Luminariusze

Okładka książki Luminariusze Susan Dennard
Okładka książki Luminariusze
Susan Dennard Wydawnictwo: Feeria Young Cykl: Luminariusze (tom 1) fantasy, science fiction
Luminariusze (tom 1)
The Luminaries
Feeria Young
2023-03-08
2023-03-08
Joanna Sugiero

Bardzo przyjemna historia, mega szybko się czyta, świat przedstawiony jest ciekawy, ale mam jedno spore "ale" - tak naprawdę nic nie rozwiązuje się w pierwszym tomie. Jestem jednak na tyle wciagnięta w historię, że jestem w stanie to wybaczyć. No i druga część niedługo wychodzi.

Książka, z którą dziś przychodzę to zdecydowanie coś oryginalnego i ciekawego w trochę mrocznym klimacie. Mowa tutaj oczywiście o Luminariuszach. Jak tylko wzięłam ją w swoje ręce zostałam totalnie kupiona ! Uwielbiam takie opowieści, w których bohater musi mierzyć się z przeciwnościami losu lub ma wręcz pod górkę a nie wszystko podane na tacy. Przejadły mi się chwilowo wyidealizowane opowieści z superbohaterami w roli głównej.
Z każdą kolejną kartką coraz bardziej zagłębiałam się w świecie poskramiaczy koszmarów i przeżywałam wiele emocji. Zagrożenie, które towarzyszy głównej bohaterce podczas misji przedstawione jest w bardzo realny sposób. Nie mamy pewności jak potoczą się wszystkie próby, co z tego wyniknie i kto tak naprawdę chce jej pomóc. Ciagle pojawiają się nowe fakty czy zwroty akcji dlatego chcemy więcej i więcej !
Zakończenie pozostawia jednak we mnie spory niedosyt gdyż myślałam, że dowiemy się czegoś więcej lub zostanie uchylony rąbek tajemnicy w którą stronę potoczą się kolejne tomy… tego mi właśnie zabrakło. Zaciekawienia czytelnika kontynuacją serii- czegoś w stylu np Jensen czy Kemmerer. Moim zdaniem książka spokojnie mogłaby zostać rozbudowana o jakieś 100 stron, by zagłębić się w pewnych tematach czy bardziej opisać niektóre sceny i akcje. Ogólnie jednak książkę oceniam na bardzo duży plus i napewno sięgnę po kolejne części !

Winnie Wednesday pochodzi z rodu luminariuszy- poskramiaczy koszmarów, którzy ryzykują życie by każdej nocy chronić mieszkańców Hemlock Falls przed potworami formującymi się w pobliskim lesie. Niestety przez zdradę ojca rodzina dziewczyny zostaje wykluczona z społeczności i skazana na życie wyrzutków przez dziesięć lat. Winnie pomimo przeciwności postanawia w dniu szesnastych urodzin przystąpić do próby i zostać luminariuszem by udowodnić swoją lojalność wobec organizacji i wymazać plamę na honorze swojej rodziny. W podjętym wyzwaniu pomaga jej Jay- były przyjaciel i świetny łowca, który wydaje się, że o lesie wie wszystko… czy Winnie przejdzie wszystkie próby? I co kryje się w lesie ? Przeczytajcie 👌🏻!

Ta książka jest ok. Nie wzbudziła we mnie żadnych szalonych emocji, nie była wybitnie dobra, ani wybitnie kiepska. Pomysł na świat całkiem fajny i ciekawy, choć momentami miałam wrażenie, że gdyby się tej konstrukcji jedynie nieco bardziej krytycznie przyjrzeć, to okazałaby się nieco bezsensowna. Na przykład, trochę jest dla mnie nie jasnym, jakie właściwie zagrożenie stanowią koszmary, z którymi walczą Luminariusze, skoro występują tylko w tym konkretnym lesie i znikają, gdy noc dobiegnie końca? Dlaczego Luminariusze wyznają religie zwykłych ludzi, jak islam czy chrześcijaństwo, skoro wiedzą o istnieniu jakichś duchów, które powołują do życia koszmary, a których istnienie jest raczej sprzeczne z naukami tych religii? Większość plot twistów była dość przewidywalna, bohaterka bywała irytująca. Wychodzi na to, że dużo dobrego nie mam do powiedzenia, ale ta książka naprawdę nie była zła. Akcja mnie wciągnęła, chciałam wiedzieć, jak potoczą się wydarzenia, nawet jeśli byłam w stanie przewidzieć, jakie będą zwroty akcji, to jednak ciekawa byłam samej drogi do tych zwrotów. Poza tym, niektóre postaci, jak Darian, Mario czy bliźniaczki wzbudzały moją sympatię.

