Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze

Okładka książki Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze Daniel Maté, Gabor Maté
Daniel MatéGabor Maté Wydawnictwo: Czarna Owca zdrowie, medycyna
2022-09-13
9788382522044
Piotr Cieślak
trauma

Mega fajna i bardzo ciekawa ksiazka. Autor zawarl wiele anegdot i przykladow ktore opisuja zmagania sie z trauma oraz jej skutkami. Wszystko przystepnym i zrozumialym jezykiem, mimo ze ksiazka jest sporej objetosci czyta sie ja plynnie i z zaciekawieniem. Polecam, bo mozna sie z niej wiele nauczyc i wyciagnac wnioski a pisze to jakos osoba ktora ma wiele ksiazek o tej tematyce za soba.

Bardzo ciekawa, przystępna i potrzebna książka. Autor przybliża nam wpływ stresu, presji oraz traum, które to w powszechnym mniemaniu są dosyć płytko rozumiane, na nasze życie. Rozpisuje się na temat relacji człowieka ze środowiskiem i jaki te relacje mają wpływ na zdrowie. Nie tylko psychiczne. Żyjemy w bardzo toksycznej rzeczywistości i dostosowanie się do niej jest nie tylko warunkiem przetrwania ale i ciosem, wymierzonym we własne zdrowie. Ta książka pozwala sobie uświadomić pewne kwestie z tym związane i nabrać samoswiadomosci oraz dystansu, który pozwoli zdefiniować co czujemy i w oparciu o tę wiedzę troszkę "się naprawić". Świetna lektura, skłaniająca do refleksji na wielu płaszczyznach, nie tylko medycznych. Autoterapeutyczna. Polecam chyba każdemu. Potrzeba nam popularyzować takie książki, po to żeby psychoterapeuci i farmakolodzy mieli mniej roboty

Książka zawiera w sobie wiele treści podobnych do tego, co można było przeczytać w poprzednich publikacjach autora. Jest swoistym ich podsumowaniem.
Bardzo cenię Gabora Mate, jego książka "Rozproszone Umysły" jest jedną z ważniejszych, jakie w życiu przeczytałem
Natomiast tutaj, mam wrażenie, że autor uległ aktualnym trendom i o wiele bardziej pochylił się nad problemami kobiet (oddzielne rozdziały),traktując trochę po macoszemu mężczyzn. A prawda jest taka, że we współczesnej kulturze zachodu, to mężczyźni są grupą, o której problemach ze zdrowiem bardzo mało się mówi i które to problemy się pomija w publicznym dyskursie. Statystyki są natomiast bezlitosne: o wiele więcej samobójstw niż u kobiet, krótsza oczekiwana długość życia, większe zagrożenie bezdomnością, nałogi, samotność, PTSD weteranów. Takie czasy.
Niemniej jest to świetna, potrzebna książka. Polecam!

"Nie jest miarą zdrowia być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa" (Jiddu Krishnamurti) - książka w istocie eksploruje tę myśl, wskazując na znane albo mniej znane twierdzenia i intuicje dotyczące zdrowia psychicznego człowieka, jego relacji ze środowiskiem i wpływu tych relacji na zdrowie. Plusy: książka ciekawa i łatwa w czytaniu (choć w odbiorze, "przetrawieniu" niekoniecznie),inspirująca do autorefleksji i autoterapii.

Gdybyśmy wszyscy nauczyli się tak wnikliwie patrzeć, myśleć i czuć, świat stałby się dobrym miejscem

Pierwsza tego typu pozycja w mojej bibliotece, przeczytana w przeciągu 5 dni.
Zgadzam się z ogólnym przesłaniem książki, chociaż momentami miałem wrażeniem, że jest przesadnie skomplikowana.
Nie była to też lekka lektura, nie płynęła wartko, wielokrotnie musiałem się cofać bo wypadałem z toku.
Ilekroć wkręcałem się w lekturę, znienacka przebijały się lewicujące poglądy co mnie odtrącało.
Jeśli rozdział o psychodelikach pojawiłby się na początku, inaczej spojrzałbym na zrozumienie połączenia ludzkości z naturą przez autora.

Pierwsza tego typu pozycja w mojej bibliotece, przeczytana w przeciągu 5 dni.

Dzień dobry😁

Czytacie książki o tematyce psychologicznej, traumach, zbliżonych tematach? Jaki tytuł ma ostatnia przez was przeczytana 🤔?

