Wspomnienia więźniów KL Auschwitz.
Wyboru dokonali Jan Przewłocki, Tadeusz Sobolewicz, Aleksander Widera; oprac. Zofia Stochowa.

Tania | 2014-05-30

Nie mogłam się oderwać od rzeczowo snutych opowieści byłych więźniów Auschwitz. Poruszająca lektura.

Grażyna | 2013-02-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 marca 2013

Wspomnienia więźniów z obozu w Auschwitz.

Pami | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

''Zbiór niniejszych wspomnień jest przypomniniem losów więźniów oświęcimskiego obozu koncentracyjnego, którzy na terenie Śląska i Zagłębia działali, walczyli i pracowali- lub jeszcze pracują. Jet to równocześnie jeszcze jedno świadectwo prawdy o zbrodniach, które nie mogą się przedawnić, kolejna próba ostrzeżenia tych,którym się wydaje, że świadkowie- nie pamiętają.''

Wspomnienia warte przeczytania. Osoby opisują skrajne warunki życia z jakimi przysło im się zmierzyć na dlużsy czas. Opisy są momentami tragiczne. Jednak znalazły sie w nich wspomnienia, że nie każdy był aż tak zły i starał się pomóc. Książka obowiązkowa dla tych co słabo znają historie obozu w Oświęcimiu lub się interesują jego historią.

MariaMR | 2013-01-09

Pamiętam, książkę tę kupiłam będąc z obowiązkową wycieczką szkolną w byłym obozie KL Auschwitz.
Wstrząsnęła mną zarówno ta książka, jak i wizyta w byłym obozie koncentracyjnym. To przeżycie, którego się nie zapomina.

Wspomnienia byłych więźniów zawarte w tej książce dają nam rzeczywisty obraz obozowego życia, walki o przetrwanie każdego dnia, warunków tam panujących, relacji między współtowarzyszami niedoli, planami ucieczek i wreszcie radości z odzyskanej wolności. Polecam!

| 2013-11-07

Kolejna z moich ulubionych książek, która sprawia, że otoczenie martwi się o moje zdrowie psychiczne. Poruszające wspomnienia więźniów, dla których każdy kolejny dzień był walką o przetrwanie. Książka, którą powinien przeczytać każdy. Przejmujące opisy, obozowa codzienność, ból i okrucieństwo wyglądają z każdej strony i każdej historii, wzbudzając smutek, żal i poczucie bezsilności. Bardzo wartościowa książka.

Garść historii więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Opisują jak udało im się przeżyć i zachować człowieczeństwo w miejscu gdzie starano się im wszystko zabrać: tożsamość, imię, rodzinę i życie. Widzieli śmierć z głodu, od kul i wojskowych butów. Sami się wielokrotnie spotkali z wizją własnej śmierci. A jednak przeżyli aby opowiedzieć potomnym o bezinteresownej, bezsensownej i bezgranicznej nienawiści.

Nie rozumien i nigdy nie zrozumiem co kierowało tymi ludźmi. Wychowanie? Wpojone wartości? A gdzie rozum i oczy.

Jest to jedna z historii których nie da się ocenić, ale powinno się przeczytać aby nie powtarzać niektórych błędów. O tym każdy powinien wiedzieć, nie tylko o wojakach walczących o ojczyznę, ale i o ludziach walczących o życie.

Juta | 2012-10-22
Przeczytana: 20 października 2012

Ciekawy zbór wspomnienia więźniów KL Auschwitz. Bohaterowie opisują różnorakie historie z punktu widzenia więźnia, mężczyzny, kobiety, z lepszą sytuacją i gorszą. Każda historia jest inna, każdemu w pamięć zapada inny obraz i wspomnienie przeżywanych cierpień. Wszystkim jednak towarzyszy ten sam strach i determinacja, aby następnego dnia znów uśmiechnęło się do nich szczęście, które daruje im kolejny dzień życia i nadzieja, że kiedyś ten koszmar się skończy.
Ile ludzi, tyle historii. Dla mnie bezmiar doświadczeń.

LaserMousy | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

"Numery mówią" jest zbiorem osobistych wspomnień byłych więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i Brzezince. Znajdziemy w niej przerażające opowieści o głodzie, chorobach, egzekucjach, panującym brudzie, smrodzie, braku wody do picia jak i mycia się, morderczej pracy, wielogodzinnych apelach, walce o przetrwanie.
Historie te jednak mają w sobie odrobinę nadziei, niektóre nawet są zabawne. Ile trzeba mieć w sobie siły aby o śmierci i o swych oprawcach pisać z nutą humoru!
Najsmutniejsze historie jak dla mnie były opowiadane przez kobiety znajdujące się w obozach. Opowieści o rozłące z dzieckiem, które było przewiezione do innego obozu, o sposobach uśmiercania noworodków, które rodziły się w obozie, o tym jak ciężarne nigdy nie zaznały szczęścia bycia matką bo od razu były kierowane do krematorium są chyba najbardziej wstrząsające. Ból jaki doznaje matka świetnie oddaje wiersz jednej z więźniarek:
"Wszędzie cię widzę, syneczku maleńki!
Widzę cię w polu, gdy sadzimy soję,
Wciąż...

Bastet | 2011-06-25
Przeczytana: 01 maja 2011

Warto przeczytać. Wspomnienia obozowe spisane przez różnych więźniów. Wstrząsające, dające do myślenia. Ciężko komentować taką literaturę. Nie można jej oceniać pod względem stylu. Jest to dokument strasznych przeżyć.

Klaudia | 2011-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2011

Książka napisana z punktu widzenia różnych ludzi - kobiet, mężczyzn, osób, którym powodziło się lepiej i gorzej, osób, które uciekły i które na ucieczkę się nie zdecydowały - według mnie mocna, wstrząsająca książka, pełna dokładnych, brutalny opisów. Każdy Polak powinien ją przeczytać...