Sightwitch

Okładka książki Sightwitch Susan Dennard
Okładka książki Sightwitch
Susan Dennard Wydawnictwo: Tor teen Cykl: Czaroziemie (tom 2.5) fantasy, science fiction
Czaroziemie (tom 2.5)
Tor teen
2018-01-23
2018-01-23

Sightwitch napisana jest w formie pamiętnika którego autorką jest Rybera. Niestety książka nie jest przetłumaczona na język polski ale porusza ważne wątki które potrzebne są do zrozumienia jak działa świat Czoroziemi. Fabuła opiera się na postaci Rybery i na tym jak zostaje ostatnią Wzrokodziejką bez daru Wzroku. Aby ratować swoją Więziosiostrę i Więziorodzinę dziewczyna udaje się do wnętrza góry, żeby rozwiązać zagadkę zniknięcia swoich sióstr. Jej poszukiwania są pełne niebezpieczeństw i zwrotów akcji. Historia opisana w książce przybliża okoliczności spotkania Rybery i Kullena oraz tego jakie wydarzenia ich połączyły.

Książka zawiera w sobie Nie tylko historię Rybery ale też historię siostry Eridysi która tak samo jak Ry nie posiadała daru Wzroku. Część dotyczącą Eridysi wiąże się się bezpośrednio z magicznymi drzwiami dzięki którym można przemieszczać się przez Czaroziemia. Jednakże, najważniejszym aspektem tej książki jest to że dowiadujemy się kim na prawdę są Palladyni. O ich życiu, upadku i odrodzeniu.
Książka ta bardzo mi się podobała. Mimo że był to tylko dodatek do serii jest on dobrze napisany i zawiera wiele ważnych informacji oraz ciekawostek. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się więcej o mitycznym zakonie Wzrokodziejek, Palladynach, magicznych drzwiach, i chorobie Sirmayi. Wszystko to jest niezwykle potrzebne do zrozumienia późniejszych tomów. Cieszę się że w książce jest wiele obrazków a nie tylko sam tekst, pozwala to czytelnikowi wyobrazić sobie jak wyglądają pomieszczenia czy mapy. Świetnie została przedstawiona relacja po między Ryberą a Kullenem, poruszyło to moje serce.

Książka daje też duże pole do popisu pod aspektem teorii. Jedną z nich jest to że rodzicami Aeduana są Eridysi i generał, który prawdopodobnie jest Królem zdobywcą. Fabuła pozostawia rownież nie mało pytań. Dlaczego Lisbet i Cora nadal są w lodzie? Jak Rybera uratuje siostry? Kim są nowi Palladyni? Na odpowiedzi trzeba będzie poczekać do czwartego tomu, na którego premierę po polsku z niecierpliwością wyczekuję. Uważam że Sightwitch jest warta przeczytania mimo że, jest tylko w języku angielskim ale wyjaśnia wiele ważnych rzeczy w świecie Czaroziemi. Ten piękny, magiczny i niebezpiecznym świat wciąga nawet najwybredniejszych czytelników, więc czas spędzony z tą książką na pewno nie będzie czasem zmarnowanym

Prequel do serii Czaroziemię. Ryberę niby już wcześniej poznaliśmy, ale ciekawie spotkać ją od zupełnie innej strony.
Książka przesłuchana jako audiobook w języku angielskim. Język łatwy i przyjemny, audiobook z amazona, czasem drażnił głos lektorki, ale ogólnie miło się słuchało.
A cztery lata po lekturze nadal pamiętam morał :D

A cztery lata po lekturze nadal pamiętam morał :D

Sightwitch - Wzrokodziejka
W większej części książka napisana jest jako pamiętnik Rybery (Ry). Z jej notatek czytelnik dowiaduje się czym jest Zakon Sióstr Wzrokodziejek, kim one są i jak działa ich magia.
Ry jest jedną z najstarszych akolitek i choć pisana jest jej wielka przyszłość, jej dar nie chce się objawić - co oznacza, że bogini Sirmaya jej jeszcze nie powołała. Każda z Sióstr powoływana jest dwa razy - pierwszy raz, aby zostać obdarzona magią i drugi, aby poprzez sen dołączyć do Sirmai. W samym Zakonie mieszka wiele kobiet, jednak codziennie nowe (zarówno Siostry, jak i akolitki) zostają wezwane do snu. I tak Rybera zostaje ostatnią Wzrokodziejką.
W powieść wplecione są rozdziały z innego pamiętnika - Wzrokodziejki Eridysi (Dysi). Wydarzenia w nim opisane mają miejsce kilka wieków wcześniej i dotyczą początków Zakonu i powstania magicznych drzwi (o których więcej będzie w Krwiodzieju).
Choć Sightwitch jest nowelką i nie została przetłumaczona na język polski, myślę że warto ją przeczytać przed Krwiodziejem (tom 3). Skończyłam lekturę następnego tomu i znalazłam wiele nawiązań, dzięki którym cała historia jest bogatsza i nabrała smaczku ;-) Polecam

Sightwitch - Wzrokodziejka

✨“History might easily be rewritten, but someone somewhere always remembers what truly happened.” ~ Susan Dennard "Sightwitch"✨
_____________
"Sigthwitch" to opowieść wchodząca w skład świata Czaroziemia i opowiadająca historię Rybery.
Była to dość ciekawa lektura i z pewnością nieco różniąca się od innych tomów. Prowadzona jest z pierwszej osoby, przez co mamy szansę poznać uczucia głównej bohaterki, a także związać się z jej postacią nieco bardziej. Poznajemy też inną bohaterkę, gdyż podczas czytania prowadzone są dwie historie, które dzieją się w różnych odstępach czasu 📖
Nowelka nie jest długa i dość szybko się ją czyta. Są w niej też różne obrazki, a także fragmenty ksiąg, w których zapisane są interesujące rzeczy na temat Czaroziemia.
Dzięki tej książce mamy szansę poznać bliżej Ryberę, poznać coś z przeszłości Kullena, przeszłości Czaroziemia, a także niektóre tajemnice, które były skrywane przed nami podczas dwóch ostatnich tomów.
Myślę, że to naprawdę dobra opowieść i z pewnością warta poznania, bo wnosi dość wiele ważnych rzeczy do całej fabuły.

_____________

• Do kupienia