sierakowiaków: Dawid, jego matka - Sura Ajdla Churgiel, ojciec naszego bohatera - Majchel oraz jego siostra Natalia (nazywana przez brata pieszczotliwie Nadzią). To z tego miejsca Sierakowiakowie wyruszyli w ostatnią wędrówkę...

Gumisiek | 2018-05-20
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 20 maja 2018

Przeczytałam naprawdę wiele książek o Holocauście - tę jako jedyną ze ściśniętym gardłem. Poruszyła mnie do głębi - być może dlatego, że mieszkam na terenie byłego getta łódzkiego i historię przeżywałam tak, jakby działa się właśnie teraz, tuż za moimi oknami. Może dlatego, że Dawid wydawał się być świetnym chłopakiem - niezwykle inteligentnym, zaangażowanym; chłopakiem, który na pewno wiele mógł osiągnąć. Przygnębienie potęguje fakt, że zdajesz sobie sprawę, że to dopiero początek, że ostateczne rozwiązanie jeszcze się nie zaczęło... Brak świadomości Dawida jest czymś, co ściska serce najmocniej.
Cieszę się, że zapiski te się odnalazły i zostały w końcu w Polsce opublikowane. Wrażenie, które pozostaje po przeczytaniu jest naprawdę niezwykłe, a by podtrzymać pamięć o tym niezwykłym chłopaku, na pewno wybiorę się na jego grób.

Milka04 | 2018-01-04
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Aż trudno uwierzyć, iż jest to autentyczny dziennik z zapiskami wydarzeń z łódzkiego getta. Gdy się czyta tę książkę, ma się wrażenie, że jest to istna fikcja, wymyślona przez autora posługującego się ładnym językiem. Szkoda, że nie wszystko się zachowało, szkoda, że opowieść urywa się w tak ważnym momencie. Moim zdaniem to nie jest dziennik...to krótka historia umierania. Do czego byli zdolni Niemcy, przekracza nasze wyobrażenia. Dla osób, które interesują się tematyką wojenną i wydarzeniami z tamtego okresu, będzie to ciekawa lektura. Mimo, że nie wzrusza, to porusza, głęboko.

Matias Szostak | 2015-10-07
Przeczytana: 04 października 2015

Zaciekawia stopień dojrzałości autora oraz spojrzenie od wewnątrz na administrację getta.

Ciężko oceniać książki o takiej tematyce, bo waga opisywanych faktów narzuca już specyficzne podejście.
Jeśli chodzi o styl i zawartość dzienników, to są napisane dobrze i ciekawie, dużo jednak podobnych wpisów, różniących się opisem przydzielanych racji żywnościowych.
Patrząc historycznie - dobrze że taka relacja przetrwała i jeśli ktoś chce próbować zrozumieć te ciężkie momenty historyczne, to powinien przeczytać, chociaż wiadomo że nie są to lekkie lektury.

Natalia | 2018-09-28

To jest najlepsza książka o Holocauście. Dodatkowe wrażenie na mnie zrobiła dlatego, że mieszkam w Łodzi (i to w okolicach w których mieszkał Dawid!). Wspaniale napisana, nie tylko ciekawie - bo czyta się ją jak powieść, ale też porusza i daje do myślenia. To nie jest zwykły dziennik z tych strasznych chwil, to po prostu opis życia uczestnika Holocaustu i jego spojrzenie na tamtą rzeczywistość oraz to jak sobie z nią radził. On i inni.