Numery mówią

Okładka książki Auschwitz. Nazistowski obóz śmierci Danuta Czech, Emeryka Iwaszko, Barbara Jarosz, Helena Kubica, Aleksander Lasik, Franciszek Piper, Kazimierz Smoleń, Irena Strzelecka, Andrzej Strzelecki, Teresa Świebocka, Henryk Świebocki
Auschwitz. Naz... Danuta Czech, Emery...
Okładka książki Wybrane zagadnienia z historii KL Auschwitz Danuta Czech, Franciszek Piper, Kazimierz Smoleń, Andrzej Strzelecki
Wybrane zagadn... Danuta Czech, Franc...
Okładka książki Wśród koszmarnej zbrodni - notatki więźniów Sonderkommando Teresa Cegłowska, Danuta Czech, Tadeusz Iwaszko, Barbara Jarosz, Irena Polska, Kazimierz Smoleń
Wśród koszmarn... Teresa Cegłowska, D...

Zbiór wspomnień "obozowiczów" KL Auschwitz-Birkenau.Nie zgadzam się z opinią że brak w książce drastycznych opisów, niestety są i to mocne.Kto tak twierdzi chyba jej nie czytał, bo jak można mniemać, że odcięcie człowiekowi głowy łopatą jest normalne nie drastyczne?

Poruszająca książka, w której zostało pokazane spojrzenie na obozową codzienność okiem różnych osób przebywających w obozie. Nie zawiera bardzo drastycznych scen, ale jak ktoś ma bujną wyobraźnie to bez problemu znajdzie się w tamtym miejscu i tamtym czasie i przeżyje to sam - wewnętrznie.

"Numery mówią" jest zbiorem osobistych wspomnień byłych więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i Brzezince. Znajdziemy w niej przerażające opowieści o głodzie, chorobach, egzekucjach, panującym brudzie, smrodzie, braku wody do picia jak i mycia się, morderczej pracy, wielogodzinnych apelach, walce o przetrwanie.
Historie te jednak mają w sobie odrobinę nadziei, niektóre nawet są zabawne. Ile trzeba mieć w sobie siły aby o śmierci i o swych oprawcach pisać z nutą humoru!
Najsmutniejsze historie jak dla mnie były opowiadane przez kobiety znajdujące się w obozach. Opowieści o rozłące z dzieckiem, które było przewiezione do innego obozu, o sposobach uśmiercania noworodków, które rodziły się w obozie, o tym jak ciężarne nigdy nie zaznały szczęścia bycia matką bo od razu były kierowane do krematorium są chyba najbardziej wstrząsające. Ból jaki doznaje matka świetnie oddaje wiersz jednej z więźniarek:
"Wszędzie cię widzę, syneczku maleńki!
Widzę cię w polu, gdy sadzimy soję,
Wciąż przed oczami dzieciąteczko moje!
Widzę cię rano, w południe i w nocy,
Już wypłakałam swoje smutne oczy...

O gdyby jakaś tajemnicza siła
Do moich ramion skrzydła przyczepiła,
To bym w przestworza wzniosła się nieznane
I odszukała dziecko ukochane.
Tak bym gorąco ciebie przytuliła,
Żebym ci wszystkie troski nagrodziła."

Chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie co tam się działo, męka tych ludzi nie znajduje żadnych słów, które mogły by opisać te straszne wydarzenia. Ja również nie wiem co bym mogła jeszcze napisać w temacie tej książki. Uważam, że należy ją przeczytać i głęboko przemyśleć. Cieszmy się, że nie musimy doznawać takiego cierpienia! Recenzje o ile można to tak nazwać zakończę cytatem:
"KL Auschwitz został zbudowany na nienawiści i na pogardzie człowieka w imię obłąkańczej ideologii. Aby zatem nigdy nie powtórzyły się czasy hańby dla ludzkości, aby doznania świadków tamtych zdarzeń- mogły stać się przestrogą i ostrzeżeniem..."

Historie te jednak mają w sobie odrobinę nadziei,...

