Doktor z TikToka. 111 faktów, które zniszczą twoje wyobrażenie o świecie

Okładka książki Doktor z TikToka. 111 faktów, które zniszczą twoje wyobrażenie o świecie Konrad Skotnicki
Konrad Skotnicki Wydawnictwo: Znak Literanova popularnonaukowa
popularnonaukowa
Znak Literanova
2023-06-14
2023-06-14

Te ciekawostki mało ciekawe.
Przeczytać i zapomnieć.

Te ciekawostki mało ciekawe.
Przeczytać i zapomnieć.

Po rzeczach typu "65 mln to ośmiokrotność populacji Warszawy" zastanawiasz się czy nie ma więcej takich kwiatków i gdzie.

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Chyba książka idealna dla mnie. Krótkie, konkretne treści, z nienachalnym humorem, o wszystkim, a przede wszystkim o rzeczach, które mnie interesują (albo zaczęły właśnie interesować). Sam styl zakładał, żeby móc w każdej chwili książkę odłożyć, a ja przeczytałam ją od razu.

Samego Konrada obserwuję również na instagramie i cieszy mnie fakt, że ciekawostki nie są powielone. Co innego widziałam na kanale, co innego w książce.

Mialam styczność już z wieloma książkami na zasadzie pytanie-odpowiedź i ta, moim zdaniem, wysunęla się na mocne prowadzenie.

bardzo ciekawa książka z nietypowymi i fajnie wytlumaczonymi przez Konrada ciekawostkami, polecam

1977

Przyznaję się szczerze i bez bicia, że nie miałam pojęcia, kim jest autor tej książki, kiedy po nią sięgałam. Powinnam chyba zakręcić siwego włosa, ale taka jest prawda. Nie wiedziałam więc, czego mogę się spodziewać po tej publikacji. Jednak jej tytuł działał na mnie jak magnes.

Ta książka jest podzielona na kilka części. W każdej z nich autor obala powtarzane od lat mity. Na przykład mówi o tym, że w górach wcale nie powita Was bernardyn z beczułką czegoś mocniejszego, dlaczego na pokład samolotu można wnieść buteleczki o pojemności do 100 ml, skąd wzięło się magiczne 10 tys. kroków, które powinniśmy zrobić dziennie. Tych ciekawostek jest o wiele więcej. Niektóre znałam, część z nich była dla mnie nowością.

Ujął mnie humor autora, kilka razy śmiałam się w głos w trakcie czytania. Może i nie wszystkie ciekawostki wyrwały mnie z kapci, nie każdy aspekt tak samo mnie interesował, ale mimo wszystko dobrze bawiłam się podczas lektury. Zwłaszcza kiedy czytałam ciekawostki o ludzkim ciele, nie uczyli mnie na biologii na przykład tego, po co ludziom włosy na pupie. Ta publikacja to była dla mnie miła odskocznia od trudnych książek, które zazwyczaj czytam. I myślę, że raz na jakiś czas będę wracać do jej poszczególnych fragmentów.

To dobra książka dla młodzieży, żeby zainteresować ją nauką. Ona jest ciekawa, tylko musi o niej mówić ktoś, kto robi to z serduchem. A moim zdaniem tak właśnie jest w przypadku Konrada Skotnickiego. Naukowo, ale z jajem. Polecam.

Ciekawa pozycja! Chociaż traktowałabym ją raczej jako inspirację do zgłębiania dalszej wiedzy - wszystko to tylko taka "przynęta". ;-) Sądzę zresztą, że taka była idea tej książki.

Jeśli jesteście ciekawi, po co komu mocz zakonnicy, gdzie i kiedy spadł deszcz zepsutego mięsa albo czym była średniowieczna epidemia tańca, a przy okazji macie chwilę w autobusie, przerwę w wymagającej lekturze lub zwyczajnie szukacie czegoś lekko, ciekawostkowego na "zapchaj dziurę" to możecie sięgnąć, ale nie spodziewajcie się zachwytów jeśli macie więcej niż -bo ja wiem- 17 lat.

Wciągająca i ciekawa.

Wciągająca i ciekawa.

Książka Konrada Skotnickiego ,,111 faktów, które zniszczą twoje wyobrażenie o świecie" to zbiór 111 odpowiedzi na przeróżne ciekawe i zwariowane pytania z różnych dziedzin, które są podzielone na 6 rozdziałów. Autor książki jest doktorem chemii, a także prowadzi bardzo popularny kanał na polskim TikToku, gdzie jest znany właśnie jako Doktor z TikToka.
Z książki możemy się między innymi dowiedzieć:
Dlaczego tyranozaury miały takie małe łapki? Po co nam włosy na tyłkach? Co ma wspólnego strój kąpielowy z bombą atomową?
Gdzie się podziała dziura ozonowa (o której było tak głośno w latach 90- tych. Kto pamięta?). A także, że najbardziej śmiercionośną chorobą zakaźną wcale nie jest ebola, oraz wiele innych ciekawostek. Jedne fakty szokują, inne są zabawne, a jeszcze inne zmuszają do refleksji.
Wszystko jest przedstawione w krótki, treściwy i przejrzysty sposób z dużą dawką humoru, bez długich żmudnych wywodów i trudnego naukowego języka. Odpowiedź na każde pytanie zajmuje maksymalnie 2-3 strony, tak aby nie znudzić czytelnika, a zainteresować go tematem i zachęcić do poszukania bardziej szczegółowych informacji na własną rękę. Na końcu książki mamy listę klasycznej bibliografii, oraz kanałów na YouTube i portali internetowych, gdzie można rozszerzyć wiedzę w temacie, który nas bardziej zainteresuje.
Książka poprzez swoją kolorową okładkę, krótkie rozdziały i sporą dawkę humoru jest skierowana bardziej do młodzieży, aby pobudzić ich ciekawość i chęć rozszerzenia wiedzy. Jednak spokojnie zainteresuje też dorosłych czytelników, którzy też mogą dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. My w domu czytamy ją całą rodziną i każdy tu znajdzie coś dla siebie. Polecam Wam gorąco, to świetna rozrywka dla całej rodziny i spora dawka wiedzy, na pewno nie będziecie się nudzić.

Z książki możemy...

• Do kupienia