"Luminariusze" to książka skupiająca się na losach Winnie Wednesday. Winnie marzy o wstąpieniu w szeregi Luminariuszy – prastarej organizacji, która chroni mieszkańców Hemlock Falls przed ożywającymi każdej nocy potworami i koszmarami z lasu. Jednak musi najpierw przejść serię prób i dowieść swej lojalności. Problem polega na tym, że nikt w mieście nie ułatwi zadania córce zdrajcy i wyrzutkowi. Jedyną osobą, która może jej pomóc w treningu łowcy koszmarów, jest Jay Friday, dawny przyjaciel, chłopak słynący z trudnego charakteru, ale i z nieprzeciętnych umiejętności. Wydaje się, że wie on o mrocznym lesie więcej niż wszyscy… Jay i Winnie staną razem twarzą w twarz z tajemnicami lasu, a na to, co w nim odkryją, nikt nie jest gotowy.

"Luminariusze" zaciekawiły najpierw mój wzrok swoją piękną i dość mroczną okładką, która intryguje. Potem zaciekawiły mnie swoim opisem i już po nim wiedziałam, że muszę poznać tą historię. To była naprawdę dobra i pochłaniająca pozycja. To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Susan Dennard i muszę przyznać, że było ono udane. Autorka ma przyjemny i lekki styl pisania, sprawiający, że książkę szybko się czyta. Dodatkowo nieszablonowość fabuły dodaje temu wszystkiemu niepowtarzającego wyglądu. Fabuła skupia się na życiu Winnie a raczej jej przygodach i zmaganiach w zostaniu Luminariuszem. Fabuła została osadzona w niezwykle klimatycznym miasteczku Hemlock Falls. Autorka bardzo przemyślanie wykreowała cały ten świat. Nie brakuje tu mroku, niebezpieczeństw i tajemnic, które czytelnik od razu chce poznać. Winnie i Jay to bohaterowie, którzy od razu kradną sympatię. Bardzo ich polubiłam i zaintrygowaniem śledziłam ich losy. Jako, że kiedyś się przyjaźnili teraz relacja Jaya i Winnie dzieje się spokojnie. Nie jest przerysowana i czuć w niej niepewność ale też prawdziwość. Połączenie fantastyki i elementów horrorów było strzałem w dziesiątkę przez autorkę. Jeśli szukacie pochłaniającej fantastyki młodzieżowej, która sprawi, że nie będziecie się mogli oderwać to gorąco polecam wam "Luminariuszy".

Zdjęcie profilowe whatredheadreads

@stdennard No! It can’t end like this! 😤

Kto z Was lubi mieć koszmary? 🤔
A może ich nie macie bo ktoś Was chroni?

Mieszkańcy Hemlock Falls to głównie członkowie 7 rodzin luminariuszy: Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday.
Nazwiska wzięły się od dnia tygodnia, w którym dana rodzina chroni niczego nieświadomych ludzi przed ożywającymi każdej nocy potworami i koszmarami w tutejszym lesie.

Winnie Wednesday wraz z rodziną jeszcze 4 lata temu należała do Luminariuszy, a jej matka była Pierwszą Łowczynią. Niestety przez pewien incydent zostali wykluczeni z tego grona stając się wyrzutkami.
Winnie, która zawsze chciała być łowczynią nie zamierza stracić swojej szansy. W dniu swoich 16 urodzin zamierza podejść do pierwszej z trzech prób, aby ona, Darian i mama znów mogli być pełnoprawnymi luminariuszami.

Problem polega jednak na tym, że przez ostatnie cztery lata Winnie była odcięta od treningów w posesji Monday’ów i musiała radzić sobie sama. W swoim mniemaniu jest dobrze przygotowana, ale czy jest tak naprawdę?
Jedyną osobą, która może pomóc jej w przygotowaniu do prób jest Jay Friday – dawny przyjaciel Winnie, chłopak słynący z nieprzeciętnych umiejętności łowieckich.

Luminariusze to historia pełna stworów tj.: wilkołaki, topielce, banshee, mantrykory, wampirzyce, bazyliszki itd.
Uważam, że autorka niezwykle ciekawie wykreowała świat pełen potworów i ludzi, którzy nas przed nimi bronią. Nietuzinkowe postacie i otaczający ich świat sprawia, że już od pierwszych stron nie można się oderwać od czytania.