4/52/17 Numery mówią. Wspomnienia więźniów KL Auschwitz, oprac. Zofia Stochowa
Książka ta to zbiór 16 wspomnień byłych więźniów z obozów koncentracyjnych w Auschwitz-Birkenau oraz z terenów byłej Rzeszy. To także 16 opowieści z czasów wojny i zagłady, kiedy to ludzkie życie i wszelkie jego wartości tak nagle przestały mieć jakiekolwiek znaczenie. Pobyt w obozach zagłady na zawsze zmieniał ludzi i jeśli nawet cudem przetrwali to piekło, nigdy już nie byli tacy jak wcześniej. Obóz wypalał na ich czołach piętno śmierci i życia, nadziei i rozczarowania, miłości i zdrady.Wspomnienia tworzące niniejszą książkę wyrywkowo ukazują obraz obozu w Oświęcimiu od momentu jego powstania aż do czasu wyzwolenia i tzw. marszu śmierci. Wydaje się, że ich autorzy starają się być obiektywni, zdystansowani i rzeczowo opowiadają o życiu, niedoli i śmierci swoich bliskich oraz znajomych, lecz to tylko takie złudzenie, gdyż pod warstwą opanowania dominują emocje, żal, ból i łzy.
Pośród wspomnień pojawiają się nazwiska Polaków, którzy pisali o swoich przeżyciach w prywatnych publikacjach. Taką postacią jest np. pani Janina Komenda, która swoje wspomnienia z pobytu w obozie w Brzezince opisała w książce pt. "Lager Brzezinka".
Wszyscy ci, którzy wspominają swój pobyt w obozach Auschwitz-Birkenau w czasie okupacji byli związani z politycznymi podziemnymi ugrupowaniami walczącymi o wolność. Śląskie stowarzyszenia do walki z okupantami działały we wszystkich większych miastach na Śląsku i w Zagłębiu: Bielsku, Pszczynie, Katowicach, Gliwicach, Mysłowicach, Tarnowskich Górach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i w wielu innych. Byli więźniowie wspominają pracę na rzecz tajnych stowarzyszeń, moment aresztowania przez Gestapo, pobyt w ciężkich więzieniach, tortury przy przesłuchaniach i wysyłkę do obozu koncentracyjnego.
Warto zapoznać się także z przedmową i ze wstępem, które omawiają początki istnienia obozu, ukazują historię pierwszych więźniów (numery 1-30) oraz w pewien chronologiczny sposób przedstawiają jego funkcjonowanie i organizację aż do dnia wyzwolenia w styczniu 1945 roku.

4/52/17 Numery mówią. Wspomnienia więźniów KL Auschwitz, oprac. Zofia Stochowa

Przeczytana jednym tchem. Niezwykle wciągająca. Napisana w formie wspomnień niezwykle porusza, daje do myślenia i stawia przed pytaniem, co w świecie poszło nie tak, żeby doszło do takich okrutnych rzeczy. Czy faktycznie obsesja jednego człowieka mogła doprowadzić do makabry tylu ludzi?
Przeczytałam wiele książek o tej tematyce i uważam, że ta jest jedną z najlepszych.

Literatury obozowej nigdy dość.

Literatury obozowej nigdy dość.

Jeśli ktoś spodziewa się szczegółowych, drastycznych opisów z pobytu w Oświęcimiu to tutaj tego nie znajdzie. Kilka faktów opisanych raczej w sposób 'delikatny'. Ale ogólnie książka dobra i zdecydowanie polecam.

Wstrząsająca, bo w pełni prawdziwa. Nic dodać, nic ująć.

Wstrząsająca, bo w pełni prawdziwa. Nic dodać, nic ująć.

Niestety ksiazka gdzies sie zapodziala. Na pewno nabede nowa. Mysle, ze w poprzednich komentarzach zostalo wystarczajaco na jej temat napisane. Coz wiecej dodac...

Świadectwo. Pozycja obowiązkowa.

Świadectwo. Pozycja obowiązkowa.

• Z wojną w tle
  • II wojna światowa
  • Wojna

Dodaj cytat z książki Numery mówią