Współpraca z @wydawnictwoczarnaowca

Przewlekłe zmęczenia, masa chorób, które dotykają ludzi bez względu na płeć i wiek, w tym również choroby i zaburzenia psychiczne, to niestety już standard w 21 wieku. Coraz więcej chorób przewlekłych i praktycznie epidemia depresji, to wszystko stanowi wynik stylu życia, jaki obecnie prowadzimy. Pomijam już fakt, że ze wszystkich stron jesteśmy otaczani negatywnymi newsami z mediów, czy po prostu przepracowani. Nie jest tak, że na nic nie mamy obecnie, czy wcześniej wpływu. Jest wręcz przeciwnie, wszak nasze życie jest NASZE i to my za nie odpowiadamy.

Odpowiedź na to, dlaczego nasze samopoczucie coraz częściej kuleje znajduje się często w nas samych. @drgabormate opiera swoje obserwacje i twierdzenia na podstawie opisów przypadków i badań naukowych. Znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań, które nas ciekawiły - zarówno z obszaru traum, jak i chorób przewlekłych, czy psychologii i neurofizjologii. Chcę zaznaczyć, że jest to jedna z najlepszych książek o tej tematyce, jakie miałem okazję przeczytać, wręcz encyklopedia traumy i otaczającej nas kultury. Książka jest pisana językiem, który będzie zrozumiały dla każdego, ale zaznaczam, że jeśli nie interesujecie się głęboko psychologią, to może być również trudna miejscami w odbiorze.

Autor opisuje m.in z czego wynikają traumy, przewlekłe zmęczenie, przewlekłe choroby, zaburzenia psychiczne, czy uzależnienia, jak działa psychoterapia, dlaczego warto zagłębić się we własne myśli i przykłady ćwiczeń, które warto zastosować. Nie będzie to lektura łatwa, jeśli szukamy odpowiedzi na ciekawiące nas pytania na już, tu i teraz, czy wręcz na zasadzie: ,, Myśl pozytywnie i będzie fajnie ''. Nie jest to książka na jeden wieczór, czy 3 dni. Myślę, że należy ją stopniowo analizować i skupiać się w trakcie czytania. Polecam zdecydowanie i uważam, że jest to obowiązkowa pozycja w biblioteczce osób, które interesuje temat, lub zmagają się z wymienionymi problemami.

Dzień dobry😁

,, Jesteśmy pochłonięci rozmaitymi zajęciami, które pociągają nas nie dla tego, że są potrzebne, inspirujące czy krzepiące, albo wzbogacają nasze życie lub nadają mu sens, ale z tego prostego powodu, że unicestwiają teraźniejszość. ''...

Ważna, bardzo ważna, prowokująca do wielu refleksji nad kulturą, w jakiej żyjemy.

Miałam przeczytać ją szybciej, kiedy spojrzałam na ilość stron. To jednak typ książki, którą trzeba czytać powoli i z uwagą. Jeden z autorów to już emerytowany lekarz z ogromnym doświadczeniem w terapii uzależnień, co dla mnie znacznie wpływa na wartość tej pozycji. Książek około tego tematu - zdrowia psychicznego - pojawia się na rynku aktualnie bardzo wiele i warto to jakoś sortować. Dodatkowo jeden z autorów często wspomina o swoich błędnych przekonaniach i ogólnie doświadczeniach, co jest dużym plusem i zwiększa zaufanie.

Panowie autorzy nie wieszają psów na jednostce, lecz za większość zachowań, którymi sobie szkodzimy winią kulturę. W książce przechodzimy płynnie przez wiele tematów m.in. brak podejścia holistycznego w temacie zdrowia psychicznego i fizycznego przez lekarzy, temat traumy, rozwój człowieka od najmłodszych lat i dwie największe potrzeby tj. więź i autentyczność, kształtowanie się młodych pokoleń w stałym kontakcie z telefonem komórkowym, traktowanie kobiet w ciąży, krytyka wszeochobecnego konsumpcjonizmu oraz kapitalizmu. Ostatnie rozdziały poświęcone są radom dla czytelnika jak wpłynąć pozytywnie na swoje zdrowie psychiczne, co jest chyba najtrudniejszą częścią i zależne od czytelnika, w jakim punkcie się znajduje, czy będzie to dla niego użyteczne. Najtrudniejsza, bo w mojej opinii słownictwo momentami jest dość specjalistyczne i może odstraszać osobę niezwiązaną z medycyną/psychologią. Autor także wypowiada się na temat psychodelików, bardzo wartościowy komentarz i doświadczenia z jakimi się spotkał. Generalnie, podoba mi się, że nic w tej książce nie jest zero jedynkowe, każdy temat jest dokładnie zbadany z należytą powagą i szerokim spojrzeniem.