To opowieść o odwadze, lojalności, przyjaźni, o tym, że warto mieć w życiu cele, do których dążymy nawet kiedy wszyscy zdają się być przeciwko nam.

Historia Winnie wciągnęła mnie od pierwszych stron, totalnie przepadłam. Choć ktoś może powiedzieć – Tobie 30latce podobała się historyjka o 16letniej dziewczynie? Odpowiem- tak!

Czasem mam wrażenie, że im starsza jestem tym bardziej potrzebuje fantastyki w moim życiu, i czy jest piękniejszy czas w życiu człowieka niż młodość i wszystko z czym ona się wiąże?

Zdjęcie profilowe whatredheadreads

@stdennard No! It can’t end like this! 😤

Kto z Was lubi mieć koszmary? 🤔
A może ich nie macie bo ktoś Was chroni?

Długo zwlekałam z przeczytaniem „Laminariuszy” z uwagi na jedną negatywną opinię, usłyszaną w bookmediach. Nie wiem dlaczego, jednakże w jakiś sposób ta opinia mnie odwiodła od szybkiego przeczytania tej pozycji. Ogromnie żałuję, ponieważ czytało mi się ją z przyjemnością. Co prawda nie jest to lektura wysokich lotów, niemniej jednak w jakiś sposób stała się dla mnie komfortowa. Język jest prosty a styl pisania ciekawy, co sprawiło, że książkę pochłonęłam w półtorej dnia. Oczywiście bohaterowie nie odznaczają się i są prostolinijni, ale wyjątkowo tutaj mi to nie przeszkadzało. Co sprawiło, że ta książka stałą się dla mnie ciekawa? Fabuła i pomysł na koszmary, bardzo chciałabym zobaczyć opisywane rysunki jako dodatek do książki. Akcja była stopniowana, nie nudziłam się podczas czytania. Jest to taka lekka książka z odrobiną agresji, prostymi bohaterami. Pozycja, która pozwoli odpocząć, oderwać się od realnego świata, co pozytywnie wpłynęło na moją ocenę tej książki. Polecam przeczytać, uważam, że może być ona dobra na zastój czytelniczy i sprawi, że odpoczniecie czytając ją.

Ciężko mi stwierdzić, co takiego mają w sobie potwory i magiczne bestie, że strasznie mnie przyciągają. Nie mogłam się oprzeć "Luminariuszom" od Susan Dennard. Choć historia była dość prosta, to jednocześnie można ją zaklasyfikować jako bardzo angażującą. Pisarka dobrze wyważyła poszczególne elementy, takie jak wartkość akcji czy opisy świata przedstawionego.

Mimo tego, że chwilę zajęło, by fabuła porządnie się rozkręciła, to świat przedstawiony już od początku przykuł moją uwagę. Polowanie na potwory okraszone zostało nutą niepewności i tajemniczości. Przez całą lekturę czuć było też, że zakrawa ona o horror. Dla mnie elementy fantastyczne połączone z elementami horroru to najlepsza z możliwych mieszanka. Opisy potworów oraz ich ogólna kreacja były fascynujące, a na dodatek występowało tu tajne stowarzyszenie! Jednym słowem, klimat książki idealnie wpasował się w moje gusta.

"Luminariusze" to książka o paranormalnym tle, w której bohaterowie są dobrze rozwinięci, a każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, co sprawia, że można ich polubić. Relacja między Winnie i Jayem jest skomplikowana i dodaje głębi tej historii. Romans jest za to słodki i wcale nie przerysowany. Jay podobał mi się jako obiekt westchnień.

Bardzo doceniam uwzględnienie w książce sposobu, w jaki Winnie radzi sobie z niepokojem i lękiem. Jestem zadowolona, że mówimy o tym otwarcie. Główna bohaterka ma tendencję do wyliczania w głowie faktów, co pomaga jej zająć czymś myśli i się uspokoić. Jest to również jedna z moich taktyk na radzenie sobie ze stanami lękowymi, więc super było zobaczyć ją odzwierciedloną w książce. Przy okazji dało to autorce opcję wrzucenia do lektury wielu ciekawych informacji o potworach.

Jest to świetny wstęp do serii z szansą na dodatkową rozbudowę świata w drugim tomie.

kiedy pierwszy raz wzięłam tę książkę w twoje ręce wiedziałam że się w niej zakocham...a jeżeli nie w niej, to przynajmniej w Jay'u.

i nie myliłam się, bo właściwie już po pierwszej stronie całkowicie się w niej zatraciłam.
uwielbiam książki które napisane są w niecodziennym stylu, a ta książka właśnie taka jest.
dzięki temu czytanie jej nie było było zwyczajnym przeżyciem.
musiałam się dużo bardziej skupić, przez co moja wyobraźnia działała tysiąc razy mocniej, a wszystkie te koszmary jakie w niej znalazłam, po stokroć straszniejsze...a może po prostu klimat grozy, jaki ma ta historia jest aż tak dobry...

bezustannie mój podziw budzi fakt, że pod otoczką raczej znanych schematów i nieszczególnie wyróżniającej się historii, skryło się coś tak niesamowitego.

za każdym razem kiedy siadałam do czytania świat przestawał dla mnie istnieć.
całkowicie wchodziłam w tę historię i przeżywałam ją całą sobą.

pokochałam ją za każdy nawet najdrobniejszy szczegół, a w szczególności za bohaterów jakich możemy tu znaleźć.
chociaż nie są oni bogato opisani i tak jesteśmy w stanie bardzo dobrze ich poznać...no dobrze, nie wszystkich, ponieważ nasz Jay od samego początku jest jedną wielką tajemnicą, którą z każdą stroną mamy ochotę odkryć coraz bardziej.
nie będę ukrywać, jego postać i dwa tajemnicze koszmary, jakie tutaj znajdziemy, były jednym z czynników przez, które oderwanie się od tej historii, było miejscami naprawdę awykonalne, a niejasność ich istnienia, czy zachowań...zupełnie spędzała mi sen z powiek.

jestem zakochana i oczarowana światem, jaki stworzyła autorka. porwał mnie on do granic możliwości, oczarowując mnie swoim mrokiem i tajemniczością, które ostatnimi czasy sprawiają, że automatycznie zakochuję się w wielu historiach

PS. tak, jak przewidziałam już na początku książki, Jay stał się moim kolejnym crushem...i to na całkiem wysokiej pozycji w rankingu.
wcale nie przez jego aurę tajemniczości i uroczości
(on jest tak słodko nieśmiały 😭)

dzięki temu czytanie jej nie było było zwyczajnym...

Szczerze mówiąc czytając opis tej książki spodziewałam się czegoś innego... więcej potworów, więcej walki/treningów. Winnie jest dla mnie chyba zbyt skomplikowaną postacią, ponieważ przez większość czasu nie wiedziałam o co jej chodzi, a świat wokół niej jest naprawdę zawiły i brakuje mi tutaj głębszego wejścia w politykę samych Luminariuszy. Cała historia ma naprawdę duży potencjał jeśli chodzi o kawał dobrej akcji, ale przy tym wszystkim jest tak mało odpowiedzi na nurtujące pytania, że chwilami miałam ochotę odłożyć tą książkę na półkę. Przynajmniej jedna z wielu tajemnic mogła się w minimalnym stopniu rozwiązać żebyśmy cokolwiek wiedzieli, a właściwie po przeczytaniu tej książki nie wiem nic. Większość bohaterów ma swoje mroczne sekrety, których chyba Winnie nie zauważa lub które jej nie interesują, a mogły by jej pomóc w rozwiązaniu kolejnych zagadek. Sama nie wiem co mam myśleć o tej książce.

Niestety, ale bardzo wymęczyłam się podczas jej czytania. Sam pomysł na fabułę jest naprawdę interesujący, opisy klanów, prób, aby stać się luminariuszem, ciekawe opisy z kompendium-bestiariusza, upór głównej bohaterki, aby przywrócić swojej rodzinie miejsce w klanie Wednesday'ów. To wszystko brzmi naprawdę ciekawie, jednak sposób przedstawienia całej historii zdecydowanie zaważył na kiepskiej ocenie tej powieści. Zupełnie nie przypadł mi do gustu styl autorki, a czytając niektóre zdania miałam ochotę odłożyć tę książkę. Dodatkowo Winnie i jej relacja z Jay'a była nijaka, a pewna zagadka, która wzbudza zaciekawienie pojawiła się pod koniec powieści i to jeszcze w taki sposób, iż jest to zapewne zapowiedź kolejnego tomu. Sądzę, że gdybym czytała tę powieść jakieś 15 lat temu, to moja ocena byłaby dużo wyższa.

• Ciężko dostępne, ciekawe, nieprzeczytane
  • Nowe początki