Wiele razy było mi trudno w trakcie czytania, wiele pozaginanych rogów ma moja książka. Może nie przeczytałam zbyt wiele książek póki co, ale jest ona jedną z najważniejszych zdecydowanie.
Polecam, ale nie będzie łatwo.

Dr Maté przytacza historie i przeżycia prawdziwych osób, rozkłada je na czynniki i szuka wyjaśnień co daje nam złudzenie jakbyśmy razem z nim uczestniczyli w sesji terapeutycznej.

Dr Maté ukazuje nam również różne oblicza traum, toksyczność obecnej kultury, obala mity o uzależnieniu .... by na końcu odkryć przed nami drogę do pełni istnienia i samoświadomości.

,,Mit normalności" to książka, którą polecam każdemu! Otwiera umysl i poszerza świadomość. Język jest niezwykle przystępny, więc lekturę czyta się z ogromnym zainteresowaniem i przyjemnością.

,,Mit...

Dlaczego chorujemy?

Przyczyny nękających ludzkość (a także, w nieco mniejszej skali, nękających pojedyncze jednostki) chorób są, tak na logikę, kwestią odpowiedniej medycznej diagnozy. A jeśli nie do końca tak właśnie jest? Co jeśli podskórną przyczyną bardzo wielu chorób i schorzeń są czynniki natury psychologicznej, które można powiązać z toksycznością otaczającej nas wszystkich kultury? Arcyciekawy wywód na ten temat zaprezentowano w książce pt. " Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze".

W tej rewolucyjnej publikacji doktor Gabor Maté analizuje, jak kraje zachodnie, które szczycą się swoimi systemami opieki zdrowotnej, faktycznie odnotowują wzrost liczby chorób przewlekłych i ogólnego złego stanu zdrowia. Przykładowo prawie 70 procent Amerykanów stosuje co najmniej jeden lek na receptę; ponad połowa bierze dwa. W Kanadzie co piąta osoba ma nadciśnienie tętnicze. W Europie rozpoznaje się je u ponad 30 procent populacji. Wszędzie wzrasta liczba chorób psychicznych nastolatków. Więc co tak naprawdę jest „normalne”, jeśli chodzi o zdrowie?

W ciągu czterdziestu lat doświadczenia klinicznego Maté uznał dominujące rozumienie „normalności” za fałszywe i nieuwzględniające roli, jaką trauma, stres i presja współczesnego życia wywierają na nasze ciała i umysły kosztem dobrego zdrowia. Pomimo całej wiedzy i zaawansowanych technologii zachodnia medycyna często nie traktuje człowieka całościowo, ignorując to, jak toksyczna jest dzisiejsza kultura, która obciąża organizm, układ odpornościowy i osłabia równowagę emocjonalną.

Koniec końców perspektywa Mate jest taka, że bezpośrednie przyczyny chorób mogą być diagnozowane prawidłowo, jednak bardzo często ignoruje się szeroki kontekst tego, w jakich warunkach wszyscy funkcjonujemy, a kontekstem tym jest toksyczna cywilizacja generująca stres, traumę i szereg innych czynników psychologicznych, które - razem wzięte - mają nie mniejsze znaczenie w powstawaniu chorób niż czynniki stricte fizjologiczne.

Maté obala powszechne mity na temat tego, co powoduje, że chorujemy, łączy kropki między chorobami jednostek a pogarszającą się kondycją społeczeństwa oraz oferuje pełen współczucia przewodnik po zdrowiu i leczeniu. Tok rozumowania tego cenionego eksperta jest niesamowicie ciekawy, a jego wywody spójne, logiczne i godne przemyślenia.

Gabor Maté jest cenionym prelegentem, rozchwytywanym ze względu na ekspercką wiedzę na różne tematy, takie jak uzależnienia, stres i rozwój dzieci. Napisał kilka bestsellerowych książek, w tym wielokrotnie nagradzaną Bliskie spotkania z uzależnieniem. W świecie głodnych duchów, a także Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu oraz Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze. Jego prace były publikowane na całym świecie i tłumaczone na kilkadziesiąt języków.

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

#mitnormalności #danielmate #gabormate #czarnaowca #wydawnictwoczarnaowca #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookreview #bookstagrampolska #instabooks #instabookspoland

Dlaczego chorujemy?

• Psychologia
  • Zdrowie
  • Popularnonaukowa

Dodaj cytat z książki Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze